مقالات

دلایل خفه کردن ماشین و روش های پیشگیری از آن

دلایل خفه شدن ماشین

برای آنکه موتور خودرو به راحتی روشن شود و شروع به کار نماید می بایست مقدار مناسب و مشخصی از ترکیب سوخت و هوا در آن موجود باشد. چنانچه نسبت هر کدام از این ها به اندازه مناسب نباشد موتور ماشین در روشن شدن دچار اختلال می گردد و عمل خفه کردن ماشین رخ می دهد.

آیا تا کنون با خفه کردن خودرو روبرو شده اید؟ آیا می دانید خفه کردن ماشین چه علائمی دارد؟ آیا می دانید برای جلوگیری کردن از خفگی ماشین چه باید کرد و در صورت بروز این مشکل چه اقداماتی باید انجام داد؟علت خفگی ماشین چیست؟علت خفه کردن ماشین انژکتور چیست؟

چرا ماشین خفه می کند

با ما در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در مورد خفه کردن خودرو و نحوه برخورد با آن کسب نموده و پاسخ سؤال های خود را در این زمینه دریافت نمایید.

فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار

خفه کردن ماشین چگونه اتفاق می افتد؟

خفه کردن ماشین چگونه اتفاق می افتد؟

قبل از اینکه در مورد خفه کردن ماشین اطلاعاتی داشته باشیم باید نسبت به سایر قطعات و لوازم یدکی ماشین اطلاع کسب کنیم همانطور که می دانید با پیشرفت تکنولوژی و اختراع خودرو تحول عظیمی در زندگی بشر رخ داد. خودروها به منظور تسهیل و تسریع در ایاب و ذهاب، ترابری و حمل و نقل وارد زندگی انسان شدند.

امروز با توسعه این فناوری، انواع بسیار مختلفی از خودرو تولید می شوند. گفتنی است خودرو از اجزای مختلفی مثل پروانه، واتر پمپ، کویل، وایر شمع، دلکو، باتری، استارت، دینام و… تشکیل یافته است.

خرید لوازم یدکی تندر نود

خفه کردن ماشین چگونه اتفاق می افتد؟

برای اینکه یک خودرو دارای کارکرد صحیحی باشد می بایست تمام اجزاء آن سالم بوده و به صورت هماهنگ با یکدیگر کار کنند.در صورت خراب شدن یک جزء از آن سیستم به درستی کار نمی کند.خفه کردن خودرو نمونه ای از عدم سلامت و کارکرد هماهنگ اجزاء می باشد.

خفه کردن ماشین امکان دارد در همه انواع خودرو به وجود آید ولی این مورد در مدل های کاربراتوری خودرو بیشتر اتفاق می افتد.در ایران ماشین های تولید شده تا سال 1385 از نوع کاربراتوری هستند در نتیجه بیشتر با مشکل خفه کردن مواجه می شوند.لازم به ذکر است که به منظور روشن شدن موتور خودرو، به میزان مناسب و مشخصی از ترکیب هوا و سوخت یا بنزین نیاز می باشد به طوری که در مقابل هر 1 واحد موجود از بنزین 14.7 واحد از هوا مورد نیاز است.

پیشنهاد مطاله : چرا فیوز خودرو می سوزد ؟

علت خفه شدن ماشین هنگام گاز دادن چیست؟

علت خفه شدن ماشین هنگام گاز دادن چیست؟

مطابق با آنچه که قبلاً ذکر شد برای آنکه موتور خودرو به راحتی روشن شود و شروع به کار نماید می بایست مقدار مناسب و مشخصی از ترکیب سوخت و هوا در آن موجود باشد چنانچه نسبت هر کدام از این ها به اندازه مناسب نباشد موتور ماشین در روشن شدن دچار اختلال می گردد.

علت خفه شدن ماشین هنگام گاز دادن چیست؟

خرید لوازم یدکی زانتیا

یعنی اگر فرضاً در اثر استارت زدن های مداوم بنزین بیشتری وارد موتور شود، موتور در روشن شدن دچار مشکل شده و در اصطلاح دچار خفگی می شود.در واقع خفه کردن خودرو و مشکل در روشن شدن موتور می تواند بخاطر دلایل گوناگونی رخ دهد اما

 • وجود نارسایی در سیستم سوخت خودرو
 • نرسیدن برق
 • خراب بودن وایبرها

از مهم ترین و اصلی ترین دلایل خفگی خودرو می باشند.

به عبارتی حادث شدن خفگی خودرو در هنگامی است که مقداری زیادی از بنزین وارد سیلندر شده و به اندازه کافی اکسیژن برای انجام عمل احتراق در آن نباشد.بهترین کاری که در هنگام خفه کردن ماشین می شود انجام داد، استارت زدن های پیاپی و متعدد بدون فشردن پدال گاز ماشین و یا هل دادن ماشین می باشد.

دلایل مهم خفه شدن ماشین

خرید لوازم یدکی پژو پارس

 برخی از دلایل خفه کردن ماشین

در ادامه مقاله به بررسی برخی از مهم ترین دلایل خفه شدن ماشین ها می پردازیم. در هنگام مواجه شدن با این مشکلات، متوجه خواهیم شد که اتومبیل دچار خفگی شده است:

1- خفه شدن خودرو در زمان استارت زدن

اجزای سیستم برق ماشین شامل وایر شمع، کویل، انژکتورها، باتری و دینام می باشد که ایجاد مشکل در هر کدام از این قطعات می تواند موجب خاموش شدن خودرو در حین استارت شود. در ذیل تشریح وظایف هر یک از این قطعات ذکر شده است.

 وایر شمع :

وایر شمع وظیفه انتقال دادن جریان برق و یا الکتریسیته را به شمع ها داشته و با این کار به وسیله وایرهای شمع و نیز لایه های عایقی میان آن ها جرقه ایجاد می گردد.

وایر شمع

 کویل :

تقویت نمودن ولتاژهای مربوط به باتری وظیفه کویل است و در صورت اینکه این وظیفه به خوبی انجام نگردد موجب ایجاد مشکلات جدی خواهد شد.

خرابی کویل خودرو

خرید لوازم یدکی سمند

 انژکتورها :

وظیفه انژکتورها همانند کاربراتور ترکیب نمودن هوا با سوخت و تزریق نمودن آن در موتور ماشین می باشد.

 انژکتورها

باتری :

امکان خفه کردن ماشین و روشن نشدن آن در هنگام اتمام یا خراب شدن باتری موتور وجود دارد.در واقع یکی دیگر از عوامل روشن نشدن ماشین کار نکردن باتری به صورت درست و یا ضعیف بودن آن می باشد.ضعیف استارت خوردن ماشین و یا استارت نخوردن آن از علائم این حالت می باشد.

دلایل خوابیدن باتری ماشین

 دینام :

پر نگه داشتن باتری وظیفه این قطعه می باشد.گفتنی است که خفه کردن ماشین و خودرو دارای علائم و نشانه هایی است که در ادامه به آن پرداخته می شود.

دینام

پیشنهاد مطالعه : نگهداری خودرو در تابستان چگونه است ؟

علت خفه کار کردن ماشین پراید انژکتور چیست؟

گفتنی است که خفه کردن ماشینهایی مثل پراید در انواع و مدل های مختلف ، امکان دارد اتفاق بیافتد ولی این مورد در مدل های کاربراتوری بیشتر مشاهده می گردد.همانطور که پیکره بدن انسان در زمان بیماری و فقدان سلامت دارای علائم و نشانه هایی است، خودرو هم در زمان عدم سالم بودن هر یک از اجزاء و بخش هایش دارای نشانه ها و علائمی می باشد.

لذا خفه کردن ماشین پراید انژکتور هم دارای علائم و نشانه هایی به شرح ذیل می باشد:

 •  به مشام رسیدن بوی خام بنزین به ویژه در پیرامون و اطراف اگزوز
 •  به چرخش درآمدن موتور ماشین در هنگام استارت زدن اما عدم روشن شدن آن
 • روشن نشدن ماشین و خاموش شدن آن همراه با دل دل زدن در صورت روشن شدن موتور

 

علت خفه کار کردن ماشین پراید انژکتور

خرید لوازم یدکی پژو 405

چگونه از خفه کردن ماشین جلوگیری کنیم؟

در ماشین های کاربراتوری که غالباً خفه کردن در آن ها اتفاق میافتد، فشردن پدال گاز حتی اگر ماشین هم خاموش باشد، باعث ورود مقدار اندکی بنزین به درون محفظه کاربراتور می شود.

همانطور که ذکر شد وجود بنزین به مقدار بیشتر از موردنیاز باعث خفگی خودرو می شود.لذا می بایست از فشردن متعدد و پیاپی پدال گاز پیش از روشن نمودن ماشین اجتناب کرد.در حقیقت یک خودروی کاربراتوری بی نقص و سالم، به راحتی با کشیدن ساسات و فشردن پدال گاز به مقدار کم، روشن می شود و نیازی به فشار دادن پیاپی و متعدد پدال گاز وجود ندارد.

چگونه از خفه کردن ماشین جلوگیری کنیم

در صورت لزوم برای استفاده از خودرو برای طی نمودن یک مسافت کوتاه، می بایست از خاموش نمودن خودرو در حالت سرد اجتناب شده و دقایقی تا گرم شدن پیشرانه صبر نمود.شایان ذکر می باشد که خاموش نمودن زودهنگام ماشین چه در مدل انژکتوری و چه در مدل کاربراتوری موجب خیس شدن شمع ها به دلیل وجود بنزین های نسوخته درون محفظه مربوط به احتراق شده و باعث خفه کردن خودرو شود.

پیشنهاد مطالعه : چرا دینام خودرو می سوزد ؟

چگونه ماشین خفه کرده را روشن کنیم ؟ ( رفع خفگی ماشین انژکتوری و کاربراتوری )

همانطور که در بالا بیان شد اصلی ترین و مهم ترین دلیل خفه کردن ماشین چه در مدل انژکتوری و چه در مدل کاربراتوری فقدان هوا و اکسیژن کافی در محفظه کاربراتور به منظور ترکیب شدن با سوخت و روشن شدن موتور می باشد. لذا در این حالت می بایست هوا و اکسیژن را به مقدار بیشتری به سوخت تزریق نمود.

در صورتیکه خودروی شما از نوع انژکتوری است می بایست شمع های موجود در موتور را باز نموده و پس از خشک نمودن آن ها دوباره بر سر جای خود نصب نمایید.در این زمان با فشار دادن آن می توانید تراکم را کم نموده و پس از آن اقدام به قرار دادن مدادی درون پیستون نمایید.

در زمان رسیدن مداد به بالاترین نقطه، موتور آغاز به گردش نموده و عمل فیلتر گیری انجام می گردد و چنانچه نوع خودروی شما کاربراتوری می باشد می بایست در این زمان هوا را به میزان بیشتری به سوخت درون کاربراتور تزریق نمایید، برای این کار همزمان با فشردن پدال گاز تا آخر استارت بزنید.

احتمال روشن شدن ماشین با میزان زیادی از دود سیاه رنگ پس از 10 الی 15 ثانیه وجود دارد. به آرامی پدال گاز را رها نموده و نگه داشتن آن را حدود 2000 دور بر دقیقه به مدت 1 الی 2 دقیقه نگه دارید.اگر در این مرحله موفق نشدید، خونسردی خود را حفظ نموده و ماشین را به مدت 20 دقیقه به حال خودش رها سازید تا در این مدت عمل تبخیر بنزین از داخل پیاله کاربراتور انجام شود. سپس مراحل ذکر شده را مجدداً تا حصول موفقیت انجام دهید.

رفع خفگی ماشین انژکتوری و کاربراتوری

خرید لوازم یدکی تیبا

 علت خفه شدن موتور هنگام گاز دادن چیست؟

دلیل و علت خفه شدن ماشین هنگام گاز دادن رسیدن مقدار زیادی بنزین به داخل سیلندر ها و سیستم احتراق اتومبیل و نبود اکسیژن کافی داخل سیستم سوخت رسانی خودرو است. در این شرایط برای رفع خفگی ماشین انژکتوری و یا کاربراتوری باید در این حالت هوا و اکسیژن را به مقدار بیشتری به سوخت تزریق نمود.برای رفع خفگی موتور انژکتوری می توان شمع های خودرو را باز و دوباره سر جای خود بست.

علت خفه شدن ماشین هنگام گاز دادن

نکته پایانی :

در نهایت باید گفت توجه و رعایت برخی از نکات و اصول باعث می شود تا از خفه کردن ماشین پیشگیری، روشن شدن موتور آن را نیز تضمین نماید.این نکات و اصول شامل داشتن باتری سالم، اطمینان از سالم بودن تسمه تایم و تسمه دینام، صافی بنزین و شمع ها و استفاده کردن از سوخت مناسب می باشد.

نکته حائز اهمیت در مورد استفاده از سوخت مناسب این است که شما می بایست همیشه با توجه به دفترچه ماشین خود اقدام به سوخت گیری مناسب نمایید.زیرا ممکن است اکتان بنزین قید شده در دفترچه مثلاً با اکتان بنزین سوپر مورد استفاده متفاوت بوده و در بلند مدت به خودرو آسیب وارد نماید.

برخی از سوالات متداول

دیدگاهی در مورد “دلایل خفه کردن ماشین و روش های پیشگیری از آن

 1. محمدرضا گفت:

  سلام وقتتون بخیر.
  من یه سمند مدل پایین دارم که در طول روز یک الی دوبار در حین حرکت خاموش میشه و پس از چند دقیقه استارت روشن میشه و دیگه خاموش میشه. به هنگام روشن شدن بوی بنزین خام به مشام میرسه.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

 2. شهروند مظلوم گفت:

  سلام امروز ماشین من پراید کاربرات خفه کرد بود یه آقا از راه رسید دوتا وایر شمع بلند تر رو با هم جابجا کرد گفت استارت بزن وقتی زدم عطسه کرد و مدوباره زدم ریپ زد دود سیاه سفید زد و بعدش دوباه شمعها رو سر جاشون زد استارت زدم تک روشن شد !!! کسی میدونه این کار ضرر داره یا واقعن روشی هست که فوت کوزه گری بوده ؟؟؟؟؟ اولین بار بود حتی مکانیکای حرفه ای هم ندیده بودم بلد باشن!!!!

  1. پشتیبانی فروش گفت:

   سلام
   شمع های شما نیاز به تعویض دارد

 3. باباطاهر گفت:

  سلام . من یه سمند مدل پایین داشتم این ماشین تند تند خاموش می شد، بردمش مکانیکی گفتند علت خفه شدن ماشین هنگام حرکت به خاطر وایر شمع اش بوده که با تعویض این قطعه ماشین درست شد.

  1. mrzam گفت:

   سلام جناب، درسته خرابی وایر شمع از شایع ترین دلایل خفگی خودرو محسوب می شود.

 4. جمالی گفت:

  سلام تجربه شخصی من میگه خفگی خودرو بیشتر به خاطر اختلال در سیستم سوخت رسانی خودرو عه . خصوصا در پراید های مدل قدیمی این مشکل زیاد دیده میشه و علت خفه کار کردن ماشین پراید انژکتور بدون شک به سیستم سوخت و یا برق رسانی اون برمیگرده.

  1. mrzam گفت:

   دقیقا جناب جمالی، علت خفه شدن ماشین هنگام گاز دادن پراید معمولا به همین خاطر است

 5. تیموری گفت:

  من هم این مشکل رو توی ماشین قبلی ام که کاربراتوری بود داشتم. علت خفگی ماشین در حال حرکت درست نسوختن بنزینه که باید در این حالت توقف کرد و شمع ها رو تمیز و خشک کرد.البته ماشین های نسل جدید این مشکل رو ندارند

 6. نکونام گفت:

  خفه کردن ماشین کاربراتوری خیلی رایجه چون سیستم سوخت این نوع خودروها همیشه مشکل داره

 7. عباس گفت:

  من چند سال پیش پراید داشتم یه بار ماشینم خفه کرد اون موقع فهمیدم که علت خفه شدن ماشین هنگام گاز دادن پراید، درست نسوختن بنزین و مشکل در سیستم سوخت رسانی اونه.

 8. سهند گفت:

  با توجه به توضیحات شما سوالی برام پیش اومد . رفع خفگی پراید کاربراتور با انژکتور تفاوتی داره یا نه؟

 9. فاطمه جعفری گفت:

  سلام
  من یک پرایدانژکتوری دارم که بعضی وقتا خفه میکن!!!
  کلا علت خفه کردن ماشین انژکتور بنظر شما چیه ؟

  1. mrsam گفت:

   سلام روز بخیر خانم جعفری
   همانطور که توضیح داده شد بطور کلی خفه کردن ماشین ( انژکتوری یا کاربراتوری ) به علت نارسایی سیستم سوخت در ماشین می باشد
   و کلا خفه کردن ماشین زمانی اتفاق می افتد که بنزین بیش از حد به سیلندر برسد و اکسیژن کافی برای احتراق وجود نداشته باشد

 10. اصغر ملکیان گفت:

  سلام و روز بخیر
  مطلب خیلی خوبی بود ممنون از سایت دولوکس کار بابت همچین مجله کاربردی
  من یک سوال از کارشناسان شما داشتم ممنون میشم منو راهنمایی کنید
  علت خفه شدن ماشین هنگام گاز دادن چیه ؟
  ماشین من همچین مشکلی رو داره

  1. mrsam گفت:

   سلام روز بخیر اصغر عزیز
   بسیار مچکرم که دولوکس کار رو دنبال می کنید
   اگر بخواهیم پاسخی منطقی برای سوال شما بدیم میشه گفت :
   این امر کاملا طبیعی که هرچه پیچ و خم و طول ورودی هوابیشتر باشد هم مصرف میره بالا و هم قدرت کاهش پیدا میکند و در زمانی که شما میخواید تخت گاز کنید هوا به سختی وارد مانیفولد میشه و ممکن ماشین ریپ بزنه یا خفه کنه 🙂
   و یا گاهی این مشکل مربوط به سیستم جرقست شمع هارو باز کنین خوب به چینی شمعها توجه کنین تا ترک خوردگی نداشته باشن دقت کنین که کدوم شمع مال کدوم سیلندره اگه شمع ها ترک داشتن با عوض کردن شمع وایر ها حل می شه

   1. علی گفت:

    با سلام
    بنده پارس تیوفایو 96دارم هزار قطعه عوض کردم ولی خفگی ماشینم درست نشد.
    شمع و باتری و کاتالیزر و سنسور مپ و سنسور اکسیژن اینارو عوض کردم ولی درست بشو نیست.
    به این حالت که موقعی که یواش گاز میدم یهو ماشین چند ثانیه گاز نمیخوره بعدش یهو در میره.
    یکبار دریچه گازم رو دوباره براش تعریف کردم چونکه برقیه حدودا 1هفته خوب شد دوباره خراب شد. ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

    1. امیر گفت:

     داداش دقیقا همین مشکلو منم دارم ممنون میشم اگه درست شد منم در جریان بزارین خیلی ممنون
     ۰۹۱۴۵۸۷۲۲۴۵

     1. پشتیبانی فروش گفت:

      سلام وقت بخیر
      از دلایل خفه کردن میتونه دلایل پایین باشه
      ضعیف شدن شمع و خرابی وایر کثیفی صافی هوا صافی بنزین جرم گرفتن منیفولد هوا خرابی سنسور اکسیژن و پتانسیومتر دریچه گاز

 11. احمد رضا گفت:

  سلام مقاله بسیار عالی بود
  یک سوال داشتم اینکه رفع خفگی پراید انژکتوری چطوریه ؟

  1. mrsam گفت:

   سلام و درود
   در صورتی که خودروی انژکتوری شما خفه کرد، بهتر است شمع‌ها را باز کنید و آن‌ها را دانه دانه خشک کرده و در جای خود قرار دهید

   1. پشتیبانی فروش گفت:

    سلام
    ممنون از پاسخ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *