مقالات

افزایش عمر مفید باتری ماشین

افزایش عمر باتری ماشین

قبل از اینکه به بررسی افزایش عمر باتری ماشین بپردازیم بهتراست با نحوه کار باتری در سیستم برق خودرو تا حدودی آشنا شویم

باتری ماشین یکی از مهم‌ترین قطعات سیستم برق اتومبیل می‌باشد و وظیفه تامین برق قسمت‌های مختلف اتومبیل را بر عهده دارد. سیستم برق خودرو و باتری وظیفه تامین نیروی الکتریکی مورد نیاز قسمت‌های مختلف اتومبیل همچون: چراغ‌ها، رادیو، سیستم استارت خودرو، شیشه بالابر‌، مانیتور مرکزی، صفحه کیلومتر و در واقع، تمامی قسمت‌های الکتریکی خودرو را بر عهده دارند

و باتری اتومبیل به عنوان اصلی‌ترین قطعه در سیستم برق اتومبیل دارای اهمیت و حساسیت بیشتری در مقایسه با سایر قطعات است و دائماً در معرض خرابی و آسیب قرار دارد.

جالب است بدانید که خراب شدن باتری ماشین و یا سایر اجزای سیستم الکتریکی خودرو یکی از شایع‌ترین دلایل مراجعه مردم به تعمیرگاه‌ها می‌باشد و وجود هرگونه ایرادی در این سیستم پیچیده و مهم می‌تواند از روشن شدن اتومبیل شما جلوگیری نماید.

بنابراین، رانندگان باید دائماً وضعیت باتری و سایر قسمت‌های سیستم برق اتومبیل را بررسی نمایند و از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوند.

ما در مقاله قبلی به معرفی موارد ضروری برای اخذ معاینه فنی پرداختیم و امروز نیز در این مقاله قصد داریم تا ضمن معرفی اصلی‌ترین دلایل خراب شدن باتری ماشین، اطلاعات مفیدی را نیز در رابطه با نحوه افزایش عمر باتری خودرو به شما عزیزان ارائه دهیم و شما را با مهم‌ترین نکاتی که باید در هنگام خرید باتری خودرو در نظر گرفته شوند آشنا سازیم.

دلایل خرابی باتری ماشین

 فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار

عوامل خرابی باتری ماشین

در ادامه به برخی از عوامل مهم در خرابی باتری خودرو خواهیم پرداخت:

خاموش ماندن اتومبیل برای مدتی طولانی

باتری خودرو دارای صفحات سربی متعددی است که وظیفه ذخیره انرژی الکتریکی را بر عهده دارند و بررسی کیفیت این صفحات یکی از روش‌های مطمئن شدن از سلامت باتری ماشین است.

همچنین، اسید سولفوریک در باتری‌های اسیدی به عنوان محلول الکترولیت عمل می‌کند و وظیفه انتقال یون‌های مثبت و منفی به سمت قطب‌های باتری را بر عهده دارد.

اسید سولفوریک در صورت مواجهه طولانی مدت با صفحات سربی باتری باعث بوجود آمدن یک نمک فلزی با نام سولفات سرب می‌شود و رسوب کردن این نمک بر روی صفحات سربی باتری ماشین موجب از بین رفت آن خواهد شد و به همین دلیل است که نباید اتومبیل برای مدتی بیش از 3 هفته تا 1 ماه خاموش بماند زیرا با خاموش ماندن اتومبیل سرعت تشکیل سولفات سرب افزایش می‌یابد و این فرایند می‌تواند باعث از بین رفتن باتری اتومبیل شما شود.

بنابراین، چنانچه قصد دارید تا از اتومبیل خود کم‌تر استفاده کنید بهتر است که هر چند وقت یک بار موتور آن را به مدت 15 دقیقه روشن نمایید تا از سولفاته شدن باتری جلوگیری کنید.

خرید لوازم یدکی ریو

خراب بودن دینام اتومبیل

دینام وظیفه شارژ کردن باتری ماشین را بر عهده دارد و خراب بودن آن می‌تواند باعث خالی شدن باتری و یا شارژ بیش از حد آن شود.

خالی شدن شارژ باتری مشکل کوچک‌تری در مقایسه با شارژ بیش از حد و یا اور شارژ باتری است زیرا در صورتی که دینام خودرو به شارژ کردن باتری پس از پر شدن آن ادامه دهد، باتری خودرو شما در کم‌تر از 1 روز از بین خواهد رفت و هزینه خرید یک باتری جدید به شما تحمیل خواهد شد.

بنابراین، بهتر است که کوچک‌ترین علائم خرابی دینام خودرو را جدی بگیرید تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری نمایید.

پیشنهاد مطالعه : چرا دینام خودرو می سوزد ؟

تغییرات دمای باعث کاهش عمر مفید ماشین خواهند شد

نگهداری از باتری اتومبیل در فصل‌های گرم سال دارای اهمیت بسیاری است و بیشترین مراجعه مردم به تعمیرگاه‌ها به دلیل خراب شدن باتری در این فصل‌ها مشاهده می‌شود.

گرمای شدید باعث گرم شدن اسید سولفوریک موجود در داخل باتری و کاهش ظرفیت آن خواهد شد و این گرما به عنوان یک کاتالیزور برای رسوب سریع‌تر سولفات سرب بر روی صفحات باتری عمل خواهد کرد.

بنابراین، بهتر است که در فصل تابستان مراقب وضعیت باتری اتومبیل خود باشید و مشاهده شدن علائمی همچون رسوب اسید باتری در نزدیکی قطب‌های باتری را جدی بگیرید.

همچنین، احتمال خراب شدن باتری ماشین در فصل‌های پاییز و زمستان نیز افزایش می‌‌یابد و علت این مسئله افزایش فشار وارد شده به باتری در هنگام استارت زدن است.

خرید لوازم یدکی زانتیا

بطور کلی، میزان جریان برق مورد نیاز خودرو در زمان استارت زدن بیشتر است و در فصل زمستان میزان جریان مورد نیاز سیستم استارت برای روشن کردن خودرو افزایش شدیدی را تجربه می‌کند و علت اصلی این پدیده سرد بودن و یا یخ زدن روغن موتور است و با پارک کردن اتومبیل در پارکینگ و تنظیم دمای پارکینگ می‌توان از خراب شدن باتری به علت افزایش فشار وارد شده به آن جلوگیری کرد.

نکاتی که برای خرید باتری ماشین

نصب کردن تجهیزات الکتریکی پر مصرف بر روی خودرو

نصب کردن چراغ‌های مه شکن جدید و یا سیستم‌های صوتی پر مصرف که دارای باند‌های بزرگ هستند از دیگر عواملی می‌باشند که می‌توانند زمینه را برای خراب شدن باتری ماشین فراهم کنند.

سیستم‌های الکتریکی پر مصرف فشار وارد شده به باتری و دینام خودرو را به میزان قابل توجهی افزایش می‌‌دهند و باعث افزایش حرارت باتری و خالی شدن آن خواهند شد و سرعت تشکیل سولفات سرب را افزایش خواهند داد.

بنابراین، بهتر است که در هنگام نصب اینگونه تجهیزات الکتریکی بر روی خودرو حتماً از نظر مکانیک‌های با تجربه در این زمینه مطلع شوید تا از ایجاد شدن چنین مشکلاتی پس از نصب تجهیزات الکتریکی سنگین جلوگیری نمایید.

خرید لوازم یدکی دینا پارت 

استفاده از سیستم‌های برقی در هنگام خاموش بودن خودرو

باتری ماشین در هنگام روشن بودن اتومبیل توسط دینام شارژ می‌شود و استفاده از لوازم الکتریکی خودرو همچون: رادیو و یا روشن بودن چراغ‌های اتومبیل در این حالت باعث خالی شدن باتری و کاهش عمر مفید آن خواهد شد. همچنین، بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که در هنگام استارت زدن بهتر است که چراغ‌ها و رادیو خاموش باشند تا فشار وارد شده به باتری کاهش یابد و رعایت این موارد در بلند مدت باعث افزایش عمر مفید باتری ماشین شما خواهد شد.

کهنه بودن باتری

یک باتری سالم و نو باید بتواند به مدت 1.5 تا 2 سال عملکرد‌های خود را بدون نقص انجام دهد و پس از این مدت باید برای بررسی وضعیت آن و یا شارژ مجدد باتری اقدام کرد.

کهنه شدن باتری ضمن افزایش احتمال خراب شدن آن می‌تواند شرایط را برای وارد شدن آسیب‌های جدی به سیستم‌های الکتریکی خودرو فراهم کند و به همین دلیل است که باید در بازه‌های زمانی مشخص باتری ماشین را از نظر کیفیت بررسی کرد و استفاده از خدمات مکانیک‌های باتجربه بهترین اقدام در این زمینه محسوب می‌شود.

تاثیر استفاده از باتری کهنه در کاهش عمر باتری ماشین

کهنه بودن سیم‌ها و اتصالات باتری

کهنه بودن سیم‌ها و اتصالات باتری ماشین آخرین علت خراب شدن آن می‌باشد و بررسی وضعیت سیم‌ها و اتصالات باتری نیاز به دانش فنی خاصی ندارد و شما می‌توانید به راحتی از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید.

سیم‌های متصل شده به باتری نباید به هیچ عنوان شل باشند و محل اتصال سیم‌ها به باتری باید تمیز و فاقد هر گونه رسوب باشد و در غیر این صورت احتمال بروز نوسانات الکتریکی افزایش خواهد یافت و این موارد می‌توانند باعث جرقه زدن قطب‌های باتری و منفجر شدن آن شوند که بسیار خطرناک است.

چگونه طول عمر باتری ماشین را افزایش دهیم؟

با رعایت برخی از نکات می‌توان عمر مفید باتری ماشین را به میزان قابل توجهی افزایش داد و از خراب شدن ناگهانی آن جلوگیری کرد.

اولین اقدامی که می‌توان برای افزایش عمر مفید باتری‌های اسیدی انجام داد کنترل سطح الکترولیت داخل باتری است. در شرایط عادی باید الکترولیت باتری تمامی صفحات سربی آن را به خوبی پوشش دهد و می‌توان با اضافه کردن آب مقطر به مخزن باتری در فصل‌های گرم سال از کاهش سطح الکترولیت باتری و سولفاته شدن صفحات آن جلوگیری کرد.

همچنین، پرهیز از روشن کردن اتومبیل در زمستان‌های سرد و مطمئن شدن از سلامت سیستم استارت خودرو جزو مواردی هستند که می‌توانند باعث افزایش عمر باتری ماشین شما شوند و در ادامه شما می‌توانید با تمیز کردن مجاری باتری و مطمئن شدن از محکم بودن اتصالات آن از خراب شدن باتری اتومبیل خود جلوگیری نمایید.

بطور کلی، رعایت نکاتی که در قسمت‌های قبلی ذکر شده‌اند باعث افزایش عمر مفید باتری ماشین شما خواهند شد و شما را از مراجعه مداوم به تعمیرگاه‌ها برای تعمیر و یا شارژ باتری اتومبیل معاف خواهند کرد.

مطاله بیشتر : افزایش عمر مفید لاستیک خودرو

نکات مهم در هنگام خرید باتری نو

  • از خرید باتری‌هایی که بیش از 6 ماه از تاریخ تولید آن‌ها گذشته است خودداری کنید:
  • از خرید باتری کهنه خودداری کنید
  • باتری اتمی کارایی بیشتری دارند
  • از خرید محصولات بدون گارانتی خودداری کنید

کهنه بودن باتری ماشین به معنای رسوب کردن سولفات سرب بر روی صفحات آن و کم بودن عمر مفید باتری است و خرید این نوع باتری‌ها ایده چندان جالبی نیست. بنابراین، در هنگام خرید باتری اتومبیل به سراغ جدید‌ترین محصولات بروید و از خرید باتری‌های کهنه جلوگیری نمایید.

چرا باتری ماشین خراب می شود

باتری‌های اتمی کارایی بیشتری را دارند

باتری‌های اتمی نسل جدیدی از باتری‌های ماشین محسوب می‌شوند و به مراقبت کم‌تری نیاز دارند و احتمال خراب شدن آن‌ها کم‌تر است. این باتری‌ها به باتری‌های پلمپ شده مشهور هستند و نیازی به اضافه کردن آب مقطر ندارند و می‌توانند چندین سال عملکرد‌های خود را به خوبی انجام دهند.

از خرید محصولات فاقد گارانتی جلوگیری نمایید:

شرکت‌های معتبر محصولات خود را به همراه کارت گارانتی معتبر به خریداران عرضه می‌کنند و خرید محصولات فاقد کارت گارانتی با ریسک بیشتری همراه است. اگرچه مدت گارانتی محصول ارائه شده بر اساس نوع شرکت سازنده متفاوت است ولی باتری‌های با کیفیت دارای حداقل 2 سال گارانتی معتبر هستند.

جمع بندی 

برای افزایش عمر باتری ماشین باید عواملی که موجب خرابی باتری ماشین می شوند را رفع کرد

تمامی این عوامل که در خرابی باتری موثر می باشند در این مقاله توضیح داده شده و همچنین نکاتی را برای شما بیان کردیم تا در هنگام خرید باتری نو مد نظر قرار دهید. درصورتیکه شما هم در زمینه باتری ماشین خصوصا افزایش عمر باتری خودرو تجربه ای دارید از بخش نظرات برای ما و سایر همراهان مجله لوازم یدکی خودرو دولوکس کار به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *