مقالات

آشنایی با دیسک ترمز و نحوه عملکرد آن

دیسک-ترمز-و-نحوه-عملکرد-آن

دیسک ترمز خودرو صفحه ای فلزی با قطر و پهنای مشخص می باشد که سطحی صاف و صیقلی شکل دارد این قطعه بر روی توپی چرخهای جلو و عقب اتومبیل نصب میگردد و یکی از اجزاء مهم و کلیدی سیستم ترمز به حساب می آید.

دیسک چرخ ، در سیستم ایمنی خودرو نقشی حیاتی دارد. این دیسک به همراه لنت وظیفه کنترل سرعت و ترمز گرفتن و توقف یکباره اتومبیل را در مواقع ضروری عهده دار می باشد.

معمولا سیستم ترمز به چهار چرخ خودرو متصل است و در هنگام فشردن پدال، به طور همزمان به ترمزهای چهار چرخ فرمان میدهد.

اگرچه سیستم ترمز در صنعت اتومبیل تغییرات شگرفی داشته است اما متاسفانه هنوز هم در برخی از تولیدات داخلی شاهد آن هستیم که در چرخهای عقب اتومبیل، از مدلهای قدیمی، که اصطلاحا به ترمزهای کاسه ای معروفند استفاده میشود.

دیسک ترمز بر روی مجموعه پوسته کمک فنر و توپی چرخ ها نصب شده و در طرفین اتومبیل قرار می گیرد. و لنتهای ترمز که در دو طرف دیسکها قرار دارند بعد از دریافت فرمان ترمز، دو طرف دیسک را با فشار خود نگه داشته و باعث توقف اتومبیل می گردند.

انواع دیسک ترمز

دیسک ترمز سوراخ دار یا حفره دار نوع دیگری از این محصول می باشد که از نظر ساختار کلی هیچ تفاوتی با نوع اولیه آن ندارد تنها وجه تمایز این نوع دیسک ها وجود حفره هایی بر روی سطح و جداره دیسک چرخ می باشد این برای خنک شدن دیسک در ترمزهای ناگهانی ایجاد شده اند.

مخصوصا در سراشیبی ها، برای کنترل بهتر خودرو کمک شایانی می کنند. در واقع طراح و سازنده این مدل از دیسک ها به منظور جلوگیری از حرارت تولید شده توسط لنتها اقدام به طراحی آن نموده است.

این کار حسن دیگری هم دارد و آن اینکه مواد زائدی که در اثر اصطکاک شدید لنت و دیسک بوجود می آید، از طریق این حفره ها به خارج هدایت شده و باعث عدم آلودگی چرخ ها می گردد.

دیسک ترمز شیاردار

دیسک ترمز شیاردار که خود انواع مختلف دارد و نوعی تکنولوژی جدید در صنعت دیسک ترمز یه حساب می‌آید‌.

دیسک ترمز شیاردار حس اسپورت بودن را به راننده القاء می کند به این شکل که عکس العمل سریع و بسیار بالایی در عملیات ترمز گرفتن صورت میگیرد و به قول معروف با یک فشار کوچک بر روی پدال (نیش ترمز) شاهد واکنش سریع سیستم ترمز می باشیم.

در این صورت راننده می تواند مهارت خود را محک بزند و قادر است بعد از توقف های کوتاه، بلافاصله دور گرفته و بر سرعت خود بیفزاید. همچنین دیسک چرخ شیاردار باعث کم شدن سر و صدای اضافی در هنگام ترمز گرفتن می شود. اما این نوع دیسک ترمز نیز دارای ضعف هایی می باشد که از آن جمله می توان به سایش بیشتر سطح دیسک چرخ، همچنین لنت ترمز اشاره کرد که با شرایط فعلی اقتصادی به جز تحمیل هزینه های سنگین قطعات مصرفی، چیز دیگری به دنبال نخواهد داشت.

دیسک ترمز شیاردار

دیسک ترمز سرامیکی

دیسک ترمز سرامیکی که با نوآوری کاملا پیشرفته و جدید به خدمت صنعت اتومبیل و خودرو درآمده است. این نوع دیسک از نظر ظاهری فرق چندانی با انواع قبلی ندارد و مهمترین تفاوت آن مواد به کار رفته در این نوع قطعه می باشد.

سرامیک کربن مهمترین عنصر بکار رفته در این محصول می باشد. اخیرا لنت ترمز سرامیکی به بازار ایران ورود پیدا کرده و گفته می شود که از کیفیت و عملکرد قابل قبولی برخوردار است.

البته هنوز عموم مصرف کنندگان تمایل جدی به استفاده از این محصول نشان نداده اند و دلیل این امر هم قیمت بالای لنت های سرامیکی می باشد. به نظر می رسد دیسک چرخ سرامیکی به عنوان یک تکنولوژی نوظهور توانسته است، آزمایشات دشوار تست عملکرد را با موفقیت به پایان رساند.

با این حال خودروهای داخلی و برخی از خودروهای رده متوسط برندهای خارجی از دیسک ترمز سرامیکی بهره مند نشده اند و به نظر می رسد که نصب دیسک ترمز سرامیکی به عنوان یک آپشن درخواستی برای متقاضیان برندهای معتبر استفاده می شود.

برای مشاهده و خرید محصولات لوازم یدکی پراید کلیک کنید.

دیسک سرامیکی قادر است به راحتی دمای 800 الی 1000 درجه سانتیگراد را تحمل نموده بدون اینکه کوچکترین تغییری در ساختار فیزیکی آن نمایان شود. وزن کم، استحکام، و پاسخ دهی سریع در ترمز گیری از ویژگی های بارز این محصول می باشد. و اما از معایب آن میتوان به قیمت بالای دیسک های سرامیکی و عدم استقبال مصرف کنندگان اشاره کرد.

دیسک ترمز سرامیکی

استهلاک

به جرات می توان گفت که در بین تمام قطعات اتومبیل، قطعه دیسک ترمز بیشتر از سایر لوازم و ادوات، در معرض بارهای حرارتی و فشارهای مکانیکی قرار دارد.

عوامل محیطی مانند آلودگی و لغزندگی جاده، پاشش آب های سطحی ، دست اندازهای جاده و حتی ترمزهای ناگهانی می توانند عامل سایش و فرسودگی این قطعه باشند. انتخاب لنت ترمز نیز در عملکرد و عمر مفید دیسک ترمز تاثیر بسزایی دارد.

متاسفانه این حقیقت وجود دارد که گاهی رانندگان خودروهای سواری بخصوص رانندگان خطی و تاکسی در اکثر مواقع ارزانترین قطعات و لوازم را خریداری و استفاده میکنند. لنت ترمز نیز به عنوان یک قطعه مصرفی از این قاعده مستثنی نیست.

اخیرا قطعات نامرغوب و بی کیفیت چینی جایگزین لوازم اورجینال و شرکتی شده اند و به نظر می رسد این تجارت پر رونق جای خود را در بازار فروش لوازم یدکی پیدا کرده و این موضوع برای مردم نیز به امری عادی تبدیل شده است. اما قسمت ناگوار ماجرا این است که لوازم بی کیفیت نه تنها از عمر مفید کمتری برخوردار هستند، بلکه میتوانند به مجموعه اصلی قطعه و یا حتی متعلقات دیگر اتومبیل، آسیب جدی وارد کنند.

مثلا استفاده از کاسه نمد غیراستاندارد موجب روغن ریزی شده و اگر در یک مسیر طولانی مشغول رانندگی باشید، تا رسیدن به مقصد متوجه این ایراد نخواهید شد و زمانی از این فاجعه باخبر می شوید که موتور یا گیربکس خودرو به کلی از بین رفته است.

همین موضوع در خصوص لنت ترمزهای نامرغوب و غیراستاندارد نیز صادق است. لنت ترمز بی کیفیت و ارزان قیمت می تواند به مرور باعث خوردگی سطح دیسک ترمز، یا نازک شدن جداره دیسک چرخ گردد. در صورت بروز چنین رخدادی ، نه تنها قطعه اصلی دچار ایراد کلی گردیده است، چه بسا در مواقع حساس باعث عدم ترمز گیری مناسب میگردد و خطرات و حوادث جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

 

استهلاک دیسک ترمز

ایرادات شایع دیسک ترمز

شایع ترین ایرادی که بر روی دیسک چرخ بوجود می آید، مشکل دفرمگی یا تاب برداشتن دیسک چرخ است که در صورت وقوع این حالت، زمانی که ترمز گرفته می شود، پدال ترمز و غربیلک فرمان شروع به لرزیدن می‌کنند.

یکی از مهمترین علل انحراف و تاب برداشتن دیسک ترمز این است که راننده در جاده های خیس و گودالهای آب اقدام به ترمز گرفتن می کند در این زمان به دلیل اصطکاک فراوان بین لنت و جداره دیسک، درجه حرارت دیسکهای ترمز به شدت بالا رفته و همزمان با برخورد آب، شوک حرارتی صورت میگیرد و دیسک ترمز دچار دفرمگی میگردد.

دیسک ترمز در حالت اصطکاک و ترمزهای شدید، حرارتی در حدود 700 درجه سانتیگراد تولید می کند. به همین منظور جداره این قطعه به صورت توخالی و مشبک ساخته می شود تا این منافذ توانایی انتقال حرارت را داشته، و تهویه هوای فوق العاده گرم تولید شده توسط دیسک و لنت به راحتی انجام پذیرد.

 

از دیگر ایرادات شایع در دیسک ترمز میتوان به فرسایش جداره دیسک چرخ اشاره کرد. این مشکل به دلیل سهل انگاری راننده بوجود می آید. گاهی اوقات به دلیل عدم تعویض به موقع لنت های ترمز با این مشکل مواجه خواهیم شد در واقع استفاده از لنتهای نامرغوب نیز می تواند باعث خوردگی سطح دیسک ترمز گردد. عملکرد ناصحیح کالیپر سیلندر ترمز نیز می تواند به دیسک ترمز آسیب جدی وارد کند.

فرسودگی دیسک ترمز

 

سرویس و نگهداری دیسک ترمز

با توجه به اینکه قطعه دیسک ترمز به شدت مستعد خرابی و فرسودگی می باشد، این نکته حائز اهمیت است که حتی در صورت عملکرد صحیح ترمزها، متعلقات سیستم ترمز را به صورت دوره ای مورد بررسی و پایش قرار دهیم و در صورت مشاهده هرگونه نقصان، در جهت محافظت از سیستم ترمز اقدام به تعویض قطعات معیوب نماییم.

شما برای خرید تضمینی انواع دیسک ترمز و لوازم یدکی خودرو می توانید به فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی خودرو دولوکس کار مراجعه کنید و از طریق سایت برای خرید اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *