مقالات

چرا فیوز خودرو میسوزد ؟

چرا فیوز خودرو می سوزد؟

شاید در نگاه اول فیوز ها به عنوان قطعه ای مهم در خودرو شناخته نشوند اما اگر به نوع عملکرد و وظیفه ی آن ها توجه کنید خواهید دید که این قطعه به عنوان محافظ تا چه حد از خرابی های سیستم الکتریکی خودرو جلوگیری می کند. در ادامه به بررسی بیشتر اهمیت فیوز خودرو و دلایل سوختن فیوز خودرو خواهیم پرداخت.

فیوز خودرو چیست و چه نقشی دارد؟

اگر بخواهیم تعریفی علمی برای فیوز در نظر بگیریم باید به صفحه ویکی پدیای استتناد کنیم :

یک قطعه و وسیله‌ای حفاظتی است که در مدارهای الکتریکی و الکترونیکی کاربرد دارد و آن‌ها را در برابر افزایش غیرمجاز جریان الکتریکی محافظت می‌کند

در همه ی انواع خودرو ها جعبه ای با نام جعبه ی فیوز به چشم می خورد که شامل تعدادی فیوز با رنگ های مختلف می باشد. همان طور که می دانید فیوز یکی از قطعات مهم در تامین برق خودرو می باشد و به همین دلیل سوختن فیوز خودرو می تواند مشکلاتی را در تامین برق خودرو به وجود آورد.

قطعه ای که برق خودرو را در مواقعی که لازم است قطع می کند تا از آسیب به بخش های الکتریکی خودرو جلوگیری شود. علاوه بر این فیوز ها وظیفه ی کنترل نوسانات برقی در خودرو را به عهده دارند که این موضوع از آسیب به قسمت های مختلف خودرو جلوگیری می کند.

به طور کلی وظیفه ی فیوز را می توان در دو مورد خلاصه کرد که این دو مورد از قرار زیر می باشند:

 • کنترل میزان برق ورودی به سیستم الکتریکی خودرو
 •  قطع برق در مواقع لازم

اما با توجه به این که فیوز ها قطعاتی حساس هستند موضوع سوختن فیوز خودرو موضوعی رایج است که گاهی سوختن حتی یکی از آن ها می تواند عملکرد خودرو و به خصوص عملکرد سیستم برق رسانی را با اختلال رو به رو کند.

در ساختار فیوز ها از نوعی نوار فلزی همراه با یک لایه محافظ پلاستیکی استفاده شده است که عبور میزان بالای جریان می تواند باعث ذوب شدن نوار فلزی شده و در اصطلاح باعث سوختن فیوز خودرو شود.

فیوز خودرو چه نقشی دارد

خرید لوازم یدکی ریو

فیوز خودرو چگونه کار می کند؟

برای این که بتوان به اطلاعات دقیق در رابطه با سوختن فیوز خودرو دست یافت لازم است در ابتدا با نحوه ی عملکرد آن در خودرو ها بپردازیم.

در واقع هنگامی که بدانیم این قطعه چگونه وظایف خود را انجام می دهد به راحتی می توانیم دلایل از کار افتادن آن را هم تشخیص دهیم.

البته با توجه به این که انواع مختلفی از فیوز ها بر روی انواع خودرو ها تعبیه شده است می توان گفت که هر یک نحوه عملکرد متفاوتی خواهند داشت. اما موضوعی که در اینجا مطرح خواهد شد عملکرد کلی فیوز ها می باشد.

همان طور که گفته شد فیوز ها در ساختار خود یک نوار فلزی دارند که این نوار در داخل یک محفظه نارسانا قرار داده شده است که البته در کنار این نوار از نوعی جرقه گیر هم استفاده شده است.

هنگامی که جریانی با شدت بیش از حد معمول، قصد عبور از سیستم الکتریکی خودرو را دارد فیوز ها وارد عمل می شوند و از عبور جریان با شدت بالا جلوگیری می کنند.

در واقع فیوز ها به عنوان محافظت کننده سیستم الکتریکی در خودرو ها عمل می کنند که همین موضوع باعث سوختن فیوز خودرو می شود.

پیشنهاد مطالعه : نگهداری خودرو در تابستان

انواع فیوز خودرو

برای این که بتوان به اطلاعات دقیق و کامل تری در رابطه با سوختن فیوز خودرو دست یافت لازم است با انواع آن آشنایی داشته باشیم.

این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که همان طور که گفته شد انواع مختلف فیوز با کارکرد های متفاوت بر روی خودرو ها نصب می شود و هنگام سوختن فیوز خودرو شناخت نوع فیوز می تواند تاثیر بسزایی در عیب یابی آن داشته باشد.

از همین رو در ادامه به معرفی انواع فیوز خواهیم پرداخت.

 1. فیوز فلزی
 2. فیوز شیشه ای
 3. فیوز سرامیکی و مستطیلی

فیوز خودرو چگونه کار می کند

خرید لوازم یدکی نیسان وانت

فیوز فلزی :

قدیمی ترین نوع فیوز ها را می توان فیوز های فلزی معرفی کرد که استفاده از آن در سال های پیش رونق بیشتری داشت.

اتصال این فیوز ها با نوعی رسانای فلزی می باشد و در صورتی که شدت جریان بیش از اندازه باشد رابط فلزی از بین رفته و فیوز عملا از کار می افتد.

فیوز شیشه ای :

یکی از انواع فیوز که در انواع خودرو مورد استفاده قرر می گیرد فیوز های شیشه ای می باشند.

در این نوع فیوز ها دو سر فیوز به وسیله ی یک سیم نازک که در محفظه ای شیشه ای قرار دارد، به یکدیگر متصل می شود و در صورتی که جریان بیش از اندازه وارد سیستم شود سیم نازک ذوب می شود.

در واقع سوختن فیوز خودرو در این نوع فیوز ها با ذوب شدن سیم متصل به دو سر آن اتفاق می افتد.

فیوز سرامیکی و مستطیلی :

پرکاربردترین نوع فیوز را می توان فیوز سرامیکی بیان کرد. در ساختار این نوع فیوز ها دو پایه وجود دارد که این دو پایه به وسیله ی یک سیم ضخیم به هم وصل شده اند.

هنگامی که جریان ورودی به سیستم الکتریکی خودرو بیشتر از جریان نامی باشد سیم رابط ذوب شده و در واقع سوختن فیوز خودرو از این طریق اتفاق می افتد.

با سوختن فیوز راه برای عبور جریان باز شده و امکان آسیب به سایر قطعات الکتریکی خودرو به وجود می آید.

عملکرد فیوز های مستطیلی هم به همین شکل می باشد و تنها تفاوت آن در شکل ظاهری فیوز ها است.

پیشنهاد مطالعه : چرا دینام خودرومی سوزد؟

دلایل سوختن فیوز خودرو

یکی از سوالات رایجی که در رابطه با سوختن فیوز خودرو به وجود می آید این است که اصلا چرا فیوز می سوزد و دلایل آن چیست؟

همان طور که گفته شد مهم ترین عامل سوختن فیوز در خودرو ها عبور جریان بالا از آن می باشد اما گاهی دلایل دیگری هم برای سوختن فیوز ها بیان می شود که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

 1. وجود اتصالی در مدارات الکتریکی خودرو
 2.  توقف جریان در سیم های مربوط به سیستم برق رسانی خودرو
 3.  اضافه کردن تجهیزات غیر استاندارد به قسمت های مختلف خودرو
 4. خرابی دینام خودرو
 5.  جابجایی باتری خودرو به شکل غیر اصولی
 6. کاهش کیفیت فیزیکی بخش های سازنده فیوز خودرو

چگونه بفهمیم فیوز خودرو سوخته ؟

خرید لوازم یدکی زانتیا

علت سوختن سه فیوز اصلی پراید

برای پاسخ به این سوال که چرا فیوز اصلی پراید می سوزد؟ باید به موارد زیر اشاره داشت:

1- گذاشتن فیوز معیوب یا نیمه سوخته که موجب سوختن پی در پی فیوز می شود

2- افزودن دستگاه های خارجی نا مناسب به فندکی خودرو مانند:سیستم صوتی با مصرف بالا، افزودن پروژکتور های پر توان.

3- باتری به باتری کردن ناجور و غیر اصولی

4- تعویض نامناسب دینام با دینام های تقلبی

5- وجود اتصالی در قسمت برق پراید

علت سوختن فیوز پمپ بنزین

این مشکل می تواند بخاطر ضعیف شدن تدریجی سیم پیچ های قسمت پمپ بنزین اتومبیل و کشیدن جریان اضافی از سمت وسایل خارجی غیر استانداردی که به فندکی ماشین اضافه شده و موجب کشیدن جریان توسط آنها باشد که در نتیجه باعث سوختن پمپ بنزین خودرو خواهد شد.

سوختن فیوز پراید

علت داغ شدن فیوز ماشین

این مسئله ممکن است به خاطر استفاده از فیوزهای بی کیفیت و تقلبی باشد که نه تنها فایده و سودی برای ماشین ندارند بلکه با داغ شدن و سوختن می تواند آسیب جدی به قسمت برق خودرو برساند.

همچنین برخی از افراد به صورت پی در پی اقدام به باتری به باتری خودرو خود با دیگران می نمایند که این امر هم می تواند دلیل دیگری برای آمدن فشار بیشتر به فیوز ها و در نتیجه موجب داغ شدن آنها شود.

علت سوختن فیوز فن پراید

در پاسخ به این سوال که علت داغ شدن فیوز فن پراید چیست و یا چرا فیوز فن آن میسوزد باید گفت که این امر ممکن است به علت افزودن ابزارهای غیر استاندارد مانند پروژکتورهای قوی به خودرو و یا افزودن یک قطعه اضافی با مصرف بالای برق به سیستم برق پراید باشد که موجب فشار اضافی به قسمت برق پراید شده و فیوز فن پراید را از بین ببرد.

سوختن جعبه فیوز پراید

علت سوختن فیوز بوق پراید

فیوز بوق هم می تواند در اثر اضافه کردن بوق های فانتزی با مصرف برق بالا که امروزه در بین جوان تر ها بسیار رایج شده است ، باشد. این بوق های اضافی هم مصرف برق در پراید را افزایش می دهند ، هم موجب فشار به برق خودرو شده و درنتیجه فیوز بوق را از بین می برد.

 

چگونه بفهمیم فیوز ماشین سوخته است؟

سوال دیگری که در رابطه با سوختن فیوز خودرو به وجود می آید این است که از کجا بفهمیم فیوز خودرو سوخته است؟

با توجه به این که فیوز ها به عنوان محافظ در سیستم برق رسانی خودرو عمل می کنند، سوختن آن ها همواره با یک سری نشانه همراه می باشد که توجه به این نشانه ها از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که اگر این نشانه ها نادیده گرفته شوند ممکن است باعث آسیب به قسمت های دیگر خودرو شود.

همان طور که می دانید فیوز رابط بین مولد برق خودرو و چند مصرف کننده می باشد.

برای مثال یک فیوز وظیفه ی تامین برق اتاق خودرو را دارد.

بنابراین سوختن آن موجب عمل نکردن چراغ سقفی خودرو، چراغ های اهرم دنده، چراغ های زیر پایی، عمل نکردن بوق و … می شود.

در مثالی دیگر می توان گفت: گاهی سوختن فیوز خودرو می تواند باعث اختلال در استارت شده و یا باعث قطع صدای پمپ بنزین شود.

بنابراین به طور کلی می توان گفت که خاموشی های مقطعی در قسمت های مختلف خودرو می تواند نشان از سوختن فیوز خودرو باشد و لازم است سریعا اقدام به تعویض فیوز ها نمایید.

پیشنهاد مطالعه : چگونه روغن سوزی خودرو را تشخیص دهیم؟

نحوه عیب یابی و زمان تعویض فیوز

هنگام سوختن فیوز خودرو یکی از اقدامات مهم تشخیص فیوز سوخته می باشد تا در اسرع وقت تعویض شود.

همان طور که می دانید سوختن یک فیوز به طور مستقیم بر روی دستگاهی که فیوز مسئول تنظیم شدت جریان آن می باشد تاثیر می گذارد.

بنابراین در چنین شرایطی باید اقدام به تعویض فیوز سوخته کرد.

در رابطه با فیوز های شیشه ای و مستطیلی این مورد به راحتی قابل تشخیص می باشد و در واقع با چشم می توان فیوز سوخته را شناسایی کرد.

در رابطه با سوختن فیوز خودرو و نحوه عیب یابی آن اگر فیوز ها از نوع غیرشفاف باشند تشخیص آن با چشم امکان پذیر نخواهد بود و در چنین مواقعی لازم است برای عیب یابی از مولتی متر یا چراغ های آزمایش استفاده کرد.

برای این کار کافی است مولتی متر یا چراغ آزمایش را در دور سر فیوز ها قرار داده و اگر چراغ آزمایش روشن نشد و مولتی متر عبور جریانی را نشان نداد می توان نتیجه گرفت که فیوز سوخته است.

توجه داشته باشید در صورت سوختن فیوز ها حتما آن را با فیوز سالم تعویض نمایید و به هیچ وجه از سیم استفاده نکنید.

در ضمن لازم است بگوییم فیوز های سوخته به هیچ وجه قابل تعمیر نبوده و باید با فیوز های سالم تعویض شوند.

زمان تعویض فیوز سوخته

خرید لوازم یدکی پراید

چه زمانی فیوز خودرو باید عوض شود؟

همان طور که گفته شد در زمان سوختن فیوز خودرو لازم است که فیوز ها تعویض شوند. حال این که فیوز ها در چه زمانی باید تعویض شوند سوال مهم دیگری است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

در ادامه به برخی از موارد زمان تعویض فیوز ماشین اشاره خواهیم کرد.

 •  هنگامی که برق قسمت مشخصی قطع شده باشد. برای مثال هنگامی که برق اتاق خودرو قطع شده باشد.
 •  قبل از این که اقدام به تعویض فیوز ها نمایید ابتدا از شل نبودن فیوز ها اطمینان حاصل کنید و جعبه ی فیوز را چک کنید.
 •  میزان جریان عبوری از فیوز ها را چک کنید و در صورتی که مطابق با دفترچه نبود فیوز ها را تعویض کنید.
 •  اگر رنگ فیوز ها سیاه شده باشد نشان از سوختن فیوز ها است و باید آن ها را تعویض کرد.
 •  برای تشخیص زمان تعویض فیوز می توانید رنگ فیوز ها را با رنگ دفترچه تطبیق داده و در صورت عدم تطبیق اقدام به تعویض آن ها نمایید.

 

علت سوختن فیوز صفحه کیلومتر پراید – علت سوختن پی در پی فیوز شیشه بالابر پراید – علت سوختن فیوز پشت آمپر پراید – علت سوختن فیوز ضبط پراید  – تشخیص فیوز سوخته خودرو

6 نظر در “چرا فیوز خودرو میسوزد ؟

 1. معصومه جعفری گفت:

  سلام
  من واقعا خسته شدم دیگه از بس فیوز عوض کردم!!!!
  بنظر شما علت سوختن پی در پی فیوز پمپ بنزین چی میتون باشه ؟

  1. mrsam گفت:

   سلام خسته نباشید 🙁

   میتونید به نمایندگی های مجاز و یا تعمیرکاران خبره مراجعه کنید
   اما بنظر کارشناسان دولوکس کار این مشکل می تواند بخاطر ضعیف شدن سیم پیچ پمپ بنزین و کشیدن جریان بیشتر باشه

 2. محسن قیصری گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب خوبتون و اینکه من یک سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید
  ماشین من پراید و تقریبا هر ماه فیوز اصلیش خراب میشه (میسوزه )!!! چیکار کنم ؟
  علت سوختن فیوز اصلی پراید چیه؟

  1. mrsam گفت:

   سلام و درود
   همانطور که در متن مقاله توضیح داده شد سوختن فیوز بنا بر این دلایل اتفاق می افتد

   وجود اتصالی در مدارات الکتریکی خودرو
    توقف جریان در سیم های مربوط به سیستم برق رسانی خودرو
    اضافه کردن تجهیزات غیر استاندارد به قسمت های مختلف خودرو
   خرابی دینام خودرو
    جابجایی باتری خودرو به شکل غیر اصولی
   کاهش کیفیت فیزیکی بخش های سازنده فیوز خودرو

   و حالا ممکن است دلایل دیگر نیز وجود داشته باشد
   ما به شما توصیه می کنیم حتما به نمایندگی های مجاز و یا تعمیرکاران خبره مراجعه کنید

  2. پشتیبانی فروش گفت:

   سلام
   اگه ماشینتون سیستم داره به خاطر اونه
   و اگه نداره به خاطر زیاد شارژ کردن دینام هست ک فیوز اصلیش میسوزه

 3. با سلام بسیار عالی توضیح دادید آیا فرسودگی سیمکشی خودرو نیز بر این واقعه مقدار زیادی تاثیر دارد یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + نوزده =