مقالات

علائم خرابی رله فن رادیاتور

علائم خرابی رله فن رادیاتور

در این نوشته به معرفی علائم خرابی رله فن رادیاتور خودرو پرداخته، دلایل سوختن مداوم این قطعه و نحوه تعویض آن را بیان کرده ایم.

یکی از مهم ترین قسمت های موتور هر ماشین، فن آن است که موجب خنک کردن موتور و قطعات مختلف اتومبیل می شود. مدار فن دارای قطعه بسیار مهمی به عنوان رله است که در صورت بروز اشکال در عملکرد آن، امکان از کار افتادن سایر قطعات نیز وجود دارد.

برای سفارش رله فن رادیاتور انواع خودرو ها نظیر پراید، ال 90 و سایر خودروهای سایپا و ایران خودرو می توانید از فروشگاه دولوکس کار مرکز پخش لوازم یدکی خودرو قطعات مورد نظر خود را تهیه کنید.

برای جلوگیری از این مشکل باید با علائم خرابی رله فن رادیاتور آشنا باشیم و بدانیم چگونه می توان این قطعه را عوض کرد.

وظیفه رله فن رادیاتور خودرو

رله فن رادیاتور قطعه بسیار مهمی است که وظیفه اصلی آن کنترل کردن سرعت چرخش پروانه رادیاتور می باشد. در واقع فن رادیاتور برای اینکه بتواند عمل خنک سازی موتور و قطعات مختلف را انجام دهد، باید بدون هیچ نوع اشکالی در هنگام روشن بودن خودرو، سرجای خود درون رادیاتور بچرخد.

این چرخیدن نیازمند انرژی الکتریکی است که وظیفه تامین آن بر عهده رله فن رادیاتور است. قبل از اینکه با علائم خرابی رله فن رادیاتور آشنا شویم، باید این نکته را بدانیم که این قطعه مهم به صورت اتوماتیک در هنگام افزایش دما شروع به کار می کند.

در واقع تا زمانی که دمای خودرو مناسب باشد، رله فن کار نمی کند. اما اگر رله از کار بیفتد، فن نیز کار نخواهد کرد و در نتیجه خودرو دچار اشکال می شود.

خرید رله دوبل پژو 405

relayعلائم خرابی رله فن رادیاتور خودرو

در ادامه به بررسی علائم و نشانه های خرابی رله فن رادیاتور خودرو می پردازیم:

1- بالارفتن دمای موتور

از اولین و مهم ترین علائم خرابی رله فن رادیاتور خودرو می توان به داغ شدن بیش از حد موتور اشاره کرد. در واقع اگر در هنگام حرکت اتومبیل خود متوجه شوید که دمای موتور به شدت بالا رفته است، به احتمال خیلی زیاد رله رادیاتور دچار اشکال شده است. این امر به خاطر آن است که فن از حرکت افتاده و عمل خنک سازی را انجام نمی دهد.

بالارفتن دمای موتور

2- بروز مشکل در فن خودرو

از دیگر علائم خرابی رله، از کار افتادن فن های خنک کننده است. دقت داشته باشید که در برخی مواقع موتور اتومبیل شما داغ نکرده است، اما شما متوجه می شوید که فن ها کار نمی کنند. دلیل این امر آن است که رله فن دچار اشکال شده و نمی تواند برق کافی را به فن خنک کننده مورد نظر برساند. اگر به این علامت دقت نکنید، خیلی زود موتور اتومبیل تان داغ خواهد کرد و در نتیجه ماشین دچار اشکال خواهد شد.

 

بروز مشکل در فن خودرو

نکته مهم آن است که دقت داشته باشید همیشه قرار نیست کار نکردن فن، از جمله علائم خرابی رله فن رادیاتور خودرو باشد. بلکه گاهی اوقات ممکن است فن خنک کننده اصلا از کار نیفتد و همچنان به کار خود ادامه دهد. این امر حتی در هنگام خاموش شدن خودرو هم رخ می دهد.

در چنین حالتی باید بدانید که حتما اشکال از رله فن است و بهتر است که بررسی شود تا از سالم بودن آن مطمئن شوید. از طرف دیگر گاهی اوقات همه چیز به خوبی کار می کند، اما رله فن ماشین از کار افتاده است.

در چنین حالتی چراغ های هشدار ماشین که روی داشبورد قرار دارند، روشن می شوند. این چراغ ها نشان می دهند که دمای اتومبیل عادی و مناسب نیست. همچنین چراغ چک موتور هم احتمالا روشن خواهد شد. روشن شدن این چراغ ها نشان دهنده آن است که آب رادیاتور به خاطر عدم کارکرد صحیح فن های خنک کننده، داغ شده است.

همچنین بخوانید: نحوه عملکرد کولر ماشین

3- از کار افتادن تهویه مطبوع خودرو

یکی دیگر از نشانه هایی که می توانید از طریق آن متوجه خراب شدن رله فن رادیاتور خودروی خود شوید، تهویه مطبوع اتومبیل است. در واقع اگر تهویه مطبوع از کار بیفتد یا عملکرد ضعیفی داشته و به خوبی کار نکند، احتمالا به خاطر آن است که فن ها از کار افتاده اند. در چنین حالتی سیستم تهویه مطبوع خودرو از کار افتاده و نمی تواند فضای آن را به درستی خنک کند.

علت سوختن مکرر رله فن چیست؟

دلایل متعددی برای سوختن مکرر رله فن وجود دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

1- استهلاک موتور فن خودرو

مثلا مستهلک شدن موتور فن خودرو یکی از مهم ترین این دلایل خصوصا در لوازم یدکی سمند است. در واقع استهلاک بالای موتور باعث می شود که آمپر بالا رفته و فشار زیادی به رله وارد شود. همین امر باعث می شود که رله فن خیلی سریع بسوزد. از طرف دیگر اگر پایه نصب رله نیز خراب یا کثیف باشد، باعث می شود که رله فشار بیش از حدی را متحمل شده و در نتیجه بسوزد.

استهلاک موتور فن خودرو

2- خراب شدن کامپیوتر خودرو

از دیگر دلایل خرابی رله فن می توان به خراب شدن کامپیوتر خودرو اشاره کرد. این امر باعث می شود که ماژول کنترلی که رله فن را خاموش و روشن می کند، از کار بیفتد و در نتیجه رله فن بسوزد و از کار بیفتد.توجه داشته باشید که این سوئیچ ماژول همان سوئیچ دماست و اهمیت زیادی در سلامت و وضعیت عملکرد رله فن دارد.

خراب شدن کامپیوتر خودرو

3- بروز فشار روی رله

همچنین اگر بین مدارها با سرعت بسیار بالایی عمل انقباض رخ دهد، باعث فشار آمدن به رله و سوختن آن خواهد شد. ضمن اینکه تخلیه متناوب و زیاد جریان الکتریکی از مدار فن و یا حتی از موتور فن یکی دیگر از مهم ترین دلایل سوختن رله است.

همچنین بخوانید: بررسی علائم خرابی بوستر ترمز

رله فن پراید کجاست؟

اگر ماشین پراید داشته باشید و بخواهید رله فن رادیاتور را پیدا کنید، اولین کار آن است که به سراغ دفترچه راهنمای ماشین بروید و محل قرارگیری آن را پیدا کنید. سپس کاپوت پراید خود را بالا زده و آن را پیدا کنید.

معمولا رله فن در قسمت زیر کاپوت و درست کنار جعبه فیوز نصب شده است. اما اگر مطمئن نیستید، بهتر است در این زمینه با یک تعمیرکار متخصص مشورت کنید. چون هنگام خرید لوازم یدکی پراید ممکن است رله فن را با رله کولر اشتباه بگیرید.

 

رله فن پراید کجاست؟

نحوه تعویض و نصب رله فن

اگر علائم خرابی رله فن رادیاتور خودروی خود را مشاهده کردید، نگران نباشید. عوض کردن رله فن کار آسانی است که حتی خودتان هم می توانید این کار را انجام دهید. کافی است محل آن را پیدا کنید. بعد از این که رله را پیدا کردید، به آرامی و دقت، ابتدا جعبه و سپس همه بست ها و پیچ ها را باز کنید.

وقتی که جعبه را باز می کنید، متوجه خواهید شد که درون این جعبه رله های متعدد و گوناگونی وجود دارند. هر کدام از این رله ها عملکرد بخش خاصی را کنترل و مدیریت می کنند.

توصیه ما آن است که به نمودار جعبه فیوز که در دفترچه راهنمای خودرو درج شده است، مراجعه کنید تا بتوانید رله مربوطه را تشخیص دهید. پس از آن رله سوخته را از جای خود درآورده و به جای آن رله سالم را جایگزین کنید. توجه داشته باشید که قبل از کار گذاشتن رله جدید، بهتر است پایه نصب رله فن خود را به خوبی تمیز کنید.

چون یکی از مهم ترین دلایل از کار افتادن رله، آلوده بودن و یا حتی شکستگی و خراب شدن پایه رله فن است.دقت کنید که بعد از عوض کردن رله فن اتومبیل خود حتما رله جدید را تست کرده و مطمئن شوید که صحیح کار می کند. کافی است ماشین را روشن کرده، دمای خودرو، کارکرد فن خنک کننده و چراغ های هشدار را چک کنید.

یادتان باشد که اگر همچنان علائم خرابی رله فن رادیاتور را مشاهده می کردید، معنای آن است که احتمالا در تعویض این قطعه دچار اشتباه شده اید. توصیه ما در چنین مواقعی آن است که ماشین را خاموش کرده و با خونسردی کامل با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

می توانید به صورت تلفنی با وی مشورت کنید و او به شما در نصب صحیح رله کمک کند و یا اینکه صبر کنید تا تعمیرکار از راه رسیده و مشکل را حل کند.

relay2

هزینه تعویض رله فن رادیاتور ماشین چقدر است؟

هزینه تعویض رله فن رادیاتور خودرو بستگی به نوع ماشین مورد نظر و مدل آن دارد. مدل رله های به کار رفته در اتومبیل های قدیمی تر، با مدل قطعاتی که در اتومبیل های جدیدتر به کار می روند، متفاوت است. ضمن اینکه نوع رله فن مورد نظر نیز بستگی به فن خنک کننده خودروی شما دارد.

دقت داشته باشید که رله فن قطعه بسیار مهمی است که می تواند بر روی عملکرد سایر قطعات مهم خودرو، از جمله رادیاتور و فن های خنک کننده اثرگذار باشد. توصیه ما آن است که برای تعویض این قطعه به تعمیرگاه های مجاز مراجعه کرده و از تهیه رله فن رادیاتور اصل و سالم مطمئن شوید. برای اطلاع از هزینه تعویض رله فن رادیاتور ماشین خود کافی است با ما تماس بگیرید.

هزینه تعویض رله فن رادیاتور ماشین چقدر است؟

معمولا عمر رله فن خنک‌کننده چقدر است؟

بد نیست این نکته را بدانید که عمر رله فن موتور معمولا زیاد است. در واقع موارد کمی هستند که در شرایط معمولی باعث سوختن و از بین رفتن این قطعه مهم شوند. حتی از نظر بسیاری از کارشناسان اگر مراقبت ها و سرویس های خودرو به صورت درست و مناسب انجام بگیرد، امکان دارد که رله فن به اندازه عمر مفید اتومبیل شما عمر کند.

به عبارت دیگر یک رله فن می تواند حتی تا سی سال هم در رادیاتور اتومبیل کار کند و هرگز با اشکالی روبرو نشود.اما این ها به معنای آن نیست که علائم خرابی رله فن رادیاتور خودرو را نادیده بگیریم. در واقع اگر به هر دلیلی و در هر شرایطی این علائم را مشاهده کردید، حتما باید خودرو خود را به دست متخصص سپرده و مطمئن شوید که اشکال از رله فن نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *