مقالات

علت کم شدن آب رادیاتور ماشین چیست؟

کم شدن آب رادیاتور ماشین

امروز قصد داریم علت کم شدن آب رادیاتور ماشین را بررسی کنیم. یکی از اصلی ترین نگرانی های رانندگان را بررسی کنیم و راه حلی برای آن در اختیار شما قرار دهیم. یکی از قطعات نسبتاً پیچیده ماشین رادیاتور آن است و در صورت آسیب دیدن ، آب آن کم می شود.

به همین دلیل ، ما می خواهیم علل کمبود آب رادیاتور را بررسی کنیم.

در مقدمه باید گفت که تجربه نشان داده است که اگر سالی یکبار آب رادیاتور اتومبیل را کاملاً عوض کنیم ، از بسیاری از خطرات احتمالی جلوگیری کرده ایم. برای کسانی که با نقش و عملکرد رادیاتور آشنا نیستند ، باید بگوییم عملکرد رادیاتور تبادل گرما با هوای جاری و به طور کلی خنک کننده موتور خودرو است.

جلوگیری از کم شدن اب رادیاتور ماشین

خرید لوازم یدکی پراید

رادیاتور چیست و چه نقشی را در خودرو بر عهده دارد ؟

به منظور انتقال گرمای موجود در مایع خنک کننده خودرو به هوا، در اتومبیل ها قطعه ای طراحی شده است که رادیاتور خودرو نام دارد. این بخش از خودرو به عنوان مبدل حرارتی در نظر گرفته می شود.

رادیاتورهای آلومینیومی گزینه های مناسبی در اکثر خودروهای به روز دنیا می باشند، به این دلیل که گرمای بسیار زیاد تولید شده به وسیله این نوع از رادیاتورها بهتر به مایع خنک کننده منتقل خواهد شد. وجود آب در رادیاتور از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که کم شدن آب رادیات خودرو می تواند منجر به بروز مشکلات زیادی برای خودرو شود.

در ساخت رادیاتورهای آلومینیومی از پره های آلومینیومی و همچنین ردیف ها و سطوح لحیم شده و جوش خورده لوله ها، بهره گرفته شده است.

میزان اختلاف دمای موجود در بین سطوح، مقدار منتقل شدن حرارت موجود از مایع خنک کننده به سمت لوله ها و پره ها را تعیین می کند.

در برخی موارد با نصب قطعات خاصی در داخل لوله های رادیاتور، می توان سرعت جریان، ظرفیت انتقال گرما و انتقال حرارت را بهبود بخشید و تلاطم های جریان مایع داخل لوله ها را افزایش داد.

مطالعه بیشتر : دلایل خفه کردن ماشین 

نگهداری از رادیاتور خودرو

لازم است که در رادیاتور خودرو از ضد یخ و ضد جوش استفاده شود، اما اشتباه نکنید، ضد جوش در هوای گرم و ضد یخ در فصول سرد مورد استفاده قرار می‌ گیرد. ضد یخ باعث می شود که در فصول سرد و زمانی که دمای هوا زیر صفر درجه سانتیگراد است، آب موجود در رادیاتور یخ نزند و منجر به منفجر شدن رادیات ماشین نگردد. ضد جوش نیز باعث می شود که در فصول گرم، آب بیش از اندازه گرم نشود و به نقطه جوش و سوپرهیت نرسد.
در صورتی که از رادیاتور خودرو به خوبی مراقبت شود و از کم شدن آب رادیات خودرو جلوگیری گردد، می تواند به مدت ده سال به شکل مفید کار کند. زمانی که رادیاتور ماشین دچار خرابی سطحی یا کمی می شود می توان با هزینه کمی آن را تعمیر کرد و از خرید یک رادیاتور جدید جلوگیری نمود. اما گاهی ممکن است آسیب وارد شده به رادیاتور موجب از کار افتادن این بخش گردد و به تعویض نیاز داشته باشد.

عواقب کم شدن آب رادیات ماشین

خرید لوازم یدکی پژو پارس

وظیفه اصلی رادیاتور خوردو

وظیفه ی اصلی رادیاتور خودرو خنک کردن آب گرمی است که به آن وارد شده است. به این صورت که آب گرمی که از بخش بالایی وارد رادیاتور شده است، در رادیاتور خنک می شود و سپس این آب خنک از بخش پایینی رادیاتور خودرو خارج شده و مسیر خود را به سمت موتور ادامه می دهد.

همانگونه که ذکر شد جنس اکثر رادیاتور خودروها از آلومینیوم ساخته شده است. پس از عبور مایع سرد کننده از موتور، این مایع وارد مخزن پایینی خواهد شد.

در هنگام حرکت مایع، بخشی از حرارت داخل آن به هوایی که از شبکه رادیاتور عبور می کند، منتقل می گردد. افزایش سطح تماس با هوا در رادیاتور، سبب سهولت تبادل حرارت می شود.

پشنهاد مطالعه : چرا فیوز خودرو می سوزد ؟

دلایل کم شدن آب رادیاتور ماشین

یکی از مشکلاتی که می تواند برای خودرو پیش آید کم شدن آب رادیات خودرو است. شاید این سوال در ذهن شکل گیرد که کم شدن آب رادیاتور ماشین چه علتی دارد؟
خودروهایی که به موتورهای درونسوز مجهز هستند، همواره در معرض گرم شدن بیش از حد اجزای خودرو قرار می گیرند.

در موتورهای درون سوز انفجار های متعددی صورت می‌ گیرد، در صورتی که دمای حاصل از این انفجار به درستی کنترل نشود، و یا کم شدن آب رادیات خودرو صورت گیرد، آسیب‌ها و خرابی ‌های جبران‌ناپذیری را به خودرو وارد می‌ کند.

به همین دلیل می توان سیستم خنک کاری یا خنک کننده را از حیاتی ترین سیستم های خودرو دانست.

همانند دیگر سیستم‌ های خودرو، سیستم خنک کاری نیز از اجزای متعدد و متفاوتی ساخته شده است، از میان این اجزا می‌توان به رادیاتور اشاره کرد که معمولا از آن به عنوان قلب سیستم خنک کاری خودرو یاد می شود.

در صورتی که در نحوه عملکرد رادیاتور اختلالی ایجاد گردد، مانند کم شدن آب رادیات خودرو، عملکرد کل سیستم خنک کننده دچار اختلال می گردد.

از اصلی ترین دلایل کم شدن آب رادیات خودرو می‌توان به نشتی قطعات رادیاتور اشاره نمود.

وجود نشتی در اتصالات رادیاتور بسیار رایج است و معمولاً لوله های ورودی و خروجی رادیاتور دچار نشتی می شوند که تعمیر آن ها چندان موضوع پیچیده ای نیست.

از آنجا که ترموستات در مسیر آب برگشتی از موتور قرار گرفته، سالم بودن آن تاثیر بسیار زیادی روی کارکرد سیستم خنک کاری خودرو دارد.

در ادامه به بررسی دیگر دلایل کم شدن آب رادیات خودرو خواهیم پرداخت.

  1. خرابی فن سیستم (در صورتی که فیوز موجود در رادیاتور بسوزد منجر به از کار افتادن فن می شود که این موضوع از دیگر عوامل و دلایل کم شدن آب رادیات خودرو می باشد.)
  2. خرابی واترپمپ
  3.  وارد شدن آب به سیلندر
  4. عدم وجود ضد یخ در رادیاتور
  5. نشتی اتصالات لوله
  6.  سوراخ شدن رادیاتور

شایان ذکر است که کم شدن آب رادیات خودرو باعث می شود که موتور به خوبی خنک نگردد و همین امر منجر به سوختن سرسیلندرها می شود که نیازمند به تعویض و تعمیر خواهد بود.

دلایل کم شدن آب رادیات خودرو

خرید لوازم یدکی تیبا

عواقب کم شدن آب رادیاتور ماشین

همان طور که گفته شد هنگام کم شدن آب رادیات خودرو، ماشین جوش می آورد که همین امر باعث بروز مشکلات بزرگ تر و جدی تری خواهد شد.

از عواقب کم شدن آب رادیات خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد :

کم شدن آب رادیاتور سیستم خنک کاری خودرو به طور مستقیم روی عملکرد سوپاپ تاثیر می گذارد و می تواند منجر به ساییدگی و خرابی سوپاپ شود.

خراب شدن سوپاپ کارکرد سیستم خنک کننده را مختل می کند و منجر به بروز مشکلات متعدد دیگری می شود.

در صورتی که خودرو مجهز به سیستم اخطار باشد، می توان از کم شدن آب رادیات خودرو مطلع شد اما بهتر است دارندگان خودرو حتما گاه گاهی آب رادیات را چک نمایند.

مطالبی که بیان شد از جمله دلایلی هستند که موجب کم شدن آب رادیاتور ماشین میشوند. شما با دانستن این علائم می تواند ضمن جلوگیری از کم شدن آب رادیاتور از بروز خسارات به هنگام افزایش حرارت موتور که آسیب دیدن جدی قطعات مختلفی از موتور می شود را پیشگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *