مقالات

کویل خودرو چیست و چه کاربردهای دارد؟

خرابی کویل خودرو

کویل که با نام‌های دیگری همچون کوئل نیز در میان متخصصان خودرو شناخته می‌شود یکی از قطعات اصلی سیستم برق خودرو می‌باشد و خرابی کویل خودرو و نیم سوز شدن کویل مشکلات بسیار متعددی را برای موتور اتومبیل ایجاد خواهد کرد و این حالت می‌تواند بازده خودرو را به شدت کاهش دهد.

این قطعه بسیار مهم که در زبان انگلیسی با عبارت Ignition Coil معرفی می‌شود از ساختار بسیار ساده‌ای برخوردار است ولی عملکرد آن به شدت مهم و حیاتی است و خراب شدن آن می‌تواند زمینه را برای خراب شدن قسمت‌های مختلف موتور همچون: شمع‌ها، وایر‌ها، پیستون‌ها و … فراهم کند و هزینه‌های نگهداری اتومبیل را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

اگرچه مکانیزم عملکردی این قطعه بسیار ساده و قابل درک است ولی به دلیل کار کردن دائمی کویل در هنگام روشن بودن خودرو احتمال خراب شدن آن بیشتر است و می‌‌توان با توجه کردن به برخی از علائم و نشانه‌ها از دلایل اینکه چرا کویل خراب میشود مطلع شد و برای تعویض آن با قطعه جدید اقدام کرد.

علائم خرابی کویل ۲۰۶

سیستم برق خودرو دارای اجزای بسیار متنوع و مختلفی می‌باشد و این سیستم از ظرافت بسیار بیشتری در مقایسه با سایر قسمت‌های خودرو برخوردار است و وجود هرگونه ایراد در این بخش می‌تواند سلامتی و بازده موتور را تحت تاثیر قرار دهد و حتی از روشن شدن اتومبیل جلوگیری نماید.

خرابی کویل

قبل از اینکه به علائم خرابی کویل بپردازیم پیشنهاد می شود ابتدا مقاله دلایل خرابی شمع خودرو را مطالعه کرده زیرا شمع و کویل خودرو ارتباط مستقیمی با همدیگر دارند

در ادامه قصد داریم تا ضمن معرفی کویل و ساختار آن، اطلاعات مفیدی را نیز در رابطه با علائم خرابی کویل خودرو و دلایل اصلی نیم سوز شدن کویل به شما عزیزان ارائه دهیم و شما را با روش‌های نگهداری صحیح از کوئل آشنا سازیم.

کویل چیست و چیکار می کند

کویل چیست و چگونه کار می‌کند؟

کویل یکی از قطعات اصلی سیستم احتراق محسوب می‌شود و جریان الکتریکی لازم برای جرقه زدن شمع‌ها را فراهم می‌کند. این قطعه از اجزای مختلفی همچون:

 • سیم پیچ اولیه
 • سیم پیچ ثانویه
 • هسته مرکزی
 • پایه جرقه زن
 • و بدنه

تشکیل شده است و معمولاً از آلیاژ مس برای ساخت سیم پیچ‌های آن استفاده می‌شود.

فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار

کویل چیست و چگونه کار می‌کند؟

جالب است بدانید که شمع‌ها برای ایجاد جرقه به جریان الکتریکی بسیار بالایی نیاز دارند و میزان الکتریسیته مورد نیاز شمع‌ها برای ایجاد جرقه گاهاً تا میزان 30 هزار ولت افزایش می‌یابد؛ در حالی که باتری اتومبیل تنها توان تولید 12 ولت برق را بر عهده دارد و شمع‌های خودرو با این میزان برق قادر به مشتعل کردن بنزین نخواهند بود.

کویل‌ها قطعاتی هستند که از سیم پیچ‌های مختلفی تشکیل شده‌اند و تعداد دور‌های سیم‌پیچ‌های مسی آن‌ها گاهاً به 30 هزار دور نیز افزایش می‌یابد و ولتاژ برق تولید شده توسط باتری با عبور از کویل به شدت افزایش می‌یابد و شمع‌ها تنها در این حالت می‌توانند جرقه الکتریکی لازم برای مشتعل شدن بنزین در پیستون‌ها را ایجاد کنند و به راحتی می‌توان متوجه شد که چرا خرابی کویل خودرو از چنین اهمیت بالایی برخوردار است.

همچنین، بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که جریان برق باتری از نوع مستقیم است و شمع‌ها برای ایجاد جرقه الکتریکی به جریان برق متناوب نیاز دارند و یکی دیگر از عملکرد‌های کویل‌تبدیل جریان برق مستقیم باتری به جریان برق متناوب است.

نیم سوز شدن کویل

بطور کلی، کویل‌ وظیفه مهمی را در سیستم برق و سیستم احتراق خودرو بر عهده دارند و به نوعی واسطه میان این دو بخش محسوب می‌شوند و به همین دلیل است که خرابی کویل خودرو باید جدی تلقی شود و بهتر است که در اولین فرصت برطرف گردد.

4 تا از علائم خرابی کویل خودرو

علائم خرابی کویل خودرو

شاید برای شما سوال شده باشه که اگر کویل خراب باشد چه میشود و خراب آن چه نشانه هایی دارد.در ادامه به بررسی نشانه ها و 4 تا از علائم خرابی کویل خودرو خواهیم پرداخت. برای درک نشانه های نیم سوز شدن کویل به علائم زیر توجه نمایید:

1- مختل شدن فرایند جرقه زدن شمع‌ها

همان‌گونه که در قسمت‌های قبلی به آن اشاره گردید، شمع‌ها انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را از طریق کویل دریافت می‌کنند و خرابی کویل خودرو باعث مختل شدن روند جرقه زنی شمع‌ها خواهد شد و این حالت می‌تواند با علائم مختلفی پدیدار شود.

مختل شدن فرایند جرقه زدن شمع‌ها

توجه داشته باشید که زمان ایجاد شدن جرقه در شمع‌ها باید کاملاً دقیق باشد و به تاخیر افتادن این فرایند حتی برای چند میلی ثانیه می‌تواند استهلاک موتور را به شدت افزایش دهد و زمینه را برای خراب شدن قسمت‌های مختلف موتور همچون: سیلندر‌ها، پیستون‌ها و میل لنگ خودرو فراهم کند.

خرید لوازم یدکی ریو

بطور کلی، عملکرد نامنظم موتور می‌تواند یکی از نشانه‌های خرابی کویل خودرو باشد و اظهار نظر قطعی در این مورد نیازمند بررسی بیشتر است.

علائم خرابی کویل خودرو

2- روشن نشدن و یا دیر روشن شدن خودرو

روشن شدن اتومبیل بدون ایجاد جرقه توسط شمع‌ها امکان پذیر نیست و از آن‌جایی که شمع‌های خودرو ارتباط مستقیمی را با کویل دارند،‌ خرابی کویل خودرو می‌تواند از روشن شدن اتومبیل شما جلوگیری کند و یا اینکه خودرو شما دیرتر و سخت‌‌تر از حالت عادی روشن شود.

روشن نشدن و یا دیر روشن شدن خودرو

توجه داشته باشید که کهنه بودن و یا خرابی شمع‌ها احتمال نزدیک‌تری نسبت به خراب شدن کویل هستند و به همین دلیل بهتر است که در صورت مشاهده این حالت در ابتدا وضعیت شمع‌ها و باتری را بررسی کنید و سپس به سراغ کویل‌ بروید.

3- افزایش مصرف سوخت خودرو:

عملکرد صحیح موتور نیازمند دقیق بودن زمان جرقه زنی شمع‌ها می‌باشد و در صورت مختل شدن این فرایند میزان مصرف سوخت خودرو می‌تواند تا میزان 35 درصد افزایش یابد.

افزایش مصرف سوخت خودرو

خرابی کویل خودرو، باتری و شمع‌ها باعث به هم خوردن نسبت صحیح میان بنزین و اکسیژن در داخل سیلندر‌ها خواهد شد و در این وضعیت، بنزین اضافی از طریق اگزوز خارج خواهد شد و در برخی از مواقع حتی می‌توان بوی بنزین را از اگزوز استشمام کرد.

همچنین بخوانید : چگونه مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم ؟ 

4- لرزش خودرو در دور موتور‌های پایین

عملکرد ناقص کویل و شمع‌ها باعث مختل شدن چرخه احتراق بنزین خواهد شد و عملکرد منظم موتور را تحت تاثیر قرار خواهد داد. به یاد داشته باشید که لرزش موتور و خودرو در حالت ایستاده یکی از قطعی‌ترین نشانه‌های وجود ایراد در یکی از قطعات سیستم احتراق بنزین می‌باشد

و با مشاهده این علامت بهتر است که قطعاتی همچون: باتری، شمع‌ها، کویل، فیلتر بنزین و ECU به دقت بررسی شوند و ایرادات احتمالی سریعاً برطرف گردند زیرا ادامه یافتن این حالت می‌تواند باعث یاتاقان زدن خودرو شود و هزینه سرسام آوری را به شما تحمیل کند.

همچنین، لازم به ذکر است که لرزش خودرو در صورت خرابی کویل خودرو با فشار دادن پدال گاز تا حدودی برطرف می‌شود و با این آزمایش ساده می‌توان به نیم سوز شدن و یا خرابی کویل پی برد.

خرید لوازم یدکی زانتیا

چرا کویل خراب میشود و عوامل خرابی آن چیست؟

عوامل خرابی کویل خودرو

کویل ارتباط تنگاتنگی را با سیستم برق خودرو دارد و به همین دلیل است که حتی وجود ایرادات جزئی در سیستم برق می‌‌تواند باعث خرابی کویل خودرو شود. از جمله رایج‌ترین عوامل خراب شدن کویل می‌توان به مواردی همچون:

 • کهنه بودن یا سولفاته شدن باتری
 • وجود برق دزدی در سیستم برق اتومبیل
 • تنظیم نبودن ECU
 •  وارد شدن ضربات فیزیکی شدید به کویل

اشاره کرد. همچنین، بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که این قطعات معمولاً دارای روکش آلومینیومی هستند و به دلیل جایگاه خود در موتور دائماً در معرض حرارت قرار دارند و این شرایط باعث شده‌ است تا رانندگی‌ طولانی مدت باعث کاهش عمر مفید کویل شود.

همچنین بخوانید: چگونه برق دزدی ماشین را تشخیص دهیم ؟

چگونه کویل را تست کنیم؟

چگونه کویل را تست کنیم؟

روش‌های مختلفی برای بازبینی وضعیت کویل و بررسی احتمال خرابی کویل خودرو وجود دارند که یکی از ساده‌ترین آن‌ها تست جرقه زدن می‌باشد. برای انجام این تست در ابتدا موتور اتومبیل را خاموش کنید و موقعیت کویل اتومبیل خود را در قسمت زیرین کاپوت مشخص کنید.

یکی از سیم‌های متصل به شمع‌ها را به همراه سوکت جدا کنید و یک سیم کوتاه را به شمع متصل نمایید. سمت دیگر سیم را به یک قطعه فلزی نزدیک کنید و فیوز پمپ سوخت را نیز به منظور جلوگیری از آسیب دیدن آن بردارید.

اکنون باید فرد دیگری اتومبیل را روشن کند تا جرقه الکتریکی در قسمت انتهایی سیم متصل به شمع‌ها مشاهده شود.

اگر این جرقه به رنگ آبی باشد یعنی کویل اتومبیل شما سالم است و اگر این جرقه به رنگ قرمز و یا قهوه‌ای بود یعنی این قطعه نیم سوز شده است و در صورتی که در این حالت جرقه‌ای ایجاد نشد یعنی کویل‌ سوخته است و باید برای تعمیر و یا تعویض آن اقدام کرد.

چگونه کویل خودرو را تست کنیم

روش های نگهداری صحیح از کوئل خودرو

کویل قطعه نسبتاً حساسی است و احتمال خراب شدن آن در شرایط مختلف وجود دارد و این حالت می‌تواند به زمین گیر شدن اتومبیل شما منجر شود و مشکلات متعددی را ایجاد کند.

از آن‌جایی که کویل در ارتباط مستقیم با شمع‌ها و باتری قرار دارد بهتر است که در وهله اول از سالم بودن این دو قطعه مطمئن شوید زیرا خرابی یا کهنه شدن شمع‌ها فشار وارد شده به کویل را به شدت افزایش خواهد داد و سولفاته شدن باتری و یا خالی شدن آن می‌تواند زمینه را برای افزایش استهلاک کویل فراهم کند.

روش های نگهداری صحیح از کوئل خودرو

همچنین، بهتر است که پس از هر 3 ساعت رانندگی با اتومبیل برای مدت کوتاهی توقف نمایید و اجازه دهید تا حرارت موتور کم‌تر شود زیرا حرارت اصلی‌ترین دشمن کویل محسوب می‌شود و می‌تواند عمر مفید آن را به شدت کاهش دهد و زمینه را برای خرابی کویل خودرو فراهم کند.

خرید لوازم یدکی دینا پارت 

همچنین، در نظر داشته باشید که کیفیت کویل نیز در عمر مفید آن تاثیرگذار است و خرید محصولات بی کیفیت و ناشناخته با ریسک بسیار بالایی همراه می‌باشد زیرا همان‌گونه که در قسمت‌های قبلی به آن اشاره کردیم، خرابی کویل خودرو باعث مختل شدن عملکرد‌های سایر قطعات خودرو خواهد شد و حتی می‌تواند باعث یاتاقان زدن موتور شود و به همین دلیل است که در هنگام انتخاب و خرید کویل باید تمامی ویژگی‌های محصول مورد نظر بررسی شوند.

3 thoughts on “کویل خودرو چیست و چه کاربردهای دارد؟

 1. جعفری گفت:

  یکی از بارزترین علائم خرابی کویل سمند و تمام خودروهای ساخت داخل اینه که ماشین خوب استارت نمیخوره و گاهی هم اصلا روشن نمیشه

 2. کاظمی گفت:

  سلام و وقت بخیر. من یه ریو قدیمی داشتم که مشکل لرزش بیش از اندازه در زمان درجا کار کردن خودرو داشت.وقتی پیش مکانیک بردم گفت این مشکل از علائم خرابی کویل ریو هستش. با تعویض کویل مشکلم حل شد.

 3. جوادی گفت:

  مقاله خوب و کاملی بود. به نظر من یکی از علائم خرابی کویل ۲۰۶ میتونه افزایش مصرف سوخت ماشین به صورت غیر طبیعی باشه که توی مسافت کوتاه مقدار زیادی بنزین میسوزونه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *