مقالات

علائم خرابی استپر موتور

علائم خرابی استپر موتور

بی شک بررسی علائم خرابی استپر موتور به شما کمک می کند تا سلامت انجین ماشین خود را افزایش دهید. استپر یکی از مهم ترین قطعات به کار رفته در طراحی خودرو به حساب می آید که به علت داشتن کاربرد های زیاد، اهمیت نسبتا بالایی هم به دست آورده است.

جالب است بدانید که بررسی و تحلیل سلامت استپر معمولا پروسه ای نسبتا پیچیده و دشوار دارد. با اینکه علائم خرابی استپر موتور علائم مشخص و واضحی هستند ولی، در هر صورت شما باید با مهم ترین ویژگی های این قطعه با ارزش آشنا باشید تا در هنگام خرابی، به سرعت آن را تعویض نمایید.

لازم به ذکر است که خرابی استپر یا خارج شدن آن از تنظیم می تواند به صورت مستقیم سلامتی کلی و جامع ماشین شما را تحت تاثیر خود قرار دهد.در ادامه به بررسی تمام نکات مهم در مورد عیب یابی استپر موتور خودرو از زبان کارشناسان دولوکس کار می پردازیم:

برای خرید کلیه قطعات و لوازم خودرو می توانید از طریق شماره 09031080083 به صورت رایگان با مشاوران ما تماس گرفته و یا از قسمت فروشگاه قطعه مورد نظر خود را سفارش دهید.

وظیفه استپر موتور خودرو ( Idle Air Control Valve )

بیایید تا کارمان را با بررسی وظیفه استپر موتور خودرو شروع کنیم. به صورت کلی در موتور یک وسیله نقلیه از قطعات و ابزار های مختلفی استفاده شده است. استپر یکی از همین قطعات به شدت مهم و پر اهمیت به حساب می آید که کاربرد های زیادی داشته و شما می توانید آن را در موقعیت های مختلفی مورد استفاده قرار دهید.

stepper motor

استپر که نام دیگر آن Idle Air Control Valve است، می تواند میزان آلایندگی و نحوه عملکرد موتور خودرو را مشخص نماید. استپر یکی از قطعات مهم مربوط به سیستم گشتاور موتور است و اکثر ماشین ها آن را در خود جای داده اند. فعالیت این قطعه پر اهمیت توسط موتور و سنسور های عملکردی دستگاه مشخص می شود. به صورت کلی این دستگاه وظیفه دارد تا میزان هوای ورودی به موتور در هنگام حرکت آرام را تنظیم کند.

توجه داشته باشید که این قطعه اهمیت زیادی داشته و خرابی آن می تواند تنظیم هوای موتور را به صورت کامل بهم بریزد. زمانی که پدال گاز توسط شما به عنوان راننده فشرده نمی شود، این قطعه وارد عمل شده و هوای موتور و تراکم سوخت را تنظیم می کند. در ضمن، این قطعه بر روی پروسه روشن شدن ماشین شما هم به صورت مستقیم تاثیر گذار است.

علائم خرابی استپر موتور

دیگر وظیفه مهم استپر تنظیم سرعت خودروی شما در هنگام عوض کردن دنده می باشد. زمانی که شما پای خود را از روی پدال گاز بر می دارید و در حال تعویض دنده هستید، استپر از بسته شدن ناگهانی مسیر هوا جلوگیری کرده و از بهم خوردن تنظیم هوای موتور جلوگیری می کند. در این شرایط، حادثه ای در هنگام تعویض دنده رخ نمی دهد.

جدا از بررسی وظیفه استپر، آشنایی با قطعات و اجزای اصلی آن هم اهمیت زیادی دارد. حتما می دانید که یک وسیله الکترونیکی موجود در ماشین اجزای مختلفی را در خود جای داده است. این اجزا به هم متصل بوده و یک پروسه خاص را به اتمام می رسانند. قطعاتی همچون فنر نگهدارنده، بوش های جدا کننده، شافت استپر، کاهک استپر و موتور الکتریکی را می توان به عنوان مهم ترین قطعات به کار رفته در طراحی استپر شناسایی کرد.

stepper dinapart

خرید استپر موتور پراید دیناپارت

آیا استپر موتور در شتاب خودرو تاثیر دارد؟

با اینکه استپر به صورت مستقیم بر روی شتاب و سرعت خودروی شما تاثیر گذار نیست ولی، خرابی آن می تواند تاثیرات متنوعی را برای ماشین به همراه داشته باشد. به صورت کلی خرابی قطعات مختلف موتور ماشین می تواند نتایج مطلوبی را برای شما ایجاد کند.

هنگامی که یکی از قطعات مهم و پر اهمیت همچون استپر با مشکل مواجه شود، شما باید به دنبال تعمیر فوری آن باشید. چرا که این قطعه به صورت مستقیم بر روی شتاب و سرعت ماشین تاثیر گذار نیست ولی، اختلال در عملکرد کلی آن می تواند دیگر قسمت های موتور را نیز به خود درگیر کند. در این شرایط خرابی خودرو دو برابر شده و سلامت خودرو شما به خطر میافتد.

پس، اگر شما هم به دنبال داشتن ماشینی سالم هستید، بهتر است که استپر خودرو خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که هیچ مشکلی در عملکرد آن وجود ندارد.

آیا استپر موتور در شتاب خودرو تاثیر دارد؟

نحوه تنظیم استپر پراید

به صورت کلی تنظیم استپر پراید به صورت دستی پروسه حساسی است. به همین علت هم ما به شما توصیه می کنیم تا از خدمات یک تعمیر کار حرفه ای و یک تکنسین مجرب در این زمینه استفاده کنید. ولی اگر بنا به هر دلیلی امکان استفاده از خدمات یک تیم تعمیراتی حرفه ای وجود ندارد، شما می توانید خودتان هم نسبت به تنظیم استپر پراید اقدام نمایید.

توجه داشته باشید که شما باید از بهترین مواد اولیه در جهت تنظیم استپر استفاده کنید و تحت هیچ شرایط نوک استپر را تحت فشار قرار ندهید.
برای تنظیم این قطعه پر اهمیت در ابتدا شما باید استپر را ببندید و سوئیچ خودرو خود را به مدت 5 ثانیه باز نمایید. در مرحله بعد شما باید سوئیچ را به مدت 10 ثانیه ببندید و این پروسه را 3 بار تکرار کنید. این روش تنظیم استپر برای قطعاتی مورد استفاده قرار می گیرد که برای نظافت و تمیز شدن باز شده اند. اگر شما برای دلایل دیگری استپر را باز کردید، ماشین را به سراغ تعمیر کار ببرید.

نحوه تنظیم استپر پراید

خرید لوازم یدکی پراید

علائم خرابی استپر موتور

همانطور که در قسمت های قبل تر هم به این مسئله به شدت مهم اشاره کردیم، بررسی علائم خرابی استپر موتور می تواند اهمیت زیادی داشته باشد.

1- بی نظمی در دور موتور

به صورت کلی، یکی از مهم ترین علائم مربوط به خرابی استپر، از بین رفتن نظم در دور آرام است. زمانی که استپر خراب شود، موتور هم از حالت تنظیم شده خود خارج یم شود.در این شرایط، ماشین شما در دور پایین و زمانی که پای خود را از روی گاز برداشته اید کمی نا منظم کار خواهد کرد. گاهی اوقات دور ماشین در این شرایط ناگهانی کم و زیاد می شود.

2- روشن شدن چراغ چک موتور

دومین مورد از علائم خرابی استپر موتور مربوط به روشن شدن چراغ چک موتور است. هنگامی که چراغ چک موتور شما روشن می شود، یعنی یکی از قطعات خراب شده و شما باید به دنبال تعمیر آن باشید. توجه داشته باشید که تعمیر این مسئله همیشه خیلی راحت نیست و روشن شدن چراغ چک موتور هم به صورت مستقیم به استپر اشاره نمی کند. ولی با بررسی موتور شما می توانید خیلی بهتر خرابی را شناسایی نمایید.

خاموشی موتور به صورت ناگهانی

همچنین بخوانید: علت روشن شدن چراغ ABS چیست؟

3- خاموشی موتور به صورت ناگهانی

خاموشی موتور به صورت ناگهانی را می توان به عنوان سومین مورد از مهم ترین علائم خرابی استپر موتور شناسایی کرد. زمانی که استپر ماشین شما خراب می شود، موتور از تنظیم خارج خواهد شد. در این شرایط احتمال خاموشی ناگهانی و خود به خودی موتور بالا تر می رود. در ضمن، این مسئله نشان دهنده شدید بودن خرابی استپر است و شما باید به درستی موتور را مورد بررسی قرار دهید.

اگر عیب یابی در این مرحله به خوبی صورت نگیرد، ماشین شما با مشکلات جدی یا حتی خرابی موتور مواجه خواهد شد. در موارد شدید علائم خرابی استپر موتور می توانند موتور را به صورت کامل از کار بیندازند و از روشن شدن ماشین شما جلوگیری نمایند.

خاموشی موتور به صورت ناگهانی

همچنین بخوانید: آشنایی با علائم خرابی منیفولد

علت کثیف شدن استپر موتور

یکی از مهم ترین دلایلی که می توان برای خرابی استپر تعریف کرد، کثیف شدن این قطعه است. شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که مهم ترین علت کثیف شدن استپر موتور چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که آلودگی هوا به عنوان مهم ترین علت کثیف شدن استپر شناخته شده است.

استپر همواره بر روی دریچه های مربوط به منیفولد قرار گرفته و هوای موتور را کنترل می کند. این مسئله می تواند باعث شود تا استپر همواره در معرض آلودگی ها و مشکلات مختلف باشد.
در نتیجه، زمانی که شما در آب و هوای آلوده، خاکی یا کثیف رانندگی می کنید، به ساختار استپر آسیب های جدی را وارد خواهید کرد. لازم به ذکر است که دومین دلیل خرابی این قطعه، رسوبات کربن و سوخت می باشد. بالاخره سوخت های فسیلی همچون بنزین می توانند کمی رسوب تولید کنند. زمانی که رسوبات خودرو به استپر برسد، عملکرد آن را مختلف کرده و به ساختار کلی و جامع آن آسیب های جدی وارد می نماید.

علت کثیف شدن استپر موتور

علت داغ شدن استپر ماشین

بررسی علت داغ شدن استپر ماشین هم می تواند به شما کمک کند تا از بروز علائم خرابی استپر موتور جلوگیری نمایدی. بالاخره استپر قطعه مهمی است که در موتور ماشین قرار می گیرد. زمانی که بر اثر بالا رفتن دمای موتور این قطعه هم گرم شود، خطر خاصی شما را تهدید نمی کند.

ولی، زمانی که استپر بیش از حد معمول داغ می شود، شما باید قطعات الکتریکی آن را مورد بررسی قرار دهید. چرا که در این شرایط استپر بیش از حد مورد نیاز نیروی الکتریسیته دریافت کرده و به علت ناتوانی در تحمل، دمای خود را افزایش می دهد.

علائم خرابی استپر موتور

همچنین بخوانید: انواع تسمه تایم خودرو و علائم خرابی آن

نحوه تعویض استپر

اگر شما هم با علائم خرابی استپر موتور ماشین مواجه شده اید و به دنبال تعویض آن هستید، بهتر است که از خدمات یک تیم تعمیراتی حرفه ای استفاده کنید. چرا که برخی از موتور ها پس از تعویض استپر، باید ECU را به دیاگ متصل کنند و آن را ریست نمایند.

ولی به صورت کلی در ابتدا شما باید استپر را پیدا کنید، باتری را جدا کنید، پوشش استپر را از اطراف آن جدا کنید. در مرحله بعد شما باید سنسور ها و قطعات الکتریکی متصل به استپر را جدا نمایید. در نهایت شما می توانید استپر جدید را بر روی محل انتخاب شده قرار دهید و همه قطعات باز شده را دوباره ببندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *