مقالات

فواید تعویض روغن موتور خودرو

تعویض روغن موتور خودرو

تعویض روغن موتور خودرو برخلاف تصورات بسیاری از مردم امری ضروری محسوب می‌شود و نباید انجام آن به دلیل باور‌های غلط به زمان دیگری موکول گردد زیرا این کار می‌تواند باعث آسیب دیدن اجزای مختلف موتور اتومبیل شود

موتور اتومبیل از هزاران اجزای مختلف تشکیل شده است و تعداد بسیار زیادی از این اجزا و قطعات دارای ارتباط نزدیکی با یکدیگر هستند و روشن بودن خودرو باعث تولید حرارت نسبتاً زیادی می‌شود و این حرارت می‌تواند باعث آسیب دیدن موتور و اجزای آن شود.

همچنین، ساییده شدن مداوم قطعات فلزی موتور باعث افزایش استهلاک و کاهش بازده موتور خواهد شد و متخصصان اتومبیل برای رفع این مشکلات از روان کننده‌های مختلفی استفاده می‌کنند که با نام روغن موتور شناخته می‌شوند. روغن موتور وظایف مختلفی را انجام می‌دهد و تقریباً در تمامی قسمت‌های متحرک موتور حضور دارد و سلامتی قطعات متحرک را تضمین می‌کند.

شما عزیزان در ادامه می‌توانید ضمن کسب اطلاعات مفید در رابطه با نقش و وظیفه روغن موتور در خودروهای دیزلی و بنزینی، با نکات مهم و حساسی در رابطه با بهترین و مناسب‌ترین زمان برای تعویض روغن موتور خودرو آشنا شوید و دانش فنی خود را افزایش دهید. اما قبل از اینکه به ادامه مقاله بپردازیم توصیه می شود ابتدا نگاهی به مقاله ی ” تفاوت خودرو بنزینی و دیزلی چیست ؟” بیندازید

مزایای تعویض بموقع روغن موتور خودرو

وظیفه روغن موتور خودرو:

همان‌گونه که ممکن است اطلاع داشته باشید، موتور اتومبیل از صد‌ها قطعه متحرک تشکیل شده است که با یکدیگر ارتباط دارند و حرکت مداوم این اجزا و قطعات گرمای زیادی را تولید می‌کند. همچنین، چرخه احتراق نیز گرمای بسیار زیادی را تولید می‌کند و گرمای اضافی موتور باید از این فضا خارج شود تا قطعات فلزی اتومبیل در اثر حرارت دچار تغییر شکل نشوند.

خرید فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار

تعویض روغن موتور خودرو جزو فرایند‌های بسیار حساس و ضروری در اتومبیل‌ها محسوب می‌شود زیرا این روغن وظیفه کاهش حرارت موتور را بر عهده دارد و از آسیب دیدن قطعات و اجزای موتور در اثر حرارت جلوگیری می‌‌کند.

از طرفی، قطعات متحرک موتور که معمولاً فلزی هستند در اثر ارتباط مداوم با یکدیگر می‌توانند دچار خوردگی و سایش شوند و عمر مفید آن‌ها کاهش یابد و روغن موتور به عنوان یک روان کننده مطمئن و قدرتمند از بروز این مشکل جلوگیری می‌کند و عمر مفید قطعات متحرک موتور را افزایش می‌دهد.

بطور کلی، روغن موتور به عنوان روان کننده و کاهش دهنده دما در موتور عمل می‌کند و کاهش کیفیت آن در اثر استفاده مداوم از خودرو می‌تواند زمینه را برای کاهش بازده موتور فراهم کند و به همین دلیل است که تعویض روغن موتور خودرو نباید با تاخیر انجام شود.

خرید لوازم یدکی سمند

عوامل موثر در مدت کارکرد روغن موتور

روغن موتور همچون سایر ترکیبات شیمیایی دارای طول عمر مشخصی است و پس از گذشت مدتی باید با روغن جدید‌تر تعویض شود. با این حال، مواردی وجود دارند که می‌توانند باعث کاهش عمر مفید روغن موتور شوند و بازده اتومبیل شما را تحت تاثیر قرار دهند.

از جمله مهم‌ترین عوامل موثر در مدت کارکرد روغن موتور می‌توان به مواردی همچون:

 • کیفیت روغن موتور
 • کیفیت بنزین
 • روشن ماندن بیش از حد اتومبیل در حالت ایستاده
 • سنگین بودن اتومبیل به دلیل بار اضافی و یا وزن سرنشینان
 • رانندگی قبل از گرم شدن موتور
 • کیفیت فیلتر هوا و فیلتر روغن
 • و رانندگی با سرعت بالا

اشاره کرد. لازم به ذکر است که موارد دیگری همچون عمر خودرو نیز وجود دارند که می‌توانند زمان تعویض روغن موتور خودرو را تحت تاثیر قرار دهند و به عنوان مثال: در اتومبیل‌های قدیمی به دلیل کهنه بودن اجزا و قطعات فلزی خودرو ذرات فلزی معلق بیشتری از این اجزا و قطعات به داخل بنزین و یا روغن موتور آزاد می‌شود و این حالت می‌تواند کیفیت روغن موتور را تحت تاثیر قرار دهد و عمر مفید این روغن را دچار کاهش نماید.

همچنین بخوانید : بهترین زمان تعویض فیلتر هوای خودرو 

چرا تعویض روغن موتور مهم است؟

تعویض روغن موتور خودرو از اهمیت بسیاری برخوردار است و برخلاف تصورات بسیاری از مردم و رانندگان، این فرایند نباید با تاخیر انجام شود زیرا این کار می‌تواند باعث کاهش عمر مفید قطعات فلزی موتور شود و حتی هزینه‌های سنگینی را به شما وارد کند.

همان‌گونه که در قسمت‌های قبلی نیز به آن اشاره گردید، روغن موتور همچون تمامی ترکیبات شیمیایی دارای عمر مفید مشخصی است و بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که فیلتر‌های هوا و روغن توانایی حذف تمامی ذرات معلق موجود در هوا و روغن موتور را ندارند و مقدار بسیار اندکی از این ذرات همچنان به داخل موتور وارد می‌شوند و در روغن موتور حل می‌گردند

و ادامه یافتن این حالت باعث افزایش گرانروی (ویسکوزیته)، کاهش قدرت روان کنندگی روغن موتور و در نهایت، افزایش بیش از حد دمای موتور خواهد شد و از آنجایی که ذرات فلزی و سایر ذرات معلق در روغن می‌توانند بر روی سایر قطعات فلزی موتور رسوب کنند و عمر آن‌ها را کاهش دهند، به تاخیر انداختن و بی توجهی به زمان مناسب برای تعویض روغن موتور خودرو باعث افزایش استهلاک اتومبیل شما خواهد و این سهل انگاری حتی می‌تواند به گیرپاژ کردن موتور منجر شود. بنابراین، بهتر است که روغن موتور اتومبیل خود را در زمان مناسب تعویض کنید تا بازده و قدرت اتومبیل شما دچار کاهش نشود.

بهترین زمان برای تعویض روغن موتور خودرو

خرید لوازم یدکی تندر نود

علائم زمان تعویض روغن موتور

زمان مناسب برای تعویض روغن موتور خودرو به راحتی از طریق مشاهده برخی از علائم ممکن است و شما می‌‌توانید بدون نیاز به دانش فنی خاصی از این علائم و نشانه‌ها برای تشخیص بهترین زمان برای تعویض روغن استفاده نمایید.

از جمله مهم‌ترین علائم و نشانه‌های تعویض روغن می‌توان به مواردی همچون: تغییر رنگ و بوی روغن موتور، افزایش دمای موتور، روشن شدن چراغ هشدار موتور، تغییر رنگ دود خارج شده از اگزوز به خاکستری و یا آبی، کاهش شتاب اولیه اتومبیل، کند شدن خودرو و تغییر صدای موتور اشاره کرد و شما می‌توانید با مشاهده هر کدام از این موارد برای تعویض روغن موتور خودرو اقدام نمایید.

با این حال، بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که تغییر رنگ و بوی روغن موتور اولین نشانه محسوب می‌شود و به همین دلیل، بهتر است که در بازه‌های زمانی 1 ماهه رنگ و بوی روغن موتور را به صورت دستی بررسی کنید و در صورت تغییر رنگ روغن موتور از زرد کهربایی به قهوه یا سیاه و استشمام شدن بوی سوختگی از این روغن برای تعویض روغن موتور خودرو اقدام کنید.

همچنین بخوانید : چگونه روغن سوزی خودرو را تشخیص دهیم ؟

زمان مناسب تعویض روغن موتور:

بهتر است که روغن موتور اتومبیل پس از طی کردن مسافتی در حدود 5 تا 12 هزار کیلومتر و یا پس از 6 ماه رانندگی تعویض شود ولی با این حال، بهترین زمان برای تعویض روغن موتور خودرو بر اساس نوع خودرو و شرایط رانندگی متفاوت است و پارامتر‌های مختلفی در این فرایند تاثیرگذار هستند.

به عنوان مثال:

 • کهنه بودن فیلتر هوا
 • کیفیت روغن موتور
 • وضعیت فیلتر روغن
 • نوع سیستم تنفسی موتور (معمولی یا توربو شارژ)
 • و عادت‌های رانندگی
خرید لوازم یدکی ریو 

بر روی زمان مناسب برای تعویض روغن موتور تاثیرگذار هستند و شما می‌توانید با مراجعه به دفترچه راهنمای اتومبیل خود اطلاعات مفیدی را در این زمینه کسب کنید. همچنین، بررسی کیفیت روغن موتور به صورت دستی نیز اقدام مفیدی در این زمینه است و شما می‌توانید با کمک این روش از وضعیت روغن موتور آگاه شوید و در صورت نیاز برای تعویض روغن موتور خودرو اقدام نمایید.

عوامل موثر در عمر روغن موتور خودرو

خرید لوازم یدکی پژو 206

مراحل تعویض روغن موتور (تخلیه روغن موتور)

1) قبل از تعویض روغن موتور خودرو اتومبیل را در مکان مناسبی پارک نمایید و پس از خاموش کردن خودرو به مدت حداقل 10 دقیقه صبر کنید تا تمامی روغن به داخل کارتل بازگردد.

2) با کمک جک ارتفاع اتومبیل را افزایش دهید و مکان کارتل روغن را در قسمت زیرین موتور مشخص کنید.

3) یک ظرف را در زیر کارتل روغن قرار دهید و پیچ تخلیه روغن را به آرامی باز کنید و در حدود 10 دقیقه صبر کنید تا روغن بطور کامل از کارتل خارج شود.

4) پس از تخلیه شدن روغن پیچ کارتل را با کمک یک واشر جدید در جای خود ببندید و اطراف آن را کاملاً تمیز کنید.

5) اکنون کاپوت خودرو را بالا بزنید و درب محفظه روغن را باز کنید.

6) از روغن موتور مناسب و قیف برای پر کردن محفظه روغن استفاده کنید.

7) در حدود 1 دقیقه صبر کنید و سپس سطح روغن را اندازه بگیرید.

8) در صورت نیاز روغن بیشتری را به مخزن روغن اضافه کنید و در نهایت درپوش محفظه روغن را ببندید.

9) اکنون در قسمت زیر کاپوت جایگاه فیلتر روغن را مشخص نمایید و درب محفظه آن را با کمک آچار باز کنید و فیلتر روغن جدید را به همراه واشر در جایگاه خود قرار دهید و دوباره درب محفظه فیلتر روغن را ببندید.

خرید لوازم یدکی دینا پارت 

نکات مهم در زمان تعویض روغن موتور:

از دور ریختن روغن موتور در طبیعت پرهیز کنید و روغن موتور سوخته را به مراکز تعویض روغن تحویل دهید تا این روغن‌ها بازیافت شوند.

از روغن موتور مناسب و با کیفیت استفاده کنید تا بازده موتور دچار کاهش نشود.

در صورتی که تعویض روغن موتور خودرو در فصل زمستان انجام می‌شود، بهتر است که قبل از انجام این فرایند اتومبیل را کمی روشن نگه دارید و پس از خاموش کردن اتومبیل کمی صبر کنید تا روغن موتور در اثر گرم شدن راحت‌تر از کارتل خارج شود.

از تماس یافتن روغن موتور با چشم‌ها خودداری کنید.

بهتر است که از دستکش‌های لاتکس برای انجام این کار استفاده کنید زیرا روغن موتور به راحتی از پوست پاک نمی‌شود.

نکات مهم در زمان تعویض روغن موتور خودرو

خرید لوازم یدکی زانتیا

نحوه تشخیص روغن موتور تقلبی:

به بسته بندی محصول توجه کنید و از خرید روغن‌هایی که قوطی آن‌ها آسیب دیده است خودداری نمایید.

محصولات معتبر دارای هولوگرام لیزری و پلمپ مشخص هستند و با توجه به این موارد می‌توان محصولات اصل را تشخیص داد.

بهتر است که روغن موتور را از مراکز شناخته شده و فروشگاه‌های معتبر خریداری نمایید و یا اینکه تعویض روغن موتور خودرو را به مکانیک‌های معتبر و معروف بسپارید.

روغن موتور اصلی فاقد بو می‌باشد و رنگ آن کهربایی است ولی روغن‌های تقلبی معمولاً بوی سوختگی می‌دهند و رنگ آن‌ها کمی تیره‌تر است.

دیدگاهی در مورد “فواید تعویض روغن موتور خودرو

 1. محمد راد گفت:

  سلام نحوه تشخیص زمان تعویض روغن موتور خودرو به چه شکلی هست؟

  1. پشتیبانی فروش گفت:

   بین 5 هزار تا 10 هزار تا
   تقریبا هر 3 ماه یک بار

 2. حمید عسگری گفت:

  سلام و وقت بخیر ببخشید زمان تعویض روغن موتور ef7 چند وقت به چند وقت است؟

  1. پشتیبانی فروش گفت:

   5 هزار تا 10 هزار

 3. کامران جوادی گفت:

  با سلام بهترین زمان تعویض روغن موتور 206 چه زمانی است؟

  1. پشتیبانی فروش گفت:

   بستگی به نوع روغن موتوری داره که ریختی داخلش
   بهترین زمان 5 هزار الی 10 هزار کیلومتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *