مقالات

چگونه مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟

کاهش مصرف سوخت خودرو

کاهش مصرف سوخت خودرو جزو دغدغه‌های اصلی تمامی رانندگان است و روش‌های مختلفی برای این منظور وجود دارند. متاسفانه قسمت عمده‌ای از خودروهای تولید شده در داخل کشور از نظر مصرف سوخت استاندارد نیستند

و این عامل باعث شده است تا خریداران این خودروها هزینه‌های بیشتری را برای خرید بنزین صرف کنند و در مواقع بسیاری نیز مشاهده شده است که صاحبان خودروها به منظور فرار از هزینه‌های سنگین خرید بنزین به استفاده از وسایل نقلیه عمومی پناه برده‌اند.

همچنین، افزایش مصرف بنزین به معنای افزایش میزان آلودگی هوا می‌باشد و بوجود آمدن پدیده وارونگی دمایی در فصل‌های سرد سال باعث شده است تا این مسئله در کلان شهر‌ها به یکی از معضل‌های جدی برای مسئولان تبدیل شود و کارشناسان خودرو در تلاش هستند تا بتوانند از روش‌‌های مختلفی برای کاهش مصرف سوخت خودرو استفاده کنند تا میزان آلودگی هوا کاهش یابد.

با این حال، ذکر این نکته خالی از لطف نیست که برخی از عادت‌های رانندگان همچون: خاموش نکردن اتومبیل در چراغ قرمز و یا عدم توجه به مشکلات فنی خودرو می‌تواند میزان مصرف سوخت اتومبیل‌های سواری را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و هزینه‌های گزافی را به آن‌ها تحمیل کند.

بطور کلی، در خودروهای بنزینی میزان مصرف سوخت از اهمیت بیشتری برخوردار است و کاهش مصرف سوخت خودرو با کمک روش‌های مختلف از جمله تعویض فیلتر هوای خودرو که در مقاله قبلی به ن پرداختیم می‌تواند آلودگی هوا را کاهش دهد و زمینه را برای صرفه جویی در هزینه‌های بنزین فراهم کند.

در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات جامع و مفیدی را در رابطه با عوامل موثر بر میزان مصرف سوخت اتومبیل به شما عزیزان ارائه دهیم و 20 روش اصولی و عملی برای کاهش مصرف سوخت خودرو را معرفی نماییم.

روش های کاهش مصرف سوخت خودرو

چرا باید مصرف سوخت خودرو را بهینه کنیم؟

اثر جمعی خودروها بر روی میزان آلودگی هوا غیر قابل انکار است و به عنوان مثال: کاهش مصرف سوخت تمامی اتومبیل‌ها به میزان 10 درصد تاثیر بسیار بزرگی را بر روی میزان آلودگی هوا خواهد گذاشت

و از آن‌جایی که تحقیقات علمی صورت گرفته در زمینه مواد شیمیایی آزاد شده از اگزوز‌ خودروها ثابت کرده‌اند که استشمام این ترکیبات باعث افزایش بروز بیماری‌های قلبی، انواع سرطان‌ها و بیماری‌های ریوی می‌شود، گام برداشتن در مسیر کاهش مصرف سوخت خودرو به نفع تمامی مردم جامعه خواهد بود و کیفیت زندگی افزایش خواهد یافت.

 فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار

همچنین، قیمت بنزین در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری را داشته است و صرفه جویی در مصرف بنزین باعث کاهش هزینه‌های رانندگی خواهد شد و فشار مالی کم‌تری را به شما وارد خواهد کرد.

بنابراین، شما نیز جزو ذینفعان اصلی کاهش مصرف سوخت خودرو هستید و می‌توانید با کمک راهکار‌هایی که در قسمت‌های بعدی به آن‌ها اشاره خواهیم کرد میزان مصرف سوخت اتومبیل شخصی خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و از مزایای فراوان آن بهره‌مند گردید.

دلایل افزایش مصرف سوخت

ایرادات فنی خودرو اصلی‌ترین دلیل افزایش میزان مصرف سوخت محسوب می‌شوند و به عنوان مثال: کثیف بودن و یا کهنه بودن فیلتر هوا می‌تواند میزان مصرف بنزین را تا 25 درصد افزایش دهد که مقدار قابل توجهی است.

با این حال، موارد دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند باعث افزایش مصرف بنزین در اتومبیل‌های شخصی شوند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مواردی همچون:

بی کیفیت بودن بنزین و عادت‌های رانندگی اشاره کرد که در قسمت‌های بعدی به صورت مفصل معرفی خواهند شد.

همچنین، ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اتومبیل‌های قدیمی از مصرف بنزین بیشتری برخوردار هستند و دلیل این موضوع وجود ایرادات فنی در این خودروها می باشد

و بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که موتور اتومبیل‌های فرسوده و قدیمی معمولاً از حجم بیشتری برخوردار است و بازده موتور این خودروها به اندازه اتومبیل‌های جدید نیست و این عامل باعث می‌شود تا میزان مصرف بنزین در این خودروها به میزان قابل توجهی بیشتر از اتومبیل‌های جدید و صفر کیلومتر شود.

خرید لوازم یدکی ریو

20 روش و ترفند کاهش مصرف سوخت خودرو

در ادامه به 20 روش و راهکار برای کاهش مصرف بنزین و سوخت خودرو می پردازیم:

رانندگی با سرعت استاندارد:

رانندگی با سرعت 70 تا 80 کیلومتر در ساعت بهترین روش برای کاهش مصرف سوخت خودرو است و تحقیقات صورت گرفته در این زمینه نشان داده‌اند که میزان مصرف سوخت اتومبیل در این بازه سرعت بهینه است و مصرف بنزین اتومبیل به ازای هر 7 کیلومتر افزایش سرعت خودرو در حدود 6 تا 8 درصد افزایش می‌یابد.

خاموش کردن ماشین در هنگام توقف:

خاموش کردن اتومبیل در حالت ایستاده یکی دیگر از روش‌های مدیریت مصرف بنزین است و شما می‌توانید با خاموش کردن اتومبیل خود در هنگام ایستادن در پشت چراغ قرمز از هدر رفتن بنزین جلوگیری نمایید و بطور کلی، خاموش کردن ماشین در توقف‌های بیش از 1 دقیقه می‌تواند تا 5 درصد در مصرف بنزین صرفه جویی کند.

 

خاموش بودن خودرو موجب کاهش مصرف سوخت می شود

استفاده از روغن موتور استاندارد:

کهنه بودن روغن موتور و یا استفاده از روغن‌های غیر استاندارد باعث افزایش اتلاف انرژی موتور می‌شود و شما می‌توانید با خرید روغن موتور استاندارد و بررسی دوره‌ای کیفیت روغن موتور در حدود 2 تا 3 درصد در مصرف بنزین صرفه جویی کنید و از مزایای آن در بلند مدت بهره‌مند شوید.

خرید لوازم یدکی زانتیا

فشار دادن پدال ترمز در حالت ایستاده:

سیستم ترمز خودرو از نیروی موتور برای تقویت فشار پای راننده به منظور اعمال ترمز استفاده می‌کند و تحقیقات صورت گرفته در این زمینه ثابت کرده‌اند که فشار دادن پدال ترمز در وضعیت ایستاده می‌تواند تا میزان 20 درصد میزان مصرف بنزین را افزایش دهد و می‌توان با ترک این عادت غلط در مسیر کاهش مصرف سوخت خودرو گام برداشت.

همچنین بخوانید : چرا پدال ترمز سفت می شود ؟

وجود ایراد در سیستم جلوبندی خودرو:

تنظیم نبودن سیستم جلوبندی خودرو باعث کشیده شدن فرمان به سمت چپ و یا راست خواهد شد و این عامل می‌تواند میزان مصرف بنزین را در حدود 10 درصد افزایش دهد.

بنابراین، در صورتی که جلوبندی اتومبیل شما دارای ایراد می‌باشد بهتر است که در اولین فرصت آن را برطرف کنید تا میزان مصرف سوخت اتومبیل شما کاهش یابد.

تنظیم نبودن چگونه منجربه افزایش مصرف سوخت خودرو می شود ؟

تنظیم نبودن موتور و سیستم ECU خودرو باعث بوجود آمدن مشکلاتی در چرخه احتراق بنزین خواهد شد و این حالت می‌تواند میزان مصرف سوخت اتومبیل شما را تا میزان 25 درصد افزایش دهد.

بنابراین، در صورت استشمام بوی بنزین از اگزوز سریعاً برای تنظیم موتور اتومبیل خود اقدام نمایید تا از هدر رفتن بنزین و وارد شدن آسیب‌های جدی به اجزای مختلف موتور جلوگیری کنید.

از فیلتر هوای با کیفیت استفاده کنید:

کهنه بودن فیلتر هوا و مسدود بودن مجاری آن باعث افزایش مصرف سوخت تا میزان 25 درصد خواهد شد و بررسی دوره‌ای کیفیت فیلتر هوا جزو فرایند‌های ضروری می‌باشد.

وجود فیلتر هوای تمیز موجب کاهش مصرف سوخت خودرو می شود

تنظیم کردن فشار باد تایر‌ها در فصل‌های مختلف:

تنظیم نبودن فشار باد تایر‌ها ضمن تسریع روند از بین رفتن عاج‌های تایر، زمینه را برای افزایش مصرف سوخت خودرو تا میزان 15 درصد فراهم می‌کند و این نکته توسط قسمت عمده‌ای از رانندگان مورد غفلت قرار گرفته است و بالانس کردن میزان باد تایر‌ها باعث کاهش مصرف سوخت خودرو خواهد شد.

همچنین بخوانید : چگونه عمر مفید لاستیک خودرو را افزایش دهیم ؟

ترمزگیری شدید در سرعت‌های بالا:

رانندگی در سرعت‌های بالا عواقب مختلفی را به همراه دارد و یکی از آن‌ها افزایش مصرف سوخت است. همچنین، ترمزگیری شدید در سرعت‌های بالا باعث اتلاف انرژی موتور خواهد شد و میزان مصرف سوخت اتومبیل را تا میزان 20 درصد افزایش خواهد داد.

معیوب بودن درب باک بنزین:

بنزین جزو سیالات فرار محسوب می‌شود و معیوب بودن درب باک بنزین باعث تبخیر بنزین خواهد شد و شدت این فرایند در فصل‌های گرم سال افزایش خواهد یافت.

بنابراین، همواره از محکم بودن درب باک بنزین مطمئن شوید تا از هدر رفتن سوخت جلوگیری نمایید.

صندوق عقب خودرو را خلوت کنید:

افزایش وزن خودرو یکی از عوامل موثر در افزایش مصرف بنزین است و میزان مصرف سوخت خودرو به ازای هر 50 کیلوگرم وزن اضافی به میزان 3 درصد افزایش می‌یابد و خارج کردن وسایل اضافی از صندوق عقب بهترین راه برای کاهش مصرف سوخت خودرو از طریق کاهش وزن خودرو است.

کاهش بارخودرو موجب مصرف کمتر سوخت می شود

افزایش سرعت خودرو به صورت ناگهانی:

افزایش شتاب و سرعت خودرو به صورت ناگهانی باعث به هم خوردن نسبت میان سوخت و اکسیژن در پیستون‌ها خواهد شد و این عامل می‌تواند باعث هدر رفتن بنزین در هنگام شتابگیری شود.

بنابراین، در هنگام افزایش سرعت خودرو عجله نکنید و این کار را به آرامی انجام دهید.

خرید لوازم یدکی دینا پارت

فشردن همزمان پدال گاز و ترمز:

برخی از رانندگان عادت دارند که از پدال ترمز به عنوان تکیه گاه برای پای خود استفاده نمایند و این افراد در سرعت‌های بالا بطور همزمان از پدال‌های گاز و ترمز برای کنترل اتومبیل استفاده می‌کنند و ترک کردن این عادت غلط و خطرناک می‌تواند باعث کاهش مصرف سوخت خودرو شود.

فاصله خود را با اتومبیل جلویی حفظ کنید:

نزدیک شدن بیش از حد به اتومبیل جلویی در هنگام رانندگی باعث کاهش تسلط شما خواهد شد و میزان استفاده از ترمز را افزایش خواهد داد.

بنابراین، بهتر است که در هنگام رانندگی حداقل 6 متر با اتومبیل جلویی فاصله داشته باشید تا نیروی موتور صرف استفاده مداوم از ترمز نشود.

همچنین بخوانید : چرا باتری ماشین خالی می کند ؟

استفاده از کروز کنترل در بزرگراه‌ها:

سیستم کروز کنترل باعث تثبیت سرعت خودرو در هنگام رانندگی می‌شود و زمینه را برای کاهش مصرف سوخت خودرو فراهم می‌کند زیرا در صورت روشن بودن کروز کنترل دیگر نیازی به افزایش و کاهش شتاب خودرو و استفاده مداوم از ترمز وجود ندارد و اتومبیل با یک سرعت مشخص به حرکت ادامه خواهد داد.

متناسب بودن سرعت خودرو با شماره دنده:

متناسب بودن سرعت خودرو با شماره دنده باعث بهینه شدن دور موتور و کاهش مصرف سوخت خودرو خواهد شد و رعایت نکردن این موضوع میزان مصرف سوخت را تا 35 درصد افزایش خواهد داد.

پر بودن باک بنزین:

پر بودن باک بنزین باعث افزایش وزن خودرو خواهد شد و همان‌گونه که قبلاً اشاره گردید، میزان مصرف سوخت با افزایش وزن خودرو بیشتر خواهد شد.

بسته بودن پنجره‌ها در سرعت‌های بالا:

باز بودن پنجره‌ها در سرعت‌های بالا باعث از بین رفتن تعادل آیرودینامیکی خودرو و افزایش مصرف بنزین خواهد شد و به همین دلیل است که باید پنجره‌ها در سرعت‌های بالاتر از 60 کیلومتر در ساعت بسته شوند.

تنظیم لاستیک ها برای کاهش مصرف سوخت خودرو

پارک کردن خودرو زیر آفتاب:

پارک کردن اتومبیل در زیر آفتاب باعث بخار شدن بنزین و افزایش مصرف سوخت خواهد شد و بهتر است که در فصل تابستان به این نکته بیشتر دقت شود.

رانندگی در مسیر‌های پرترافیک:

گیر افتادن در ترافیک‌ و رانندگی طولانی مدت در خیابان‌های شلوغ یکی از اصلی‌ترین عوامل افزایش مصرف سوخت می‌باشد و می‌تواند هزینه‌های نگهداری اتومبیل را افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *