مقالات

علت سوت کشیدن لنت ترمز چیست؟

علت سوت کشیدن لنت ترمز

موضوع این نوشته سوت کشیدن لنت ترمز است. همان صدای آزار دهنده ای که هنگام ترمز گرفتن یا در بعضی مواقع حتی بدون ترمز کردن از سیستم ترمز ماشین به گوش می رسد. گاهی اوقات، صدای لنت ها تبدیل به جیغی اعصاب خورد کن می شود که گوش ها به شنیدن آن عادت ندارند. وقتی صدای جیرجیر یا سوت ترمزهای خود را می شنوید، لنت های فرسوده معمولا اولین چیزی است که به ذهن شما می رسد.

با این حال، این موضوع ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. اگر بعد از چند بار ترمز زدن صدای جیغ از بین رفت احتمالاً مشکل شما، چندان بزرگ نیست. اما اگر سر و صدا ادامه پیدا کرد یا بدتر از آن، قدرت ترمز خود را از دست دادید باید حتما به مکانیک مراجعه کنید.

دولوکس کار: مرکز پخش لوازم یدکی خودرو

اگر مطمئن نیستید که چه چیزی باعث سوت کشیدن لنت ترمز شما می شود، ادامه مطلب را بخوانید. در ادامه، به صورت مفصل تر به دلایل و راه حل های این مشکل پرداخته شده است.

رفع سوت کشیدن لنت ترمز نزد مکانیک های حرفه ای

دلایل اصلی سوت کشیدن لنت ترمز

دلایل و عوامل سوت کشیدن لنت ترمز متنوع اند. در ادامه تعدادی از این عوامل به صورت مفصل توضیح داده شده اند.

 1- سوت کشیدن لنت ترمز به دلیل فرسودگی یا نازک شدن لنت ها

بارزترین علت سوت کشیدن لنت ترمز، فرسوده شدن لنت ها است. لنت های ترمز عمداً با یک نشانگر فلزی طراحی می شوند. هنگامی که به حداقل ضخامت خود نزدیک می شوند، هشداری با صدای بلند منتشر می کنند. این هشداری است که به شما می گوید زمان تعویض لنت های ترمز فرا رسیده است.

خرید لنت ترمز جلو زانتیا ۲۰۰۰

3

 2- سوت کشیدن لنت ترمز به دلیل وجود گرد و غبار روی لنت ها

یکی دیگر از دلایل رایج جیغ کشیدن ترمزها وجود گِل و گرد و غبار یا سایر مواد زائد روی سطح لنت های شماست. این مواد زائد هم در اثر رانندگی و هم در اثر پارک کردن طولانی مدت ماشین، ممکن است روی لنت ها بنشینند.

سوت کشیدن لنت ترمز به دلیل وجود گرد و غبار روی لنت ها

3-  سوت کشیدن لنت ترمز به دلیل رطوبت شبانه

اگر اول صبح است و شما صدای سوت کشیدن لنت ترمز های خود را می شنوید شاید صدا کاملاً طبیعی باشد. به خصوص اگر ماشین شما در طول شب در معرض باران، برف یا رطوبت قرار گرفته باشد. هنگامی که ترمزهای ماشین شما با رطوبت در تماس است ممکن است یک لایه نازک زنگ روی لنت ها یا روتورها تشکیل شود. زنگ ایجاد شده می تواند باعث ایجاد صدای خراش یا جیغ در هنگام ترمزگیری شود.

 4- سوت کشیدن لنت ترمز ها به دلیل سبک اشتباه ترمز گیری

گاهی اوقات خود راننده است که با ترمزهای شدید، سریع و مکرر سبب جیغ کشیدن ترمزها می شود. این سبک اشتباه در ترمزگیری به ویژه در سرعت های بالا، میتواند گرمایی بیش از حد در لنت ها ایجاد کند. این گرما سبب ایجاد لعابی صاف و سخت روی سطح لنت ترمز خواهد شد.

ترمزگیری مکرر در سراشیبی ها نیز اتفاق مشابهی را رقم می زند. وقتی لنت های ترمز لعاب دار می شوند، دیگر نمی توانند اصطکاک لازم برای توقف خودرو را ایجاد کنند. آنها همچنین ممکن است ترک بخورند یا بشکنند در نتیجه، شما باید آنها را جایگزین کنید.ترمزگیری اشتباه یکی از دلایل سوت کشیدن لنت ترمز است.

سوت کشیدن لنت ترمز ها به دلیل سبک اشتباه ترمز گیری

همچنین بخوانید: علائم خرابی پمپ ترمز کدام است؟

5- جیغ کشیدن ترمز ها به دلیل فلزی بودن لنت ها

در برخی موارد، سوت کشیدن لنت ترمز ها ناشی از خود مواد تشکیل دهنده لنت هاست. بسته به نوع ماشین، سه نوع لنت ترمز وجود دارند: ارگانیک، نیمه فلزی یا سرامیکی. لنت های ترمز نیمه فلزی شاید رایج ترین لنت های موجود در بازار باشند. این لنت ها 30 تا 65 درصد از عناصر فلزی مانند آهن، فولاد، گرافیت و مس تشکیل شده اند.

هنگامی که این نوع لنت به روتور ساییده می شود، ممکن است صدای جیغ یا ساییدگی ایجاد کند. اگر این صدا شما را آزار می دهد، بهتر است لنت هایی را انتخاب کنید که فلز کمتری در آنها وجود دارد.

 6- سوت کشیدن لنت ترمز به سبب عدم روانکاری در ترمزهای درام

اگر ماشین شما دارای ترمزهای درام است، شاید صدای جیغ آنها ناشی از عدم روغنکاری در نقاط تماس بین کفشک و درام ترمز باشد. بدون روغنکاری، کفشک ها شروع به خراشیدن صفحه پشتی می کنند و باعث ایجاد صدای جیغ می شوند.

معمولاً می‌توانید با جست‌وجوی نشانه‌هایی از این نوع خراشیدگی در جایی که فلز خالی در معرض دید قرار گرفته است، متوجه شوید که مشکل کجاست. با استفاده از گریس ترمز در جایی که پیستون به کفشک ها به هم میرسند به آسانی صدای جیغ برطرف می شود.

سوت کشیدن لنت ترمز به سبب عدم روانکاری در ترمزهای درام

خرید لوازم یدکی ال نود

آیا رانندگی با وجود صدای سوت به هنگام ترمز ایمن است؟

این مشکل به مرور زمان سبب فرسودگی و پارگی قسمتهای مهم سیستم ترمز را بدنبال دارد و اگر نادیده گرفته شود، مشکل سوت کشیدن بیشتر و پر سر و صداتر می شود و این مشکل می تواند بر لاستیک ها و حتی گیربکس شما تأثیر بگذارد، بنابراین باید بلافاصله به مکانیک مراجعه کنید.

آیا رانندگی با وجود صدای سوت به هنگام ترمز ایمن است؟

راههای از بین بردن صدای لنت ترمز

در متن بالا تعدادی از رایج ترین دلایل سوت کشیدن لنت ترمز ها بیان شد. در برخی از موارد به صورت ضمنی به راه حل های این مشکل نیز اشاره شد. منتها در این قسمت، دوباره برخی از راه حل ها مرور میشوند.

  •  اگر مشکل، فرسودگی لنت هاست نباید آنها را به حال خود رها کنید. صدای جیر جیر مداوم به ساییدن تبدیل می شود. در این صورت احتمالاً علاوه بر لنت ها باید روتورها را نیز عوض کنید.
  •  اگر مواد زائد و گرد و خاک روی لنت ها و روتورهای ترمز را گرفته است راه حل شما آسان است. در این حالت معمولاً یک اسپری سریع، پاک کننده یا سمباده زدن مواد سطحی مشکل را برطرف می کند. همچنین ممکن است پس از چند بار ترمزگیری به خودی خود گردو غبار از بین بروند. اصطکاک بین لنت ها و روتورها نیز می تواند بخشی از مواد زائد را پاکسازی کند.
  •  اگر سوت کشیدن لنت ترمز به دلیل زنگ زدگی نیز باشد معمولاً مشکل، با رانندگی معمولی قابل رفع است. همچنین می‌توانید خودروی خود را در داخل خانه پارک کنید تا از ترمزهای خود در برابر تجمع رطوبت محافظت کنید.
  •  در صورتی که لنت شما لعابدار شده است بررسی علائم لعاب، انگشت خود را در امتداد سطح لنت ترمز خود بکشید. می‌توانید لنت ها را به مکانیک های متخصص نشان دهید. در صورت نیاز به تعویض لنت ها هنگام تعویض لنت های لعابدار، باید روتورهای خود را نیز تمیز کنید. کالیپرها و سیستم هیدرولیک را نیز از نظر مشکلات مکانیکی یا خرابی بررسی کنید. اگر لعاب به یک مشکل مکرر شما تبدیل شود، ممکن است لازم باشد در سبک ترمزگیری خود نیز تجدید نظر کنید.

راههای از بین بردن صدای لنت ترمز

علت سوت کشیدن ماشین در حال حرکت

صدای سوت کشیدن ماشین درحال حرکت الزاما از لنت های خودرو نیست. شاید ماشین شما هنگام شتاب گرفتن، رانندگی آهسته، دور زدن، دنده عقب گرفتن یا حتی در حالت توقف، صدای جیغ، سوت یا جیر جیر بدهد. هر کدام از این صداها منشا متفاوتی دارند.

مثلا ممکن است یکی از شیلنگ های اطراف سیستم ورودی هوای موتور نشتی داشته باشد. شل بودن تسمه نیز میتواند در هنگام گاز دادن صدایی شبیه صدای سوت ایجاد کند. برای اینکه بفهمید صدای سوت از کجای ماشین شما منشا می‌گیرد و چگونه باید آن را برطرف کنید باید به مکانیک مراجعه کنید.

خرید لوازم یدکی سمند

صدای طبیعی لنت ترمز چگونه است؟

همانطور که در متن بالا هم به آن اشاره شد سوت کشیدن لنت ترمز الزاما به معنی خراب بودن آن نیست. صدای طبیعی لنت ترمز بسته به نوع لنت و وضعیت سایر قطعات مرتبط با لنت ها از جمله روتور، کالیپر و غیره می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی اکثر خودروهایی که لنت های تازه و بدون مشکلی دارند اغلب مشکل سوت ترمز ندارند.

صدای طبیعی لنت ترمز چگونه است؟

راه حل سریع رفع سوت کشیدن ترمز

این مشکل در بین مکانیک ها به CPR معروف است که مربوط به قسمتهای کالیپرها، پدها و روتورهای خودرو مربوط است. هنگامی که فاکتور تعمیر کار ترمز خود را دریافت می کنید، ممکن است این کلمه در آن ذکر شده باشد.

می‌توانید با نصب مجموعه‌ای از شیم‌ها برای از بین بردن لرزش‌ها، این مشکل را برطرف کنید، که باعث می‌شود هر گونه صدای جیرجیر از بین برود. بکارگیری شیم ها این اطمینان خاطر را به راننده می دهند که لنت های ترمز محکم به کالیپرهای ترمز بسته شده است و معمولاً از یک لایه لاستیک برای کاهش لرزش استفاده می کنند.

علت سوت کشیدن لنت ترمز بعد از تعویض

اگر لنت ها یا هر کدام از اجزای ترمز ماشین را به تازگی عوض کرده اید ممکن است تا مدتی صدا دهند. یا اینکه شاید جنس لنت های شما به گونه ای است که بیشتر صدا می دهند. مکانیکی که لنت ها را برای شما عوض می کند نیز اهمیت دارد. گاها لنت ها قبل از وصل شدن نیاز به تمیز شدن یا روغن کاری دارند.

باید مکانیک شما کار را به درستی و با حسن نیت کامل انجام دهد. در نهایت باید گفت که برخی از لنت ها به صورت طبیعی صدا می دهند و راه حل خاصی هم ندارند مگر اینکه دوباره آنها را عوض کنید.

علت سوت کشیدن لنت ترمز بعد از تعویض

 علت سوت کشیدن لنت ترمز پراید

تمامی موارد گفته شده در متن بالا برای سوت کشیدن لنت ترمز پراید نیز صدق می کنند. منتها یک سری موارد دیگر نیز ممکن است برای لنت های خودروهایی مانند پراید ایجاد مشکل کنند. برخی از این موارد به کیفیت قطعات بر میگردند. مثلا شاید دیسک چرخ پراید دارای تاب یا لبه باشد.

این مشکلات مانع از اتصال درست لنت با دیسک چرخ خواهند شد و ایجاد صدای سوت می کنند. در صورتی که بتوانید قطعاتی با استاندارد کیفی بالاتر برای پراید خود خریداری کنید بسیاری از این مشکلات برطرف خواهند شد.

خرید لوازم یدکی روآ

علت روشن شدن چراغ ترمز پشت آمپر چیست؟

علاوه بر سوت کشیدن لنت ترمز ها گاها مشکلات دیگری در ارتباط با سیستم ترمز خودرو فکر شما را درگیر خواهند کرد. روشن شدن چراغ آمپر ترمز، یکی از این موارد است. آمپر ترمز مانند سایر آمپرهای خودرو هنگام روشن شدن هشداری خاص را به راننده می دهد که خبر از نوعی اختلال در خودرو دارد.

علت روشن شدن چراغ ترمز پشت آمپر چیست؟

وقتی آمپر ترمز خودرو روشن می شود غالبا به معنی یکی موارد زیر است:

  •  لنت های ترمز تمام شده اند و نیاز به تعویض دارند.
  •  روغن ترمز کمتر از میزان لازم است.
  •  اختلال یا قطعی در سیم منفی لنت وجود دارد.
  •  گاها گرفتن ترمز در سراشیبی ها و پیچ ها نیز سبب روشن شدن آمپر ترمز می شود.

سخن پایانی

در این مقاله دولوکس کار سعی کردیم تا شما را با متداول ترین علل سوت کشیدن قطعه لنت ترمز آشنا سازیم و ضمنا در ادامه مقاله راه حل هایی نیز برای رفع کردن این مشکل ارائه کردیم.امید است مورد توجه شما مخاطبان قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *