مقالات

وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

وایر شمع خودرو

وایر شمع یکی از قطعات مهم در سیستم برق خودرو می‌باشد و وظیفه بسیار مهمی را بر عهده دارد. این قطعه واسطه انتقال برق میان کویل و شمع‌ها است و برای انجام عملکرد خود باید ویژگی‌های متعددی را داشته باشد. امروزه این قطعات در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند و شما باید در هنگام انتخاب و خرید این محصولات ویژگی‌ها و موارد گوناگونی را در نظر بگیرید تا وایر شمع خریداری شده بیشترین سازگاری و تناسب را با اتومبیل شما داشته باشد.

جالب است به این نکته توجه داشته باشید که این محصولات برخلاف تصورات مردم از ساختار نسبتاً پیچیده‌ای برخوردار هستند و حساسیت بالای آن‌ها نسبت به عوامل محیطی و برخی دیگر از فاکتور‌ها باعث شده است تا این قطعات که در نگاه اول تنها یک سیم ساده به نظر می‌رسند، به یکی از مهم‌ترین قطعات سیستم برق اتومبیل تبدیل شوند و عمر مفید آن‌ها تحت تاثیر پارامتر‌های مختلفی قرار داشته باشد.

بنابراین، بهتر است که در نگهداری از این قطعه دقت کنید تا سایر قسمت‌های سیستم برق خودرو همچون شمع‌ها تحت تاثیر عملکرد نامناسب وایر‌ها قرار نگیرند. قبل از پرداختن به کاربردهای وایر شمع در خودرو بهتر است ابتدا با کاربردهای کویل خودرو آشنا شوید در ادامه می‌توانید ضمن آشنایی با این سیم و وظایف اصلی آن، اطلاعاتی را نیز در رابطه با عوامل تاثیرگذار در خرابی وایر شمع و نحوه نگهداری از این قطعه کسب کنید و با مدل‌های مختلف آن آشنا شوید.

کاربردهای وایر شمع در خودرو

وایر شمع چیست و چه کاربردی دارد؟

وایر شمع که به صورت خلاصه با نام وایر نیز شناخته می‌شود یکی از قطعات مهم و حساس در سیستم برق خودرو می‌باشد و وظیفه انتقال نیروی برق از کویل به شمع‌ها را بر عهده دارد. همان‌گونه که مطلع هستید، ایجاد جرقه الکتریکی در شمع‌ها نیازمند ولتاژ بسیار بالایی است و قطعه‌ای با نام کویل با افزایش ولتاژ باتری انرژی لازم برای جرقه زدن شمع‌ها را فراهم می‌کند.

فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار

نیروی الکتریکی ایجاد شده در کویل‌ها در حدود 9 تا 15 هزار ولت می‌باشد و این میزان از انرژی الکتریکی باید به شمع‌ها انتقال یابد و قطعه‌ای با نام وایر شمع این انتقال را انجام می‌دهد. وایر‌ها به دلیل عملکرد ویژه خود باید ویژگی‌های مختلفی را داشته باشند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مواردی همچون:

 • مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت
 • مقاومت الکتریکی پایین
 • طول مناسب
 • و مقاومت در برابر نفوذ رطوبت

اشاره کرد و جالب است بدانید که این قطعات در مدل‌های مختلفی در بازار موجود هستند. وایر‌ها برخلاف ظاهر بسیار ساده خود دارای پیچیدگی نسبتاً بالایی هستند و از چندین لایه مختلف تشکیل شده‌اند تا از نفوذ رطوبت و یا ایجاد اتصال کوتاه میان این قطعه و بدنه اتومبیل جلوگیری کنند.

این سیم دارای دو قطب مختلف می‌باشد که یکی از آن‌ها مستقیماً به کویل متصل است و قطب دیگر به یکی از شمع‌های خودرو متصل می‌شود و بهتر است به این مورد توجه داشته باشید که هر دو قطب این سیم دارای روکش‌ها و محافظ‌هایی برای اتصال بهتر به این دو نقطه و جلوگیری از وقوع برق دزدی هستند.

همچنین، در داخل وایر‌ها لایه‌ای با نام کاهش دهنده پارازیت وجود دارد که وظیفه اصلی آن جلوگیری از ایجاد شدن پارازیت‌ها و اختلالات الکتریکی است. در ادامه می‌توانید با انواع مختلف این سیم‌ها آشنا شوید.

خرید لوازم یدکی سمند

جنس وایر شمع

دو سر وایر شمع درپوش های پلاستیکی تعبیه شده است و قسمت پلاستیکی عایق برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به محل اتصال شمع ها و کوئل خودرو می باشد. چراکه نفوذ رطوبت به داخل سیستم شمع خودرو باعث اختلال در سیستم سوخت رسانی و در نتیجه روشن نشدن ماشین می شود.

قسمت دیگر وایر شمع فیشی فلزی دارد برای ایجاد ارتباط با کوئل و دلکوی خودرو.جنس قسمت لاستیکی درپوش وایر شمع ها از پلاستیک ارتجاعی ساخته شده است. در داخل درپوش یک مفتول فلزی هست که به شمع ها وصل میشود.این مفتول به قسمت رسانای کابل وایر متصل است.

در نتیجه قسمت های مختلف ظاهری وایر شمع به شرح زیر است:

 • کابل میانی (کابل انتقال)
 • درپوش‌های لاستیکی
 • مفتول اتصال به شمع
 • فیش اتصال به کوئل یا دلکو

انواع وایر شمع‌:

قبل از معرفی انواع مختلف این سیم‌ها بهتر است که با اجزای تشکیل دهنده وایر خودرو آشنا شوید. همان‌گونه که قبلاً به آن اشاره شد، این قطعات از چندین لایه مختلف تشکیل شده‌اند که از قسمت داخلی به بیرونی عبارتند از:

 • هسته کاهش دهنده پارازیت
 • قسمت رسانا
 • عایق
 • روکش تقویت کننده
 • و روکش سیلیکونی

و زمانی که در رابطه با نوع و مدل وایر صحبت می‌کنیم منظور ما جنس قسمت رسانا می‌باشد و سایر قسمت‌ها تقریباً در تمامی مدل‌ها مشابه هستند. مدل‌های مختلف وایر شمع عبارتند از:

وایر‌های مسی و فولادی:

این وایر‌ها قدیمی‌ترین نوع از این قطعات محسوب می‌شوند و بیشتر در اتومبیل‌های کاربراتوری کاربرد دارند. مس و فولاد در میان سایر فلزات از رسانایی الکتریکی بهتری برخوردار هستند و در دسترس بودن آن‌ها باعث شده است تا در سال‌های نه چندان دور از این فلزات و آلیاژ‌ها برای ساخت وایر‌ اتومبیل استفاده شود.

اگرچه وایر‌های مسی و فولادی رسانای مناسبی برای نیروی برق محسوب می‌شوند ولی این فلزات نویز الکتریکی زیادی را تولید می‌کنند و امروزه با مدل‌های بهتر و جدید‌تر جایگزین شده‌اند.

خرید لوازم یدکی ریو

وایر‌های ابریشمی:

وایر‌های ابریشمی که نوع جدیدی از این محصولات محسوب می‌شوند از ابریشم و یا فایبرگلاس ساخته شده‌اند و دارای هسته کربنی هستند و از مقاومت الکتریکی کم‌تری نسبت به وایر‌های مسی و یا فولادی برخوردار می‌باشند.

این قطعات معمولاً از انعطاف پذیری بیشتری نیز برخوردار هستند و احتمال آسیب دیدن آن‌ها در کوتاه‌ مدت بسیار کم‌تر است و این ویژگی مهم و کلیدی باعث شده است تا استفاده از آن‌ها افزایش چشمگیری را تجربه کند.

همچنین، این نوع وایر شمع نویز و پارازیت بسیار کم‌تری را تولید می‌کند و از این نظر نیز نسبت به مدل‌های مسی و فولادی برتری دارد.

وایر‌های ترکیبی

این نوع وایر‌ها بهترین و جدید‌ترین مدل از این محصولات در نظر گرفته می‌شوند و از آلیاژ‌های نیکل و یا کروم ساخته شده‌اند. استفاده از نیکل و کروم در این نوع وایر‌ها باعث شده است تا افت جریان الکتریکی در این قطعات به کم‌ترین میزان کاهش یابد و سرعت انتقال نیروی برق افزایش چشمگیری را تجربه کند.

همچنین، میزان نویز تولید شده در این نوع وایر‌ها بسیار کم است و سیستم ECU خودرو را دچار اختلال نمی‌کند و این موارد و ویژگی‌ها دست در دست یکدیگر داده‌اند تا وایر‌های ترکیبی به بهترین انتخاب برای اتومبیل‌های سواری و مسابقه‌ای تبدیل شوند.

علائم خرابی وایر شمع

در قسمت‌های قبلی مفصلاً اشاره گردید که وایر‌ها جزو قطعات حساس در سیستم برق اتومبیل محسوب می‌شوند و احتمال خراب شدن آن‌ها در اثر عوامل محیطی بیشتر است. در ادامه می‌توانید با اصلی‌ترین عوامل خرابی وایر‌ها آشنا شوید:

عوامل خرابی وایر شمع

تغییرات دمایی شدید

سازندگان وایر شمع معمولاً تمهیدات ویژه‌ای را برای افزایش مقاومت این قطعات در مقابل تغییرات دمایی در نظر می‌گیرند ولی با این حال، گرما و سرمای شدید همچنان دشمن اصلی وایر‌ها محسوب می‌شوند و می‌توانند عمر مفید این قطعات را به شدت کاهش دهند. این سیم‌ها در نزدیکی یکی از داغ‌ترین قسمت‌های موتور قرار دارند و از طرفی، عبور جریان برق نیز باعث تولید گرما می‌شود و این شرایط می‌توانند باعث آب شدن قطب‌های وایر شوند و زمینه را برای خراب شدن آن فراهم نمایند.

گریس‌ها، روغن‌ها و مایع ضد یخ و ضد جوش

مایعات و روان کننده‌های مختلفی در خودرو استفاده می‌شوند که وظیفه اصلی آن‌ها جلوگیری از افزایش دما می‌باشد و وایر‌ها نباید در معرض این ترکیبات قرار بگیرند زیرا این مایعات دارای خاصیت خورندگی بسیار اندکی هستند و می‌توانند باعث از بین رفتن روکش وایر‌ شوند و زمینه را برای پوسیدگی آن فراهم کنند.

بنابراین، در هنگام بررسی سطح روغن و یا ریختن محلول ضد جوش در داخل رادیاتور خودرو بهتر است که موارد احتیاطی را رعایت کنید تا وایر شمع اتومبیل شما به دلیل سهل انگاری کیفیت خود را از دست ندهد.

خرید لوازم یدکی زانتیا

نوسانات الکتریکی

نوسانات الکتریکی ناشی از ضعیف شدن باتری خودرو نه تنها کویل و شمع‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه زمینه را برای خرابی وایر‌ها فراهم می‌کند و می‌تواند باعث کاهش عمر مفید آن‌ها شود.

همچنین، وجود برق دزدی در وایر و یا سایر قسمت‌های خودرو نیز باعث بوجود آمدن استرس‌های الکتریکی در سیستم برق خودرو می‌شود که بسیار مضر هستند و قطعات مختلف سیستم برق خودرو از جمله وایر‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

همچنین بخوانید : افزایش عمر مفید باتری ماشین

زمان تعویض وایر شمع

اطلاعات دقیق در رابطه با زمان مناسب برای تعویض وایر‌ها معمولاً در دفترچه خودرو وجود دارند و شما می‌توانید از این طریق بهترین زمان برای تعویض وایر شمع را کسب کنید ولی با این حال، اکثر کارشناسان خودرو عنوان کرده‌اند که بهتر است این قطعات پس از طی شدن 90 تا 150 هزار کیلومتر تعویض شوند

و برخی دیگر از متخصصان عنوان می‌کنند که بهتر است وایر‌ها در هنگام تعویض شمع‌ها جایگزین شوند. همچنین، به این نکته توجه داشته باشید که با افزایش عمر اتومبیل و در نتیجه، فرسوده شدن اجزای مختلف سیستم برق خودرو احتمال خراب شدن وایر‌ها در اثر نوسانات برق افزایش می‌یابد و بهتر است که همواره این نکته را در ذهن خود داشته باشید و در بازه‌های زمانی 3 ماهه برای بررسی وضعیت این سیم‌ها اقدام نمایید.

زمان تعویض وایرشمع

طول عمر وایر شمع 

طول عمر وایر شمع به عوامل مختلفی از جمله تیپ خودرو و نوع آن و کارخانه تولید کننده آن بستگی دارد.معمولا عمر مفید وایر شمع توسط شرکت سازنده آن بر حسب مقدار کیلومتر کارکرده آن خودرو مشخص می شود.

خرید لوازم یدکی دینا پارت 

طول عمر وایر شمع ها به عوامل زیر بستگی دارد:

1- میزان حرارت وارده به وایر.

2- مقدار ولتاژ ورودی به آن.

خرابی وایر شمع موجب بروز چه مشکلاتی می شود؟

1- خام سوزی خودرو ویا بالا رفتن مصرف سوخت.

2- بالارفتن دمای موتور.

3-کاهش عملکرد موتور.

4-صدا دادن موتور.

5-ذوب شدن سر شمع ها و الکترودها.

6-ایجاد برق دزدی در خودرو.

نحوه نگهداری از وایر شمع

وایر‌ها جزو قطعات واسطه در سیستم برق اتومبیل هستند و عملکرد آن‌ها وابستگی بسیاری را به سایر قطعات دارد و به همین دلیل، بهترین استراتژی برای مراقبت از این قطعات مطمئن شدن از کیفیت و سلامتی قطعاتی همچون باتری، کویل و شمع‌ها می‌باشد و از این طریق می‌توان طول عمر این سیم‌ها را افزایش داد.

همچنین، ذکر این نکته خالی از لطف نیست که وایر‌ها باید اتصال مطمئن و مناسبی را با کویل‌ و شمع‌ها داشته باشند و شل شدن اتصالات آن‌ها می‌تواند زمینه را برای برق دزدی و نفوذ رطوبت به قطب‌های وایر فراهم کند و عمر مفید این سیم را کاهش دهد. بنابراین، می‌توان با کمک این راهکار‌های ساده و کاربردی به درستی از وایر شمع نگهداری کرد و از خراب شدن آن‌ در اثر سهل انگاری و عوامل محیطی جلوگیری نمود.

خرید لوازم یدکی پژو ۲۰۶

عیب یابی و تست شمع خودرو

نشانه های نقص در شمع خودرو:

1- بوجود آمدن رسوب در شمع

معمولا وایر شمع خراب دچار رسوب زدگی خواهد شد و رنگ طبیعی خود را که عموما به رنگ زرد و یا قهوه ای کم رنگ است، از دست خواهد داد.

2- آب شدن و ذوب شدن قسمت الکترود شمع

الکترود شمع میتواند به علت برق دزدی و یا مشکل در قسمت خنک کاری ذوب شده و از بین برود.

3- آلودگی الکترودها

گاهی ممکن است به علت کثیف بودن فیلتر هوا و انژکتور الکترودها به کربن آلوده شوند.

4- روغنی شدن شمع ها

روغن سوزی در موتور باعث آلوده شدن شمع ها به روغن خواهد شد.

5- آلودگی شمع ها به بنزین

بروز مشکل در سیستم تزریق بنزین باعث کثیف شدن و آلوده شدن شمع ها به بنزین خواهد شد.

3 thoughts on “وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

 1. حسن علوی گفت:

  سلام و وقت بخیر ببخشید شما وایر شمع پیکان انژکتور دینا پارت ارسال دارید؟

  1. پشتیبانی فروش گفت:

   بله ارسال داریم

 2. ali ahmadi گفت:

  با سلام مقاله عالی و مفید بود . ببخشید وایر شمع کاربرات پیکان موجود هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *