مقالات

بررسی رانا ، خودرویی که قرار بود فراتر از مرزهای ایران باشد

بررسی رانا

قبل از شروع به بررسی رانا به شکل جز به جز نگاهی به تاریخچه آن بیاندازیم. وقتی در سال 1383، خط تولید پیکان، خودروی قدیمی ایرانی متوقف شد، ایران خودرو به فکر طراحی و تولید خودرویی ملی افتاد که جانشین پیکان شود.

قرار بر این بود که خودروی تولید شده با قیمتی مناسب و برای تمامی اقشار جامعه طراحی شود. سمند یکی از این تلاش‌ها برای تولید خودروی ملی بود که البته اگر خیلی جزیی به پروژه‌ی طراحی و ساختش وارد شویم، می‌بینیم که چندان هم ملی نیست!

بررسی کامل رانا

دومین خودروی ملی که ایران خودرو نوید ساختنش را داد، رانا بود. خودرویی که از همان ابتدا با حواشی و داستان‌های بسیاری روبه‌رو شد و در همان ابتدای تولید به دلیل اینکه مدیر آن زمان ایران خودرو علاقه‌ای به این خودرو نداشت، راهی انبارها شد.

یکی دو سال بعد با تغییر سیاست‌های ایران خودرو، رانا مجددا در خط تولید قرار گرفت و این بار حتی ادعا شد که قرار است به بازارهای امریکا هم عرضه شود. اما نتیجه، خودرویی بود که حتی در حد و اندازه‌های بازار داخلی ایران هم نبود.

در سال 1388 وقتی رانا برای اولین بار رونمایی شد قیمت 10 میلیون تومان برایش در نظر گرفته شد. قیمتی نسبتا مناسب که اقشار متوسط جامعه از آن استقبال کردند.

اما در عمل وقتی در سال 1391 ایران خودرو پیش‌فروش این خودرو را آغاز کرد قیمت رانا بالاتر از 20 میلیون تومان شد که این موضوع با سیاست تولید این خودرو که قرار بود برای اقشار کم درآمد جامعه باشد، منافات داشت.

به هر حال رانا، با تمام داستان‌ها، حواشی و حرف و حدیث‌هایش وارد بازار خودروی ایران شد و مورد استقبال زیادی هم قرار نگرفت. در این مطلب به بررسی رانا و امکانات و ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت.

خرید لوازم یدکی رانا

طراحی ظاهری و داخلی رانا

در بررسی رانا اولین نکته‌ای که متوجه می‌شویم شباهت این خودرو به پژو 206 است. در حقیقت ایران خودرو رانا را بر روی پلتفرم پژو 206 صندوقدار ساخته است.

عموما ایران خودرو و سایپا برای کم کردن هزینه‌های ساخت خودروها، از پلتفرم‌های مشترک استفاده می‌کنند تا این خودروها قطعات و لوازم یدکی مشترکی داشته باشند و هزینه‌ی تولید کاهش پیداکند. از نظر طراحی ظاهری به رانا نمره‌ی قابل قبلی نمی‌توان داد.

بررسی رانا

با وجود شباهت ظاهری رانا و پژو 206 صندوق‌دار، اما اثری از ظرافت طراحی پژو 206 در طراحی رانا نیست. چراغ‌های جلو بدون هیچ ظرافتی در کنار جلوپنجره‌ی زمخت و ساده‌ی این خودرو قرار گرفته‌اند. نمای عقب هم دست‌کمی از نمای روبه‌روی رانا ندارد. از نمای جانبی کاملا شباهت رانا و پژو 206 و پلتفرم مشترک آن‌ها بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

شباهت رانا از نمای جانبی به پژو 206 صندوقدار بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

خرید لوازم یدکی تندر نود

در بررسی رانا و در بخش طراحی داخل کابین این خودرو، ادامه‌ی شباهت‌ها با پژو 206 را شاهدیم. کابین، ساده و به دور از هرگونه خلاقیتی است. همان کنسول ساده‌ی پژو 206 که در زمان خودش جذابیت داشت بر روی خودرویی جدیدتر قرار داده شده که حالا از مد افتاده و قدیمی به نظر می‌رسد. صندلی‌ها با روکش پارچه‌ای هستند و ارگونومی خوبی ندارند.

این صندلی‌ها قابلیت تنظیم ارتفاع دستی دارند. کیفیت متریال استفاده شده در جلو داشبورد و قسمت‌های دیگر داخل کابین هم چنگی به دل نمی‌زند. تصویری که ایران خودرو از رانا ارائه داده بود با محصولی که تولید شد، فرسنگ‌ها فاصله داشت و نتیجه خیلی قابل قبول نبود.

امکانات رفاهی رانا

امکانات رانا

کابین رانا، ساده و به دور از خلاقیت خاصی است.

در ادامه‌ی بررسی رانا ، به امکانات رفاهی این خودرو می‌پردازیم. اما نکته‌ی جالب این‌جاست که رانا در حقیقت هیچ آپشن و امکانات رفاهی ندارد!

در بروشور امکانات این خودرو، فرمان هیدورلیک، شیشه‌ بالابرهای برقی جلو و عقب و تنظیم برقی آینه‌های جانبی، چراغ‌های مه شکن جلو و عقب و سیستم صوتی مجهز با قابلیت پخش MP3 به عنوان آپشن های رفاهی این خودرو معرفی شده است!

این‌ها در واقع حداقل امکاناتی است که یک شرکت خودروسازی باید برای خودروهای خود در نظر بگیرد. اما در اینجا با عنوان آپشن‌های رفاهی از آن‌ها یاد می‌شود!

خرید لوازم یدکی سمند

امکانات ایمنی رانا

رانا توانسته استاندارد آلایندگی یورو 4 را کسب کند. در بررسی رانا و در بخش امکانات ایمنی، دو کیسه‌ی هوا برای راننده و سرنشین کناری می‌بینیم. سیستم‌های ترمز و پایداری رانا از نوع ABS، EBD و EBA است.

سیستم قفل مرکزی و سیستم ضد سرقت ایموبلایزر هم از دیگر نکات ایمنی این خودرو است. ایران خودرو برای رانا سیستم قطع سوخت خودکار را هم در نظر گرفته است. کمربند ایمنی سه نقطه ای را هم می‌توان از ویژگی‌های ایمنی رانا برشمرد. به طور کلی ایران‌ خودرو امکانات ایمنی نسبتا خوبی را در مقایسه با دیگر تولیدات ایرانی، برای رانا در نظر گرفته است.

فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار

مشخصات فنی رانا

در بررسی رانا و بخش فنی این خودرو باز هم به نقطه‌ی مشترک دیگری میان پژو 206 و رانا می‌رسیم. پیشرانه‌ی مشترک! پیشرانه‌ی TU5 یکی از شناخته‌شده ترین پیشرانه‌ها در صنعت خودروسازی ایران است که بر روی بسیاری از خودروها مخصوصا خانواده‌ی پژو به کار گرفته شده است. عملکرد این پیشرانه را می‌توان نسبتا مثبت ارزیابی کرد.

این پیشرانه‌ی 4 سیلندر 16 سوپاپه، حجمی برابر با 1.6 لیتر دارد. این پیشرانه با این حجم توان تولید قدرت 105 اسب بخار در 5800 دور در دقیقه و گشتاوری معادل 142 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه را دارد.

بررسی مشخصات رانا

شتاب رانا تقریبا برابر با 12 ثانیه در صفرتا صد کیلومتر است. نکته‌ی جالب توجه این است با وجود پلتفرم و ویژگی‌های مشترک، وزن رانا سنگین‌تر از پژو 206 صندوق‌دار است و همین باعث شده که شتاب این خودرو هم نسبت به پژو کمتر باشد. مصرف سوخت رانا به صورت ترکیبی 6.6 لیتر در هر 100 کیلومتر است که نسبتا مصرف خوب و قابل توجهی است.

مقایسه‌ی رانا با خودروهای هم سطح

رانا یک سدان کوچک است که ایران خودرو برای رقابت با سدان‌های شهری و برای تولید یک خودروی ملی دیگر، پروژه‌ی ساخت آن را کلید زد. در بررسی رانا باید به رقبای این خودرو هم اشاره کرد. رانا در ابتدا قرار بود با قیمت پایین به بازار عرضه شود تا جایگزین پیکان شود اما عملا و با وقفه‌ای که در ساخت و عرضه‌ی آن ایجاد شد، قیمت این خودرو بسیار بالاتر از قیمت اعلامی آن درآمد.

از رقبای رانا میتوان به پژو 206 صندوق‌دار، پژو پارس و پژو 405 در گروه خودروسازی ایران‌خودرو و تیبا و ساینا از گروه خودروسازی سایپا اشاره کرد.

مقایسه 206 و رانارقیب دیگر رانا، تندر 90 است که هم در ایران‌خودرو و هم در سایپا تولید می‌شود.اما نکته‌ی جالب توجه این است که رانا قابلیت رقابت با ارزانترین خودروهای چینی را هم ندارد!

رانا به دلیل کیفیت ساخت نه چندان مطلوبش در رقابت با دیگر خودروهای ایرانی نیزکم می‌آورد. در حالیکه از نظر قیمتی تفاوت خاصی میان این خودروها نیست، از لحاظ طراحی ظاهری و امکانات و بازار خرید و فروش، رانا نسبت به پژو بازار ضعیف‌تری دارد.

خرید لوازم یدکی دینا پارت

نقاط ضعف و قدرت رانا

برای بررسی رانا در بحث نقاط ضعف و قدرت به نکته‌ی خاصی نمی‌توان اشاره کرد. رانا هیچ آپشن رفاهی قابل ذکری ندارد. خودروهای ایرانی هم کلاس رانا، مجهز به تعدادی آپشن‌های رفاهی هستند تا خریدار را ترغیب به خرید کنند.

اما ایران خودرو با وجود ادعاهای زیاد، برای رانا هیچ هزینه‌ی اضافی نکرده است. کیفیت ساخت رانا بسیار پایین است و این نکته ای است که دهان به دهان چرخیده و باعث افت فروش این خودرو شده است.

 

نقاط ضعف رانا

کیفیت پایین قطعات و لوازم یدکی رانا در کنار مونتاژ ضعیف این خودرو , که البته مشکل بسیاری از خودروهای ایرانی هم است، استهلاک بالای این خودرو را سبب می‌شود. سیستم برق رانا هم دچار ضعف هایی است که به مرور خود را نشان می‌دهد.

اما در کنار این‌ها، رانا چند ویژگی مثبت هم دارد.این خودرو مجهز به یک پیشرانه‌ی خوب و مطمئن است که ایران خودرو با فراغ بال آن را روی بسیاری از تولیداتش استفاده می‌کند.

در تست‌های رانندگی رانا کمی بهتر از پژو 206 صندوقدار عمل می‌کند که شاید دلیلش عملکرد خوب گیربکس این خودرو است. سیستم تعلیق این خودرو هم نسبتا خوب بوده و کاربران از آن رضایت داشته‌اند.

و اما نکته ی آخر مصرف سوخت این خودرو است. کم مصرف بودن خودرویکی از گزینه‌های مهم در انتخاب آن است که رانا در این یک مورد سربلند بیرون می‌آید.

خرید لوازم یدکی ریو

بازار خرید و فروش و ارزش خرید رانا

در بررسی رانا و ارزش خرید آن باید توجه داشت که بازار خرید و فروش خودرو در ایران به عوامل بسیاری بستگی دارد. اما در مورد خودروهای داخلی معمولا بازار نسبتا پرجنب و جوش و فعل است.

بالا رفتن قیمت ارز و نوسانات بازار خودرو باعث شد که به یکباره قیمت خودروهای چینی افزایش یابد. این موضوع باعث ناامیدی قشر متوسط جامعه شد که امید داشتند با صرف هزینه‌ی پایین خودروهایی با طراحی بهتر و آپشن‌های بیشتر سوار شوند. در نتیجه باز هم نگاه قسمت بزرگی از خریداران خودرو به سمت خودروهای داخلی کشیده شد.

بازار خرید و فروش خودروی رانا

طرح‌های پیش فروش و ثبت نام خودرو که شرکت‌های خودروسازی داخلی به اجرا گذاشته اند هم بیشتر مردم را ترغیب به خرید تولیدات داخلی می‌کند. اما متاسفانه شرکت‌های داخلی تلاشی برای ارتقا کیفیت خودروهای خود نمی‌کنند.

خرید لوازم یدکی تیبا

نمی‌توان گفت که خودروهایی مانند رانا ارزش خرید ندارند. به هر حال برای کسی که به دنبال خودرویی خانوادگی، صفر کیلومتر با قیمت نسبتا مناسب، کم مصرف و اقتصادی است، رانا گزینه‌ی بدی نیست. اما در بازار خرید و فروش خودروهای دست دوم، عموما بازار رانا به پررونقی محصولات پژو نیست. مگر اینکه فرد بتواند خودرویی کم کارکرد و سالم پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *