مقالات

معرفی سیستم تعلیق خودرو

suspension feture

آیا می دانید منظور از سیستم تعلیق خودرو، کدام قسمت خودرو است؟ علت اهمیت بررسی این قسمت در خودرو چیست؟ سیستم تعلیق چه وظیفه ای داشته و چرا کارشناسان در زمان بررسی خودرو این قسمت را بیشتر مورد بررسی قرار می دهند؟ در یک جمله باید بیان کنیم که ضعف یا قدرت سیستم تعلیق در خودرو، اصلی ترین و مهم ترین دلیل در خریدن یا نخریدن خودرو به شمار می رود. از این رو بررسی آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

سیستم تعلیق در خودرو، از انتقال ارتعاشات در حین رانندگی جلوگیری می کند. از این رو راننده و سرنشینان خودرو زمانی که خودرو در حرکت است، در سطوح ناهموار تکان های خودرو را احساس نخواهند نمود. این سیستم از قطعات مختلفی برخوردار است که هر یک از این قطعات وظایف خاصی را بر عهده دارند. از جمله فنرها، ستون های نگهدارنده، کمک فنرها و چرخ ها.

سیستم فنربندی خودرو

دولوکس کار: مرکز پخش لوازم یدکی خودرو

وظایف سیستم تعلیق خودرو

فنربندی خودرو دو وظیفه مهم را در خودرو ایفا می کند. این سیستم از زمان ساخت خودروهای بنزینی بر روی خودروها نصب شده است. به مرور زمان که صنعت خودروسازی پیشرفت کرد، این سیستم ها نیز تنوع و پیچیدگی بیشتری یافتند. به طور کلی نصب این سیستم بر روی خودرو، هم آرامش را برای راننده و هم برای سرنشینان در حین رانندگی تامین می کند.

از سوی دیگر نصب سیستم تعلیق خودرو منجر به افزایش طول عمر قطعات خودرو می گردد. زیرا زمانی که خودرو در حرکت است و به بدنه آن ضربه وارد می شود، تمامی قطعات آن درگیر می شوند. این مسئله منجر به آسیب دیدگی آنها شده و عمرشان را کاهش می دهد. اما وجود سیستم تعلیق می تواند این آسیب ها را کاهش داده و به افزایش طول عمر قطعات خودرو کمک شایانی نماید.

tuxpi.com .1652515540

خرید جعبه فرمان پیکان دینا پارت

معرفی قطعات سیستم تعلیق خودرو

در سیستم های فنربندی خودرو، قطعات مختلفی به کار رفته است که هر یک از آنها وظیفه ویژه ای دارند. از جمله این قطعات باید به کمک فنر، سیبک، اجزای داخلی فنر، طبق، بوش، استارت، میل رابط، رینگ و لاستیک و چرخ ها اشاره کنیم. کمک فنرها به عنوان یکی از این قطعات به کار رفته در سیستم تعلیق، وظیفه دارند ارتعاشات وارده به خودرو را کنترل نمایند.

اگر خودرو کمک فنر نداشته باشد، خشک و سخت حرکت خواهد نمود. از سوی دیگر بوس ها و سیبک ها به عنوان دیگر قطعات به کار رفته در سیستم تعلیق خودرو، وظیفه اتصال قطعات به یکدیگر را بر عهده دارند. تنها تفاوت این دو قطعه در سیستم تعلیق، در جهت حرکت آنها است. در اصل قطعاتی که توسط بوش به هم متصل می شوند، تنها می توانند در یک جهت حرکت کنند. اما سیبک ها هر قطعه ای با هر حالت حرکت را به هم متصل می کند.

سیستم تعلیق خودرو

خرید لوازم یدکی روآ

بررسی انواع سیستم تعلیق خودرو

سیستم های فنربندی خودرو را باید به سه دسته کلی تقسیم کنیم. سیستم تعلیق مستقل، سیستم تعلیق مک فرسون و سیستم تعلیق طبق دار دوبل. سیستم های مستقل بسیار روان عمل کرده و ارتعاشات کمی را به خودرو وارد می نمایند. علت این مسئله آن است که سیستم های تعلیق بر روی هر چرخ به صورت جداگانه و مستقل تعبیه شده است. پس می تواند به راحتی لرزش ها و ضربه های وارد شده به همان چرخ را کنترل نماید.

سیستم های تعلیق طبق دار دوبل نیز همچون سیستم تعلیق خودرو مستقل نرم و روان عمل می کنند. این سیستم ها کنترل خودرو در شرایط نامساعد جاده ای را بهتر نموده و منجر می شود تا خودرو روان تر توسط راننده کنترل شود. در نهایت نیز باید به سیستم تعلیق مک فرسون اشاره کنیم که در ادامه توضیحاتی در مورد آن ارائه خواهیم نمود.

سیستم تعلیق مک فرسون چگونه است؟

سیستم های تعلیق مک فرسون به عنوان یکی از نمونه سیستم های تعلیق خودرو، توسط فنر به شاسی متصل می شود. از این رو خودروهایی که دارای این نوع سیستم تعلیق هستند، ممکن است در برخی موارد ضربات وارد شده به خودرو را احساس نمایند. وزن خودرو توسط کمک فنرها به این سیستم تحمیل شده و به همین دلیل در حین رانندگی می توان ضربات را در خودرو احساس نمود.

سیستم تعلیق خودرو مک فرسون از نمونه سیستم های تعلیق ارزان قیمت بوده و از این رو بیشتر خودروهای رده قیمتی متوسط از این سیستم برخوردار هستند. همچنین باید بیان کنیم که این سیستم ها هزینه نگهداری پایینی نیز داشته و در صورت خراب شدن، تعمیر آنها هزینه زیادی در بر نخواهد داشت.

سیستم تعلیق مک فرسون چگونه است؟

این نوع سیستم های تعلیق از اجزای اصلی و فرعی بسیاری برخوردار هستند. از جمله اجزای اصلی آنها باید به فنر لول، کمک فنر، میل فرمان، طبق پایین و بازوهای کنترلی اشاره کنیم. در حالی که میله ضد پیچش، بازوهای کنترلی و استرات بار از اجزای فرعی این سیستم های تعلیق به شمار می روند. هر یک از این اجزا در سیستم تعلیق خودرو وظیفه خاصی را ایفا می کنند.

اما از آنجایی که این سیستم از طراحی ساده ای برخوردار است، چندان انتخاب مناسبی برای نصب بر روی خودرو نخواهد بود. با این حال محبوبیت بسیار زیادی داشته و بر روی خودروهای زیادی نصب می شود.

عیب یابی سیستم تعلیق خودرو

بدون تردید سیستم های تعلیق خودرو نیز همچون دیگر قطعات به کار رفته در خودرو، دچار آسیب و ایراد می شوند. می توان با مشاهده برخی شواهد دریافت که سیستم تعلیق دچار آسیب شده است. از جمله:

  • مشاهده نشتی در کمک فنر
  • بالا و پایین رفتن خودرو در سطوح ناهموار یا شیرجه زدن خودرو در حین ترمز
  • بیش از حد پیچیدن خودرو در پیچ و عدم کنترل آن توسط راننده
  • بالا و پایین رفتن چرخ ها و لغزندگی در جاده
  • حالت بی ثباتی یافتن خودرو در جاده که ایمنی خودرو را به شدت تهدید می کند

در صورت مشاهده هر یک از این مشکلات، باید بدانید که کمک فنرها دچار آسیب شده اند. از این رو برای تعمیر و عیب یابی سیستم تعلیق خودرو باید به مکانیک متخصص مراجعه نمایید و در زمان کوتاهی اقدام به تعمیر خودرو نمایید.

عیب یابی سیستم تعلیق خودرو

سیستم تعلیق کدام خودرو بهتر است؟

هر خودرویی که توسط کمپانی های معتبر تولید و به بازار عرضه می شوند، دارای سیستم فنربندی مناسب هستند. اما در این میان برخی از خودروها از سیستم تعلیق مطلوبی برخوردار هستند. یعنی راننده می تواند با اطمینان بیشتری از این خودروها استفاده کرده و رانندگی کند. از میان این خودروها باید به خودروی رنو، نیسان، شورلت، هیوندای و تویوتا اشاره کنیم.

سیستم تعلیق خودرو این نوع خودروها و خودروهایی که توسط این کمپانی ها تولید می شوند، از کیفیت بالایی برخوردار هستند. از این رو رانندگانی که از این خودروها برای رانندگی استفاده می کنند، می توانند با اطمینان کامل در جاده ها رانندگی نمایند. اصولا سیستم تعلیق نصب شده بر روی این خودروها تولید کشور آمریکا بوده و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل رانندگی را برای رانندگان ایمن و روان نموده است.

بهترین سیستم تعلیق

سیستم تعلیق دو جناغی چگونه است؟

سیستم فنربندی خودرو دو جناغی را باید نوعی سیستم تعلیق مستقل به شمار آوریم، که برای جلوی خودرو استفاده می شود. این سیستم از دو بازوی A شکل تشکیل شده و به دلیل شباهتی که به جناغ دارد، با نام سیستم تعلیق دو جناغی به شهرت رسیده است. این مدل سیستم های تعلیق خودرو از شکل هندسی خاصی برخوردار هستند.

اصولا سیستم تعلیق خودرو دو جناغی از پیچیدگی خاصی برخوردار بوده و نسبت به سیستم های تعلیق دیگر از وزن بیشتری نیز برخوردار است. همچنین قیمت این نوع سیستم ها بالا بوده و در صورت خراب شدن راننده باید هزینه بالایی برای تعمیر آن بپردازد. از این رو خودروسازان ترجیح می دهند به جای استفاده از این نوع سیستم های تعلیق، از سیستم های مک فرسون به دلیل ارزان تر و به صرفه تر بودن، استفاده کنند.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که سیستم های تعلیق دو جناغی خودرو، از نظر دینامیکی بسیار قوی بوده و از طراحی آسان برخوردار هستند. از این رو خودروسازان می توانند برای تنظیم کردن آن به راحتی و بدون نیاز به دانش و حساسیت بالا، اقدام کنند. از این رو خودروهایی که از سیستم تعلیق دو جناغی برخوردار هستند، سواری مطمئن تری داشته و راننده با اطمینان بیشتری می تواند اقدام به رانندگی با خودرو نماید.

عیب یابی سیستم تعلیق و فنربندی

همچنین بخوانید: علت روشن شدن چراغ ABS چیست؟

معرفی سیستم تعلیق بادی خودرو

یکی از بهترین نمونه سیستم های فنربندی خودرو، سیستم های تعلیق بادی هستند. زمانی از این سیستم ها تنها بر روی خودروهایی استفاده می شد که لوکس و گران قیمت بودند. اما امروزه بیشتر خودروهایی که در کشور تولید شده و از قیمت بالایی برخوردار هستند، از این نوع سیستم تعلیق برخوردارند.

سیستم تعلیق خودرو بادی حس رانندگی فوق العاده ای را به راننده خواهد بخشید. زیرا این سیستم ها به گونه ای طراحی شده اند که در هر شرایط رانندگی تغییر می کنند. مثلا اگر راننده ای تمایل داشته باشد در مسیر خارج از جاده سواری نماید، سیستم تعلیق فاصله خودرو با زمین را افزایش می دهد. همچنین می توان بر روی خودروهایی که از این نوع سیستم تعلیق برخوردار هستند، سختی فنرها را بسته به حالت های مختلف در زمان رانندگی تغییر داد.

علاوه بر این موارد باید بیان کنیم که سیستم تعلیق بادی قابلیت استفاده بر روی هر نوع سیستم میرایی را دارد. از این رو می توان این سیستم را هم بر روی میله های ضد غلتش با سختی متغیر و هم بر روی میرا کننده های تطبیقی مگنتورئولوژیک نصب و استفاده کرد.

سیستم تعلیق مک فرسون

خرید لوازم یدکی سمند

سخن پایانی

در این مقاله دولوکس کار سعی کردیم تا شما را با انواع سیستم های تعلیق خودرو و نکاتی پیرامون آن شما را آشنا سازیم. امید است برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *