مقالات

نقد و بررسی تیبا

بررسی تیبا

نقد و بررسی تیبا زمانی امکان پذیر است که ما با تاریخچه تولید این خودرو بیش تر آشنا شویم. شاید بتوان گفت در ابتدای تولید خودروی پراید، افراد بسیار زیادی در ایران از این خودرو به دلیل قیمت پایین و آپشن های مناسب آن به نسبت قیمت استقبال کرد.

اما بعدها متوجه شدیم که این خودرو نا امن ترین اتومبیل ایران است و به همین دلیل شرکت سایپا با تکیه بر توانایی های مهندسی خود هر چند ماه یکبار، فیس لیفتی از خودروی جدید با همان شکل و شمایل پراید وارد بازار می کند.

خودرو تیبا برای نخستین بار در سال 1387 به اسم مینیاتور وارد بازار گردید. دلیل اسم گذاری آن به مینیاتور نشان دادن یک خودروی کاملا ایرانی بود اما بعدها متوجه شدیم که این خودرو همان پراید با تغییراتی در شکل ظاهری آن است.

در این مقاله از گروه دولوکس کار ( فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی ) سعی می کنیم به بررسی تیبا بپردازیم و نقاط ضعف و قوت تیبا را به صورت کامل برای شما عزیزان معرفی کنیم، پس با ما همراه باشید.

بررسی خودرو تیبا

خرید لوازم یدکی تیبا لوازم یدکی تیبا

تاریخچه تیبا

خودروی تیبا ساخت کمپانی سایپا در تاریخ 23 آذر 1387 رونمایی گشت.سایپا در طراحی این اتومبیل از کمک طراحان ایتالیایی، آلمانی و کره ای بهره گرفت. در ساخت این خودرو بهره گیری از قطعات و لوازم یدکی پراید، ریو و تندر 90 قابل مشاهده است.

استفاده از تجربه سایپا در ساخت ریو و پراید هزینه طراحی این خودرو را کاهش داده است. استفاده از قطعات و طرح های اشتراکی با سایر محصولات شرکت سایپا (پراید) نیز هزینه طراحی آن را کم کرده است.

این اتومبیل به هنگام رونمایی از خودروی دهک های متوسط ​​و پایین جامعه و با تعرفه زیر 10 میلیون معرفی گشت اما در پایان با افزایش یافتن قیمت از دسترس افراد پایین جامعه خارج شد و هم اکنون با تعرفه گران تری نسبت به پراید در بازار ارائه می شود. انواع قطعات تیبا که با پراید و لوازم یدکی مشترک نیستند به مراتب قیمت بیشتری نسبت به انواع لوازم پرایدی که در بازار عرضه می شود دارند.

کار بر روی دیزاین این خودرو نخست در حدود سال ۱۳۷۵ با پروژه ای به نام S81 در سایپا آغاز شد و کار طراحی آن توسط تیم ایتالیایی به پایان رسید. ولی در سال 1383 این پروژه رها گشت و کار بر روی آن مجدداً از سال 1387 آغاز شد و تغییراتی در طراحی قطعات خودرو که توسط تیم ایتالیایی طراحی شده بود به خصوص قسمت عقب ایجاد شد. تیبا در واقع توسعه پلت فرم S81 سایپا است.

نخست نام فرانسوی مینیاتور به این خودرو داده شد و بعد ها به تیبا تغییر نام داده شد. تیبا در فرهنگ نامه دهخدا به معنای آهو است. برای تغییر اسم مینیاتور بیش از 90 هزار نام پیشنهادی به شرکت سایپا ارائه گشت که پس از بررسی های مختلف در کمیته تغییر نام تیبا انتخاب گشت.

نقد و بررسی تیبا از نظر شکل ظاهری

در ابتدا باید بگوییم در بخش طراحی ظاهری مربوط به خودروی تیبا با یک اتومبیل کوچک سر و کار داریم. پس از بررسی ابعاد مربوط به این خودرو متوجه می شویم که ابعاد آن تفاوت چندانی با پراید ندارد. به همین دلیل است که این خودرو را بر روی پلتفرم پراید طراحی می کنند.

شرکت سایپا ادعا می کند که طراحی این خودرو با مشورت و کمک یکی از شرکت های معتبر در زمینه خودروسازی ایتالیا به اسم آنجلینی دیزاین شکل گرفته اما در کمال تعجب زمانی که به بررسی وضعیت ظاهری تیبا می پردازیم دیدیم که اصلا نمی توان واژه زیبا را برای این خودرو به کار گرفت.

با بررسی تیبا از نظر وضعیت ظاهری دیدیم که قسمت جلویی آن به شکل کاملا ابتدایی و ناشیانه طراحی شده است و خط های مربوط بر روی کاپوت آن، این خودرو را کاملا زشت کرده است.

در حالی که شرکت سایپا ادعا می کند که طراحی ظاهری این خودرو با هماهنگی و مشورت یکی از بزرگ ترین طراحان خودروی دنیا صورت گرفته اما در عمل چنین چیزی را در شکل ظاهری تیبا مشاهده نمی کنیم.

 

بررسی تیبا هاچ بک از نظر شکل ظاهری

 

با بررسی بیشتر ظاهر تیبا دیدم که تنها نقطه قوت مربوط به این خودرو، قسمت عقب تیبای هاچ بک است. این مورد یکی از نقاط قوت مربوط به خودرو به حساب می آید و مشخص است که برای طراحی آن وقت و انرژی زیادی گذاشته شده است.

به همین دلیل تنها نقطه قوت مربوط به خودروی تیبا از نظر شکل ظاهری، مربوط به قسمت عقب این اتومبیل از نوع هاچ بک آن است.

خرید لوازم یدکی ال نود لوازم یدکی ال نود

بررسی تیبا از نظر طراحی داخلی

در بررسی تیبا از نظر طراحی داخلی دیدیم که تقریبا میتوان گفت تیبا از ترکیب دو خودروی پراید و ریو درست شده است. یکی از مهم ترین نقاط ضعف مربوط به این خودرو در طراحی داخلی، استفاده از پلاستیک خشک در قسمت داشبورد و راننده اتومبیل است که بعد از مدتی استفاده از این خودرو شاهد سر و صداهای ناهنجار در بدنه داخلی خودرو می شویم و این مساله یکی از مهم ترین نقاط ضعف مربوط به خودرو به حساب می آید.

زمانی که به بررسی تیبا به شکل کامل می پردازیم متوجه می شویم که تغییر خاصی در کابین و عقب اتومبیل نسبت به پراید ایجاد نشده است و در واقع از همان مواد اولیه و تجهیزات در تیبا هم استفاده شده است.

شرکت سایپا این خودرو را در 4 مدل مختلف به مشتریان معرفی می کند. اما زمانی که به بررسی کامل این 4 مدل می پردازیم میبینیم که اختلافات عمده ای از نظر امکانات با همدیگر ندارند.

در حال حاضر کامل ترین و بهترین مدل آن، EX است که تمامی امکانات لازم از جمله ایربگ های مربوط به راننده و شاگرد، چراغ های مه شکن جلو و عقب، برف پاک کن شیشه عقب، فرمان هیدرولیک، ترمز ABS، سیستم صوتی با قابلیت پخش mp3، شیشه های برقی جلو و عقب و هم چنین آینه های برقی را دارا می باشد که در مدل های دیگر تمامی این امکانات در خودرو دیده نمی شود.

 

بررسی تیبا از نظر طراحی داخلی

 

به هر حال پس از بررسی تیبا از نظر طراح داخلی آن متوجه این قضیه می شویم که امکانات فوق العاده ای به این خودرو نسبت به پراید اضافه نشده است و به نوعی می توان گفت همان امکانات و آپشن ها برای این خودرو استفاده شده است.

در حال که با معرفی شرکت سایپا در ارتباط با این خودرو که عنوان کرده بود اتومبیلی کاملا ارتقاء یافته نسبت به پراید معرفی کرد، انتظار داشتیم که امکانات مربوط به این خودرو نسبت به پراید بسیار بیشتر باشد اما در عمل چنین چیزی را در این خودرو مشاهده نکردیم.

خرید لوازم یدکی سمند لوازم یدکی سمند

بررسی موتور تیبا

معمولا شرکت سایپا همیشه سعی کرده که با اندکی تغییرات در خودروهای قدیمی خود سعی در بروزرسانی و معرفی خودرویی جدید به مشتریان خود شده است. این اتفاق هم در ارتباط با تیبا هم رقم خورده و مشاهده می کنیم که در پراید اندکی تغییرات را اعمال کرده اند و آن را تبدیل به تیبا می کنند.
با بررسی قدرت موتور تیبا مشاهده می کنیم که این قدرت کمی بیشتر از پراید است. در واقع موتور این خودرو با همکاری سایپا با یک شرکت آلمانی به اسم FEV طراحی شده و بر همین اساس موفق شده اند که قدرت موتور این خودرو را به 1500 سی سی برسانند در حالی که این قدرت در پراید 1300 سی سی بود.

 

بررسی موتور تیبا

 

هم چنین توان موتور خودرو به 87 اسب بخار رسیده است در حالی که این توان در پراید 71 اسب بخار است. با بررسی تیبا خواهید دید که سیستم گیربکس آن هم دچار تغییراتی نسبت به پراید شده است.

در واقع گیربکس وظیفه انتقال قدرت از موتور به چرخ ها را دارد و اگر همان گیربکس قدیمی را در پراید برای خودروی تیبا به کار می گرفتند مطمئنا خودرو از نظر انتقال قدرت دچار مشکلاتی می شد به همین دلیل با بررسی تیبا متوجه شدیم برای این خودرو، تغییراتی در ضرایب دنده ها و فنر کلاچ اعمال گردیده تا سیستم انتقال قدرت آن به درستی پیاده سازی شود. و این نکات از مهم ترین تغییرات خودروی تیبا نسبت به پراید می باشد.

در حال حاضر شرکت سایپا هیچ گونه آمار رسمی از شتاب این خودرو اعلام نکرده است، اما با بررسی تیبا و نتایج آزمایشات بر روی آن در خوشبینانه ترین حالت می توان شتاب 13 ثانیه بر 100 کیلومتر را برای این خودرو به ثبت رساند.

هم چنین در خصوص مصرف سوخت مربوط به خودروی تیبا ادعای رسمی از سوی شرکت سایپا به بیرون آمده است که مصرف سوختی برابر 7 لیتر بنزین در 100 کیلومتر آن هم برای سیکل ترکیبی آن تصور کرد. مخزن سوخت این خودرو، ظرفیتی معادل 41 لیتر را دارد و با پر کردن آن در خوشبینانه ترین حالت می توان 570 کیلومتر آن را به حرکت درآورد.

خرید لوازم یدکی پژو پارس لوازم یدکی پژو پارس

مشخصات تیبا از نظر ایمنی

با بررسی تیبا فهمیدیم که متاسفانه تا کنون هیچ گونه آمار رسمی از این خودرو در زمینه ایمنی آن از سوی شرکت سایپا اعلام نگردیده است. شاید نتایج تست مربوط به این خودرو با پراید هم سان باشد به همین دلیل مسئولین سایپا تاکنون هیچ گونه آمار رسمی از ایمنی این خودرو اعلام نکرده اند.

شاید شرکت سایپا تلاش کرده باشد که با قرار دادن ایربگ و یا ترمز ABS ایمنی این خودرو را بالا ببرد اما باید بگوییم ایمنی به این مسائل نیست و امیدواریم که مسئولین شرکت سایپا تلاش کنند که با به روزرسانی های دقیق تر در ارتباط با خودروهای جدید، ایمنی مربوط به آن که یکی از کلیدی ترین پارامترهای سنجش خودرو است را بالا ببرند.

به هر حال در تیبا امکاناتی از جمله قفل مرکزی و سیستم ضد سرقت، ایربگ های مربوط به آن و هم چنین سیستم ترمز ABS به این خودرو اضافه شده است، اما هم چنان مشخص است که از نظر ایمنی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که اگر قصد خرید تیبا را دارید به هیچ عنوان از آن به عنوان خودروی برون شهری استفاده نکنید و تنها در داخل شهر از آن بهره ببرید.

 

مشخصات تیبا از نظر ایمنی

 

در رانندگی با تیبا و بررسی آن از نظر رانندگی متوجه بهبود آن در مقایسه با پراید می شویم. کیفیت رانندگی با این خودرو به نسبت پراید بهتر شده است، هر چند در هنگام تعویض دنده و گاز دادن با آن متوجه همان فضای پراید می شویم ولی شتاب مربوط به این خودرو و هم چنین زاویه دید راننده به دلیل قرار گیری مناسب ستون ها، بهتر شده است و این مساله یکی از نقاط قوت تیبا نسبت به پراید است.

با سوار شدن و رانندگی با تیبا متوجه می شویم که نشستن افراد بلند قد و سنگین بر روی صندلی های این خودرو بلامانع است اما با نشستن زیاد بر روی این صندلی ها، کم کم احساس خستگی و ناراحتی می کنند به همین دلیل این خودرو را برای مسافرت های طولانی بیرون شهری اصلا مناسب نمی دانیم.

خرید لوازم یدکی روآ لوازم یدکی روآ

سیستم تعلیق خودروی تیبا

یکی از مهم ترین موارد برای سنجش کیفیت یک خودرو، سیستم تعلیق مربوط به آن است. این سیستم هم در ایمنی و هم آسایش راننده و سرنشینان بسیار مهم است به همین دلیل درست بودن آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

در بررسی تیبا فهمیدیم که در سیستم تعلیق این خودرو بهینه سازی صورت گرفته و همین یکی از مهم ترین مزایای مربوط به این خودرو به حساب می آید.

در حال حاضر مهندسین شرکت سایپا تلاش کرده اند که در سیستم تعادل این خودرو تفاوت هایی را شکل دهند و در این راستا تا حدودی موفق بوده اند، چون که سیستم تعادل این خودرو نسبت به پراید بهبود یافته است.

 

سیستم تعلیق خودروی تیبا

در واقع پس از بررسی کامل متوجه یک امر بسیار مهم در ارتباط با سیستم تعلیق تیبا می شویم. این سیستم از ترکیب دو خودروی پراید و ریو تشکیل شده است. در واقع سیستم تعلیق جلوی این خودرو از ریو می باشد و از سیستم مک فرسون در بخش جلویی خودرو استفاده می شود. اما در سیستم تعلیق عقب مربوط به این خودرو بیشتر از تجهیزات پراید استفاده می شود.

خرید لوازم یدکی ریو لوازم یدکی ریو

نقاط ضعف و قوت تیبا

اما پس از بررسی تیبا می خواهیم به مهم ترین مزایا و معایب مربوط به این خودرو اشاره کنیم که آخرین مبحث در ارتباط با این مقاله به حساب می آید.

در واقع از جمله مهم ترین معایب مربوط به این خودرو می توان به کیفیت پایین قطعات و متریال های به کار برده در آن اشاره کرد که پس از مدتی استفاده از این خودرو خود متوجه پایین بودن قطعات به کار گرفته در آن می شوید. این مساله را زمانی می توانید مشاهده کنید که تنها 10000 هزار کیلومتر از خودرو استفاده کرده اید.

اما عیب دیگر مربوط به این خودرو، صدای بالای موتور آن در هنگام شتاب گرفتن است که صدای مربوط به موتور آن را به وضوح می توانید در کابین خودرو بشنوید و گاهی اوقات صدا آن قدر زیاد است که گوش ما را اذیت می کند.

طراحی نادرست گیربکس آن یکی از مهم ترین مسائل برای افزایش صدای موتور آن است و سیستم انتقال قدرت مربوط به خودرو به درستی عمل نمی کند. هر چند شرکت سایپا ادعا می کند که در مدل های جدید مربوط به این خودرو، این قضیه را حل کرده است.

 

نقاط ضعف و قدرت تیبا

اما از مهم ترین مزیت های مربوط به این خودرو می توان به قیمت پایین آن به نسبت دیگر خودروهای داخلی اشاره کرد. به هر حال پس از بررسی تیبا متوجه می شویم که این خودرو از نظر کیفیت کمی بهتر از پراید است ولی به هر حال هنوز معایب زیادی دارد که شرکت سایپا برای رفع آن باید اقدام کند.

خرید لوازم یدکی آردی راه‌های تشخیص لوازم یدکی اصل

یکی دیگر از مزایای مربوط به این خودرو را می توان به هزینه پایین استهلاک و قطعات و لوازم یدکی تیبا به نسبت دیگر محصولات تولید شده دیگر اشاره کرد. به هر حال تیبا این قضیه را مدیون پراید است که کم خرج ترین خودروی داخلی در ایران به حساب می آید.

در این مقاله به بررسی تیبا به صورت کامل پرداختیم امیدواریم از این مطالب گفته شده نهایت استفاده و بهره را برده باشید.

دیدگاهی در مورد “نقد و بررسی تیبا

  1. فرهادی گفت:

    سلام وقت بخیر . مقاله کامل و جامعی بود با
    بررسی تیبا 2 و تیبا صندوقدار و با توجه به مقاله خوب شما فهمیدم تیبا صندوقدار برای خانواده های پر جمعیت بهتره

  2. افخمی گفت:

    سلام بهترین مقاله ای بود که راجب نقد و بررسی تیبا خوندم. عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *