مقالات

بررسی علت عوض شدن رنگ آب رادیاتور

بررسی علت عوض شدن رنگ آب رادیاتور

علت عوض شدن رنگ آب رادیاتور می تواند نامرغوب بودن مایع خنک کننده باشد. هر یک از عوامل مختلف سبب مشاهده رنگ متنوع در آب رادیاتور می شود و آب رادیاتور به رنگهای مختلفی در خواهد آمد که در ادامه این مقاله از سایت دولوکس کار به بررسی علل آن خواهیم پرداخت:

چرا باید رادیاتور را به طور مدام چک کنیم؟

آیا میدانید علت عوض شدن رنگ آب رادیاتور چیست؟ به احتمال زیاد برای شما هم پیش آمده که با باز کردن درب مخزن سیستم خنک کننده با تغییر رنگ آب رادیاتور مواجه شوید. اما دلیل این تغییر رنگ چه چیزی میتواند باشد؟

آب رادیاتور از آیتم های بسیار مهم و حساس در سیستم رادیاتور بوده و هر گونه تغییر رنگ در آب آن می تواند نشان از مشکلاتی در این بخش باشد. سیستم خنک کننده خودرو بایستی به صورت منظم مورد بررسی قرار بگیرد. میزان انبساط مایع و سطح مایع خنک کننده از جمله دیگر فاکتورهای مهم بوده که در حین بررسی باید مورد دقت مخاطبان و رانندگان واقع شود.

علت عوض شدن رنگ آب رادیاتور می تواند به نوع و کیفیت مایع خنک کننده بستگی داشته باشد. هم چنین این مایع پس از گذر مدت زمان مشخص کیفیت اولیه خود را از دست داده و بازدهی اولیه رو نخواهد داشت. در نتیجه با از دست دادن کیفیت مایع خنک کننده دیگر قادر به خنک کردن موتور خودرو نخواهد بود.

در نظر داشته باشید که مایع های خنک کننده شرکت های مختلف، هر یک دارای طول عمر متنوعی هستند. به همین منظور نمی توان بازدهی یکسان از تمامی مایع های خنک کننده انتظار داشته باشید. برای مثال برخی از مایع های خنک کننده پس از طی شدن مسافت ۵۰۰۰۰ کیلومتر دیگر کیفیت خود را از دست داده و نیاز به تعویض دارند.

هم چنین کیفیت مایع تولید شده توسط شرکت های سازنده از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و ممکن است در همان ابتدا شاهد عوض شدن رنگ آب رادیاتور باشیم.

 

چرا باید رادیاتور را به طور مدام چک کنیم؟

همچنین بخوانید: علت کم شدن آب رادیاتور ماشین چیست؟

دلایل عوض شدن رنگ آب رادیاتور ماشین

علت عوض شدن رنگ آب رادیاتور اغلب به موارد مختلفی بستگی دارد، که هر یک نشان از وجود مشکلی در کیفیت مایع یا نشان از خرابی این قطعه می باشد. در بسیاری از مواقع مشاهده می شود که رنگ مایع خنک کننده خودرو تغییر کرده و این رنگ ها اغلب به صورت زرد یا قهوه ای دیده می شوند.

در صورتی که باید بدانید رنگ اصلی مایع خنک کننده رادیاتور باید سبز، آبی باشد. هر یک از دلایل مختلف به نوبه خود می توانند سبب تغییر رنگ مختلف در مایع خنک شونده باشند. از جمله مهمترین علت عوض شدن رنگ آب رادیاتور می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • وجود نشتی در رادیاتور
  • منقضی شدن تاریخ مصرف مایع خنک کننده
  • استفاده تنها از آب به عنوان خنک کننده
  • ترکیب شدن روغن موتور با مایع خنک کننده
  • سیستم موتور دچار خوردگی شود
  • جوش آوردن بیش از حد مایع خنک کننده
  • اکسیداسیون قطعات فلزی سیستم خنک کننده
  • تخریب شدن لوله های لاستیکی
  • فرسودگی سیستم رادیاتور

در شایع ترین حالت ممکن تغییر رنگ آب رادیاتور به قهوه ای درمی آید، و دلیل آن اتمام عمر مفید مایع خنک کننده می باشد. از جمله حالت هایی که سبب تغییر رنگ آب رادیاتور به قهوه ای میشود، این است که مایع خنک کننده بیش از حد گرم شده و برای چندمین بار به نقطه جوش رسیده است.

برخی از افراد نیز به منظور گرفتن نشتی رادیاتور از سیلانت ها استفاده کرده و این ماده تنها مدت کمی پاسخگو خواهد بود. هم چنین در صورت تماس با آب رادیاتور، رنگ مایع خنک کننده به قهوه ای درمی آید.

دلایل عوض شدن رنگ آب رادیاتور ماشین

خرید لوازم یدکی پراید

علت زرد شدن آب رادیاتور

در راستای بررسی علت عوض شدن رنگ آب رادیاتور، بهتر است دلیل زرد شدن آب رادیاتور را نیز مشخص کرد. از آنجایی که رنگ اصلی مایع خنک کننده سبز می باشد، در صورت نامرغوب بودن آن پس از مدت زمان کوتاهی شاهد تغییر رنگ به زرد خواهیم بود.

دلیل و علت اصلی زرد شدن آب رادیاتور، بی کیفیت بودن مایع خنک کننده بوده و همین امر سبب زرد شدن آب رادیاتور می شود.
علت عوض شدن رنگ آب رادیاتور همانطور که در بخش های قبلی اشاره کردیم، به دلایل مختلفی بستگی داشته است. هر یک از دلایل و مشکلات سبب مشاهده انواع رنگ های متنوع در تغییر رنگ آب رادیاتور می شود.

همانطور که میدانید سیستم خنک کننده خودرو ها از بخش هایی نظیر واتر پمپ، مجاری آبرسان، فن خنک کننده، ترموستات، فشنگی پمپ و … تشکیل شده است. در صورتی که مایع خنک کننده بسیار باکیفیت باشد در این صورت از مزیت های بسیار از جمله پایین آوردن نقطه انجماد آب، بالا بردن نقطه جوش آب و جلوگیری از زنگ زدن منافذ و … بهره مند شد.

علت زرد شدن آب رادیاتور

علت سیاه شدن آب رادیاتور

علت عوض شدن رنگ آب رادیاتور به رنگ سیاه چیست؟ سیاه شدن آب رادیاتور از دیگر حالت هایی محسوب می شود که ممکن است در برخی مواقع مورد مشاهده رانندگان قرار بگیرد. در این حالت مایع خنک کننده سیستم رادیاتور به کلی تیره شده و رنگی شبیه به رنگ مشکی را خواهد داشت.

از مهمترین دلایل سیاه شدن آب رادیاتور می توان به تخریب لوله های لاستیکی در سیستم رادیاتور را نام برد. در صورتی که لاستیک ها شروع به تخریب می شوند سبب مخلوط شدن با ترکیبات مایع خنک کننده شده و رنگ آب رادیاتور را تیره و مشکی می کنند.
علت عوض شدن رنگ آب رادیاتور به سیاه می توان این باشد که رانندگان با طی کردن مسافت بسیار طولانی و بدون هیچگونه توقفی، سبب کارکرد موتور خودرو بیش از 5 الی 6 ساعت می شوند. در نتیجه دمای آن 105 درجه را رد کرده و سبب تیره و سیاه شدن رنگ آب رادیاتور می شوند.

همانطور که میدانید مایع خنک کننده همواره در حال حرکت بوده و گردش مداوم به مدت 6 ساعت می تواند دلیل سیاه شدن مایع شود.

علت سیاه شدن آب رادیاتور

خرید شیر تخلیه رادیاتور پژو 405

علت قرمز شدن آب رادیاتور چیست؟

قرمز شدن رنگ مایع خنک کننده یکی دیگر از مواردی می باشد که برای مخاطبان و رانندگان جای سوال بوده و نیاز به بررسی دارد. قرمز شدن آب رادیاتور نتیجه ترکیب مایع خنک کننده با ذرات تجزیه شده بلوک سیلندر می باشد. در صورتی که در ترافیک جاده ای بیش از حد قرار بگیرید، ذراتی از بلوک سیلندر جدا شده و با مایع خنک کننده ترکیب می شود.

ماندگاری بالای این ذرات در آب رادیاتور سبب قرمز رنگ شدن آن خواهد شد. در صورت مشاهده چنین تغییرات در رنگ مایع خنک کننده، حتما نیاز تعویض و شستشوی داخل رادیاتور می باشد.

علت قرمز شدن آب رادیاتور چیست؟

علت کثیف شدن آب رادیاتور

علت کثیف شدن آب رادیاتور و وجود رسوبات و گل آلود شدن آب رادیاتور ماشین می تواند متغیر باشد. توجه داشته باشید که کثیف بودن آب رادیاتور می تواند اختلالاتی در سیستم خنک کننده به وجود آورد. هم چنین ایجاد رسوبات در مایع خنک کننده می تواند روی ترموستات نیز تاثیر منفی به دنبال داشته باشد.

در نتیجه پیشروی کثیفی ها در مایع خنک کننده مشکلات جدی تری را به وجود آورده و با ورود به کانال های داخلی واشر سر سیلندر، سبب سوختن این قطعه خواهد شد. از مهمترین دلایل کثیف شدن آب رادیاتور می توان به استفاده از آب شهری به جای آب رادیاتور اشاره نمود.

آب های شهری به دلیل املاح معدنی که دارد، سبب ایجاد رسوب در لوله های رادیاتور خواهد شد. هم چنین این مواد ته نشین شده لوله های سیستم را مسدود خواهد کرد. برای برطرف کردن این مشکل پیشنهاد می شود در صورت عدم دسترسی به آب رادیاتور، آب شهری را جوشانده و پس از سرد شدن داخل سیستم رادیاتور بریزید.

How to Flush Your Vehicles Coolant System

خرید لوازم یدکی روآ

علت چرب شدن آب رادیاتور ماشین چیست؟

علت چرب شدن آب رادیاتور ماشین می تواند ترکیب روغن موتور و آب رادیاتور باشد. در واقع می توان گفت نقطه شروع چرب شدن آب رادیاتور، این مشکل می باشد. هم چنین دلیل ورود روغن به آب رادیاتور، سوختن واشر سر سیلندر بوده که این بخش دلیل اصلی مهر و موم کردن سیستم موتور می باشد.

پس از مخلوط شدن روغن و آب رادیاتور، بایستی منتظر عواقبی بزرگ تر و جدی تر باشیم. روشن نشدن خودرو و تاخیر در استارت خوردن از جمله این عواقب بوده و هم چنین شاهد خارج شدن دود سفید از اگزوز خودرو خواهید بود. با وجود اینکه سیستم رادیاتور در حال کار میباشد، اگر همچنان سرد باشد در این صورت شیلنگ های سیستم دچار بادکردگی می شود.

در صورت مشاهده چنین موردی، بایستی خودرو را خاموش کرده و مقداری آب درون مخزن رادیاتور بریزید. در نظر داشته باشید که پیشروی این مشکل می تواند آسیب های جدی به موتور و رادیاتور وارد کند.

علت چرب شدن آب رادیاتور ماشین چیست؟

خرید لوازم یدکی تندر نود

علت کف کردن آب رادیاتور ماشین

علاوه بر اینکه از دلایل و علت عوض شدن رنگ آب رادیاتور بایستی اطلاعات دقیقی در دست داشته باشید، بهتر است دلیل کف کردن آب رادیاتور را نیز مورد بررسی قرار دهید. چرا که در بسیاری از مواقع مشاهده شده است که آب رادیاتور پر از کف بوده و از دلایل اصلی آن می توان به کم بودن مایع خنک کننده یا نبود آب در رادیاتور را نام برد.

در صورتی که آب داخل رادیاتور کم باشد یا اصلا وجود نداشته باشد، سبب وارد شدن فشار به واشر سرسیلندر می شود. در نتیجه این امر سبب سوختن واشر سر سیلندر خواهد شد. در صورتی که خودرو را روشن کرده و درب رادیاتور را باز کنید، حباب هایی خواهید دید که از رادیاتور بیرون می زند، دلیل حباب زدن نیز به همین علت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *