مقالات

چرا فیوز خودرو میسوزد ؟

چرا فیوز خودرو می سوزد؟

علت سوختن فیوز پمپ بنزین و سایر فیوزهای اصلی خودرو چیست؟ آیا علت داغ شدن سیم فیوز اصلی خودرو را می دانید؟ آیا به علت سوختن فیوز وسطی پراید پی برده اید؟ علت سوختن فیوز بوق پراید چیست؟ در کل چرا فیوز خودرو میسوزد؟ در این مقاله به یکایک این سوالات پاسخ خواهیم داد.

شاید در نگاه اول فیوز ها به عنوان قطعه ای مهم در خودرو شناخته نشوند اما اگر به نوع عملکرد و وظیفه ی آن ها توجه کنید خواهید دید که این قطعه به عنوان محافظ تا چه حد از خرابی های سیستم الکتریکی خودرو جلوگیری می کند. در ادامه به بررسی بیشتر اهمیت فیوز خودرو و دلایل سوختن فیوز خودرو خواهیم پرداخت.

فیوز خودرو

 خرید لوازم یدکی زانتیا

فیوز خودرو چیست و چه نقشی دارد؟

اگر بخواهیم تعریفی علمی برای فیوز در نظر بگیریم باید به صفحه ویکی پدیای استتناد کنیم :

یک قطعه و وسیله‌ای حفاظتی است که در مدارهای الکتریکی و الکترونیکی کاربرد دارد و آن‌ها را در برابر افزایش غیرمجاز جریان الکتریکی محافظت می‌کند

در همه ی انواع خودرو ها جعبه ای با نام جعبه ی فیوز به چشم می خورد که شامل تعدادی فیوز با رنگ های مختلف می باشد. همان طور که می دانید فیوز یکی از قطعات مهم در تامین برق خودرو می باشد و به همین دلیل سوختن فیوز خودرو می تواند مشکلاتی را در تامین برق خودرو به وجود آورد.

فیوز خودرو چیست و چه نقشی دارد؟

قطعه ای که برق خودرو را در مواقعی که لازم است قطع می کند تا از آسیب به بخش های الکتریکی خودرو جلوگیری شود. علاوه بر این فیوز ها وظیفه ی کنترل نوسانات برقی در خودرو را به عهده دارند که این موضوع از آسیب به قسمت های مختلف خودرو جلوگیری می کند.

فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار

به طور کلی وظیفه ی فیوز را می توان در دو مورد خلاصه کرد که این دو مورد از قرار زیر می باشند:

 • کنترل میزان برق ورودی به سیستم الکتریکی خودرو
 •  قطع برق در مواقع لازم

اما با توجه به این که فیوز ها قطعاتی حساس هستند موضوع سوختن فیوز خودرو موضوعی رایج است که گاهی سوختن حتی یکی از آن ها می تواند عملکرد خودرو و به خصوص عملکرد سیستم برق رسانی را با اختلال رو به رو کند.

در ساختار فیوز ها از نوعی نوار فلزی همراه با یک لایه محافظ پلاستیکی استفاده شده است که عبور میزان بالای جریان می تواند باعث ذوب شدن نوار فلزی شده و در اصطلاح باعث سوختن فیوز خودرو شود.

فیوز خودرو چه نقشی دارد

خرید لوازم یدکی ریو

فیوز خودرو چگونه کار می کند؟

برای این که بتوان به اطلاعات دقیق در رابطه با سوختن فیوز خودرو دست یافت لازم است در ابتدا با نحوه ی عملکرد آن در خودرو ها بپردازیم.در واقع هنگامی که بدانیم این قطعه چگونه وظایف خود را انجام می دهد به راحتی می توانیم دلایل از کار افتادن آن را هم تشخیص دهیم.

فیوز خودرو چگونه کار می کند؟

البته با توجه به این که انواع مختلفی از فیوز ها بر روی انواع خودرو ها تعبیه شده است می توان گفت که هر یک نحوه عملکرد متفاوتی خواهند داشت. اما موضوعی که در اینجا مطرح خواهد شد عملکرد کلی فیوز ها می باشد.

فیوز خودرو چگونه کار می کند؟

همان طور که گفته شد فیوز ها در ساختار خود یک نوار فلزی دارند که این نوار در داخل یک محفظه نارسانا قرار داده شده است که البته در کنار این نوار از نوعی جرقه گیر هم استفاده شده است.

هنگامی که جریانی با شدت بیش از حد معمول، قصد عبور از سیستم الکتریکی خودرو را دارد فیوز ها وارد عمل می شوند و از عبور جریان با شدت بالا جلوگیری می کنند.در واقع فیوز ها به عنوان محافظت کننده سیستم الکتریکی در خودرو ها عمل می کنند که همین موضوع باعث سوختن فیوز خودرو می شود.

پیشنهاد مطالعه : نگهداری خودرو در تابستان

انواع فیوز خودرو

برای این که بتوان به اطلاعات دقیق و کامل تری در رابطه با سوختن فیوز خودرو دست یافت لازم است با انواع آن آشنایی داشته باشیم.این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که همان طور که گفته شد انواع مختلف فیوز با کارکرد های متفاوت بر روی خودرو ها نصب می شود و هنگام سوختن فیوز خودرو شناخت نوع فیوز می تواند تاثیر بسزایی در عیب یابی آن داشته باشد.

انواع فیوز خودرو

خرید لوازم یدکی ال نود

از همین رو در ادامه به معرفی انواع فیوز خواهیم پرداخت.

 1. فیوز فلزی
 2. فیوز شیشه ای
 3. فیوز سرامیکی و مستطیلی

فیوز خودرو چگونه کار می کند

فیوز فلزی :

قدیمی ترین نوع فیوز ها را می توان فیوز های فلزی معرفی کرد که استفاده از آن در سال های پیش رونق بیشتری داشت.اتصال این فیوز ها با نوعی رسانای فلزی می باشد و در صورتی که شدت جریان بیش از اندازه باشد رابط فلزی از بین رفته و فیوز عملا از کار می افتد.

فیوز شیشه ای :

یکی از انواع فیوز که در انواع خودرو مورد استفاده قرر می گیرد فیوز های شیشه ای می باشند.در این نوع فیوز ها دو سر فیوز به وسیله ی یک سیم نازک که در محفظه ای شیشه ای قرار دارد، به یکدیگر متصل می شود و در صورتی که جریان بیش از اندازه وارد سیستم شود سیم نازک ذوب می شود.در واقع سوختن فیوز خودرو در این نوع فیوز ها با ذوب شدن سیم متصل به دو سر آن اتفاق می افتد.

فیوز شیشه ای

خرید لوازم یدکی سمند 

فیوز سرامیکی و مستطیلی :

پرکاربردترین نوع فیوز را می توان فیوز سرامیکی بیان کرد. در ساختار این نوع فیوز ها دو پایه وجود دارد که این دو پایه به وسیله ی یک سیم ضخیم به هم وصل شده اند.هنگامی که جریان ورودی به سیستم الکتریکی خودرو بیشتر از جریان نامی باشد سیم رابط ذوب شده و در واقع سوختن فیوز خودرو از این طریق اتفاق می افتد.

فیوز سرامیکی و مستطیلی

با سوختن فیوز راه برای عبور جریان باز شده و امکان آسیب به سایر قطعات الکتریکی خودرو به وجود می آید.عملکرد فیوز های مستطیلی هم به همین شکل می باشد و تنها تفاوت آن در شکل ظاهری فیوز ها است.

پیشنهاد مطالعه : چرا دینام خودرومی سوزد؟

دلایل سوختن فیوز خودرو

یکی از سوالات رایجی که در رابطه با سوختن فیوز خودرو به وجود می آید این است که اصلا چرا فیوز می سوزد و دلایل آن چیست؟

همان طور که گفته شد مهم ترین عامل سوختن فیوز در خودرو ها عبور جریان بالا از آن می باشد اما گاهی دلایل دیگری هم برای سوختن فیوز ها بیان می شود که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

 1. وجود اتصالی در مدارات الکتریکی خودرو
 2.  توقف جریان در سیم های مربوط به سیستم برق رسانی خودرو
 3.  اضافه کردن تجهیزات غیر استاندارد به قسمت های مختلف خودرو
 4. خرابی دینام خودرو
 5.  جابجایی باتری خودرو به شکل غیر اصولی
 6. کاهش کیفیت فیزیکی بخش های سازنده فیوز خودرو

چگونه بفهمیم فیوز خودرو سوخته ؟

خرید لوازم یدکی پراید

علت سوختن فیوز وسطی پراید

در بسیاری از مواقع فیوز وسطی پراید به علت بی کیفیت بودن آلیاژ بکار رفته در آن و تقلبی بودن فیوز ، می سوزد. عدم تحمل فیوز به علت وصل کردن سیستم های صوتی و تصویری اضافی به خودرو، موجب فشار اضافی بروی فیوز شده و به مرور زمان داغ شده و میسوزد.

علت سوختن فیوز وسطی پراید

خرید لوازم یدکی رانا

علت سوختن فیوز کولر پراید

خودروی پراید دارای تجهیزات الکتریکی مختص خود است که در ادامه جدول جعبه فیوز پراید را مشاهده می کنید:

 

جدول فیوزهای پراید

فیوز خودرو در اصل جلوی فشار مضاعف بر سیستم های حساس خودرو را گرفته و از سوختن آنها جلوگیری می کند. در واقع فیوز از ورود جریان الکتریکی بیش از حد به قسمت های خودرو جلوگیری بعمل می آورد.

علت سوختن فیوز کولر می تواند به علت باطری به باطری کردن اشتباه و یا ورود جریان برق اضافی به قسمتهای الکتریکی کولر باشد.

 علت سوختن سه فیوز اصلی پراید

برای پاسخ به این سوال که چرا فیوز اصلی پراید می سوزد؟ باید به موارد زیر اشاره داشت:

1- گذاشتن فیوز معیوب یا نیمه سوخته که موجب سوختن پی در پی فیوز می شود

2- افزودن دستگاه های خارجی نا مناسب به فندکی خودرو مانند:سیستم صوتی با مصرف بالا، افزودن پروژکتور های پر توان.

3- باتری به باتری کردن ناجور و غیر اصولی

4- تعویض نامناسب دینام با دینام های تقلبی

5- وجود اتصالی در قسمت برق پراید

علت سوختن سه فیوز اصلی پراید

علت داغ شدن سه فیش پراید چیست؟

استفاده از چراغ های غیر فابریک و غیر استاندارد با وات بالاتر از حد مجاز برای خودروی پراید می تواند یکی از دلایل و علت داغ شدن سه فیش پراید باشد. لحیم نشدن صحیح جعبه فیوز هنگام نصب از دلایل دیگر داغ شدن این قطعات پراید به شمار می رود.

علت داغ شدن سه فیش پراید

علت سوختن فیوز پمپ بنزین پیکان چیست؟

این مشکل می تواند بخاطر ضعیف شدن تدریجی سیم پیچ های قسمت پمپ بنزین خودرو پیکان و کشیدن جریان اضافی از سمت وسایل خارجی غیر استانداردی که به فندکی پیکان اضافه شده و موجب کشیدن جریان توسط آنها باشد که در نتیجه باعث سوختن پمپ بنزین خودرو پیکان خواهد شد.

علت داغ شدن سیم فیوز اصلی پراید

این مسئله ممکن است به خاطر استفاده از فیوزهای بی کیفیت و تقلبی باشد که نه تنها فایده و سودی برای ماشین ندارند بلکه با داغ شدن سیم فیوز و سوختن فیوز می تواند آسیب جدی به قسمت برق خودرو برساند.

همچنین برخی از افراد به صورت پی در پی اقدام به باتری به باتری خودرو خود با دیگران می نمایند که این امر هم می تواند دلیل دیگری برای آمدن فشار بیشتر به فیوز ها و در نتیجه موجب داغ شدن سیم فیوز شود.

علت داغ شدن سیم فیوز اصلی پراید

علت سوختن فیوز فن پراید

در پاسخ به این سوال که علت داغ شدن فیوز فن پراید چیست و یا چرا فیوز فن آن میسوزد باید گفت که این امر ممکن است به علت افزودن ابزارهای غیر استاندارد مانند پروژکتورهای قوی به خودرو و یا افزودن یک قطعه اضافی با مصرف بالای برق به سیستم برق پراید باشد که موجب فشار اضافی به قسمت برق پراید شده و فیوز فن پراید را از بین ببرد.

سوختن جعبه فیوز پراید

علت سوختن فیوز بوق پراید

فیوز بوق هم می تواند در اثر اضافه کردن بوق های فانتزی با مصرف برق بالا که امروزه در بین جوان تر ها بسیار رایج شده است ، باشد. این بوق های اضافی هم مصرف برق در پراید را افزایش می دهند ، هم موجب فشار به برق خودرو شده و درنتیجه فیوز بوق را از بین می برد.

علت سوختن فیوز بوق پراید

علت سوختن فیوز کیلومتر شمار پراید

فیوز کیلومتر شمار خودرو می تواند به علت ایجاد اتصال در سیستم برقی کیلومتر شمار بسوزد. دلیل دیگر سوختن این فیوز ممکن است اتصال مستقیم قطعات برقی به فندکی ماشین باشد که از تحمل فیوز خارج باشد و موجب سوختن آن شود.

علت سوختن فیوز کیلومتر شمار پراید

چگونه بفهمیم فیوز ماشین سوخته است؟

سوال دیگری که در رابطه با سوختن فیوز خودرو به وجود می آید این است که از کجا بفهمیم فیوز خودرو سوخته است؟

با توجه به این که فیوز ها به عنوان محافظ در سیستم برق رسانی خودرو عمل می کنند، سوختن آن ها همواره با یک سری نشانه همراه می باشد که توجه به این نشانه ها از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که اگر این نشانه ها نادیده گرفته شوند ممکن است باعث آسیب به قسمت های دیگر خودرو شود.

همان طور که می دانید فیوز رابط بین مولد برق خودرو و چند مصرف کننده می باشد.برای مثال یک فیوز وظیفه ی تامین برق اتاق خودرو را دارد.بنابراین سوختن آن موجب عمل نکردن چراغ سقفی خودرو، چراغ های اهرم دنده، چراغ های زیر پایی، عمل نکردن بوق و … می شود.

در مثالی دیگر می توان گفت: گاهی سوختن فیوز خودرو می تواند باعث اختلال در استارت شده و یا باعث قطع صدای پمپ بنزین شود.بنابراین به طور کلی می توان گفت که خاموشی های مقطعی در قسمت های مختلف خودرو می تواند نشان از سوختن فیوز خودرو باشد و لازم است سریعا اقدام به تعویض فیوز ها نمایید.

اگر فیوزهای خودرو بسوزند معمولا رنگ پایه های فیوزها و روکشهای آنها تغییر رنگ می دهند و تیره تر خواهند شد و نوار فلزی داخل آنها قطع می شود.

پیشنهاد مطالعه : چگونه روغن سوزی خودرو را تشخیص دهیم؟

محل قرارگیری جعبه فیوز پراید

جعبه فیوز در بیشتر خودروها، در بخش کابین ماشین و دقیقا زیر فرمان قرار دارد. در خودروی پراید نیز جعبه فیوز در سمت چپ فرمان و زیر آن قرار دارد.

محل قرارگیری جعبه فیوز پراید

نحوه عیب یابی و زمان تعویض فیوز

هنگام سوختن فیوز خودرو یکی از اقدامات مهم تشخیص فیوز سوخته می باشد تا در اسرع وقت تعویض شود.همان طور که می دانید سوختن یک فیوز به طور مستقیم بر روی دستگاهی که فیوز مسئول تنظیم شدت جریان آن می باشد تاثیر می گذارد.بنابراین در چنین شرایطی باید اقدام به تعویض فیوز سوخته کرد.در رابطه با فیوز های شیشه ای و مستطیلی این مورد به راحتی قابل تشخیص می باشد و در واقع با چشم می توان فیوز سوخته را شناسایی کرد.

نحوه عیب یابی و زمان تعویض فیوز

در رابطه با سوختن فیوز خودرو و نحوه عیب یابی آن اگر فیوز ها از نوع غیرشفاف باشند تشخیص آن با چشم امکان پذیر نخواهد بود و در چنین مواقعی لازم است برای عیب یابی از مولتی متر یا چراغ های آزمایش استفاده کرد.برای این کار کافی است مولتی متر یا چراغ آزمایش را در دور سر فیوز ها قرار داده و اگر چراغ آزمایش روشن نشد و مولتی متر عبور جریانی را نشان نداد می توان نتیجه گرفت که فیوز سوخته است.

توجه داشته باشید در صورت سوختن فیوز ها حتما آن را با فیوز سالم تعویض نمایید و به هیچ وجه از سیم استفاده نکنید.در ضمن لازم است بگوییم فیوز های سوخته به هیچ وجه قابل تعمیر نبوده و باید با فیوز های سالم تعویض شوند.

زمان تعویض فیوز سوخته

خرید لوازم یدکی پژو 206

چه زمانی فیوز خودرو باید عوض شود؟

همان طور که گفته شد در زمان سوختن فیوز خودرو لازم است که فیوز ها تعویض شوند. حال این که فیوز ها در چه زمانی باید تعویض شوند سوال مهم دیگری است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

چه زمانی فیوز خودرو باید عوض شود؟

در ادامه به برخی از موارد زمان تعویض فیوز ماشین اشاره خواهیم کرد.

 •  هنگامی که برق قسمت مشخصی قطع شده باشد. برای مثال هنگامی که برق اتاق خودرو قطع شده باشد.
 •  قبل از این که اقدام به تعویض فیوز ها نمایید ابتدا از شل نبودن فیوز ها اطمینان حاصل کنید و جعبه ی فیوز را چک کنید.
 •  میزان جریان عبوری از فیوز ها را چک کنید و در صورتی که مطابق با دفترچه نبود فیوز ها را تعویض کنید.
 •  اگر رنگ فیوز ها سیاه شده باشد نشان از سوختن فیوز ها است و باید آن ها را تعویض کرد.
 •  برای تشخیص زمان تعویض فیوز می توانید رنگ فیوز ها را با رنگ دفترچه تطبیق داده و در صورت عدم تطبیق اقدام به تعویض آن ها نمایید.
خرید لوازم یدکی تیبا

خرید فیوز خودرو از فروشگاههای مجاز

برای اطمینان از اصل بودن فیوز خودروی خود شما میتوانید از فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار خرید آنلاین نمایید و فیوز خریداری شده خود را با خیالی آسوده از کیفیت آن سفارش دهید.

سوالات متداول

18 thoughts on “چرا فیوز خودرو میسوزد ؟

 1. عباس دستمزد گفت:

  سلام وقت بخیر
  علت سوختن پی درپی فیوز کولر یا بخاری پژوپارس چیست؟
  وقتی دور بخاری یاکولر یکم زیاد می کنم فیوز ۳۰ آمپرش میسوزه

 2. مهدی گفت:

  از سیم دینام به استارت و سه فیش اتصالی داره برای منم همین مشکلو داشت

 3. R.... گفت:

  سلام . بازوی مکانیکی برف پاکن ماشین ام وی ام ۱۱۰ که گریپاچ کرده بود رو تعمیر کردم بعداز تعمیر مرتب فیوز میسوزاند ممنون میشم راهنمایی بفرمایید برای رفع این مشکل چه اقدامی انجام بهم …

 4. فرشاد گفت:

  سلام خسته نباشید من به سیم های چراغ کوچیک پراید دوتا چراغ وصل کردم که وقتی روشن میکنم بعد ۵ دقیقه فیوض ذوب میشود ولی نمیسوزد علتش چیست سیم هاشم ۲.۵ زدم

 5. جوزانی گفت:

  مقاله تون عالی بود. به نظر من تنها علت سوختن فیوز پمپ بنزین ۴۰۵ و پراید اتصال وسایل اضافی به فندکی ماشینه. این مسئله علت داغ شدن فیوز اصلی پراید و 405 هست که در نهایت باعث سوختن اون میشه.

 6. حسین گفت:

  علت سوختن فیوز کیلومتر شمار پراید یا باطری به باطری کردن نا مناسبه یا وجود اتصالی در قسمت برق رسانی ماشینه.

 7. جمالزاده گفت:

  یکی از علائم خرابی فیوز اصلی پراید بد استارت خوردن ماشینه. علت سوختن فیوز پمپ بنزین پراید هم شاید وصل کردن وسایل برقی اضافی باشه که از برق ماشین استفاده میکنن.

 8. طاهری گفت:

  به نظر من علت داغ شدن سیم فیوز اصلی پراید ، استفاده از فیوزهای بی کیفیت و تقلبی چینی باشه . من سالها پیش یه پراید هاچبک کاربراتی داشتم فهمیدم علت سوختن فیوز وسطی پراید همین استفاده از فیوزهای بده.

 9. محسن بهزادی گفت:

  با سلام بعد از باطری به باطری کردن پراید فیوز اصلی برق ذوب میشود آیا با تعویض جعبه فیوز مشکل برطرف میشود

  1. پشتیبانی فروش گفت:

   سلام بله

  2. محمد گفت:

   سلام دوستان چند مدتی هست با یک مشکل برخوردم همیشه فیوز وسطی داخل کامپوت ذوب میشه هم روز که از وسایل روشنایی استفاده که نمی کنم هم شب قبل از عید بخاطر همین مشکل نزدیک دومیلیون هزینه کردم ولی مشکلم حل نشد از دینام تا باتری تعویض کردم ولی مشکلم حل نشد اگه دوستان که سر رشته دارند یک راهنمایی بکنند ممنون میشم نورهای چراغهای جلو هم ضعیف هستند تا جاییکه اصلأ راننده شب نیستم

   1. پشتیبانی فروش گفت:

    سلام
    دوستان پاسخ های صحیح به شما دادند.

 10. محسن قیصری گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب خوبتون و اینکه من یک سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید
  ماشین من پراید و تقریبا هر ماه فیوز اصلیش خراب میشه (میسوزه )!!! چیکار کنم ؟
  علت سوختن فیوز اصلی پراید چیه؟

  1. mrsam گفت:

   سلام و درود
   همانطور که در متن مقاله توضیح داده شد سوختن فیوز بنا بر این دلایل اتفاق می افتد

   وجود اتصالی در مدارات الکتریکی خودرو
    توقف جریان در سیم های مربوط به سیستم برق رسانی خودرو
    اضافه کردن تجهیزات غیر استاندارد به قسمت های مختلف خودرو
   خرابی دینام خودرو
    جابجایی باتری خودرو به شکل غیر اصولی
   کاهش کیفیت فیزیکی بخش های سازنده فیوز خودرو

   و حالا ممکن است دلایل دیگر نیز وجود داشته باشد
   ما به شما توصیه می کنیم حتما به نمایندگی های مجاز و یا تعمیرکاران خبره مراجعه کنید

  2. پشتیبانی فروش گفت:

   سلام
   اگه ماشینتون سیستم داره به خاطر اونه
   و اگه نداره به خاطر زیاد شارژ کردن دینام هست ک فیوز اصلیش میسوزه

  3. عبدالله عالیشاه گفت:

   سلام مدتی است زمانیکه ازخودرو پراید کولر میگیرم مخصوصا موقع حرکت فیوز فن میسوزد وفن ازکارمیفته وبادگرم میاد بنظرتون دلیلش چی میتونه باشه . ازهمکاری شماسپاسگزارم.

 11. معصومه جعفری گفت:

  سلام
  من واقعا خسته شدم دیگه از بس فیوز عوض کردم!!!!
  بنظر شما علت سوختن پی در پی فیوز پمپ بنزین چی میتون باشه ؟

  1. mrsam گفت:

   سلام خسته نباشید 🙁

   میتونید به نمایندگی های مجاز و یا تعمیرکاران خبره مراجعه کنید
   اما بنظر کارشناسان دولوکس کار این مشکل می تواند بخاطر ضعیف شدن سیم پیچ پمپ بنزین و کشیدن جریان بیشتر باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *