مقالات

چه مواردی برای اخذ معاینه فنی بررسی می‌شوند؟

معاینه فنی خودرو

سیستم‌ها و اجزای مختلف خودرو باید به صورت منظم و دوره‌ای بررسی گردند تا از عملکرد صحیح آن‌ها اطمینان حاصل شود. معاینه فنی خودرو یکی از روش‌هایی است که از طریق آن می‌توان از سلامت و کیفیت خودرو مطمئن شد و پلیس راهنمایی و رانندگی در اختیار داشتن برگه معاینه فنی را برای تمامی خودروهای سواری الزامی کرده است و این مورد به این معنا می‌باشد که اتومبیل‌های فاقد این برگه مشمول جریمه‌های سنگین خواهند شد.

افزایش عمر اتومبیل می‌تواند باعث مختل شدن قسمت‌های مختلف آن‌ شود و این مورد با علائم مختلفی همچون افزایش تولید آلاینده‌های شیمیایی توسط موتور خودرو شناسایی می‌گردد.

شاید در نگاه اول اینگونه به نظر برسد که معاینه فنی خودرو چندان واجب و ضروری نیست و معیوب بودن موتور خودرو در نهایت باعث وارد شدن ضرر‌های مالی به مالک خودرو خواهد شد ولی در این رابطه بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که معیوب بودن اتومبیل‌های شخصی در مقیاس کلان میزان آلودگی هوا و سایر موارد مرتبط با معیوب بودن سیستم‌های خودرو را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد

شرایط معاینه فنی خودرو

و به همین دلیل است که پلیس راهنمایی و رانندگی جریمه‌های سنگینی را برای خودروهای فاقد برگه معاینه فنی در نظر گرفته است و تمامی مالکان خودروهای شخصی که بیش از 4 سال از عمر خودرو آن‌ها گذشته است موظف به اخذ این برگه از مراکز معاینه فنی خودرو هستند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با معاینه فنی خودرو در ادامه با ما همراه باشید.

 فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار

شرایط معاینه فنی خودرو

همان‌گونه که در قسمت قبلی نیز مختصراً به آن اشاره گردید، تمامی خودروهایی که بیش از 4 سال از زمان تولید آن‌ها گذشته است موظف به اخذ برگه معاینه فنی از مراکز مجاز هستند و این کار را باید به صورت سالانه انجام دهند.

لازم به ذکر است که تمامی اتومبیل‌های شخصی، خودروهای دوگانه سوز، اتومبیل‌های سنگین و تمامی وسایل نقلیه عمومی موظف به طی کردن مراحل معاینه فنی هستند و پلیس راهنمایی و رانندگی هیچگونه استثنایی را در این زمینه قائل نشده است.

همچنین، بهتر است به این مورد توجه داشته باشید که خودروهایی که کم‌تر از 4 سال از زمان تولید آن‌ها گذشته است نیازی به اخذ برگه معاینه فنی خودرو ندارند و پلیس راهنمای و رانندگی در سال‌‌های اخیر مدت زمان معافیت خودروهای جدید برای اخذ برگه معاینه فنی را از 5 سال به 4 سال کاهش داده است.

مدارک لازم برای معاینه فنی خودرو

معاینه فنی خودرو به مدارک چندان پیچیده و مختلفی نیاز ندارد و شما می‌توانید با در دست داشتن کارت یا سند خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه نمایید و مراحل اخذ برگه معاینه فنی را طی کنید.

توجه داشته باشید که برگه گزارش ایرادات ظاهری خودرو در مرکز معاینه فنی به شما ارائه خواهد شد و شما باید تمامی ایرادات ظاهری اتومبیل خود را با دقت در آن وارد نمایید تا در مراحل بعدی با مشکل مواجه نشوید.

خرید لوازم یدکی ریو

پس از پر کردن این فرم و ارائه آن به متصدی معاینه فنی، پلاک خودرو شما توسط دوربین ثبت خواهد شد و یک بارکد به شما ارائه خواهد گردید و شما باید این بارکد را برای ادامه فرایند بررسی خودرو و یا استعلام وضعیت معاینه فنی در اختیار داشته باشید.

مراکز معاینه فنی خودرو

در معاینه فنی خودرو چه مواردی بررسی می شود؟

پس از ثبت شدن پلاک خودرو در سیستم، مراحل هفتگانه معاینه فنی خودرو به صورت زیر انجام می‌شوند:

مرحله اول: بررسی ظاهری اتومبیل

 • این مرحله شامل
 • بررسی آینه‌ها
 • شیشه‌ها
 • برف پاک کن
 • کمربند ایمنی
 • بوق خودرو
 • سالم بودن بدنه
 • میزان پوسیدگی بدنه
 • وضعیت لاستیک‌ها
 • صدای اگزوز
 • دود خروجی از اگزوز
 • متعلقات اضافی بدنه
 • چراغ راهنما
 • چراغ‌های اصلی اتومبیل
 • و چراغ عقب خودرو است.

مرحله دوم: آزمون آلایندگی:

در این مرحله از معاینه فنی خودرو از دستگاه آنالیز دود برای بررسی میزان آلایندگی‌های خارج شده از اگزوز خودرو استفاده خواهد شد و در صورت مردود شدن خودرو در این مرحله امکان اخذ برگه معاینه فنی وجود نخواهد داشت.

خرید لوازم یدکی زانتیا

مرحله سوم: بررسی کمک فنر‌‌ها:

در این مرحله کمک فنر‌های جلو و عقب اتومبیل بررسی می‌شوند زیرا چنانچه کمک فنر‌های خودرو دارای ایراد باشند احتمال چپ شدن اتومبیل در پیچ‌ها افزایش خواهد یافت.

مرحله چهارم: بررسی ترمز‌ها:

در این مرحله از معاینه فنی خودرو سیستم ترمز و سیستم ترمز دستی اتومبیل بررسی خواهند شد و به منظور موفقیت در این مرحله بهتر است که لنت‌ها و روغن ترمز اتومبیل خود را قبل از مراجعه به مراکز معاینه فنی بررسی کنید و از سالم بودن سیستم ترمز مطمئن شوید.

مطاله پیشنهادی : چرا پدال ترمز سفت می شود ؟

مرحله پنجم: بررسی سیستم تعلیق خودرو

در این آزمون سیستم تعلیق اتومبیل با تحت فشار قرار دادن آن بررسی خواهد شد و محکم بودن اتصالات سیستن تعلیق و سالم بودن قطعات آن شرط لازم برای عبور موفق از این مرحله است.

مرحله ششم: بررسی وضعیت چراغ‌ها

در این مرحله وضعیت چراغ‌های نور بالا و نور پایین و شدت نور آن‌ها بررسی خواهند شد و سالم بودن آن‌ها شرط عبور اتومبیل شما از این مرحله است.

بررسی معاینه فنی خودرو

مرحله هفتم: بررسی وضعیت چرخ‌ها

این مرحله مختص بررسی وضعیت جلوبندی اتومبیل می‌باشد و خودروی شما در صورت سالم بودن متعلقات مختلف سیستم جلوبندی نباید در هنگام رانندگی دچار انحراف شود.

میزان انحراف خودرو در صورت سالم بودن جلوبندی آن نباید بیشتر از 7 متر باشد و افزایش میزان انحراف چرخ‌ها باعث مردود شدن اتومبیل شما در کسب نمره قبولی از معاینه فنی خودرو خواهد شد.

همچنین، در این مرحله زاویه بین چرخ‌ها و نحوه باز و بسته شدن آن‌ها نیز بررسی می‌شوند و بنابراین، بهتر است که قبل از انجام تست‌های معاینه فنی از سلامت سیستم جلوبندی اتومبیل خود مطمئن شوید.

مطالعه پیشنهادی : نکات طلایی برای افزایش عمر لاستیک خودرو

هزینه معاینه فنی خودرو در سال 1400:

هزینه معاینه فنی خودرو برای اتومبیل‌های سبک بنزینی و دوگانه سوز به ترتیب برابر با 37 هزار تومان و 59 هزار تومان است و این میزان برای خودروهای سنگین گازوئیلی برابر با 57 هزار تومان عنوان شده است و صاحبان خودروهای سنگین و نیمه سنگین گاز سوز و موتورسیکلت‌ها باید به ترتیب 70 هزار تومان و 10 هزار تومان را به مراکز معاینه فنی اتومبیل پرداخت نمایند.

همچنین، هزینه معاینه فنی برای خودروهای بنزینی و خودروهای گاز سوز در صورت مردود شدن 8 هزار تومان در نظر گرفته شده است و این میزان برای خودروهای گازوئیلی و خودروهای سنگین و نیمه سنگین گاز سوز برابر با 12 هزار تومان می‌باشد و موتورسیکلت سواران نیز در صورت مردودی باید 2 هزار تومان را به مراکز مجاز معاینه فنی پرداخت کنند.

خرید لوازم یدکی دینا پارت 

توجه داشته باشید که در صورت مردود شدن اتومبیل در تست‌های معاینه فنی باید ظرف مدت 15 روز برای برطرف کردن ایرادات اتومبیل خود اقدام نمایید و دوباره به مرکز مجاز معاینه فنی مراجعه کنید و در غیر این صورت برگه معاینه فنی موقت شما باطل خواهد شد و باید دوباره مبلغ ذکر شده را پرداخت کنید.

چرا خودرو ها در معاینه فنی رد می شوند

چرا خودرو‌ها در معاینه فنی رد می شوند؟

معیوب بودن سیستم ترمز و استاندارد نبودن میزان آلاینده‌های منتشر شده از اگزوز خودرو شایع‌ترین دلایل مردود شدن اتومبیل‌ها در تست‌های معاینه فنی خودرو می‌باشد و به همین منظور، بهتر است که قبل از مراجعه به مراکز مجاز معاینه فنی عملکرد موتور، سنسور اکسیژن و سیستم ترمز اتومبیل خود را از نظر کیفیت بررسی نمایید تا روند معاینه فنی اتومبیل شما به راحتی طی شود.

همچنین، توجه داشته باشید که بررسی وضعیت سیستم‌ها و قسمت‌های مختلف خودرو در سال‌های اخیر با سخت‌گیری بیشتری انجام می‌شود و دیگر همچون گذشته امکان چشم پوشی از ایرادات خودروهای قدیمی و فرسوده توسط مراکز معاینه فنی وجود ندارد و معاینه فنی اجزای خودرو با دقت و سختگیری بیشتری انجام می‌شود و به همین دلیل، بهتر است که قبل از مراجعه به مراکز مجاز معاینه فنی از سالم بودن تمامی سیستم‌ها و قطعات اتومبیل خود مطمئن باشید تا با مشکل خاصی مواجه نگردید

زیرا در موارد بسیاری مشاهده شده است که برخی از ایرادات مطرح شده توسط کارشناسان خودرو همچون فرسودگی بیش از حد بدنه قابلیت تعمیر در مدت 15 روز را نداشته‌اند و این مشکل باعث هدر رفتن زمان و هزینه‌های مردم شده است.

جریمه نداشتن معاینه فنی:

بر اساس قوانین مطرح شده توسط پلیس راهنمایی و رانندگی تمامی خودروهایی که در محدوده شهری تردد می‌کنند موظف به اخذ برگه معاینه فنی خودرو از مراکز مجاز هستند و جریمه در اختیار نداشتن این برگه به ازای هر روز دیرکرد برابر با 50 هزار تومان تعیین شده است و جالب است بدانید که در کلان شهر‌ها این جریمه توسط برخی از دوربین‌های کنترل ترافیک به صورت اتوماتیک ثبت می‌شود و به همین دلیل است که بررسی وضعیت فنی خودرو نباید با تاخیر انجام شود و این کار می‌تواند به توقیف خودرو شما توسط پلیس منجر شود.

چگونه استعلام معاینه فنی بگیریم:

برای بررسی میزان اعتبار برگه معاینه فنی خودرو تنها کافیست تا به سامانه سیمفا به آدرس www.symfa.ir مراجعه کنید و با وارد کردن شماره پلاک خودرو استعلام معاینه فنی را به راحتی دریافت نمایید.

نحوه ثبت نوبت برای معاینه فنی:

شلوغ بودن مراکز مجاز معاینه فنی یکی از مواردی است که باعث سردرگمی و کلافگی مردم شده است و با شیوع ویروس کرونا این مشکل شدید‌تر شده است.

دولت به منظور راحتی بیشتر شما سامانه‌های مختلفی را برای اخذ نوبت از مراکز معاینه فنی طراحی کرده است و ساکنین کلان شهر تهران می‌توانند با مراجعه به سامانه تهران من برای ثبت نوبت اینترنتی معاینه فنی خودرو اقدام نمایند

و ساکنین سایر شهر‌های ایران نیز با یک جستجوی ساده در سطح اینترنت می‌‌توانند سامانه اینترنتی مربوط به شهر خود را پیدا کنند و به صورت اینترنتی و بدون مراجعه حضوری برای معاینه فنی اتومبیل خود وقت قبلی بگیرند و دیگر با مشکلات ذکر شده مواجه نشوند.

چگونه مشکلات خودرو را قبل معاینه فنی برطرف کنیم ؟

اگر قصد گرفتن معاینه فنی دارید و میدانید که خودرو شما از مراحل هفتگانه ذکر شده بالا با موفقیت عبور نخواهد کرد نگران نباشید

فقط کافیست تا از فروشگاه لوازم یدکی دولوکس کار دیدن فرمایید و وسایل و قطعات جانبی مورد نیاز خود را خرید کرده و در سریعترین زمان ممکن درب منزل دریافت کنید

تمامی محصولات دولوکس کار از کیفیت بالایی برخوردار بوده و می تواندد شما را در آزمون معاینه فنی سربلند کنند بطوری که این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *