مقالات

تعویض فیلتر هوای خودرو در زمان مناسب

تعویض فیلتر هوای خودرو

تعویض فیلتر هوای خودرو جزو فرایند‌هایی است که توسط قسمت عمده‌ای از رانندگان مورد غفلت واقع می‌شود و بسیاری از افراد گمان می‌کنند که فیلتر هوای خودرو نیازی به تعویض مداوم ندارد و این برداشت غلط موجب می‌گردد تا آسیب‌های مختلفی به اجزای موتور وارد شوند و هزینه‌های نگهداری اتومبیل به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

فیلتر هوا جزو قطعات مصرفی اتومبیل در نظر گرفته می‌شود و دارای بازده و طول عمر مشخصی است و نباید تعویض آن به دلیل باورهای غلط و یا سایر موارد به زمان دیگری موکول گردد زیرا فیلترهای کهنه و فرسوده که توانایی صاف و تمیز کردن هوای ورودی به موتور را ندارند باعث افزایش استهلاک موتور خودرو خواهند شد و خراب بودن این قطعه ارزان قیمت می‌تواند هزینه‌های بسیار سنگینی را به شما تحمیل کند.

ما در مطلب قبلی از مجله دولوکس کار به علت خوابیدن باتری ماشین پرداخته ایم و امروز نیز قصد داریم تا در مورد تعویض فیلتر هوای خودرو صحبت کنیم

تعویض فیلتر بسیار آسان است و در کم‌تر از 30 دقیقه قابل انجام می‌باشد و بسیاری از تعمیرکار‌های ماهر عنوان می‌کنند که بهتر است فیلتر هوای اتومبیل همزمان با تعویض روغن خودرو با یک فیلتر هوای تازه و تمیز جایگزین شود تا بازده اتومبیل کم‌تر نشود.

با این حال، ذکر این نکته خالی از لطف نیست که نوع و کیفیت فیلتر نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و فیلتر‌های ارزان قیمت و بی کیفیت ضمن افزایش احتمال آسیب دیدن اجزای موتور، از عمر مفید کم‌تری نیز برخوردار هستند و مجاری آن‌ها در کوتاه مدت مسدود خواهند شد و به همین دلیل، بهتر است که در هنگام انتخاب و خرید فیلتر خودرو با دقت بیشتری عمل کنید تا موتور اتومبیل شما به دلیل بی کیفیت بودن فیلتر هوا دچار آسیب نشود.

 فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار

در ادامه می‌توانید اطلاعات مفید و کاملی را در رابطه با تعویض فیلتر هوای خودرو کسب کنید و با مهم‌ترین مواردی که باید در هنگام انتخاب و خرید فیلتر هوا رعایت گردند آشنا شوید

وظیفه فیلتر هوا در خودرو

وظیفه فیلتر هوا در خودرو:

فیلتر هوا یکی از اجزای ساده و در عین حال مهم در موتور خودرو می‌باشد و مسدود شدن مجاری آن باعث کاهش بازده خودرو و افزایش احتمال وارد شدن آسیب به اجزای داخلی موتور خواهد شد.

فیلتر هوا وظیفه فیلتر کردن و صاف کردن هوای ورودی به موتور را بر عهده دارد و کهنه شدن فیلتر هوای خودرو باعث کاهش بازده این قطعه خواهد شد و هوای ورودی به موتور به درستی تصفیه نخواهد گردید و این عامل می‌‌تواند زمینه را برای ورود گرد و خاک، ذرات معلق در هوا و رطوبت به موتور خودرو فراهم کند و بازده موتور را کاهش دهد.

تعویض فیلتر هوای خودرو و استفاده از فیلتر‌های با کیفیت ضمن جلوگیری از ورود ذرات اضافی به قسمت‌های مختلف موتور، از کاهش بازده موتور به دلیل مختل شدن جریان هوای مورد نیاز موتور خودرو جلوگیری خواهد کرد و باعث افزایش عمر مفید موتور اتومبیل و کاهش استهلاک خودرو خواهد شد.

موتور خودرو برای مشتعل کردن بنزین به هوا نیاز دارد و هوای مورد نیاز موتور پس از عبور از فیلتر هوا به داخل پیستون‌ها هدایت می‌شود و شمع‌های خودرو با ایجاد جرقه باعث احتراق سوخت می‌گردند.

کثیف شدن فیلتر هوا و یا مسدود شدن مجاری آن به دلیل عدم تعویض فیلتر هوای خودرو باعث کاهش جریان هوای موتور خواهد شد و میزان بازده موتور به خاطر مناسب نبودن نسبت میان بنزین و اکسیژن کاهش خواهد یافت و این مورد می‌تواند زمینه را برای افزایش مصرف سوخت اتومبیل تا میزان 25 درصد افزایش دهد و از آن‌جایی که قیمت بنزین در سال‌های اخیر افزایش یافته است، عدم تعویض فیلتر هوای خودرو هزینه‌های سنگینی را به شما وارد خواهد کرد.

همچنین بخوانید : شاتون چیست؟ 

زمان مناسب تعویض فیلتر هوای خودرو:

جالب است بدانید که در داخل دفترچه راهنمای تمامی خودروهای تولید شده در داخل کشور اطلاعات مفیدی در رابطه با زمان مناسب برای تعویض فیلتر هوای خودرو وجود دارد و شما می‌توانید به منظور کسب اطلاعات دقیق در این زمینه از دفترچه راهنمای اتومبیل خود استفاده نمایید

با این حال، بهتر است که فیلتر هوای خودرو پس از طی کردن مسافتی معادل با 9 تا 15 هزار کیلومتر تعویض شود و تعویض فیلتر هوا به زمان دیگری موکول نگردد زیرا این کار به هیچ عنوان عاقلانه نیست و می‌تواند موتور اتومبیل شما را در معرض آسیب‌های مختلفی قرار دهد.

همچنین، بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که ساکنین کلان شهر‌ها باید در زمان کوتاه‌تری برای تعویض فیلتر هوای اتومبیل خود اقدام نمایند زیرا میزان ذرات معلق در هوای کلان شهر‌ها بیشتر است و این عامل باعث کثیف شدن و مسدود شدن فیلتر هوای اتومبیل خواهد شد.

خرید لوازم یدکی ریو

بطور کلی، به شما توصیه می‌کنیم که به هیچ عنوان به خاطر تمیز بودن ظاهر فیلتر هوا در تعویض آن کوتاهی نکنید و فیلتر هوا را پس از طی کردن مسافت مشخصی با مدل‌های جدید‌تر جایگزین کنید تا بازده موتور و عمر مفید قطعات آن افزایش یابد و چنانچه اطلاعات کافی در زمینه نحوه انتخاب و خرید بهترین فیلتر هوا برای اتومبیل خود را ندارید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

زمان مناسب تعویض فیلتر هوای خودرو

علائم تعویض فیلتر هوای خودرو

در ادامه به برخی از نشانه های مهم تعویض فیلتر هوای ماشین می پردازیم:

افزایش مصرف سوخت:

سهل انگاری در تعویض فیلتر هوای خودرو باعث افزایش مصرف سوخت تا میزان 25 درصد خواهد شد و به همین دلیل است که تعویض این قطعه باید در فاصله‌های زمانی مناسب انجام شود تا میزان بازده موتور خودرو در سوزاندن بنزین کم‌تر نشود.

خفه شدن موتور خودرو:

هوای مورد نیاز موتور برای سوزاندن بنزین از طریق فیلتر هوا تامین می‌شود و کهنه شدن فیلتر هوا باعث کاهش و یا مسدود شدن جریان هوای موتور خواهد شد و این حالت می‌تواند باعث خفه شدن موتور شود.

همچنین، بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که این وضعیت بیشتر در حالت ایستاده نمایان می‌شود و خاموش شدن ناگهانی خودرو در هنگامی که خودرو در حال حرکت نیست می‌‌تواند یکی از نشانه‌های کهنه بودن فیلتر هوای باشد و تعویض فیلتر هوای خودرو در این هنگام ضروری است.

همچنین بخوانید : دلایل خفه کردن ماشین و پیشگیری از آن

استارت نخوردن خودرو:

دسترسی موتور به جریان هوا برای روشن شدن موتور ضروری است و اتومبیل شما زمانی که فیلتر هوای خودرو کهنه باشد سخت‌تر از حالت عادی روشن خواهد شد.

اگرچه استارت نخوردن خودرو می‌تواند دلایل دیگری را نیز داشته باشد ولی با این حال، در اینگونه مواقع بهتر است که فیلتر هوای اتومبیل بررسی شود.

روشن شدن چراغ موتور:

چراغ موتور خودرو نشانگر وجود مشکل در یکی از اجزای موتور می‌باشد و این علامت نباید نادیده گرفته شود.

کهنه بودن فیلتر هوا و یا مسدود شدن مجاری آن باعث کاهش قدرت احتراق موتور و احتراق ناقص بنزین خواهد شد و بنزین آزاد شده از طریق اگزوز خودرو توسط سنسور اکسیژن که وظیفه بررسی گاز‌های خروجی از اگزوز را بر عهده دارد شناسایی خواهد گردید و سیستم ECU در این وضعیت چراغ موتور را روشن خواهد کرد.

خرید لوازم یدکی زانتیا

تغییر صدای موتور:

تغییر کردن صدای موتور آخرین نشانه‌ی کهنه بودن فیلتر هوای خودرو است و در این وضعیت بهتر است که از رانندگی با اتومبیل خود پرهیز کنید و در اولین فرصت برای تعویض فیلتر هوای خودرو اقدام نمایید زیرا رانندگی در این حالت احتمال بروز مشکلات شدید‌تر برای خودرو شما را افزایش خواهد داد و بی دقتی در این زمینه هزینه‌های بسیار سنگینی را به شما وارد خواهد کرد.

علائم تعویض فیلتر هوای خودرو

مزایای تعویض به موقع فیلتر هوای خودرو:

تعویض فیلتر هوای خودرو در زمان مناسب مزایای بسیاری را برای شما به همراه خواهد داشت که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مواردی همچون:

  • کاهش میزان مصرف سوخت
  • کاهش آلودگی هوا
  • افزایش عمر مفید قطعات مختلف موتور همچون پیستون‌ها و شمع‌ها
  • افزایش شتاب خودرو
  • افزایش بازده موتور و کاهش استهلاک خودرو

اشاره کرد و در نتیجه، توجه کردن به وضعیت فیلتر هوای اتومبیل باعث کاهش هزینه‌های نگهداری اتومبیل خواهد شد.

همچنین، لازم به ذکر است که کیفیت فیلتر هوا نیز در موارد ذکر شده تاثیرگذار است و استفاده از محصولات برند‌های ناشناخته و یا فیلتر‌های بی کیفیت موجب کاهش بازده خودرو در شرایط مختلف خواهد شد و احتمال آسیب دیدن قطعات موتور را افزایش خواهد داد.

در هنگام خرید فیلتر هوا چه نکاتی را توجه کنیم؟

فیلتر‌های هوا در مدل‌های مختلفی در بازار موجود هستند و این عامل باعث شده است تا انتخاب بهترین محصول به امری دشوار برای رانندگان تبدیل شود.

فیلتر‌های هوا در دو نوع روغنی و کاغذی برای خودروهای سواری وجود دارند.

خرید لوازم یدکی دینا پارت

فیلتر‌های هوای کاغذی که ارزان‌تر می‌باشند با نام‌های دیگری همچون فیلتر‌های یک بار مصرف نیز شناخته می‌شوند و تناسب مناسبی میان کارایی و قیمت این محصولات وجود دارد و قسمت عمده‌ای از رانندگان تنها این نوع فیلتر‌ها را ترجیح می‌دهند.

از طرفی، فیلتر‌های روغنی دارای یک لایه روغن در مجاری خود می‌باشند و عمل فیلتراسیون هوا را با بازده بیشتری انجام می‌دهند ولی بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که این فیلتر‌ها از قیمت بسیار بیشتری نیز برخوردار می‌باشند و استفاده از آن‌ها در شهر‌های شلوغ چندان توصیه نمی‌شود.

همچنین، جنس فیلتر نیز در هنگام انتخاب فیلتر هوای مناسب جزو عوامل تعیین کننده محسوب می‌گردد و امروزه از ترکیبات مختلفی همچون: سلولز، اسفنج و یا کتان برای ساخت فیلتر‌های هوا استفاده می‌شود و جالب است بدانید که فیلتر‌های ساخته شده از کتان از دوام بسیار بیشتری برخوردار هستند

و اگرچه قیمت این محصولات کمی بیشتر از فیلتر‌های اسفنجی و یا سلولزی می‌باشد ولی این فیلتر‌ها از بازده بسیار بیشتری برخوردار می‌باشند و استفاده از این نوع فیلتر‌ها از قطعات داخلی موتور محافظت خواهد کرد.

بطور کلی، در هنگام خرید فیلتر هوا بهتر است که به سراغ مدل‌های گران‌تر بروید زیرا این محصولات از قدرت جذب بیشتری برخوردار هستند و نیاز شما به تعویض فیلتر هوای خودرو را برای مدتی طولانی برطرف خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *