مقالات

آشنایی با علائم خرابی منیفولد

علائم خرابی منیفولد

بی شک خرابی منفیولد خوردو یکی از مشکلات مهمی به حساب می آید که بی توجهی به آن نتایج مطلوبی را برای شما به همراه خواهد داشت. برای تعمیر این قطعه مهم و با ارزش، شما باید با علائم خرابی منیفولد آشنا باشید. آشنایی با این علائم به شما کمک می کند تا ویژگی های ماشین خود را بهتر شناسایی کنید و در هنگام مواجه با خرابی در سریع ترین زمان ممکن نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید.

طبق بررسی های متخصصین دولوکس کار : در کل هر خودرویی دو نوع منیفولد دارد منیفولد ورودی یا اصطلاحا هوا که وظیفه ترکیب هوا و سوخت را به داخل محفظه احتراق خودرو بر عهده دارد و منیفولد دود که وظیفه آن خروج گازهای حاصل از سوخت به بیرون از خودرو است . این قطعه به نوعی وظیفه کنترل هوای ورودی به سیلندر ها را بر عهده دارد.

در گذشته جنس منیفولد ها از آلومینیوم بود ولی با پیشرفت صنعت خودرو این قطعه یک تکه شد و آن را به قطعه استپر موتور متصل می کنند.

manifold 1

به صورت کلی منیفولد قطعه مهمی است که هوای ورودی را در اختیار سیلندر های یک ماشین قرار می دهد تا سوخت و هوا با هم ترکیب شوند. این قطعه می تواند باعث روشن شدن و استارت خوردن ماشین شود و در صورت خرابی، مشکلات جدی را برای انجین یا موتور ماشین شما ایجاد می کند.

کاربرد منیفولد در خودرو

برای بررسی دقیق تر کاربر منیفولد در خودرو، ما باید نحوه عملکرد یک موتور را بررسی کنیم. به صورت کلی وقتی که شما استارت می زنید، فلایول چرخش خود را شروع می کند. چرخش فلایول باعث می شود تا میل لنگ هم فعالیت کند و حرکت خود را شروع نماید.

در نتیجه حرکات و فعالیت های میل لنگ پیستون و شاتون حرکته کرده و سوپاپ ها با استفاده از قطعات خود سوخت را به داخل سیلندر می آورند. در این میان، قطعه ای با نام شمع موتور نقش مهمی را ایفا می کند. این قطعه فوق العاده مهم و پر اهمیت سوختی که در سیلندر جمع شده را منفجر می کند. این مسئله باعث می شود تا موتور ماشین روشن شود و ماشین شما به حرکت در آید.

کاربرد منیفولد در خودرو

همه این فرایند های مربوط به ایجاد نیرو و روشن کردن موتور، دود زیادی را تولید می کنند. دود های تولید شده در طی فرایند روشن شدن موتور از طریق درچه ا ی با نام سوپاپ دود به منیفورد وارد می شوند. این قطعه که کاربرد های زیادی دارد، از یک طرف به سرسیلندر متصل شده و در طرفی دیگر به منبع اگزوز ماشین شما متصل است.

توجه داشته باشید که در اکثر مواقع این قطعه دمای زیادی داشته و می تواند دست شما را بسوزاند. پس منیفولد همچون یک رابط، دود را از سیلندر دریافت کرده و آن را در اختیار منبع اگزوز قرار می دهد. خرابی آن می تواند برای موتور ماشین شما مشکلات جدی را ایجاد نماید چرا که با خرابی منیفولد، پروسه مربوط به انتقال دود به خوبی صورت نمی گیرد.

خرید انواع منیفولد از دولوکس کار

اگر شما هم به دنبال خرید انواع منیفولد هستید و نمی دانید که بهترین فروشگاه فعال در زمینه عرضه این محصول کدام است، دیگر نیازی به جستجو ندارید. دولوکس کار یکی از معتبر ترین و حرفه ای ترین فروشگاه های اینترنتی فعال در زمینه عرضه منیفولد خودرو به حساب می آید که خدمات و محصولاتش را به صورت تضمینی در اختیار مشتریان قرار می دهد.

دولوکس کار با داشتن تیم فنی حرفه ای، تیم پشتیبانی قوی و سابقه کاری درخشان توانسته محبوبیت زیادی در دنیای اینترنت به دست آورد. برای خرید شما می توانید هم اکنون به فروشگاه دولوکس کار مراجعه کنید یا اینکه برای دریافت اطلاعات بیشتر با واحد پشتیبانی این فروشگاه تماس بگیرید.

hurts manifold

خرید منیفولد سمند ef7

انواع منیفولد دود و هوا

به صورت کلی انواع منیفولد دو دسته بندی اصلی دارند. در موتور یک ماشین، منیفولد در دو دسته اصلی یعنی منیفورد مخصوص ورودی و منفیولد مخصوص خروجی یا منیفولد هوا و منیفولد دود تقسیم می شوند. مهم ترین تفاوت میان این دو قسمت پر اهمیت، عملکرد آنها است.

همانطور که در قسمت قبل هم به این مسئله اشاره کردیم، یکی از مهم ترین وظایف منیفولد خارج کردن دود از سیلندر در هنگام روشن شدن و فعالیت ماشین است. ولی، این قطعه یک کاربرد مهم دیگر را نیز در خود جای داده است.

زمانی که شما به دنبال روشن کردن ماشین خود هستید، جدا از سوخت مورد نیاز موتور، مقداری اکسیژن کنترل شده هم باید در اختیار آن قرار گیرد تا ماشین و موتور با مشکلی مواجه نشوند. انواع منیفولد هوا وظیفه دارند تا اکسیژن را در اختیار موتور قرار دهند و آن را با سوخت ترکیب نمایند. پس مهم ترین فرق این دو قسمت، کاربرد و نحوه عملکردشان می باشد.

فرق منیفولد دود و هوا ( انواع منیفولد)

علائم خرابی واشر منیفولد دود

حال که مباحث مقدماتی را پشت سر گذاشتیم، بیایید تا به سراغ علائم خرابی منیفولد برویم. اولین قسمتی که قسمت بررسی آن را داریم واشر منیفولد است. بی شک خرابی واشر منیفولد دود می تواند اهمیت زیادی داشته باشد. بالا رفتن مصرف سوخت یا بیشتر شدن اشتهای خودرو را می توان به عنوان اولین علامت خرابی واشر منیفولد شناسایی کرد.

زمانی که سیستم مدیریت دود و خارج کردن دود از خودرو به خوبی عمل نکند، مصرف سوخت شما بالا می رود. در ضمن، راندمان خودرو هم در این شرایط کاهش پیدا خواهد کرد. با خرابی منیفولد هوای موتور نشت پیدا کرده و نسبت سوخت و اکسیژن به هم می خورد. پایین آمدن توان خودرو را می توان به عنوان دومین علامت خرابی واشر منیفولد دود شناسایی کرد. در این شرایط ماشین شما کند تر حرکت خواهد کرد.

علائم خرابی واشر منیفولد دود چیست؟

دیگر مورد از علائم خرابی منیفولد دود، بالا رفتن دمای پیشرانه ماشین است. از آنجایی که خرابی واشر منیفولد می تواند باعث شود تا رادیاتور با مشکل مواجه شود و آبش نشت کند، سیستم خنک کننده ماشین می تواند کاربرد های متنوعی را در خود جای داده باشد. در نتیجه، بهتر است که به صورت ماهانه منیفولد ماشین خود را بررسی کنید و مطمطئمن شوید که مشکلی برای آن ایجاد نشده است.

خرید لوازم یدکی پراید

علائم خرابی منیفولد ماشین

یکی از مهم ترین علائم خرابی منیفولد مربوط به نشت هوا است. اگر در زمان نصب منیفولد توسط تعمیرکار حرفه ای ماشین شما به خوبی مورد بررسی قرار نگرفت و آب بندی نشد، احتمال نشتی هوا از منیفولد افزایش پیدا می کند. توجه داشته باشید که این مشکل خیلی رایج نیست ولی احتمال رخ دادن آن وجود دارد.

اگر در زمان گاز دادن عملکرد ماشین با کمی تاخیر مواجه است، به احتمال زیاد منیفولد ماشین شما خراب شده و باید به دنبال راه های مربوط به تعمیر آن باشید. در ضمن، شما می توانید ماشین خود را ثابت یک جا بگذارید و به صدای آن گوش دهید.

علائم خرابی منیفولد ماشین

دیگر مورد از علائم خرابی منیفولد مربوط به تولید صدای نا مناسب است. اگر ماشین شما زوزه می کشد یا اینکه سوت می زند، به احتمال زیاد از نظر مکش هوا با مشکلات متعددی مواجه شده است. در این شرایط هم شما باید منیفولد را بررسی کنید و مطمئن شوید که از این نظر مشکلی برایتان ایجاد نشده است.

دیگر علامت خرابی منیفولد مربوط به عملکرد ماشین است. زمانی که تعادل میان اکسیژن و سوخت در موتور از بین برود و ماشین با مشکلات جدی مواجه شود، عملکرد آن سخت می شود. در این شرایط ماشین شما کند تر کار کرده و به سخت حرکت می کند.

اگر متوجه شدید که ماشین شما شتاب سابق را ندارد یا اینکه در هنگام حرکت مشکلات جدی را از خود به نمایش می گذارد، بهتر است که به دنبال تعویض منیفولد یا بررسی این قطعه توسط افراد متخصص باشید. آخرین مورد از علائم خرابی منیفولد مربوط به دیر خاموش شدن پس از بستن سوئیچ ماشین است.

اگر زمانی که شما ماشین خود را خاموش می کنید، پس از چند ثانیه موتور عملکرد خود را متوقف می کند، باید به دنبال بررسی منیفولد و تعمیر آن باشید.

بررسی علائم خرابی منیفولد

خرید لوازم یدکی آردی

معایب منیفولد پلاستیکی

انواع منیفولد همراه با جنس ها و دسته بندی های متنوعی در بازار به فروش می رسند. هر کدام از این دسته بندی ها یک سری ویژگی های خاص داشت و استفاده از آنها یک سری نتایج خاص را برای شما به همراه دارد. از آنجایی که منیفولد های پلاستیکی قیمت متعادلی دارند، برخی از افراد آنها را مورد استفاده قرار می دهند.

استفاده از انواع منیفولد پلاستیکی می تواند یک سری معایب به شدت مهم را برای شما به همراه داشته باشد. توجه داشته باشید که مواد پلاستیکی معمولا در برابر دما و حرارت بالا نمی توانند مقاومت زیادی از خود نشان دهند.

یکی از مهم ترین معایب استفاده از منیفولد پلاستیکی هم مربوط به همین مورد است. زمانی که شما از منیفولد های پلاستیکی استفاده می کنید، احتمال خرابی این قطعه و نیاز به تعویض آن را افزایش می دهید. از آنجایی که منیفولد همواره در حال انتقال دما بوده و با دود های داغ سر و کار دارد، دمای زیادی پیدا می کند.

در این شرایط، اگر پلاستیک به کار رفته در طراحی و ساخت انواع منیفولد کیفیت مناسبی نداشته باشد، ماشین شما با مشکلات جدی مواجه خواهد شد. در نتیجه، شما همیشه باید مطمئن شوید که در حال خرید و استفاده از بهترین مدل های منیفولد موجود در بازار هستید. استفاده از بهترین ها به شما اجازه می دهد تا برای مدت زمان طولانی از محصول مورد نظر استفاده کنید.

معایب منیفولد پلاستیکی

خرید لوازم یدکی پژو 206

منیفولد تیبا کجاست؟

همانطور که در قسمت های قبل تر هم به این مسئله اشاره کردیم، منیفولد یک ماشین از طرفی به منبع اگزوز متصل بوده و از طرف دیگر به سرسیلند متصل است. ساختار منیفولد به گونه ای است که می تواند دود را خارج کند. فرقی ندارد که ماشین شما چه مدلی دارد و توسط چه شرکتی تولید شده است، در هر صورت موقعیت نصب منیفولد در کنار سرسیلند و منبع اگزوز است.

 

نقاط ضعف و قدرت تیبا

خرید لوازم یدکی تیبا

نتیجه گیری

ضرورت درک و دانستن علائم خرابی قطعه منیفولد و وظیفه و کاربرد آن در خودرو بر کسی پوشیده نیست. به خاطر اهمیت کیفیت و اصل بودن منیفولد اکیدا توصیه می شود تا در صورتی که نیاز به تعویض این قطعه شدید آن را از فروشگاه های معتبر مانند دولوکس کار تهیه بفرمایید. به خاطر وجود قطعات تقلبی و بی کیفیت موجود در بازار توجه ویژه به فروشگاهی که از آن خرید می کنید بسیار با اهمیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *