مقالات

بررسی سمند ، خودروی ملی ماندگار ایران

بررسی سمند

بررسی سمند نیازمند نگاهی کوتاه به گذشته خودروسازی در ایران دارد. تا سال‌های سال وقتی صحبت از “خودروی ملی” می‌شد، بسیاری از ایرانیان گمان می‌کردند که پیکان خودرویی تمام ایرانی و نماد خودروسازی داخلی است، که البته چنین نبود.

پیکان خودرویی انگلیسی بود که انقدر در خط تولیدات ایرانی ماند که نام خودروی ایرانی بر روی آن ماندگار شد! در میانه‌ی سال‌های دهه‌ی هفتاد شمسی و با ورود بسیاری از خودروهای کره‌ای و ژاپنی به کشور، زمزمه‌ی تولید خودروی ملی آغاز شد.

طرح‌های مختلفی برای ساخت این خودرو ارائه شد. بعد از تلاش‌های فراوان و رایزنی‌های مختلف، سرانجام پروژه‌ی ساخت خودروی ملی کلید خورد.

بررسی کامل سمند

نکته‌ی جالب اما اینجاست که این خودرو آنقدرها که ادعا می‌شود ملی نیست. یک تیم از شرکت‌های انگلیسی و آلمانی در کنار تعدادی از نخبگان کشور در سال 1380 بالاخره موفق به تولید خودرویی شدند که در کنار نامش، عنوان پررنگ “خودروی ملی” را یدک می‌کشید.

با وجود مشارکت کشورهای دیگر در ساخت سمند، اما نمی‌توان از زحمات تیم ایرانی هم به راحتی گذشت. به هر حال سمند به عنوان خودروی ملی وارد بازارهای خودروی ایران شد و توانست جایگاه خوبی در میان ایرانیان به خود اختصاص بدهد. در ادامه با بررسی سمند و نکات مربوط به طراحی و مشخصات رفاهی و فنی این خودرو با شما هستیم.سمند خودروی ملی ایرانی که سالهاست مهمان شهرهای ایران است.

خرید لوازم یدکی سمند

طراحی خارجی و داخلی سمند

در بررسی سمند ابتدا باید در مورد طراحی خارجی و داخلی آن بگوییم. سمند بر روی پلتفرم پژو 405 ساخته شده است. انصافا به طراحی این خودرو، به عنوان اولین تلاش برای ساخت خودروی داخلی، می‌توان نمره‌ی قابل قبولی داد. طراحی چراغ‌های جلو و عقب، به خصوص در تیپ LX نسبتا خوب از کار درآمده است.

خطوط حجم دهنده برروی کاپوت، جلو پنجره‌ی ظریف و ساده، کشیدگی بدنه از نمای جانبی و ارتفاع مناسب خودرو از سطح زمین، همگی وقار و متانت خاصی به این خودروی ملی داده‌اند. البته که تمام این نکات مثبت را باید با توجه به سال ساخت این خودرو در نظر گرفت. وگرنه در مقایسه با تولیدات سالهای اخیر، طراحی سمند قدیمی محسوب می‌شود.

فضای داخلی سمند

کابین سمند که وجود قطعات چوبی برجذابیت آن افزوده است.طراحی داخلی سمند، نقطه‌ی قوت این خودرو است. استفاده از ادوات چوبی در کنسول و ترکیب زیبای آن با رنگ کرم سایر قسمت‌ها و روکش صندلی‌ها ، جذابیت و گرمای خاصی به داخل کابین سمند داده است.

در بعضی از تیپ‌های سمند این ادوات چوبی حذف شده‌اند اما باز هم نسبت به سایر تولیدات داخلی، جلو داشبورد و کنسول سمند یک سروگردن بالاتر قرار می‌گیرد. کابین، راحت و جادار است و به عنوان یک خودروی خانوادگی انتخاب مناسبی به حساب‌می‌آید. صندوق عقب سمند هم فضایی بزرگ و متناسب با ابعاد آن است.

در مجموع و با بررسی سمند و اتاق و بدنه‌ی آن، نمره‌ی قابل قبولی می‌توان به طراحان این خودرو داد.

 خرید لوازم یدکی پراید

امکانات رفاهی سمند

خودرروهای داخلی از نظر امکانات رفاهی، خیلی مورد قابل بحثی ندارند. البته در نسل جدید خودروها ، خودروسازان کمی دست و دل بازی به خرج داده‌اند اما باز هم در مقایسه با خودروهای چینی خیلی ویژگی خاصی نمی‌توان یافت.

در بررسی سمند در بخش امکانات رفاهی می‌توان به فرمان هیدورلیک، شیشه‌های بالابر برقی، سیستم ضدسرقت ایموبلایزر، تنظیم برقی صندلی‌ها و آینه‌های جانبی، سیستم تهویه‌ی مطبوع و سنسورهای دنده عقب اشاره کرد. این امکانات در بعضی تیپ‌های سمند متفاوتند. سمند را با دریافت استاندارد آلایندگی یورو 4 ، می‌توان دوست طبیعت دانست.

امکانات فنی سمند

تمامی تیپ‌های سمند در ایران با دو پیشرانه‌ی EF7 و XU7 معرفی شده‌اند. این که از کدامیک از این دو پیشرانه استفاده شود بستگی به نوع تک سوز یا دوگانه سوز بودن خودرو دارد. در بررسی سمند باید به این نکته توجه کرد که بسیاری از تیپ‌های سمند هنوز از همان پیشرانه‌ی قدیمی 4 سیلندر 8 سوپاپه‌ی XU7 استفاده می‌کنند.

این پیشرانه با حجم 1.7 لیتر توان تولید قدرت 100 اسب بخار و گشتاور 153 نیوتن‌متر را دارد.

این قدرت البته برای خودرویی با وزن 1220 کیلوگرم، شاید خیلی مناسب به نظر نیاید. سمند با این پیشرانه و با کمک گیربکس دستی 5 سرعته‌ی خود، شتاب صفر تا صدی برابر با 13.1 ثانیه دارد.

همانطور که متوجه شدید با خودرویی پرشتاب روبه‌رو نیستیم که البته با توجه به وزن آن منطقی به نظر می‌رسد. اما سواری سمند به گونه‌ای است که مسافران در مسیرهای طولانی احساس خستگی ندارند.

خرید لوازم یدکی ریو

بررسی سمند

ایران خودرو در تیپ‌های LX و سورن از پیشرانه‌ی دیگری استفاده کرده که نسبت به پیشرانه‌ی قدیمی قدرت و شتاب بیشتری دارد. این پیشرانه‌ی 4 سیلندر 16 سوپاپ EF7 با حجم 1.6 لیتر، توانی برابر با 113 اسب بخار و گشتاوری معادل 155 نیوتن متر دارد. شتاب این خودروها با این پیشرانه به 12 ثانیه کاهش پیدا می‌کند.

در بررسی سمند و مدل‌های مختلف آن به پیشرانه‌ی متفاوتی می‌رسیم که فقط در یکی از تیپ‌های سمند به کار گرفته شده است. سمند سورن ELX مجهز به پیشرانه‌ی توربوشارژی است که قدرتش برابر 150 اسب بخار و گشتاورش به 215 نیوتن متر می‌رسد. این خودرو صفر تا صد را در 10 ثانیه پر می‌کند. سمند سورن ELX را می توان قویترین نسخه‌ی سمند دانست.

دوگانه سوز بودن نسخه‌های مختلف سمند، یکی از نکات مثبت فنی این خودرو است که در روزگار گرانی سوخت، در کاهش هزینه‌ها کمک قابل توجهی می‌کند. مصرف سوخت بنزین سمند در جاده‌های خارج شهر حدود 6.6 لیتر در هر 100 کیلومتر، در داخل شهر 12.7 لیتر و به صورت ترکیبی مصرفی برابر با 8.6 لیتر در 100 کیلومتر را دارد.

خرید لوازم یدکی روآ

امنیت سمند

هر چقدر خودروسازان دنیا، هر روز دقت و هزینه‌ی بیشتری برای ایمن‌سازی خودروهای خود می‌کنند، خودروهای ایرانی متاسفانه در قسمت ایمنی خیلی رشد چشمگیری نداشته‌اند.

در بررسی سمند و در بخش ایمنی می‌بینیم که ایران خودرو برای خودروی ملی‌اش تنها یک کیسه‌ی هوا در نظر گرفته است! استفاده از سیستم‌های ترمز ABS و EBD( ترمز جلو و عقبی دیسکی) تنها ویژگی مثبت ایمنی سمند است. البته قابل ذکر است که سمند بدنه‌ی بسیار محکمی دارد و در تصادفات معمولا دچر خسارت‌های زیاد نمی‌شود .

تیپ‌های مختلف سمند

سمند دارای تیپهای مختلفی است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

سمند EL :

این مدل در واقع پدر همه‌ی سمندهای ایران است. در بررسی سمند متوجه می‌شویم که مدل اولیه‌ی آن خیلی مورد توجه عموم قرار نگرفت و اکنون بیشتر در ناوگان تاکسیرانی دیده‌ می‌شود. این مدل از اواسط دهه‌ی هشتاد شمسی تولید نشد و جایش را به سمند دوست داشتنی LX داد.

سمند LX:

بررسی سمند ال ایکس

سمند LX را می‌توان زیباترین نسخه‌ی خانواده‌ی سمند دانست. ایران خودرو با تغییراتی در طراحی ظاهری و داخلی این خودرو و با اضافه کردن آپشن‌های رفاهی و قویتر کردن موتور آن، تلاش کرد که بیشتر به استانداردهای خودرویی ملی برسد. سمند LX با موتور 1.7 لیتری EF7 هم تولید شده است.

سمند LX از زمان تولیدش در سال 1384 تا کنون ، در خط تولید ایران خودرو باقی مانده و فروش نسبتا خوبی را هم تجربه کرده است.

فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار

سمند سریر:

سمند سریر در واقع نسخه‌ی تشریفاتی خودروی ملی است. این خودرو با بدنه‌ای کشیده تر از نمونه‌ی کلاسیک، و با اضافه کردن تعدادی آپشن‌های مختلف، در سازمان‌ها و نهادهای دولتی مورد استفاده قرار گرفت و البته خیلی زود هم چرخه‌ی تولیدش متوقف شد.

سمند سریر

سمند سورن:

ایران خودرو 5 سال بعد از تولید اولین نسخه‌ی سمند، با تولید سمند سورن در واقع یک فیس‌لیفت بر روی نمونه‌ی قدیمی انجام داد. تغییرات بیشتر بر روی چراغ‌های عقب و جلو و جلو پنجره‌ی سمند ایجاد شده بود. کابین داخلی تغییر خاصی نداشت شاید به این دلیل که تقریبا همه‌ی افراد با سلیقه‌های مختلف، کابین سمند را می‌پسندند.

در ادامه‌ی بررسی سمند می‌بینیم که سورن با دو تیپ ELX و ELX توربو عرضه شده است. مدل ELX نمونه‌ی آپشنال خانواده‌ی سمند است. تمام امکانات رفاهی که گفتیم در سمند سورن استفاده شده‌اند.

نمونه‌ی توربوی سورن ELX فقط یک توربوشارژ بر روی موتور خود دارد. در حقیقت این خودرو فقط از لحاظ ویژگی‌های دینامیکی در سطحی بالاتر قرار می‌گیرد و تفاوت شاخص دیگری با نمونه‌ی غیر توربو ندارد.

بررسی سمند سورن

سمند سورن که آن را کاملترین و با کیفیت‌ترین نسخه‌ی سمند می‌دانند.

سمند SE:

این مدل سمند هم مانند نسخه‌ی کلاسیک آن، امکانات و ویژگی‌های خاصی ندارد. از نظر فنی سمند SE شباهت زیادی با سمند LX دارد. ولی طراحی ظاهری آن جذابیت مدل LX را ندارد.

خرید لوازم یدکی پژو 206

محاسن و معایب سمند

سمند خودرویی ملی است. این خودرو از استانداردهای روز دنیا بسیار عقب است و حتی در کنار ساده ترین خودروهای چینی هم در بخش آپشن‌های رفاهی حرفی برای گفتن ندارد. اما با این وجود سمند تلاشی برای رشد است.

سمند نقاط مثبت زیادی دارد. خودروی راحتی است. طراحی ساده و قابل قبولی دارد. کابین جذاب و گرم سمند، فضای دلچسبی را در سفرهای طولانی فراهم می‌کند. مدل دوگانه سوز در مدیریت هزینه‌های ماهانه، نقش مهمی دارد.

قطعات یدکی سمند به راحتی پیدا شده و نمایندگی‌های ایران‌خودرو هم در سرتاسر کشور به راحتی در دسترس مالکان سمند هستند. حتی در جاده‌ها هم ایران خودرو سریعا به کمک مشترکین خود می‌آید.

خرید لوازم یدکی دینا پارت

بررسی خودرو سمند

اما در کنار این‌ها در بررسی سمند به نکات منفی هم برمی‌خوریم. در دسترس بودن لوازم یدکی شاید به عنوان یک ویژگی مثبت تلقی شود اما نکته‌ی منفی بالا بودن قیمت قطعات است که مشکلی قابل توجه به حساب می‌آید.

استهلاک بالای این خودرو یک امتیاز منفی بزرگ برای آن است. نامتناسب بودن قدرت پیشرانه نسبت به وزن خودرو هم باعث کشش کم و شتاب کم سمند می‌شود. در سرعت‌های بالا هم صدای موتور در داخل کابین زیاد شنیده می‌شود.بازار خرید و فروش سمند دوره‌ایست. ولی عموما نمونه‌های دست دوم خیلی طرفدار ندارند. دلیل این امر را البته می‌توان همان استهلاک بالا دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *