مقالات

صفر تا صد تعویض فیلتر روغن

تعویض فیلتر روغن

 موتور هایی که به صورت احتراقی و درون سوز کار می کنند اکثرا در شرایط دمایی بالا مشغول فعالیت هستند و ممکن است که موتور نیز دچار احتراق شود و آسیب ببیند. برای خنک کردن موتور هنگام احتراق نیاز داریم که از روغن موتور استفاده کنیم. موتور ماشین همچنین نیاز به فیلتر روغن دارد، تعویض فیلتر روغن باید به صورت دوره ای انجام شود. در این مقاله به بررسی وظایف فیلتر و انواع فیلتر روغن خواهیم پرداخت.

 وظیفه فیلتر روغن در خودرو

فیلتر روغن یکی از اصلی ترین قطعات اتومبیل می باشد که باید به صورت دوره ای تعویض گردد. پاکیزگی روغن موتور موجب می شود تا عمر روغن موتور بیشتر شود و همچنین موتور شما در طول زمان دچار مشکل نشود. تعویض کردن فیلتر روغن در زمان مناسب موجب می شود که روغن با عبور ازمسیر فیلتر به خوبی تصفیه شود.

تعویض فیلتر روغن بدین منظور انجام می شود که این قطعه یک قطعه مصرفی است و دارای طول عمر محدود می باشد و فقط مدت معینی می توان از آن استفاده کرد. چنان چه تعویض نمودن فیلتر روغن در زمان مناسب صورت نگیرد، موجب می شود تا فیلتر پس از مدتی مسدود گردد سوپاپ اطمینان مشکل پیدا کند.

در صورتی که سوپاپ اطمینان دچار مشکل شود، روغن به داخل موتور نفوذ پیدا می کند و موتور دچار آسیب خواهد شد. با توجه به موارد عنوان شده متوجه اهمیت بالای عوض کردن فیلتر روغن خودرو می شویم.

 وظیفه فیلتر روغن در خودرو

دولوکس کار : مرکز پخش لوازم یدکی خودرو

معرفی انواع فیلتر روغن

فیلتر روغن که نقش اصلی پایش روغن موتور را ایفا می کند، در دو نوع پیچ شدنی و کارتریجی عرضه می شوند. مدل پیچ شدنی نسبت به مدل کارتریجی بیشتر در بازار مورد استفاده قرار می گیرد. با وجود آن که مدل های جدید از فیلتر روغن وارد بازار شده اند، اما هنوز هم مدل های پیچ شدنی یکه تاز میدان هستند و طرفداران بسیاری دارند.

مدل های پیچ شدنی به دلیل آن که به راحتی نصب می شوند و برای نصب ان ها نیازی به باز کردن قطعات موتور نمی باشند محبوب هستند. تعویض فیلتر روغن پیچ شدنی بسیار آسان است.

معرفی انواع فیلتر روغن

مدل کارتریجی یکی دیگر از انواع فیلتر روغن می باشد.تعویض نمودن فیلتر روغن کارتریجی نسبت به مدل پیچ شدنی سخت می باشد. مدل کارتریجی به صورت مستقیم بر روی پیشرانه اتومبیل وصل می شوند و همین امر سبب اجرت بالای نصب آن ها می شود. ولی مدل های کارتریجی قیمت ارزان تری نسبت به سایر مدل ها دارند.

تعویض فیلتر روغن باید بر اساس نوع خودرو شما انجام شود. شما باید با توجه به مدل و نوع خودرو تصمیم بگیرید که چه نوع فیلتری برای خودرو شما مناسب است. برای انتخاب فیلتر روغن همچنین می توانید از فروشنده فروشگاه نیز کمک بگیرید. فراموش نکنید که قطعات مصرفی را باید از فروشگاه هایی معتبر خریداری نمایید.

خرید فیلتر روغن مگان و ال نود

بهترین زمان تعویض فیلتر روغن

تعویض فیلتر روغن یکی از مهم ترین تعویضی مواردی است که هر راننده و شخص صاحب اتومبیلی باید آن را انجام دهد. برای مشخص کردن زمان مناسب برای تعویض کردن فیلتر روغن باید فاکتور هایی را مورد بررسی قرار داد:

 1. در ابتدا باید دقت کنید که فیلتر روغن را با چه کیفیتی خریداری کرده اید؟ اگر فیلتر روغن شما دارای کیفیت بالایی باشد بی شک طول عمر بالاتری خواهد داشت.
 2. زمان عوض نمودن فیلتر روغن همچنین بر اساس نوع روغن موتور مصرفی شما نیز تعیین می گردد. اگر از روغن های با کیفیت استفاده می کنید، طول عمر فیلترتان بالاتر خواهد بود.
 3. شرایط و محیط رانندگی شما نیز عامل موثر دیگری می باشد. اگر شما در محیطی شلوغ رانندگی می کنید نسبت به شخصی که در محیطی خلوت رانندگی می کند، فیلتر روغن ناسالم تری خواهید داشت.

بهترین زمان تعویض کردن فیلتر روغن

چگونه متوجه شویم که زمان تعویض کردن فیلتر روغن رسیده است؟

 1. روان نبودن موتور
 2. وجود مشکل در احتراق موتور
 3. افزایش مصرف سوخت
 4. روشن شدن چراغ روغن موتور
 5. روشن شدن آهسته موتور

از آنجا که روغن برای موتور همانند خون برای بدن می باشد اگر با مشکل روبرو شود، کل سیستم موتور با مشکل روبرو خواهد شد. چنان چه روغن موتور را در زمان مناسب تعویض نکنید، با مشکلاتی در سوخت و ساز موتور روبرو خواهید شد. همچنین عمر روغن موتور شما نیز کم خواهد شد. همچنین بهتر است تا هر بار هنگام تعویض روغن موتور، فیلتر آن را نیز تعویض کنید.

چگونه متوجه شویم که زمان تعویض کردن فیلتر روغن رسیده است؟

همچنین بخوانید: معرفی سیستم تعلیق خودرو

فواید تعویض روغن برای خودرو

تعویض فیلتر روغن و تعویض روغن موتور باید به صورت دوره ای انجام شود و این تعویض باید توسط تعمیرکار ماهر صورت گیرد. تعویض روغن موتور در فواصل زمانی معین بی شک در سلامت موتور و خودرو شما موثر خواهد بود. تعویض روغن موتور موجب می شود تا موتور شما روان حرکت کند. تعویض روغن موتور موجب می شود تا عمر موتور شما بیشتر شود و باردهی بالاتری داشته باشد.

روغن موتور موجب می شود تا ذرات گرد و غبار از موتور شما دور بمانند و با قدرت کار کنند. کاهش انتشار آلاینده ها یکی دیگر از مزیت های تعویض به موقع روغن موتور می باشد. موتوری که دارای روغن تمیزتری باشد، دود اگزوز سالم تری تولید خواهد کرد. روغن تمیز موجب می شود تا ذرات آلاینده ها جذب روغن شوند و وارد محیط نشوند.

از سویی هیدروکربن ها توسط روغن موتور جذب می شوند و همین امر باعث افزایش دور موتور می شود.سازندگان اتومبیل پیشنهاد می کنند که هر چهار هزار کیلومتر، روغن موتور را تعویض کنید. البته این عدد به نحوه رانندگی شما نیز بستگی دارد اگر رانندگی شما اصولی و صحیح است می توانید پس از طی 6000 کیلومتر روغن موتور را تعویض کنید.

البته این عدد برای روغن موتور های با کیفیت عنوان شده است، اگر از روغن موتور های بی کیفیت استفاده می کنید بی شک این مقدار کمتر خواهد شد.فواید تعویض روغن برای خودرو

آموزش تعویض فیلتر روغن ال 90

عوض کردن فیلتر روغن ال 90 به این صورت انجام می شود:

 1. در اولین مرحله باید ماشین بر روی چال سرویس قرار بگیرد.
 2. در مرحله بعد باید سینی زیر ماشین را باز کنیم و سپس پیچ تخلیه روغن را باز کنیم.
 3. ظرفی را در این قسمت قرار می دهیم تا روغن ماشین داخل آن جمع شود.
 4. سپس قطعه چدنی موتور را باز می کنیم تا روغن موتور از آن خارج شود و در ظرف جمع شود.
 5. پس از تخلیه روغن موتور با آچار مخصوص فیلتر روغن به سراغ باز کردن آن می رویم.
 6. پس از باز کردن فیلتر کهنه، فیلتر جدید را برروی همین محل نصب می کنیم و با استفاده از آچار آن را سفت می کنیم.
 7. پس از بستن پیچ محفظه روغن، سینی زیر ماشین را مجددا نصب می کنیم.
 8. روغن موتور را به محفظه روغن موتور منتقل می کنیم.

آموزش تعویض فیلتر روغن ال 90

شما می توانید برای خرید روغن موتور مناسب ال 90 از بهترین برند ها و یا تعویض نمودن فیلتر روغن با ما تماس بگیرید.

خرید لوازم یدکی ال نود

مشکلات احتمالی عدم تعویض کردن فیلتر روغن در زمان مناسب

تعویض فیلتر روغن بهتر است پس از تعویض روغن موتور صورت گیرد. اگر این تعویض در زمان مناسب صورت گیرد، فواید زیر را خواهد داشت.

 1. جریان پیوسته روغن در موتور حفظ خواهد شد.
 2. فیلتراسیون روغن به درستی انجام خواهد شد.
 3. آلودگی ها و رسوبات حذف خواهند شد.
 4. موتور خودرو آسیب نخواهد دید.
 5. روغن موتور دچار فرسایش نخواهد شد.
 6. روغن موتور به خوبی تصفیه خواهد شد.

ولیکن اگر شما از عوض کردن فیلتر روغن در زمان مناسب خودداری کنید بدون تردید با مسائل و مشکلات زیر روبرو خواهید شد:

 1. وجود مشکل در هنگام روشن شدن موتور
 2. رشد صعودی مصرف بنزین
 3. عدم روان و نرم کار کردن موتور

چنانچه هنگام روبرویی با این مشکلات به آن ها بی تفاوت باشید و نسبت به حل آن ها اقدام نکنید با مشکل جدی در خودرو روبرو خواهید شد.

مشکلات احتمالی عدم تعویض کردن فیلتر روغن در زمان مناسب

خرید لوازم یدکی روآ

نکات مهم در هنگام تعویض فیلتر روغن

تعویض نمودن فیلتر روغن به منظور کاهش هزینه های جانبی ناشی از خرابی های خودرو صورت می گیرد. هنگام تهیه و تعویض فیلتر روغن باید به نکاتی دقت کنید که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

1- نوع فیلتر

نوع فیلتر انتخابی باید با توجه به نوع خودرو شما تعیین گردد. اگر فیلتر مناسب خودرو شما انتخاب نشود با مشکل روبرو خواهید شد و یا عملکرد خودرو دچار اختلال خواهد شد.

مدل های پیچ شدنی و کارتریجی از انواع فیلتر ها می باشند که در بالا درباره هر یک توضیح داده ایم.

2- جنس صافی فیلتر

جنس صافی فیلتر نکته دیگری است که مورد توجه می باشد، فیلتر ها یا نازک هستند و یا ضخیم. فیلتر های نازک دارای مقاومت کمتری می باشند و جنس ضعیفی دارند.فیلتر ها در جنس هایی همچون کاغذی، فیبری، سلولزی و … عرضه می شوند.

جنس صافی فیلتر

3- فیلتر متناسب با نوع خودرو

خودرو های متفاوت به فیلتر های متفاوت نیاز دارند. برای مثال فیلتری که برای ال 90 مورد استفاده قرار می گیرد مناسب برای آریو نمی باشد. برای اطلاع از فیلتر مناسب خودروتان می توانید با ما تماس بگیرید.

4- قیمت فیلتر خودرو

فیلتر ها در بازه های قیمتی متفاوتی عرضه می شوند، با توجه به نوع خودروی شما قیمت فیلتر مورد استفاده شما نیز تغییر خواهد کرد.شما می توانید برای تعویض فیلتر روغن موتور خودروتان با مجموعه ما تماس حاصل نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله شما را با روشها و نکات مهم به هنگام تعویض فیلتر روغن آشنا نمودیم. امید است خواندن این مقاله دولوکس کار به شما هنگام تعویض نمودن فیلتر روغن کمک نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *