مقالات

علت خوابیدن باتری ماشین چیست و چگونه می‌توان آن را حل کرد

خوابیدن باتری ماشین

خوابیدن باتری ماشین که با عبارت‌های دیگری همچون: خالی کردن باتری، دشارژ شدن باتری و یا مردن باتری نیز در میان مکانیک‌ها و متخصصان خودرو شناخته می‌شود یکی از مشکلات رایج سیستم برق خودرو می‌باشد و پدیدار شدن آن می‌تواند از روشن شدن اتومبیل شما جلوگیری کند و باعث آشفتگی شما شود.

باتری یکی از قطعات اصلی سیستم برق اتومبیل می‌باشد و وظیفه تامین الکتریسیته مورد نیاز سیستم‌های برقی خودرو همچون: چراغ‌ها، ضبط صوت، بوق، سیستم استارت و در واقع، تمامی اجزا و قطعات الکتریکی خودرو را بر عهده دارد و توجه به کیفیت و وضعیت باتری اتومبیل و مطمئن شدن از سالم بودن آن یکی از مواردی است که اهمیت آن با آغاز فصل گرما بیش از پیش نمایان می‌شود.

ما در مطالب قبلی از مجله دولوکس کار به افزایش عمر مفید باتری ماشین پرداختیم و جالب است بدانید که باتری‌های اسیدی و باتری‌های اتمی دو مدل از رایج‌ترین باتری‌های موجود در بازار هستند و مدل‌های اسیدی که دارای اسید سولفوریک به عنوان انتقال دهنده یونی می‌باشند نیازمند رسیدگی بیشتری هستند و با رعایت برخی از نکات ساده می‌توان از خوابیدن باتری ماشین جلوگیری کرد.

در ادامه می‌توانید اطلاعات بیشتری را در رابطه با خالی کردن باتری ماشین و روش‌های برطرف کردن آن کسب کنید و با دلایل خوابیدن باتری اتومبیل آشنا شوید.

دلایل خوابیدن باتری ماشین

منظور از خوابیدن باتری ماشین چیست؟

تمامی باتری‌های اتومبیل‌های سواری از نوع باتری‌های 12 ولت هستند و این باتری‌ها باید بتواند ولتاژ و جریان مورد نیاز تمامی سیستم‌ها و قطعات الکتریکی خودرو را تامین کنند.

 فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار

خوابیدن باتری ماشین به معنای عدم توانایی باتری در تامین برق مورد نیاز اجزای الکتریکی اتومبیل است و این حالت می‌تواند مشکلات متعددی را برای شما ایجاد کند.

به عنوان مثال: فرض کنید که در هنگام صبح قصد روشن کردن اتومبیل خود و رانندگی با آن را دارید. در این حالت، چنانچه باتری اتومبیل شما خالی شده باشد سیستم استارت خودرو برق مورد نیاز برای روشن کردن اتومبیل را دریافت نخواهد کرد و اتومبیل شما به دلیل فقدان انرژی الکتریکی زمین گیر خواهد شد.

همچنین، بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که باتری اتومبیل منبعی بی کران از انرژی الکتریکی نیست و دینام خودرو وظیفه شارژ کردن مداوم باتری را بر عهده دارد و دینام اتومبیل انرژی مورد نیاز برای این کار را از طریق یک تسمه با نام تسمه دینام، مستقیماً از موتور خودرو دریافت می‌کند.

بنابراین، عملکرد صحیح دینام ضامن شارژ شدن باتری اتومبیل است و خالی شدن باتری در مواقعی که راننده فاصله زیادی را با شهر و یا تعمیرگاه دارد خبر چندان خوشایندی نیست و می‌تواند دردسر‌های زیادی را برای راننده و سرنشینان خودرو ایجاد کند.

همچنین بخوانید : چرا دینام خودور میسوزد ؟

علائم خوابیدن باتری ماشین

در ادامه به برخی از نشانه های خوابیدن باتری خودرو خواهیم پرداخت:

روشن نشدن اتومبیل:

این مورد اولین نشانه‌ی خالی کردن باتری است و در صورت مشاهده شدن این حالت بهتر است که در وهله اول باتری خودرو بررسی شود.

البته لازم به ذکر است که کم شدن شارژ الکتریکی باتری معمولاً مشکلی را در فصل‌های گرم سال ایجاد نمی‌کند و روشن نشدن ماشین به علت کم شارژ شدن و یا خالی شدن باتری بیشتر در فصل زمستان پدیدار می‌شود زیرا با سرد شدن هوا میزان گرانروی روغن موتور افزایش می‌یابد

و سیستم استارت خودرو در این شرایط به شارژ الکتریکی بیشتری برای روشن کردن اتومبیل نیاز خواهد داشت و به همین دلیل است که قسمت عمده‌ای از رانندگان در فصل‌های سرد سال به معیوب بودن باتری اتومبیل پی می‌برند و تنها در هنگام کاهش دما با مشکل خوابیدن باتری ماشین مواجه می‌شوند.

خرید لوازم یدکی ریو

مشاهده کردن رسوبات اسید در نزدیکی قطب‌های باتری:

این مورد از دیگر نشانه‌های خوابیدن باتری ماشین است و بیشتر در اتومبیل‌هایی مشاهده می‌شود که مدت زمان زیادی را خاموش مانده‌اند.

همان‌گونه که در قسمت‌های قبلی به آن اشاره شد، باتری‌های اسیدی حاوی اسید سولفوریک هستند و میزان آب این باتری‌ها باید در فصل‌های گرم سال دائماً بررسی شود.

در موارد بسیاری مشاهده شده است که کم بودن آب باتری و یا خاموش ماندن اتومبیل باعث تشکیل رسوبات سولفات سرب شده است و این حالت با سر ریز شدن اسید باتری و رسوب کردن اسید باتری در نزدیکی‌ قطب‌های باتری همراه خواهد بود و با مشاهده این مورد می‌توان مطمئن شد که باتری اتومبیل در وضعیت مناسبی قرار ندارد و دلیل روشن نشدن اتومبیل معیوب بودن باتری آن است.

علائم خوابیدن باتری ماشین

پوسیده بودن و یا شل شدن سیم‌های متصل به باتری:

باتری اتومبیل توسط سیم‌های متعددی به دینام و سایر سیستم‌های برقی اتومبیل متصل شده است و پوسیده بودن این سیم‌ها و یا شل شدن آن‌ها مشکلات مختلفی را ایجاد خواهد کرد.

کهنه بودن و یا پوسیده شدن سیم‌های باتری زمینه را برای ایجاد قوس‌‌های الکتریکی و جرقه در قطب‌های باتری فراهم خواهد کرد که بسیار خطرناک هستند و از طرفی، این وضعیت باعث وارد شدن آسیب‌های فیزیکی به باتری خواهد شد و می‌تواند در بلند مدت باعث خوابیدن باتری ماشین شود.

خرید لوازم یدکی زانتیا

بنابراین، همواره ظاهر باتری و قطب‌های آن را بررسی کنید و از میزان آب موجود در داخل سلول‌های باتری مطمئن شوید تا این قطعه بسیار مهم به دلیل سهل انگاری دچار خرابی نشود.

دلایل خوابیدن باتری ماشین:

خوابیدن باتری خودرو با علت‌های مختلفی پدیدار می‌شود که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مواردی همچون:

  • روشن ماندن چراغ‌ها یا ضبط صوت اتومبیل
  • خاموش ماندن اتومبیل برای مدتی بیش از 1 ماه
  • نصب کردن سیستم‌های صوتی و باند‌های پر مصرف بر روی خودرو
  • کهنه بودن باتری
  • گرما و سرمای شدید

اشاره کرد که می‌‌توانند باعث خالی شدن باتری اتومبیل شما شوند و از روشن شدن خودرو جلوگیری نمایند.

بنابراین، می‌توان با رعایت این موارد از خوابیدن باتری ماشین جلوگیری کرد و عمر مفید آن را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

همچنین بخوانید : چه مواردی برای اخذ معاینه فنی بررسی میشود

علت خوابیدن باتری ماشین صفر:

باتری‌های اتومبیل‌های صفر کیلومتر با دلایل مختلفی خالی می‌شوند و این وضعیت از شیوع قابل توجهی در خودروهای داخلی برخوردار است.

در این رابطه بهتر است به این مورد توجه داشته باشید که قسمت عمده‌ای از اتومبیل‌های صفر کیلومتر مدت زمان زیادی را در پارکینگ‌های شرکت‌های اتومبیل سازی انبار می‌شوند و همان‌گونه که در قسمت‌های قبلی نیز به آن اشاره گردید، خاموش ماندن ماشین برای مدتی بیش از 1 ماه باعث تشکیل سولفات سرب و رسوب کردن آن بر روی صفحات باتری می‌شود و این حالت زمینه را برای خوابیدن باتری ماشین فراهم می‌کند.

همچنین، شرکت‌های خودروسازی اتومبیل‌های تولید شده را در محوطه‌های باز انبار می‌کنند و این خودروها در مواجهه با تغییرات آب و هوایی قرار دارند و گرما و سرمای بیش از حد باعث از کار افتادن باتری آن‌ها می‌شود.

بطور کلی، در هنگام خرید باتری به این مورد توجه داشته باشید که چنانچه بیش از 6 ماه از زمان تولید یک باتری خودرو گذشته باشد و باتری مورد نظر در این بازه‌ی زمانی بر روی اتومبیل نصب نشود،‌ احتمال خالی کردن باتری به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد و بهتر است که در هنگام خرید باتری برای اتومبیل خود از انتخاب چنین محصولاتی خودداری نمایید.

علت خوابیدن باتری ماشین صفر

علت خوابیدن باتری ماشین در سرما:

همان‌گونه که قبلاً نیز به آن اشاره گردید، باتری اتومبیل نسبت به تغییرات دمایی حساس است و این مقوله در باتری‌‌های اسیدی نسبت به باتری‌های اتمی از اهمیت بیشتری برخوردار است و نباید باتری‌های اسیدی در مواجهه با گرما و سرمای شدید قرار بگیرند.

همچنین، در فصل زمستان میزان گرانروی روغن موتور افزایش می‌یابد و به همین دلیل است که سیستم استارت خودرو به نیروی الکتریکی بیشتری برای روشن کردن اتومبیل در هوای سرد نیاز دارد و در این حالت، چنانچه باتری اتومبیل شما در وضعیت مناسبی قرار نداشته باشد احتمال روشن شدن اتومبیل در سرمای شدید کاهش می‌یابد و این مسئله می‌تواند مشکلات بسیاری را برای شما ایجاد کند.

همچنین بخوانید : نگهداری خودرو در فصل تابستان

جلوگیری از خوابیدن باتری ماشین:

با رعایت موارد ذکر شده در قسمت‌های قبلی می‌توان از خوابیدن باتری ماشین در اثر شرایط محیطی و یا استفاده نادرست جلوگیری کرد و در ادامه بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که می‌توان با پوشاندن باتری اتومبیل و یا پارک کردن خودرو در پارکینگ از خوابیدن باتری آن در فصل زمستان جلوگیری نمود.

همچنین، بهتر است که در فصل تابستان وضعیت آب سلول‌‌های باتری را بررسی کنید و در صورت نیاز از آب مقطر برای پر کردن محفظه‌های باتری استفاده نمایید و توصیه می‌کنیم که در روز‌های گرم تابستان اتومبیل خود را در سایه و یا پارکینگ قرار دهید تا گرمای هوا باعث سولفاته شدن صفحات باتری نشود.

هنگام خوابیدن باتری ماشین چه کنیم؟

جالب است بدانید که قسمت عمده‌ای از باتری‌های اسیدی قابلیت شارژ مجدد را دارند و به همین دلیل، در هنگام خالی شدن باتری اتومبیل نباید دچار استرس و اضطراب شوید و می‌توانید از روش جامپ استارت کردن که با عبارت‌های دیگری همچون باتری به باتری کردن نیز در میان رانندگان شناخته می‌شود برای روشن کردن اتومبیل خود استفاده نمایید.

همچنین، در صورتی که در نزدیکی اتومبیل شما خودروی دیگری پارک نشده است و نمی‌توانید از روش جامپ استارت برای روشن کردن خودرو استفاده کنید می‌توانید اتومبیل خود را با کمک هل دادن روشن کنید و مشکلات باتری و یا دینام خودرو را در اولین فرصت برطرف نمایید.

هنگام خوابیدن باتری ماشین چیکار کنیم

جمع بندی:

خوابیدن باتری ماشین یکی از مشکلاتی است که احتمال وقوع آن در شرایط مختلف وجود دارد و در این مقاله تمامی علت‌های بروز این حالت و روش‌های پیشگیری از خالی شدن باتری ماشین عنوان شدند.

خرید لوازم یدکی دینا پارت

تنها نکته باقی مانده در این رابطه توجه به نکات ایمنی در هنگام باتری به باتری کردن خودرو و استفاده از سیم‌های رابط با کیفیت و دستکش‌های ایمنی در هنگام استفاده از این روش است و شما می‌توانید با رعایت این نکات اتومبیل خود را دوباره روشن کنید و با مراجعه به تعمیرگاه ایرادات باتری خودرو را برطرف نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *