مقالات

آشنایی با علت ریپ زدن ماشین

list of car problems

یکی از مشکلات رایجی که بیشتر رانندگان آن را تجربه کرده اند، ریپ زدن ماشین می باشد. برای آشنایی با علت ریپ زدن ماشین با این مطلب همراه باشید. در واقع دلایل مختلفی برای ریپ زدن ماشین وجود دارد که شما باید با تمام آن ها آشنا شوید. زیرا در صورت اطلاع نداشتن از آن ها، ممکن است مشکلات حادی برای خودرو شما به وجود آید.

تعریف ریپ زدن

زمانی که خودرو دچار صداهای ناهنجار همراه با لرزش شود، به اصطلاح گفته می شود که ماشین ریپ می زند. خودرو در صورت سالم بودن باید به صورت یکنواخت و نرم کار کند. اما اگر این یکنواختی دچار مشکل شود و شما احساس کنید که ماشین نامتوازن کار می کند، باید در پی یافتن علت ریپ زدن ماشین خود باشید.

زمانی که متوجه شدید خودرو شما در حال ریپ زدن است، باید حتما به تعمیرکار مراجعه کنید. زیرا ممکن است این مشکل، مشکلات جدی تری را برای ماشین شما به وجود آورد.هر مشکلی مربوط به خودرو در ابتدا خود را با نشانه هایی بروز می دهد. قبل از بررسی علت ریپ زدن ماشین، باید با علامت های آن آشنا شوید.

از مهم ترین علائم ریپ زدن خودرو می توان به تکان و لرزش در خودرو، صدا های غیر معمول، خاموش شدن اشاره کرد. در صورت مشاهده ی این نشانه ها حتما به یک تعمیرگاه بروید.

تعریف ریپ زدن

 خرید قطعات اصل از فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار

علل ریپ زدن ماشین

همانطور که در بخش های قبل بیان کردیم علل مختلفی برای ریپ زدن ماشین وجود دارد که برخی از آن ها شیوع بیشتری در خودرو ها دارند. از مهم ترین دلایل ریپ زدن خودرو باید به موارد زیر اشاره کرد.

1- مشکل در سیستم سوخت رسانی خودرو

اصلی ترین علت ریپ زدن ماشین، وجود مشکل در سیستم سوخت رسانی خودرو می باشد. به طور مثال کثیف شدن انژکتور ها، کهنه شدن صافی بنزین، گرفتگی لوله های سوخت رسانی، مشکل در سنسور اکسیژن، مخلوط شدن بنزین و آب یا هوا، نشتی در لوله های سوخت می توانند سیستم سوخت رسانی را با مشکل مواجه کنند. در نتیجه مشکلات مختلفی مانند ریپ زدن برای خودرو به وجود می آید.

مشکل در سیستم سوخت رسانی خودرو

injector pin

خرید سوزن انژکتور سمند و پژو پارس 

2- معیوب بودن شمع و کویل خودرو

یکی دیگر از مهم ترین دلایل ریپ زدن خودرو، ایجاد مشکل در کویل و شمع خودرو می باشد. در نتیجه برای یافتن دلیل ریپ زدن ماشین باید به آن ها نیز توجه کنید. اگر شمع ها کثیف یا خراب شوند، دیگر کارایی سابق را ندارند و باید شمع های جدیدی را تهیه کنید. کویل نیز ممکن است به دلایل مختلف خراب شود و نتواند برق کافی به شمع ها برساند. در نتیجه خودرو ریپ می زند.

معیوب بودن شمع و کویل خودرو

spark

خرید شمع 206 تیپ 5 پایه بلند NGK

3- مشکل در سیلندرها

علت ریپ زدن ماشین می تواند وجود مشکل در سیلندرها باشد. اگر سیلندر ها ترک بردارند و یا اینکه بسوزند، مشکلات مختلفی را برای خودرو به وجود می آورند که یکی از آن ها ریپ زدن می باشد. مشکل در واشر سرسیلندر نیز می تواند موجب ریپ زدن خودرو شود.

مشکل در سیلندرها

4- تنظیم نبودن خودرو

تنظیم نبودن خودرو نیز می تواند موجب بروز این مشکل شود. به طور مثال اگر موقعیت میل سوپاپ و میل لنگ تغییر کند، موتور نمی تواند به خوبی کار کند و ممکن است در برخی از حالت ها دچار ریپ شود. در نتیجه باید به تنظیم خودرو خود اهمیت دهید.

تنظیم نبودن خودرو

خرید لوازم یدکی زانتیا

دلایل رایج ریپ زدن ماشین در هنگام روشن کردن

خودرو ممکن است به دلایل مختلف در حالت های متفاوت دچار مشکل ریپ زدن شود. یکی از این حالت ها، ریپ زدن خودرو در زمان استارت زدن و روشن کردن ماشین می باشد. از مهم ترین دلایل ریپ زدن خودرو در این حالت می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مهم ترین دلیل ریپ زدن ماشین در زمان روشن کردن، معیوب بودن کویل می باشد. اگر این قطعه خراب باشد، برق لازم به شمع ها نمی رسد و خودرو در زمان استارت زدن، ریپ می زند.
 • آسیب دیدن تسمه تایم، یکی دیگر از علل بروز این مشکل می باشد. در این صورت حتما باید تسمه تایم خود را تعویض کنید.
 • اگر مشکل ریپ زدن در روز های بارانی به وجود می آید، ممکن است درپوش دلکو خیس شده باشد. در این صورت باید درپوش را خشک کنید و سپس استارت بزنید.
 • اگر فیلتر های سوخت ماشین را تعویض نکرد باشید، ممکن است با این مشکل روبرو شوید. در نتیجه حواستان به این فیلتر ها باشد و ان ها را در زمان مناسب تعویض کنید.

دلایل رایج ریپ زدن ماشین در هنگام روشن کردن

علت ریپ زدن ماشین در حالت درجا

ممکن است خودرو شما در حالت درجا شروع به ریپ زدن کند. برای آشنایی با علت ریپ زدن ماشین در حالت درجا به موارد زیر توجه کنید.

 • خرابی تسمه تایم یکی از مهم ترین علل ریپ زدن ماشین در حالت درجا و ایستا می باشد. در نتیجه شما باید به سرعت این تسمه را تعویض کنید. زیرا مشکل در تسمه تایم می تواند مشکلات بسیار زیادی را برای ماشین به وجود آورد.
 • فیلتر سوخت کهنه می تواند موجب بروز این مشکل در خودرو شود. در نتیجه شما باید این فیلتر را هر چند وقت یکبار تعویض کنید. این فیلتر اجازه نمی دهد که هیچ گونه گرد و غباری وارد سیستم سوخت خودرو شود. در نتیجه برای کارکرد بهتر ماشین بسیار مهم است.
 • یکی دیگر از دلایل ریپ زدن خودرو در حالت درجا، خراب بودن کویل می باشد. اگر کویل خراب باشد، به احتمال زیاد این مشکل برای ماشین به وجود می آید.

bad ignition coil symptoms 2

علت ریپ زدن ماشین در حین حرکت

ریپ زدن ماشین در زمان حرکت، یکی از شایع ترین مواردی است که ممکن است افراد با آن روبرو شوند. دلایل مختلفی برای ریپ زدن خودرو در زمان حرکت وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • یکی از دلایل این امر، گرفتگی مسیر خروج دود می باشد. اگر دود ناشی از احتراق بنزین نتواند به خوبی از مسیر خود خارج شود، موجب می شود که ماشین در زمان حرکت ریپ بزند.
 • وجود مشکل در شمع های خودرو نیز می تواند علت ریپ زدن ماشین در زمان حرکت باشد. باید شمع ها تمیز شده و به خوبی تنظیم شوند. اگر باز هم خودرو ریپ زد، باید آن ها را تعویض کنید.
 • یکی دیگر از دلایل ریپ زدن خودرو در این حالت، می تواند خراب شدن مدار جرقه باشد. در این صورت باید به تعمیرکار خودرو خود را نشان دهید.
 • اگر بنزین با آب مخلوط شده باشد، ممکن است این مشکل به وجود آید. در نتیجه شما باید مخزن بنزین را به صورت کامل خالی کنید. سپس بنزین خالص درون آن بریزید.
 • گرفتگی لوله های ارسال بنزین نیز می تواند موجب بروز این مشکل شود. باید لوله ها به خوبی بررسی شوند تا گرفتگی ناشی از آن برطرف شود.

علت ریپ زدن ماشین در حین حرکت

خرید لوازم یدکی ال نود

علت ریپ زدن ماشین در دنده 3

دلایل مختلفی برای ریپ زدن ماشین در دنده 3 وجود دارد که حتما باید به آن ها توجه کنید. اگر خودرو شما در دنده 3 ریپ می زند، به احتمال زیاد مشکل در قسمت جرقه زنی و سوخت رسانی خودرو می باشد. از دیگر دلایل این مشکل می توان به خرابی شمع ها، ضعیف شدن کویل ها، مشکل در حسگر اکسیژن، نیم سوزی پمپ بنزین، رقیق شدن بنزین، کثیف شدن فیلتر ها اشاره کرد.

هر کدام از این مشکلات می توانند مشکلات دیگری را نیز به وجود آورند. در نتیجه باید در اسرع وقت به دنبال یافتن علت ریپ زدن ماشین خود باشید و آن را حل کنید. در غیر این صورت ممکن است مشکلات دیگری نیز برای خودرو به وجود آید.

علت ریپ زدن ماشین در دنده 3

علت ریپ زدن ماشین دوگانه سوز روی بنزین

مشکل ریپ زدن ممکن است برای هر خودرو ای به وجود آید. یکی از حالت های ریپ زدن ماشین، زمانی به وجود می آید که خودرو های دو گانه سوز، روی بنزین هستند. زمانی که این مورد پیش می آید، بسیاری از افراد تصور می کنند که خودرو آن ها با کمبود بنزین روبرو شده است. این در حالی است که ممکن است با باک پر نیز این مشکل به وجود آید.

در این حالت به احتمال زیاد سیستم سوخت رسانی خودرو شما دچار مشکل شده است و باید آن را به یک تعمیرکار نشان دهید. علاوه بر آن ممکن است مشکلی در اگزوز نیز وجود داشته باشد که باید به آن توجه کنید.

علت ریپ زدن ماشین دوگانه سوز روی بنزین

علت ریپ زدن ماشین پراید انژکتور

مشکل ریپ زدن، ممکن است برای هر خودرو ای به وجود آید. به طور مثال ممکن است این مشکل در پراید انژکتور به وجود آید. علت ریپ زدن ماشین پراید انژکتور می تواند شامل موارد مختلفی شود که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تنظیم نبودن سوخت خودرو،
 • تنظیم نبودن جرقه ماشین،
 • نارسایی در سوخت،
 • نقص در موتور،
 • مشکل در سیم کشی خودرو،
 • نقص در کامپیوتر ماشین

پراید انژکتور نیز مانند ماشین های دیگر ممکن است در حالت های مختلف دچار ریپ زدن شود. در نتیجه باید به حالت های آن نیز توجه کنید. به طور مثال این خودرو در زمان صبح ریپ می زند یا اینکه این مشکل در سربالایی و حرکت به وجود می آید. برای عیب یابی خودرو به تمام حالت های خودرو خود توجه کنید.

علت ریپ زدن ماشین پراید انژکتور

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با علل متداول ریپ زدن خودرو در شرایط مختلف آشنا سازیم. امید است تا با خواندن این مقاله پی به علت رخدادن این مشکل برده باشید و اقدام درست را در هنگام مواجه شدن با آن انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *