مقالات

دلایل سوختن سیم کشی خودرو

سوختن سیم کشی خودرو

سوختن سیم کشی خودرو یکی از اتفاقات ناخوشایند در خودرو ها است که منجر به خسارت های مالی و جانی می گردد. ما در این مقاله قصد داریم شما بزرگواران را با انواع دلایل سوختن سیم کشی ماشین، نحوه تعمیر آنها و نکاتی که باید رعایت شوند، بیشتر آشنا کنیم. پس ما را تا این مقاله همراهی نمایید.

علل رایج سوختن سیم کشی های خودرو

در ادامه به معرفی علل رایج سوختن سیم کشی در خودرو می پردازیم:

1- ایراد در باتری اتومبیل

یکی از علت های سوختن سیم کشی خودرو، ایراد و مشکل در باتری خودرو است. وقتی که باتری خودرو دچار مشکل شود، شارژ نمی شود. در کل دو نوع باتری خودرو داریم. نوع اول، باتری خیس که باید درونش آب باتری بریزیم. نوع دوم هم باتری اتمی است. اگر باتری شما نوع اتمی است لازم نیست آن را چک کنید. اما اگر نوع خیس است باید هفته ای یک بار آن را چک کنید تا آب باتری کم نشود.

ایراد در باتری اتومبیل

اگر خودروی شما انژکتوری است و از فن برای خنک شدن موتور استفاده می کند، تمام شدن باتری باعث ایجاد مشکل شود. وقتی که باتری کاملا دچار مشکل شده است، خودرو جوش می آورد و فن کار نمی کند. برای جلوگیری از این پدیده، هر دو هفته یک بار به باتری ساز مراجعه کنید و جریان باتری و ولتاژ را چک کنید.

چنانچه خودرو استارت نخورد ولی برق مختصری پشت آمپر آشکار شد، به علت وجود نقص در باتری است. ولی اگر پشت آمپر برقی وجود نیاید، به سر باتری آسیب وارد شده است.

دولوکس کار: مرکز پخش لوازم یدکی خودرو

2- مشکل در سیستم احتراق ماشین

در حقیقت ایراد در قسمت سیستم احتراق خودرو، یکی از علت های رایج اشکال در سیم کشی خودرو می باشد: قسمتی که بایستی در کارشناسی فنی به آن توجه ویژه نمود، سیستم احتراق می باشد. قسمت های سیستم احتراق شامل، کویل،، وایر و شمع می باشند.

در صورتی که برای هر کدام از این اجزاء مشکل پیش بیاید، سوخت اتومبیل به درستی انجام نمی شود. به همین علت ممکن است صدایی همانند ترقه از قسمت اگزوز ایجاد شود. این اتفاق نشان خواهد داد که سوخت بنزین خودرو به شکل صحیح انجام نمی گردد و قسمت درون اگزوز بخار جمع شده و با گرما منفجر خواهد شد.

مشکل در سیستم احتراق ماشین

3- ایراد در جعبه فیوز اتومبیل

وقتی که مشکلی یا اتصالی در سیم کشی رخ می دهد، فیوز می سوزد و باعث قطع شدن برق می شود. فیوز با ذره ای ایراد، چون سیمی نازک است دچار سوختگی می شود. به همین دلیل قبل از خسارت برق قطع می شود.

همچنین بخوانید: بررسی علائم خرابی پلوس

4- بروز مشکل در آپشن در کابین

ایراد در عملکرد آپشن در کابین یکی از علت های سوختن سیم کشی خودرو است: برخی اوقات ایراد در عملکرد آپشن درون کابین وجود دارد. این آپشن ها شاید صفحه نمایش، شیشه بالابر، فند و قسمت های برقی کیلومتر باشند ولی نقص این قسمت ها، علت ساده دارد. در اکثر مواقع ایراد از جعبه فیوزی که در کابین است.

به همین دلیل بررسی فیوزهای داخل کابینت، راحت ترین کار است. اگر مشکل از فیوز ها نبود به کارشناس برق اتومبیل، کار را بسپارید.

بروز مشکل در آپشن در کابین

5-  ایراد در دینام اتومبیل

برخی اوقات پاره شدن تسمه دینام یا عیب در کارکرد دینام، امکان دارد شما را داخل جاده منتظر بگذارد. وقتی که باتری خراب شود، شارژ را نمی تواند نگه دارد. ولی می تواند به موتور، برق مستقیم دینام را منتقل کند. حالا تصور کنید که دینام برق تولید نکند. به همین دلیل اگر باتری هم سالم باشد، بعد از چند وقت شارژش خالی شده و دچار مشکل می شود.

در این هنگام فن و ماشین از کار می افتد و خودرو جوش می آورد و شاید واشر سر سیلندر بسوزاند. اگر این مشکل پیش آمد، چراغی مثل شکل باتری پشت آمپر روشن می شود که خیلی خطرناک است.

ایراد در دینام اتومبیل

خرید تسمه دینام سمند EF7

6-  اتصالی سیم کشی اتومبیل

یکی از علت های سوختن و ایراد در سیم کشی خودرو اتصال در سیم کشی خودرو است. برخی اوقات امکان دارد از درون خودرو بوی داغ شدن سیم استشمام شود، چراغی را بارها عوض کنید و دوباره بسوزد و… . این موارد خبر از اتصالی در سیم کشی می دهد.

اتصالی سیم کشی اتومبیل

نکات مهم برای مراقبت از قطعات برقی خودرو

اکثر نکاتی که باید برای مراقبت از این قطعات برقی رعایت شود در بالا گفته شده ولی به طور کلی اگر از تمیزی بیرون و داخل قطعات برقی اطمینان داشته باشید، حرکت خودروتان در بالاترین و بهترین حالت ممکن خواهد بود. با این توصیف با تمیز کردن منظم خودرو نیز باید همیشه به بهترین روش ممکن از خودرو مراقبت و محافظت کنید.

مثلا در حالتی که قسمتهای برقی خودرو مثل کولر، سیستم صوتی و سایر قطعات خاموش هستند، روشن کردن موتور در این حالت فشار روی موتور را کاش می دهد. ولی اگر با مشکلی روبرو شدید، بهتر است با یک تعمیر کار ماهر تماس بگیرید.

نکات مهم برای مراقبت از قطعات برقی خودرو

خرید لوازم یدکی روآ

علت داغ شدن سیم چراغ جلو

یکی از  اتفاقات ناخوشایندی که ممکن است برای هر نوع خودرویی اتفاق  بیفتد، سوختن لامپ چراغ جلو است. این اتفاق منجر به کاهش دید رانندگان در هنگام شب و همچنین می تواند منجر به اتفاقات ناخوشایند برای خودرو شود. جالب است بدانید که از سیم هایی مخصوصی در لامپ های خودرو ( به جنس تنگستن) استفاده می شود.

وقتی که این چراغ های جلو روشن هستند این سیم ها به دلیل مقاومت زیاد به دمای ذوب خودش نزدیک می شوند. عوامل دیگری مثل نوسانات برق، ایراد در سیستم باتری و دینام، مشکل در فیوزها، شارژ کردن زیاد برق، اشکال در مدار سیم کشی و رسیدن رطوبت به سیم هنگام تعویض لامپ، موجب سوختن این سیم می شود.

علت داغ شدن سیم چراغ جلو

علت داغ شدن سیم منفی ماشین

گرم شدن سیم باتری باعث گرم شدن باتری و در نتیجه باعث وقوع اتفاقات جبران ناپذیری می شود. بعضی از دلایلی که باعث داغ شدن سیم منفی ماشین می شوند عبارتند از:

  • مصرف مازاد بر آمپر مجاز
  • سفت نبودن اتصالات
  • روی هم قرار گرفتن دو یا چند کابل بر روی هم
  • استفاده از کابلشو آلومینیومی برای کابلشو مسی و بالعکس و استفاده نکردن از کابلشو بی متال
  • نامتعادل بودن بار
  • استفاده نکردن از واشر خورشیدی یا فنری
  • بی کیفیت بودن عایق و هادی
  • استفاده نکردن از کابلشو یا سرسیم
  • تعادل نداشتن بین سطح و بار مقطع هادی ها

علت داغ شدن سیم منفی ماشین

علت ذوب شدن سوکت پشت چراغ جلو

شل بودن سوکت پشت چراغ جلو یکی از دلایل ذوب شدنش است. بعضی از لامپ ها غیر استاندارد هستند یا لامپ هایی با وات بالا هستند که باعث ذوب یا تغییر شکل سوکت می شود. اکسید شدن فیشهای زرد رنگ داخل سوکت ها دلیل دیگری از ذوب شدنش است.

نحوه تعمیر و عیب یابی سیم کشی خودرو

در ادامه به راهکارهایی برای تعمیر کردن و عیب یابی سیم کشی خودرو می پردازیم:

عیب یابی سیم کشی ماشین

یکی از پیچیده ترین و حساس ترین قسمت های خودرو، سیم کشی است که تعمیرش نیاز به هزینه و وقت خیلی زیادی دارد. اتومبیل قطعا برای حرکت به برق احتیاج دارد و اگر برق دچار ایراد شود یا کار نکند، اتومبیل در حرکت دچار مشکل می شود. نحوه عیب یابی سیم کشی خودرو بسیار پیچیده می باشد.

عیب یابی سیم کشی ماشین

برای این کار باید اقدام به شرکت در دوره آموزشی برق کنید. در این دوره ها با استفاده از ابزار و امتحان شیوه های مختلف به شما آموزش می دهند تا بتوانید سیم کشی اتومبیل را عیب یابی و تعمیر کنید. اتومبیل هایی که به صورت مداوم و همیشه از آنها استفاده می شود اکثرا به مشکل سیم کشی بر می خورند که این مشکل به دلیل فرسوده شدن سیم است.

از علت های دیگر مشکل در سیم کشی خودرو که می توان گفت، گرم شدن سیم های خودرو است که باعث اختلال در سیم کشی برق می شود. همچنین برای عیب یابی می توانید از دستگاه های پیشرفته استفاده کنید که رایج ترینشان دستگاه دیاگ است. این دستگاه به کامپیوتر با کابل متصل می شود و شما قادر به چک کردن سنسور های قطعات خواهید شد.

چنانچه هر سنسور دچار نوسانات برق شد، دیاگ به شما نشان می دهد و شما قادر به برطرف کردن آن هستید. تستر ها از دیگر دستگاه های عیب یابی سیم کشی خودرو است که نوسانات برق را در اقصی نقاط خودرو نشان می دهد. همانطور که بیان نمودیم با شرکت کردن در دوره ها، کار کردن با تک تک دستگاه ها را یاد خواهید گرفت و به آسانی از آنها استفاده خواهید کرد.

خرید لوازم یدکی ال نود

تعمیر سیم کشی خودرو

برای برطرف کردن و تعمیر ایراد سیم کشی خودرو و سوختن سیم کشی خودرو از مکانیک کمک بگیرید. اگر مشکل را شناسایی کردید باید بخشی که مشکل دارد را عوض کنید ولی اگر این کار نشد باید اقدام به چک کردن تمام سیم کشی کنید که کاری بسیار زمان بر و پر زحمت می باشد. به راحتی می توانید با استفاده از وسایل و ابزاری که در اختیار دارید، نقص های سیم کشی خودرو را برطرف کنید، در غیر این صورت شاید مشکل از قطعات الکتریکی باشد.

تعمیر سیم کشی خودرو

جمع بندی

در آخر باید گفته شود که مشکل های برقی اتومبیل مشکل های پیچیده ای است و برای درست کردنشان وقت و هزینه بسیاری را باید صرف کرد. همانطور که در متن بالا به آن اشاره نمودیم بهترین راه برای جلوگیری از بروز این مشکل ها چک کردن همیشگی قطعات است و اگر مشکلی در آن ها بود فورا تعویضشان بکنید

امیدواریم که این مقاله ( علت های رایج سوختن سیم کشی خودرو ) برای شما عزیزان کارآمد و مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *