مقالات

علائم خرابی مغزی سوئیچ پراید چیست ؟

علائم خرابی مغزی سوئیچ پراید

در این مقاله قصد داریم بصورت تخصصی به علل قفل شدن سوئیچ ماشین و نشانه ها و علائم خرابی استارت خودروی پراید بپردازیم. در انتها به این سوال پاسخ خواهیم داد که سوئیچ چند حالت دارد و دلایل خرابی اتومات استارت پراید چیست؟

یکی از رایج ترین ایرادات هر خودرو روشن نشدن ماشین می باشد. خودرو پراید هم که یکی از پر طرفدارترین و پرکاربردترین خودروهای حال حاضر کشور ما می باشد که از این قضیه مستثنی نمی باشد. به همین دلیل شناخت علائم خرابی مغزی سوئیچ پراید که یکی از ساده ترین دلایل عدم استارت ماشین است بسیار مهم می باشد.

خرید لوازم یدکی پراید

7 علت روشن نشدن خودرو

در روشن نشدن خودرو موارد بسیاری موثر است که در این قسمت به مهمترین موارد آن اشاره خواهیم کرد:

1. مشکل در فیوز ها:

مشکل در فیوز خودرو

برخی مواقع به ویژه در ماشین های با تکنولوژی جدید و انژکتوری به دلیل اینکه بسیاری از فرایندهای خودرو توسط برق انجام می پذیرد به طبع مشکلاتی نیز ایجاد می شود که با سوختن این فیوز ها از ایجاد خسارت بیشتر ممانعت به عمل می آید. پس در بررسی عدم روشن شدن خودرو بررسی فیوز ها ضروری است.

خرید مطمئن از فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار

2. تخلیه و کهنه شدن باتری:

باتری خودرو عمر مشخصی دارد که در صورتی که این مدت زمان بگذرد ممکن است خودرو را در روشن شدن دچار مشکل کند.

3. خرابی اتومات استارت:

برای روشن شدن ابتدایی موتور ماشین وجود قطعه ای ضروری است که توان راه اندازی اولیه موتور خودرو را داشته باشد. قطعه استارت ماشین این کار را بر عهده دارد. قطعه استارت، یکی از قطعات پیچیده خودرو محسوب می شود که از اجزایی مانند (موتور آرمیچر،قسمت ذغال، دنده استارت،قطعه اتوماتیک استارت و…) تشکیل می شود.

قطعه استارت با گرفتن فرمان از قسمت سوئیچ خودرو و گرفتن برق لازم ابتدایی از باتری خودرو وظیفه خود را انجام خواهد داد. محل قرارگیری استارت خودرو نزدیک به گیربکس ماشین و دنده فلایویل خودرو می باشد. وقتی که راننده استارت می زند، نیروی الکتریکی که از باتری گرفته می شود، به سمت اتوماتیک استارت روانه می شود.

وجود نقص در قسمت اتومات استارت می تواند از علل دیگر روشن نشدن خودرو باشد.

 

خرابی اتومات استارت

4. سولفاته شدن اتصالات باتری:

با گذشت عمر باتری اتصالات به ویژه قطب های مثبت و منفی باتری دچار خوردگی شده و باعث ایجاد مشکل در انتقال برق از باتری به سیستم برقی خودرو خواهد شد.

علائم خوابیدن باتری ماشین

خرید لوازم یدکی ال نود

5. مشکلات فنی:

که این مشکل می تواند از سیستم احتراق تولید برق و غیره باشد.

6. مشکل در عملکرد استارت:

این مشکل یکی از رایج ترین موارد در عدم روشن شدن خودرو می باشد که باید علائم خرابی مغزی سوئیچ پراید و سایر موارد مورد بررسی قرار گیرد.

7. عدم تشخیص سوئیچ خودرو توسط سیستم ایموبلایزر ماشین:

عدم شناسایی سوئیچ توسط ایموبلایزر یکی از دلایل روشن نشدن خودرو محسوب می شود.

سلامت اتصالات

مهمترین نشانه های خرابی مغزی سوئیچ پراید چیست؟

برای اینکه بتوانیم نشانه های خرابی مغزی سوئیچ پراید را بررسی نماییم باید موارد زیر را مورد کنکاش قرار دهیم:

1. تعمیر مغزی سوئیچ:

برای این منظور ابتدا باید مطمئن شویم که مشکل از استارت و مغزی سوییچ پراید می باشد. در واقع استارت یک قطعه الکترونیکی می باشد که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. مغزی این قطعه تشکیل شده از یک سیم پیچ و آهنربا که در واقع موتور این قطعه از ماشین پراید را تشکیل میدهد.

نشانه های خرابی مغزی سوئیچ پراید

در صورت بروز مشکل در هرکدام از قطعات این مغزی تبدیل این نیروها به همدیگر انجام نشده و خودرو روشن نخواهد شد. با بررسی اتصالات، سیم پیچ، آهنربا ها و دنده های این مغزی مکانیک می تواند تشخیص دهد که این قطعه قابل تعمیر است یا بایستی تعویض شود. سوییچ و مغزی سوییچ در واقع القا کننده این تبدیل انرژی و روشن شدن خودرو می باشند.

خرید لوازم یدکی سمند

2. عیب یابی مغزی سوئیچ پراید:

برای این منظور باید مراحل زیر را بررسی نمایید: آیا کلید پراید تنها در زمان استارت زدن گیر می کند: برای این منظور باید با کلید یدکی خودرو مراحل استارت زدن را تکرار کنید . در صورت عدم ایجاد مشکل در استارت مشکل از سوئیچ و یا دندانه های کلید می باشد. در صورتی که با کلید یدکی هم این مشکل پیش آمد مشکل از مغزی می باشد.

عیب یابی مغزی سوئیچ پراید

همچنین بایستی بررسی شود که آیا استارت پراید تنها در استارت زدن مشکل دارد یا در باز و بسته کردن و قفل مرکزی خودرو نیز دچار مشکل است. که با مشخص شدن این نواقص تصمیم گیری خواهد شد که تنها مغزی سوییچ تعویض شود یا کل موتور قفل مرکزی هم تعمیر یا تعویض گردد.

کار مغزی سوئیچ چیست؟

سوییچ و مغزی سوییچ در واقع پل ارتباطی بین راننده و موتور خودرو پراید می باشند. در صورت هرگونه ایجاد مشکل در این رابطه استارت و روشن شدن خودرو به مشکل بر خواهد خورد و در واقع شما قادر به استفاده از ماشین خود نخواهید بود. در خودرو پراید مغزی سوئیچ دارای 4 حالت زیر می باشد: حالت لاک یا قفل که در این حالا فرمان خودرو هم قفل می باشد.

خرید لوازم یدکی پژو پارس

کار مغزی سوئیچ چیست؟

حالت ACC که فرمان از حالت قفل خارج شده و یک استندبای 10 ثانیه ای را شامل میشود. مرحله بعدی مرحله روشن شدن پشت آمپر و چراغ های جلو فرمان می باشد که نشان دهنده رسیدن برق به تجهیزات خودرو است. و مرحله نهایی استارت می باشد که باعث روشن شدن خودرو خواهد شد. علائم خرابی مغزی سوئیچ پراید در هر یک از این حالات متفاوت بوده و می تواند اتفاق بیفتد.

خرید لوازم یدکی پژو 206

سوئیچ چند حالت دارد؟

همانطور که گفته شد، سوئیچ پراید می تواند چهار حالت را در این خودرو ایجاد کند. از جمله این حالت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حالت مختلف مغزی سوئیچ پراید

1- حالت قفل شدگی

همانطور که می دانید محل قرار گیری مغزی سوئیچ پراید در نزدیکی غربیلک فرمان است. به این ترتیب علاوه بر اینکه این سیستم در دسترس راننده قرار دارد، می تواند از لحاظ امنیتی نیز برای خودرو مفید باشد.به طور کلی در صورتی که راننده سوئیچ خودرو پراید را در وضعیت قفل شدگی قرار دهد، خودرو به طور کامل متوقف شده و غربیلک فرمان نیز قفل می شود.

به این ترتیب احتمال سرقت خودرو به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند‌.شرکت های سازنده به منظور آنکه رانندگان در هنگام خارج شدن از اتومبیل فراموش نکنند که سوئیچ را در این حالت قرار دهند، تنها راه خروج سوئیچ را در حالت قفل شدگی قرار داده اند.

حالت قفل شدگی

2- حالت تجهیزات جانبی

گاهی اوقات رانندگان نیاز دارند تا در عین خاموش بودن خودرو بتوانند از تجهیزات موجود در خودرو استفاده کنند.در چنین شرایطی با قرار دادن سوئیچ خودرو در این حالت برق به تمام تجهیزات جانبی ارسال شده و به این ترتیب می توان از تجهیزات جانبی مانند ضبط صوت و … استفاده کرد.

3- حالت روشن بودن

قرار دادن مغزی سوئیچ پراید در این حالت برق به تمام کویل ها و شمع های خودرو ارسال می شود به این ترتیب خودرو در حالت آماده باش برای استارت خودرو شروع می شود.

حالت روشن بودن

4- حالت استارت

پس از آنکه خودرو در وضعیت روشن شدن قرار گرفت، با قرار دادن در این حالت موتور راه اندازی می شود.پس از راه اندازی خودرو مغزی سوئیچ پراید به حالت روشن بودن باز می گردد.

 

علت خرابی مغزی سوئیچ

برای اینکه بتوانیم دلایل خرابی این تجهیزات را متوجه شویم باید مهمترین نشانه های خرابی مغزی سوئیچ پراید را بررسی کنیم:

1. مشکل در سوییچ:

ممکن است دندانه های سوییچ شما دچار خوردگی شده باشد و مراحل استارت زدن به درستی انجام نشود. در این هنگام زمانی که شما سوییچ را وارد مغزی سوییچ می کنید احساس گیر کردن و یا احساس رد کردن بخشی از مراحل استارت را خواهید کرد. این مورد بیشتر مربوط به سوئیچ می باشد. ولی در مواردی ممکن است که ایراد گیر کردن و یا رد کردن سوییچ از مغزی سوئیچ باشد.

2. مشکل در انتقال برق توسط مغزی سوئیچ برای استارت خودرو می باشد:

در این حالت چرخیدن و قرار گرفتن سوئیچ داخل مغزی سوییچ بدون مشکل انجام می شود ولی در مرحله روشن برق به چراغ های پشت آمپر نمی رسد. این مورد می تواند دلایل مختلف داشته باشد: از جمله خرابی اتصالات مغزی به استارت خودرو پراید شما، مشکل در باتری، مشکل در انتقال برق، سولفاته شدن اتصالات و غیره که باید یک به یک بررسی شود. در صورت مشکل در قطعه مغزی اتصالات میتواند تعویض یا تعمیر شود.

خرید لوازم یدکی تیبا

3. سوییچ در مغزی می چرخد و پشت آمپر روشن می شود، ولی خودرو استارت نمی خورد:

در این هنگام باید به عدم شناخت سوئیچ و مغزی سوییچ توسط سیستم ایموبلایزر خودرو شک کرد. البته این سیستم در پراید های مدل بالا تعبیه شده که یک چراغ چشمک زن برای آن در پشت آمپر قرار داده شده است. عموما این مشکل مربوط به عدم تشخیص سوئیچ خودرو توسط سیستم امنیتی خودرو می باشد. در مواقع بسیار نادر میتواند به علت درست کار نکردن مغزی خورده باشد که در این حالت باید حتما این مغزی تعویض شود.

پشت آمپر روشن می شود، ولی خودرو استارت نمی خورد

4. نقص در چرخیدن قسمت مغزی سوییچ:

در گاهی مواقع چرخیدن و انجام مراحل استارت حتی با چفت شدن سوئیچ داخل مغزی هم انجام نمی پذیرد. و ممکن است باعث فشار به کلید پراید و در صورت به احتیاطی منجر به شکستن کلید خورده شود. در این حالت بایستی مغزی این قطعه رفع گیر شود و در صورت عدم امکان تعمیر باید تعویض گردد.

خرید لوازم یدکی ریو

چرا علائم خرابی مغزی سوئیچ پراید برای ما مهم است؟

بسیار در اخبار یا بین دوستان خود شنیده اید که دو خودرو با یک سوییچ باز و روشن می شوند. این مورد در خودرو پراید متداول تر می باشد. کاملا مشخص است که اگر مغزی سوییچ پراید شما دارای نقص باشد این اتفاق راحت تر می افتد. پس این قطعه رابطه مستقیم با امنیت خودرو شما دارد.

اهمیت علائم خرابی مغزی سوئیچ پراید

اگر انتقال برق به درستی صورت نپذیرد و مراحل شناسایی سوییچ به سیستم ایمنی خودرو به درستی انجام نشود خوردو با هر سوئیچی روشن شده و به سرقت خواهد رفت. به همین منظور باید از سلامت این قطعه به ویژه در خودرو پراید اطمینان حاصل کنید. همچنین در هنگام استفاده از دزدگیر هم در صورتی که این قطعه سالم نباشد ممکن است دچار مشکلاتی در ایمنی و روشن شدن خودرو شویم.

هنگام خرابی مغزی سوئیچ تعویض بهتر است یا تعمیر؟

برای اینکه بتوانیم در این خصوص تصمیم گیری کنیم باید به صورت دقیق علائم خرابی مغزی سوئیچ پراید را بررسی نماییم سپس تصمیم گیری کنیم. در بعضی از مواقع به علت گیر کردن سوییچ در داخل این قطعه و عدم احتیاط راننده و اصرار به چرخاندن سوییچ گیر کرده ممکن است سوییچ داخل مغزی سوییچ بشکند.

هنگام خرابی مغزی سوئیچ تعویض بهتر است یا تعمیر؟

در این حالت می توان با خارج کردن سوییچ و تعمیر مغزی سوئیچ این مورد را مرتفع کرد. در این حالت در صورتی که سوئیچ گیر کرده قابلیت استفاده نداشته باشد می توان از سوئیچ یدک استفاده کرد. ولی در زمانی که مغزی سوئیچ نمی تواند سوییچ را یه سیستم ایمنی یا ایموبلایزر پراید بشناساند و این ایراد از این قطعه باشد حتما باید تعویض صورت پذیرد.

همچنین در زمانی که سوئیچ اصلی و یدک هر دو گم شده و یا به سرقت رفته باشد باید حتما این تعویض صورت پذیرد. زیرا که در این حالت امکان سرقت خودرو شما وجود دارد.

خرید لوازم یدکی زانتیا

سخن پایانی

تشخیص علائم خرابی مغزی سوئیچ پراید موردی نیست که یک فرد عادی و بدون اطلاعات بتواند آن را انجام دهد. به همین دلیل باید برای این منظور به یک تعمیرگاه مناسب مراجعه نماید. این تعمیرگاه باید به روز بوده و از ویژگی های خودرو پراید و مغزی سوییچ آن مطلع باشد.

فرد تعمیرکار باید به درستی تشخیص دهد که آیا قطعه مذکور قابلیت تعمیر دارد یا باید تعویض شود.همچنین نصب دقیق و درست قطعه تعویضی هم مهم است. شناساندن کد سوئیچ جدید به سیستم ایمنی و مغزی سوییچ نیز خود پروسه است که باید به درستی صورت پذیرد.

در صورتی که شما به این نکات توجه نکنید و به مراکز نامعتبر مراجعه نمایید علاوه بر اینکه ممکن است از لحاظ مالی متضرر شوید. خودرو پراید شما هم در معرض سرقت آسان قرار خواهد گرفت که این خسارت جبران ناپذیر خواهد بود.

سوالات متداول

دیدگاهی در مورد “علائم خرابی مغزی سوئیچ پراید چیست ؟

 1. مقدم آذرگون گفت:

  پراد روشن می شود ولی پشت آمپر روشن نمیشه اشارگر بنزین ودور ماتور و کیلومتر حرکت نداره برف پاکن شیشه شوی جلو کار نمی کنه علت چیه

  1. پشتیبانی فروش گفت:

   باسلام و خسته نباشید

   داخل جعبه فیوز چک شود احتمال زیاد فیوز مربوط به کیلومتر سوخته.

  2. مرتضی گفت:

   با سلام
   امروز فندکی ماشین که گوشی شارژ میکردم دود زیادی ازش بلند شد.من هم سویچ روکامل قطع کردم و رفتم کاپوت رو باز کردم دیدم صدای استارت ضعیفی میاد و و داخل ماشین در دود سفیدی شده بود سریع کابل مثبت باتری رو در اوردم و جعبه فیوز رو چک کردم دیدم فیوز مربوط به فندکی اب شده ولی قطع نشده اون رو کامل درش اوردم و جایگزین هم نکردم تا مبادا دوباره اتصلالی کنه. حالا که اومدم سویچ رو کامل بستم میبینم برق پشت ساعت هنوز هست و نمیره. بنظر شما چه ایرادی احتمالا پیدا کرده.

 2. اکبر اعتمادی گفت:

  با سلام
  من یه هاچبک مدل ۹۲ دارم
  مشکلی که داره اینه که وقتی جایی خاموش میشه دیگه روشن نمیشه . یا باید نیم ساعتی صبر کنم یا هم اینکه هل بدم روشن بشه . البته چیزی که متوجه شدم اینه که وقتی هوا گرم میشه این مشکل هم برام پیش میاد .
  میتونه مشکل از خرابی مغزی سوییچ باشه ؟

  1. پشتیبانی فروش گفت:

   سلام
   باید توسط کارشناس برسی شود ولی احتمال زیاد پمپ بنزین شما مشکل فنی دارد.

  2. پشتیبانی فروش گفت:

   باسلام و خسته نباشید.

   یکی از این دلایل از خرابی پمپ بنزین میباشد که وقتی گرم میشه قطع میکنه و با گذشت زمان خنک میشه و به کار میوفته

   دلیل دیگری میتونه اتصالی رله دوبل باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *