مقالات

چرا پدال ترمز سفت می شود

سفت شدن پدال ترمز

سیستم ترمز به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای کنترلی خودرو محسوب می‌شود و رانندگان در صورت بروز هرگونه مشکل در این سیستم دیگر توانایی کنترل و هدایت صحیح اتومبیل را نخواهند داشت و با مشکلات متعددی در هنگام متوقف کردن و یا کاهش سرعت خودرو مواجه خواهند شد.

سفت شدن پدال ترمز که با عبارت‌هایی همچون سفت شدن ترمز و چوب شدن ترمز نیز در میان مکانیک‌ها شناخته می‌شود و همچون خرابی شمع خودرو یکی از رایج‌ترین مشکلات مشاهده شده در سیستم ترمز خودرو می‌باشد و بسیاری از رانندگان از بروز این مشکل شکایت دارند و به دنبال بهترین روش برای برطرف کردن سفت شدن ترمز خودرو هستند.

ما در مطلب قبلی به بررسی سفت شدن فرمان ماشین پرداختیم و امروز قصد داریم یکی از نقایص احتمالی خودرو را بررسی کنیم.سفت شدن پدال ترمز احتمال بروز تصادفات شدید را افزایش می‌دهد زیرا در این حالت میزان تسلط راننده بر روی اتومبیل بسیار کم‌تر می‌شود و فشار دادن بیش از حد پدال ترمز موجب خستگی و کلافگی شما خواهد شد.

فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار

بنابراین، بهتر است که در اولین فرصت برای برطرف کردن این مشکل اقدام نمایید تا ضمن کاهش احتمال بروز حوادث تلخ و دردناک، میزان لذت و آسایش خود در هنگام رانندگی را افزایش دهید و از خسته شدن پاهای خود جلوگیری نمایید.

سفتی پدال ترمز

در ادامه می‌توانید اطلاعات مفیدی را در رابطه با علت‌ها و عوامل موثر بر سفت شدن پدال ترمز اتومبیل کسب کنید و با روش‌های برطرف کردن آن آشنا شوید.

خرید لوازم یدکی سمند 

چرا پدال ترمز سفت می‌شود؟

قبل از آشنایی با علت و دلایل سفت شدن پدال ترمز بهتر است که شما را با مکانیزم سیستم ترمز خودرو آشنا نماییم تا درک این مسئله برای شما آسان‌تر شود.

مکانیزم سیستم ترمز خودرو

در سیستم ترمز هیدرولیک با فشار دادن پدال ترمز نیروی موتور موجب متراکم شدن روغن ترمز می‌شود و نیروی حاصل از این فرایند در نهایت موجب فشرده شدن کفشک‌های ترمز به دیسک‌های خودرو می‌گردد و در ادامه انرژی مکانیکی در اثر اصطکاک به انرژی گرمایی تبدیل می شود و سرعت خودرو کاهش می‌یابد.

خرید لوازم یدکی زانتیا

سیستم ترمز خودرو در نگاه اول بسیار ساده و بدون پیچیدگی به نظر می‌رسد ولی بهتر است به این مورد توجه داشته باشید که وجود هرگونه ایراد در اجزای سیستم ترمز موجب کاهش کارایی و بازده آن خواهد شد و این ایرادات در نهایت ترمز اتومبیل را سفت خواهند کرد.

اجزای تشکیل دهنده ترمز

با این حال، عوامل دیگری همچون: کثیف شدن اجزای سیستم ترمز و یا روغن ترمز در اثر گل و لای و آلودگی هوا نیز وجود دارند که می‌توانند بازده سیستم ترمز را به میزان قابل توجهی کاهش دهند و در نهایت موجب سفت شدن پدال ترمز شوند.همچنین، لازم به ذکر است که امکان تعمیر سیستم ترمز خودرو در منزل وجود ندارد و تعمیر و بازبینی ترمز خارج از مهارت‌های افراد عادی می‌باشد و باید توسط مکانیک‌های ماهر و کارکشته انجام شود.

بنابراین، در صورت وجود هرگونه اشکال در سیستم ترمز خودرو و یا سفت شدن پدال ترمز بهتر است که برطرف کردن این ایرادات را به افراد متخصص بسپارید تا ضمن جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از عدم تخصص در این زمینه، از به خطر افتادن جان خود در اثر دستکاری ناشیانه ترمز خودرو جلوگیری کنید.

خرید لوازم یدکی تندر نود

علائم سفت شدن پدال ترمز:

سفت شدن ترمز خودرو دارای علائم و نشانه‌های مشخصی است و به راحتی می‌توان وجود این مشکل در سیستم ترمز خودرو را تشخیص داد و اولین نشانه‌ی این مشکل سخت شدن پدال ترمز در مقایسه با حالت عادی است.

علائم سفت شدن پدال ترمز

میزان سختی پدال ترمز خودرو باید در سطح متوسطی قرار داشته باشد و شل شدن و یا سفت شدن پدال نشانه‌ی وجود مشکل در یکی از اجزای سیستم ترمز اتومبیل می‌باشد.همچنین، بهتر است توجه داشته باشید که معیار خاصی برای بیان درجه سختی پدال ترمز وجود ندارد و درک این حالت به صورت تجربی است و میزان سختی پدال ترمز از خودرویی به خودروی دیگر متفاوت می‌باشد.

با این حال، در صورت وجود ایراد در هر کدام از اجزای ترمز این مشکل سریعاً نمایان می‌شود و تفاوت محسوسی میان درجه سختی پدال ترمز عادی و پدال ترمز سخت وجود دارد و شما با یک بار استفاده از ترمز متوجه سختی آن خواهید شد.

همچنین، طولانی‌تر شدن مسافت طی شده پس از ترمز گرفتن نیز از دیگر نشانه‌های سفت شدن پدال ترمز است و اگرچه این مشکل می‌تواند در اثر عوامل مختلفی نمایان شود ولی در صورت قرار گرفتن آن در کنار افزایش نیروی مکانیکی مورد نیاز برای فشار دادن پدال ترمز نشانه‌ی قطعی سفت شدن ترمز خودرو می‌باشد.

خرید لوازم یدکی ریو 

علائم سفت شدن پدال ترمز

5 علت چوب شدن ترمز خودرو

در ادامه به دلایل سفت شدن و چوب شدن پدال ترمز می پردازیم:

1- کثیف شدن روغن ترمز

تعدادی از اجزای سیستم ترمز اتومبیل در بیرون خودرو قرار دارند و دائماً در معرض گل و لای و آلودگی‌های محیطی مختلف همچون دود قرار دارند و این عوامل می‌توانند با نفوذ به روغن ترمز موجب آلودگی آن شوند و میزان بازده سیستم ترمز خودرو را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

روغن ترمز باید به رنگ زرد کهربایی باشد و تغییر رنگ این روغن نشانه‌ی کهنه بودن و یا کثیف شدن آن در اثر عوامل محیطی است. بنابراین، در صورت سفت شدن ترمز اتومبیل در گام اول بهتر است که روغن ترمز را بررسی کنید و از کیفیت آن مطمئن شوید سعی کنید از روغن ترمز های مهتبر و باکیفیتی همچون فومن شیمی استفاده کنید و لازم به ذکر است که روغن ترمز باید پس از طی کردن مسافتی در حدود 40 تا 60 هزار کیلومتر تعویض شود.

کثیف شدن روغن ترمز از دلایل چوب شدن ترمز خودرو

خرید لوازم یدکی آردی 

2- وجود اشکال در بوستر ترمز و یا شیلنگ خلاء

بوستر ترمز وظیفه‌ی تقویت انرژی مکانیکی حاصل از فشرده شدن پدال ترمز را بر عهده دارد و نقش آن در سفت شدن پدال ترمز انکار ناپذیر است.این قطعه ممکن است در اثر استفاده‌ی بیش از حد از ترمز و یا تصادفات خفیف دچار آسیب شود و نتواند وظیفه‌ی خود را به درستی انجام دهد.

همچنین، شیلنگ خلاء قطعه‌ی دیگری است که ارتباط مستقیمی را با بوستر ترمز دارد و در صورت وجود نشتی در این شیلنگ بوستر ترمز قابلیت خود را از دست خواهد داد و توانایی اعمال فشار لازم برای انتقال نیرو را نخواهد داشت.بنابراین، در صورت مناسب بودن وضعیت روغن ترمز بهتر است که در ابتدا این دو قطعه را بررسی کنید و سپس به سراغ سایر عوامل تاثیرگذار در بروز این مشکل بروید.

خرید لوازم یدکی پژو 206 

وجود اشکال در بوستر ترمز و یا شیلنگ خلاء از علل مهم چوب شدن ترمز

3- خراب بودن کنترل کننده میزان فشار هوای داخل بوستر

Check Valve نوعی سوپاپ محسوب می‌شود که وظیفه‌ی کنترل ورود و خروج هوا به داخل بوستر ترمز را بر عهده دارد و در صورت خراب بودن این قطعه میزان بازده فرایند استفاده از ترمز کاهش خواهد یافت و سفت شدن پدال ترمز می‌تواند نتیجه‌ی عملکرد نادرست این قطعه باشد.

اختلال در فشار هوای داخل بوستر از علل چوب شدن ترمز

مطالعه بیشتر: علت کم شدن اب رادیاتور خودرو

4- خراب بودن رابط بوستر ترمز

بوستر ترمز انرژی مورد نیاز برای ایجاد خلاء را از موتور خودرو دریافت می‌کند و یک لوله خرطومی وظیفه‌ی انتقال نیرو از موتور به بوستر ترمز را بر عهده دارد.در موارد بسیاری مشاهده شده است که شل شدن این لوله و یا سوراخ شدن آن موجب سفت شدن ترمز شده است و می‌توان با برطرف کردن این مشکل از بروز این پدیده جلوگیری کرد.

خراب بودن رابط بوستر ترمز و سفت شدن ترمز خودرو

خرید بوستر ترمز پراید

5- وجود مشکل در کفشک‌های ترمز

کفشک‌ قسمتی است که لنت ترمز در آن جای می‌گیرد و یکی از اجزای مهم سیستم ترمز محسوب می‌شود.صحیح نبودن زاویه کفشک‌ها و یا خراب بودن آن‌ها یکی از علت‌های رایج بسیاری از مشکلات مرتبط با ترمز اتومبیل است و این ایراد می‌تواند به سفت شدن ترمز منجر شود و با تعویض کفشک‌ها و یا اصلاح زاویه آن‌ها می‌توان این مشکل را به راحتی برطرف کرد.

وجود مشکل در کفشک‌های ترمز از علل چوب شدن ترمز

رفع مشکل سفت شدن پدال ترمز

پس از شناسایی علت سفت شدن ترمز می‌توان با تعمیر قطعه مورد نظر و یا تعویض آن این ایراد را برطرف کرد و در صورتی که سفتی پدال ترمز ناشی از کهنه بودن و یا کثیفی روغن ترمز می‌باشد، تعویض روغن ترمز و استفاده از روغن‌های با کیفیت چاره ساز خواهد بود.

رفع مشکل سفت شدن پدال ترمز

لازم به ذکر است که در بسیاری از مقالات موجود در اینترنت اطلاعاتی در رابطه با نحوه‌ی برطرف کردن این مشکل در منزل ارائه شده است ولی بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که تعمیر ایرادات ترمز جزو فرایند‌های پیچیده و تخصصی می‌باشد و باید توسط افراد با تجربه انجام شود.

بنابراین، برطرف کردن سفت شدن پدال ترمز در منزل به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و باز کردن سیستم ترمز و ناتوانی در سر هم کردن آن موجب زمین‌گیر شدن خودروی شما خواهد شد و هزینه‌هایی را بابت انتقال خودرو به تعمیرگاه به شما تخمیل خواهد کرد.

همچنین، به منظور برطرف کردن این مشکل همواره از قطعات اصل و خدمات تعمیرگاه‌های معتبر استفاده کنید تا با مشکل خاصی پس از تعمیر سیستم ترمز خودرو مواجه نشوید و همواره به یاد داشته باشید که سیستم ترمز اتومبیل از عمر مفید مناسبی برخوردار است و در صورت سالم بودن می‌تواند چندین سال وظیفه‌ی خود را به درستی انجام دهد.

اجزای سیستم ترمز خودرو و سایر لوازم یدکی اصلی را از کجا بخریم ؟

فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار بهترین و موفق‌ترین نمایندگی لوازم یدکی دینا پارت در زمینه تامین انواع قطعات یدکی خودروهای ایرانی است و با کیفیت‌ترین قطعات را با قیمتی مناسب به مشتریان ارائه می‌دهد.

این مجموعه دارای 18 سال سابقه درخشان در زمینه فروش انواع لنت‌های ترمز و سایر اجزای سیستم ترمز خودرو است و بدون شک می‌تواند نیاز‌های شما را با قیمتی مناسب و کیفیتی مثال زدنی برطرف کند.

بنابراین، چنانچه سیستم ترمز اتومبیل شما دچار اختلال شده است و قصد خرید اجزای مختلف ترمز را دارید ولی نمی‌دانید که باید از خدمات کدام فروشگاه برای رفع نیاز‌های خود استفاده کنید، تنها کافیست تا به فروشگاه اینترنتی دولوکس کار مراجعه نمایید و قطعات مورد نظر خود را به راحتی و در کم‌ترین زمان خریداری کنید.

پیشگیری از سفت شدن ترمز

جمع بندی

سفت شدن پدال ترمز یکی از مشکلاتی است که می‌تواند کیفیت و لذت رانندگی را تحت تاثیر قرار دهد و موجب استهلاک سیستم ترمز در طولانی مدت شود و عوامل بسیاری وجود دارند که می‌توانند این مشکل را بوجود آورند و در این مقاله به تمامی موارد اشاره گردید.

توصیه نهایی ما به شما عزیزان استفاده از قطعات اصل و با کیفیت و خدمات تعمیرگاه‌های معتبر برای تعمیر سیستم ترمز است.

و رعایت این موارد شما را از مراجعه مجدد به تعمیرگاه برای مدتی طولانی معاف خواهد کرد. درصورتیکه شما هم در این زمینه تجربه ای دارید از بخش نظرات برای ما و سایر دنبال کنندگان این مطلب به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

9 thoughts on “چرا پدال ترمز سفت می شود

 1. فاخر گفت:

  نیسان وانت منم همین مشکل رو داشت به نظرم علت چوب شدن ترمز نیسان یا بوسترشه یا به خاطر کمبود روغن ترمزشه. بعد از اینکه روغن ترمزش رو تعویض کردم واقعا تاثیرش رو توی شل شدن پدال ترمز دیدم.

 2. احمد حیدری گفت:

  من چند سال پیش یه 206 داشتم واقعا ازش راضی بودم ولی بعد دوسال پدال ترمزش سفت میگرفت. وقتی مکانیکی بردمش گفتند دلیل سفت شدن پدال ترمز خراب شدن بوستر ترمزش هست . مکانیک می گفت اکثرا علت چوب شدن ترمز ای بی اس به خاطر خرابی قطعه حساس بوستر هستش

 3. کامران گفت:

  سلام ممنون از مقاله کامل تون . ببخشید علت چوب شدن ترمز در سرعت بالا رو میشه توضیح بدید؟

 4. اکبر گفت:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید علت چوب شدن ترمز پراید یعنی سفت شدن اون؟ چون من زیاد شنیدم این اصطلاح رو.

  1. پشتیبانی فروش گفت:

   بله

 5. وحید جمالی گفت:

  ممنون بابت مقاله عالی تون. علت سفت شدن پدال ترمز پژو 405 و 206 رو میشه یکی دونست؟یا با هم تفاوت دارند؟

 6. حسن عسگری گفت:

  ممنون عالی بود علت سفت شدن پدال ترمز رو کامل شرح داده بودید

  1. پشتیبانی فروش گفت:

   خواهش میکنم امیدارم که مطالب به دردتون بخوره

  2. یحیی ستوده نیا گفت:

   عرض سلام وخسته نباشید
   خودروی پرشیا tu5دارم .از زمان تحویل ترمزش فوق العاده روان بود.طوری که با کوچک ترین مانع وقتی ترمزمیزنی به اصطلاح خودرو کله میکنه وامکان برخورد خودروهای عقبی به ماشین شما وجود داره.درواقع هیج سفتی در ترمز احساس نمی شود.دو بار تعمیرگاه بردم فقط۲۰درصد بهتر شده .لطفا راهنمایی بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *