مقالات

برق دزدی ماشین و روش های برطرف کردن آن

علت برق دزدی ماشین چیست

برق دزدی ماشین جزو مواردی است که می‌تواند در هر نوع اتومبیلی مشاهده شود و فشار بیش از حدی را به باتری، شمع‌ها، وایر‌ها و برخی دیگر از اجزای موتور همچون پیستون‌ها و دنده استارت وارد نماید.

سیستم برق یکی از اصلی‌ترین اجزای اتومبیل محسوب می‌شود و از ده‌ها متر سیم و صد‌ها قطعه مختلف تشکیل شده است و هر کدام از این قطعات دارای وظیفه بخصوصی هستند و در صورت خراب شدن می‌توانند مشکلات مختلفی را ایجاد کنند و از روشن شدن خودروی شما جلوگیری نمایند.

اصطلاح برق دزدی ماشین یکی از رایج‌ترین اصطلاحات مورد استفاده توسط متخصصان سیستم برق خودرو و باتری ساز‌ها می‌‌باشد و موارد مختلفی وجود دارند که می‌توانند آن را ایجاد کنند و شناسایی و برطرف کردن این مشکل بسیار زمان بر است.

با این حال، بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که نادیده گرفتن این مشکل زمینه را برای خالی شدن باتری اتومبیل فراهم خواهد کرد. در ادامه می‌توانید اطلاعات بیشتری را در رابطه با این موضوع کسب کنید.

چگونه متوجه برق دزدی ماشین شویم

برق دزدی ماشین چیست؟

برق دزدی ماشین به معنای هدر رفتن و مصرف بی مورد برق در هنگام خاموش بودن خودرو می‌باشد و این کار می‌تواند باعث خالی شدن باتری اتومبیل شما در یک بازه زمانی چند ساعته شود و از روشن شدن اتومبیل شما جلوگیری نماید.

 فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار

این پدیده ارتباط مستقیمی را با وجود اتصالی در یکی از سیم‌ها و یا قطعات الکتریکی خودرو همچون: رادیو، دزدگیر، چراغ‌ها، فیوز‌ها و یا … دارد و در صورت سالم بودن این قطعات باید تمامی سیم کشی‌ها و اتصالات باتری و سیستم‌های الکتریکی خودرو به صورت دقیق بررسی شوند تا منشا اصلی این مشکل مشخص گردد.

برق دزدی برخلاف تصورات بسیاری از مردم می‌تواند در صورت لخت شدن حتی یک سیم بسیار کوچک و هدر رفتن برق از طریق آن نیز پدیدار گردد و باتری اتومبیل شما را در کم‌تر از یک شب خالی کند

برق دزدی خودرو حتماً مربوط به وجود یک اشکال اساسی و بزرگ در سیستم‌های برقی اتومبیل نیست و به همین دلیل است که شناسایی علت اصلی این پدیده در برخی از مواقع بسیار سخت است زیرا بررسی تمامی سیم‌ کشی‌ها و قطعات برقی خودرو بسیار زمان‌بر است.

با این حال، بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که علت اصلی این مشکل در بیش از 90 درصد مواقع مربوط به سوختن یکی از فیوز‌ها و یا وجود اتصالی در قطعات برقی خودرو همچون ضبط صوت و دزدگیر است.

پیشنهاد میکنیم ابتدا مقاله ی چرا فیوز خودرو می سوزد را مطالع کرده و سپس به منظور آشنایی با روش‌های شناسایی این مشکل در ادامه با ما همراه باشید.

چگونه متوجه برق دزدی ماشین شویم؟

برق دزدی ماشین از طریق بررسی وضعیت باتری اتومبیل در حالت خاموش قابل تشخیص است. باتری خودروها دارای ظرفیت 12 ولت می‌باشد و این باتری‌ها می‌‌توانند تا میزان 0.5 آمپر را به مدت 96 ساعت در جریان سیم کشی خودرو نگه دارند و این میزان با گذر زمان کاهش می‌یابد.

بهتر است به این مورد دقت داشته باشید که تمامی قطعات الکتریکی خودرو در حالت خاموش مقدار ناچیزی از ذخیره باتری را مصرف می‌کنند و به همین دلیل است که در حالت عادی باتری اتومبیل پس از چند روز خاموش ماندن خودرو خالی نمی‌شود

می‌توان با بررسی میزان جریان قطب‌های باتری در حالت خاموش به وجود برق دزدی در یکی از قطعات خودرو به راحتی پی برد.

برای این منظور تنها باید اتومبیل خود را برای یک ساعت خاموش نمایید و سپس جریان دو سر باتری را با کمک یک آمپرسنج بررسی کنید و این میزان در حالت عادی نباید از 0.5 تا 0.8 آمپر بیشتر شود

و با مشاهده افزایش میزان آمپر باتری در حالت خاموش می‌توان متوجه شد که یکی از قطعات الکتریکی خودرو برق بیشتری را مصرف می‌کند و شما باید قطعه مورد نظر را از طریق روش‌هایی که در قسمت‌های بعدی معرفی خواهیم کرد پیداکنید و برق دزدی ماشین را متوقف نمایید.

خرید لوازم یدکی ریو

احتمال برق دزدی در کدام قطعات بیشتر است

احتمال بروز برق دزدی در کدام قطعات بیشتر است؟

فیوز‌ها و دینام خودرو اصلی‌ترین قطعاتی هستند که احتمال بروز برق دزدی در آن‌ها بیشتر است و در صورت وجود اتصالی در هر یک از سیم‌های جعبه فیوز و یا دینام باید ایراد مربوطه سریعاً برطرف شود تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری گردد.

بهتر است به این مورد توجه داشته باشید که سیم‌های دینام از نوع سیم‌های دارای سوکت هستند و از ظرافت بیشتری برخوردار می‌باشند و به همین دلیل است که مکانیک‌های خودرو در هنگام بررسی و تعمیر دینام این قطعه را به صورت کامل از موتور جدا می‌کنند تا سیم‌های آن در اثر کشیده شدن و یا ضربات آچار دچار پارگی نشوند.

همچنین، ذکر این نکته خالی از لطف نیست که تنظیم نبودن ولتاژ و آمپر باتری و یا وجود اتصالی در سیم کشی خودرو می‌تواند باعث سوختن فیوز‌های اتومبیل شود و خراب بودن فیوز‌ها از جمله مهم‌ترین علت‌های برق دزدی ماشین است و بررسی جعبه فیوز در صورت سالم بودن اتصالات باتری و دینام خودرو جزو اولیت‌های اصلی مکانیک‌ها برای یافتن علت ایجاد شدن این مشکل می‌باشد.

با این حال، در مواردی نیز مشاهده شده است که تمام قطعات ذکر شده سالم بوده‌اند و علت اصلی خالی شدن باتری موارد دیگری همچون:

  • سهل انگاری راننده در خاموش کردن سیستم‌های برقی اتومبیل پس از خاموش شدن خودرو
  • کهنه بودن و سولفاته شدن باتری
  • و یا مصرف بیش از حد برق توسط سیستم دزدگیر

بوده است و به همین دلیل است که نباید در مورد برق دزدی ماشین سریعاً قضاوت کرد.

همچنین بخوانید : چرا دینام خودرو می سوزد ؟

علائم برق دزدی در خودرو چیست؟

روشن نشدن اتومبیل اولین نشانه برق دزدی ماشین می‌باشد و با مشاهده این علامت می‌توان متوجه شد که احتمالاً یکی از قطعات سیستم برقی خودرو به درستی کار نمی‌کند ولی با این حال، بهتر است توجه نمایید که موارد مختلفی همچون: خراب بودن دینام و سیستم استارت خودرو نیز می‌توانند از روشن شدن خودرو شما جلوگیری کنند و مشاهده شدن این حالت به معنای قطعی بودن برق دزدی خودرو نیست و باید بررسی‌های دیگری نیز صورت بگیرند.

از دیگر علائم این پدیده می‌توان به موارد مختلفی همچون:

  • جرقه زدن ضعیف شمع‌ها
  • دیر روشن شدن خودرو
  • ریپ زدن و خاموش شدن اتومبیل در شرایط مختلف
  • کم نور شدن چراغ‌های جلویی و عقبی
  • خاموش و روشن شدن چراغ‌های پنل مرکزی
  • داغ شدن باتری و داغ شدن سیم کشی‌های موتور

اشاره کرد و با پدیدار شدن این علائم می‌‌توان به وجود برق دزدی در خودرو پی برد و برای شناسایی علت اصلی این مشکل و برطرف کردن آن اقدام کرد.

علائم برق دزدی ماشین

روش های تشخیص برق دزدی ماشین

روش اول:

در این روش شما می‌توانید وضعیت هر کدام از فیوز‌ها را به صورت دستی بررسی کنید و برای تعویض فیوز‌های معیوب اقدام نمایید.در مرحله اول سیم متصل به قطب مثبت باتری اتومبیل را جدا نمایید و یک آمپرسنج را در میان سیم متصل به قطب مثبت و قطب مثبت باتری قرار دهید.

اکنون باید هر کدام از فیوز‌های اتومبیل را به ترتیب جدا کنید و دوباره در جای خود قرار دهید و در صورتی که با قرار دادن فیوز در جای خود آمپرسنج عدد صفر را نشان دهد می‌توانید مطمئن شوید که فیوز مورد نظر سوخته است و برق دزدی ماشین به خاطر معیوب بودن آن فیوز می‌باشد.

خرید لوازم یدکی زانتیا

روش دوم:

یک لامپ 12 ولت و 2 آمپر را تهیه نمایید و تمامی سیستم‌های برقی خودرو را خاموش نمایید و سپس کلید را از سوئیچ اتومبیل خارج کنید. اکنون سیم متصل به قطب منفی باتری را جدا نمایید و آن را به بدنه لامپ وصل کنید و انتهای لامپ را به قطب منفی متصل نمایید.

در این حالت، چنانچه لامپ 12 ولت برای چند ثانیه روشن شود و سپس خاموش گردد می‌توان متوجه شد که سیستم برق خودرو سالم است و در صورتی که لامپ 12 ولت روشن باقی بماند می‌توان از وجود برق دزدی در یکی از قطعات خودرو اطلاع یافت و برای بررسی بیشتر این مشکل اقدام کرد.

چگونه برق دزدی ماشین را تشخیص دهیم

چگونه مشکل برق دزدی را برطرف کنیم؟

تعویض فیوز‌های خودرو اولین اقدام برای برطرف کردن برق دزدی ماشین است و در صورتی که فیوز مربوطه پس از مدت کوتاهی دوباره دچار خرابی گردید بهتر است که فیوز سوخته شده و قسمتی از سیستم برق خودرو که توسط فیوز مورد نظر کنترل می‌شود را بررسی کنید تا از علت اصلی خراب شدن فیوز آگاه شوید.

متاسفانه بدون استفاده از سیستم دیاگ و تنها با استفاده از روش‌های عادی نمی‌توان این مشکل بیش از این علت یابی کرد و روش‌های معرفی شده در سایت‌های مختلف برای شناسایی علت اصلی بروز این مشکل چندان دقیق نیستند و بهتر است که برق دزدی ماشین توسط یک مکانیک با تجربه علت یابی و برطرف شود.

خرید لوازم یدکی دینا پارت 

همچنین، در صورتی که از دانش فنی کافی در زمینه خودرو برخوردار نیستید بهتر است که انجام روش‌های معرفی شده برای شناسایی این مشکل را به مکانیک‌های حرفه‌ای و با تجربه بسپارید زیرا احتمال وقوع برق گرفتگی در صورت عدم رعایت موارد ایمنی در هنگام اجرای این روش‌ها وجود دارد و برق گرفتگی می‌تواند سلامتی شما را شدیداً تهدید کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *