مقالات

دانستنی های نگهداری خودرو در تابستان

نگهداری خودرو در تابستان

همان طور که می دانید گرمای هوا در فصل تابستان می توان مشکلاتی را برای خودرو ها به وجود آورد. به همین دلیل لازم است به موضوع نگهداری خودرو در تابستان توجه ویژه ای شود. از همین رو سعی داریم به برخی از نکات مهم در رابطه با نگهداری خودرو در هوای گرم اشاره داشته باشیم.

اهمیت نگهداری خودرو در تابستان و هوای گرم

با توجه به این که در یک سال اخیر قیمت قطعات خودرو به صورت چشمگیری افزایش یافته است محافظت از این قطعات هم برای صاحبان خودرو اهمیت دو چندانی یافته است. به همین دلیل صاحبان خودرو به دنبال روش هایی برای محافظت از خودرو و قطعات آن به خصوص در فصول گرم سال هستند.

نگهداری خودرو در تابستان یکی از این موارد می باشد که شاید کاری تخصصی نباشد اما لازم است فوت و فن های آن را دانست تا از این طریق از آسیب به قطعات خودرو جلوگیری کرد.

همان طور که می دانید شدت و مدت تابش آفتاب در فصل تابستان بسیار بیشتر از سایر فصول سال می باشد و همین موضوع می تواند مشکلاتی را در قطعات خودرو ایجاد کند.

به همین دلیل در این مطلب 10 راهکار اساسی برای نگهداری خودرو در تابستان را بیان خواهیم کرد.

نگهداری ماشین در هوای گرم

بررسی تایر ها برای نگهداری خودرو در تابستان

یکی از مهم ترین موارد در نگهداری خودرو در تابستان بررسی وضعیت تایر ها می باشد. با توجه به این که در فصل تابستان هوا گرم می شود تایر خودرو ها دچار انبساط می شوند و اگر به آن توجه نشود ممکن است باعث ترکیدگی لاستیک ها شود.

بنابراین لازم است در این فصل باد تایر ها را تنظیم کنید. همچنین لازم است وضعیت فرسوده بودن لاستیک ها مورد توجه قرار گیرد.

لاستیک های فرسوده در صورتی که در معرض تابش آفتاب قرار گیرند دچار ترکیدگی می شوند و ممکن است مشکلات جدی در حین حرکت را برای شما به وجود آورند.

بررسی تایرها برای نگهداری خودرو در تابستان

خرید لوازم یدکی تیبا

توجه به دمای خودرو برای نگهداری خودرو در تابستان

برای نگهداری خودرو در تابستان باید به وضعیت دمای آن توجه داشته باشید. با توجه به گرمای هوا در این فصل به خصوص در مناطق گرمسیر امکان بالا رفتن دمای خودرو افزایش می یابد.

از همین رو لازم است وضعیت دمای خودرو از طریق آمپر مورد بررسی قرار گیرد.

اگر آمپر وضعیتی بالاتر از وضعیت نرمال را نشان داد حتما خودرو را در سایه متوقف کنید تا به دمای عادی بازگردد.

اگر این مورد به صورت پیاپی تکرار شد لازم است خودروی خود را از لحاظ مکانیکی مورد بررسی قرار دهید تا علت این موضوع مشخص شود.

مطالعه بیشتر : چرا دینام خودرو می سوزد ؟

برای نگهداری از خودرو در تابستان ترموستات را باز نکنید!!!

در تصور عامه این گونه جا افتاده است که در فصل تابستان می توان ترموستات را باز کرد تا از این طریق از گرم شدن خودرو جلوگیری کرد.

ولی باید بگوییم که چنین تصوری اشتباه است و وجود ترموستات برای نگهداری خودرو در تابستان بسیار ضروری می باشد.

ترموستات در فصل تابستان باعث می شود که موتور در ساعات اولیه روز، با سرعت بیشتری به دمای نرمال رسیده و سرد شروع به کار نکند.

علاوه بر بررسی وضعیت ترموستات لازم است وضعیت رادیاتور، سیستم خنک کاری و پمپ خنک کاری خودرو مورد بررسی قرار گیرد.

بررسی وضعیت کولر خودرو

استفاده از کولر خودرو یکی از موضوعاتی است که برای بیشتر رانندگان سوال برانگیز می باشد. بسیاری از رانندگان در روز های گرم تابستان از کولر استفاده نمی کنند و در واقع استفاده از آن را برای خودرو مضر می دانند.

در این رابطه باید بگوییم که استفاده از کولر به هیچ عنوان برای خودرو مضر نمی باشد اما بنا به شرایطی. در واقع باید گفت تنها در صورتی که سرویس کاری های مربوط به کولر خودرو به درستی انجام نگیرد ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد.

برای نگهداری خودرو در تابستان لازم است سرویس کاری های مربوط به شارژ کولر، تعویض فیلتر خشک کن، تعویض تسمه کولر و … به موقع انجام گیرد.

ذکر این نکته ضروری است که اگر این موارد به درستی و به موقع مورد بررسی قرار نگیرند می توانند به موتور خودرو فشار آورده، مصرف سوخت خودرو را افزایش داده و مشکلات جدی برای خودرو به وجود آورند.

برسی وضعیت کولر ها در تابستان برای نگهداری بهتر خودرو در هوای گرم

خرید لوازم یدکی رانا

بررسی سیال خنک کننده و تاثیر آن در نگهداری خودرو در هوای گرم

همان طور که می دانید سیال خنک کننده در گذر زمان خاصیت خود را از دست داده، نقطه انجماد آن بالا رفته و در واقع خاصیت اسیدی پیدا می کند.

به همین دلیل لازم است برای نگهداری خودرو در تابستان توجه ویژه ای به آن نمود.

به این منظور لازم است به ازای هر 1000 کیلومتر کارکرد خودرو این سیال مورد بررسی و تعویض قرار گیرد.

از محلول ضدیخ و آب با ترکیب برابر می توانید به عنوان سیال استفاده کنید.

به طور معمول زمان تعویض سیال خنک کننده بعد از 30000 کیلومتر کارکرد خودرو می باشد.

اما در شرایطی که ماشین سخت کار کرده باشد لازم است که در هر 20000 کیلومتر کارکرد سیال تعویض شود.

بررسی سیستم خنک کننده قبل از ریختن ضد یخ

برای نگهداری خودرو در تابستان قبل از این که بخواهید از ضد یخ استفاده کنید لازم است تمام قسمت های سیستم خنک کننده مانند ترموستات، شلنگ ها، پمپ آب و درِ رادیاتور مورد بررسی قرار دهید.

علاوه بر این تمام مسیری که قرار است ضدیخ در آن گردش داشته باشد را به خوبی شست و شو دهید و بدنه رادیاتور را با محلول آب و صابون شست و شو دهید تا عبور جریان هوا از میان پره های موجود در رادیاتور به خوبی انجام گیرد تا مشکلی در خنک کاری خودرو اتفاق نیفتد.

مطالعه بیشتر : چگونه روغن سوزی خودرو را تشخیص دهیم ؟

نگهداری رادیاتور خودرو در تمام فصول سال

همانطور که میدانید سیستم خنک کننده خودرو برای پایین آوردن دمای خودرو از محلول ضدیخ و آب مقطر استفاده میکند. سپس وقتی دمای آب داخل موتور بالا رفت به رادیاتور بازمیگردد و رادیاتور هم به کمک پره های خود آب را خنک کرده و حرارت را به بیرون هدایت میکند.

اهمیت رادیاتور وقتی بیشتر میشود که بدانیم اگر حرارت سیال سیستم خنک کننده توسط رادیاتور پایین نیاید موجب از بین رفتن موتور خودرو خواهد شد.به طور متوسط یک رادیاتور در صورت نگهداری صحیح از آن 8 تا 10 سال عمر مفید خواهد داشت.

نگهداری رادیاتور خودرو

رادیاتورهای موجود در اتومبیل های قدیمی به علت ساخته شدن از فلز تا پایان عمر خودرو قابل استفاده هستند و بی مشکل کار خواهند کرد. ولی در خودرو های جدید رادیاتور از پلاستیک ساخته شده و این مسئله باعث پایین آمدن عمر مفید رادیاتور خواهد شد.

برای بالابردن عمر رادیاتور در فصول گرم سال باید طبق راهنمای خودرو سیال سیستم خنک کننده تخلیه شده تا از بوجود آمدن جرم در خودرو جلوگیری شود.همچنین باید به این نکته توجه کرد که همیشه مقدار کافی سیال در خودرو وجود داشته باشد تا عمر رادیاتور کم نشود.

همچنین پایین آمدن مقدار سیال در رادیاتور باعث ایجاد نشتی میشود.همین طور نباید از آب شهر یا آب معدنی در خودرو استفاده شود که این مسئله باعث ایجاد زنگ و جرم در خودرو خواهد شد.

بررسی تسمه پروانه در تابستان برای نگهداری بهتر خودرو

گرمای هوا در فصل تابستان ممکن است باعث آسیب به تسمه ی پروانه شود. به خصوص اگر تسمه فرسوده شده باشد به سرعت گرمای هوا بر روی آن تاثیر گذاشته و می تواند باعث خسارت به قسمت های مختلف خودرو شود.

بنابراین برای نگهداری خودرو در تابستان لازم است تسمه پروانه مورد بررسی قرار گیرد.

معمولا در فصل تابستان بعد از هر 8 تا 10 هزار کیلومتر کارکرد خودرو، تسمه پروانه باید تعویض شود.

بررسی سطح روغن خودرو

از دیگر موارد مهم برای نگهداری خودرو در تابستان بررسی میزان سطح روغن آن می باشد.

البته این موضوع در تمام فصول سال باید مورد بررسی قرار گیرد اما در فصل تابستان اهمیت آن دو چندان می شود. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که اگر میزان روغن موتور کاهش یابد سیستم خنک کننده نمی تواند آن طور که باید دمای موتور را کاهش دهد.

در واقع روغن موتور به متعادل نگه داشتن دمای موتور خودرو کمک می کند.

از این رو لازم است روغن موتور، روغن دیفرانسیل و روغن جعبه دنده قبل از آغاز فصل گرما و در طول این فصل به صورت مرتب مورد بررسی قرار گیرد.

بررسی سطح روغن برای نگهداری خودرو در تابستان

خرید لوازم یدکی ریو

محافظت از بدنه و داشبورد خودرو

با توجه به این که بدنه و داشبورد خودرو در معرض تابش مستقیم نور آفتاب هستند لازم است برای نگهداری خودرو در تابستان مورد توجه قرار گیرند.

برای این که از بدنه خودرو محافظت شود و در واقع رنگ آن تحت تاثیر تابش آفتاب دچار مشکل نشود تا جایی که ممکن است خودرو را در سایه پارک کنید و یا اگر دسترسی به چنین محلی وجود نداشته باشد و شما مجبور باشید که برای چند ساعت ماشین را در آفتاب قرار دهید،

لازم است از چادر برای محافظت از خودرو استفاده کنید. چادر از تابش مستقیم آفتاب به بدنه خودرو جلوگیری کرده و به این ترتیب از تغییر رنگ بدنه جلوگیری می کند.

برای نگهداری خودرو در تابستان لازم است بعد از شستن خودرو حتما از واکس های مخصوص خودرو برای بدنه آن استفاده کنید.

همچنین تا زمانی که خودرو شما به خوبی خشک نشده است آن را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید چرا که این کار به مرور زمان باعث آسیب به رنگ بدنه می شود.

نگهداری از داشبورد را نیز فراموش نکنید و برای محافظت از آن در تابستان از واکس های مخصوص و یا از محافظ های مخصوص داشبورد استفاده کنید تا اشعه خورشید باعث آسیب به آن نشود.

محافظت از بدنه و داشبورد برای نگهداری خودرو در تابستان

خرید لوازم یدکی پیکان

بررسی مخزن شیشه شوی برای نگهداری خودرو در هوای گرم

شاید با خود بگویید که پر بودن مخزن شیشه شوی بیشتر برای فصل زمستان می باشد تا در صورت بارش باران بتوان از آن برای تمیز کردن شیشه ها استفاده کرد.

اما لازم است بگوییم برای نگهداری خودرو در تابستان لازم است مخزن شیشه شوی پر از آب باشد. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که این مخزن به موتور خودرو نزدیک می باشد و در واقع میزان گرمایی که به این مخزن وارد می شود بسیار زیاد است.

به همین دلیل خالی شدن آن در فصل تابستان باعث خشکی، شکنندگی و در نهایت خرابی مخزن می شود که در این صورت می تواند هزینه هایی را برای شما به دنبال داشته باشد.

بنابراین لازم است میزان آب مخزن شست و شو هر یک روز در میان مورد بررسی قرار گیرد.

سخن آخر در رابطه با نگهداری خودرو در تابستان

تمام نکاتی که در رابطه با نگهداری خودرو در تابستان بیان شد نکاتی ساده هستند که شاید با خود بگویید رعایت کردن این نکات پیش پا افتاده چه تاثیری بر خودرو شما خواهد داشت.

اما لازم است بگوییم که همین نکات پیش پا افتاده و ساده می تواند کارکرد خودروی شما را به صورت چشمگیری بهبود داده و در واقع در افزایش طول عمر مفید خودرو شما تاثیرگذار باشد.

پس پیشنهاد ما به شما این است که این نکات پیش پا افتاده و ساده را جدی بگیرید و در صورت نیاز به تعویض لوازم و قطعات مربوط به خنک کننده خودرو به فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار مراجعه نموده و ثبت سفارش آنلاین نمایید.

البته برخی از این نکات جامعیت دارند و در تمام فصول سال باید مورد توجه قرار گیرند تا از این طریق از خسارت های احتمالی و یا خرابی خودرو جلوگیری کرد.

دیدگاهی در مورد “دانستنی های نگهداری خودرو در تابستان

 1. وحید زمانی گفت:

  سلام
  آیا ترموستات خودرو در تابستان باید باز شود ؟

  1. mrsam گفت:

   سلام وحید جان
   هرگز ترموستات موتور خودرویتان را در تابستان باز نکنید بر خلاف نظر اغلب تعمیر کاران و رانندگان وجود ترموستات بر روی موتور در فصل تابستان ضرورت دارد و باعث می شود موتور در ساعات اولیه صبح و پس از روشن شدن به سرعت به دمای نرمال برسد و سرد کار نکند اگر فکر می کنید وجود ترموستات باعث گرم شدن موتور می شود از سالم بودن ان مطمئن شوید و سپس بقیه سیستم خنک کاری از جمله رادیاتور و پمپ خنک کاری و تسمه را بررسی و عیب آنها را رفع نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *