مقالات

علت سفت شدن فرمان و راه حل آن

سفت شدن فرمان ماشین

در این مقاله مطالبی کاربردی و جامع در رابطه با تحلیل و بررسی علت سفت شدن فرمان ماشین و علت سفت شدن فرمان در هوای سرد خدمت شما به طور کامل بیان خواهیم کرد

به طور کلی همانگونه که میدانید فرمان یک ماشین جزء یکی از مهمترین و کاربردی ترین قسمت های یک خودرو به شمار می رود و یک راننده مسیر اصلی ماشین را به وسیله فرمان هدایت و کنترل می کند.در بعضی از موارد این امکان وجود دارد که مشکل سفت شدن فرمان ماشین برای یک خودرو به وجود بیاید؛

در صورتی که شما این خطر را در درون ماشین حس کردید بلافاصله باید این مشکل را به طور کامل حل کنید تا خسارت های جبران ناپذیری برای خودتان و همچنین ماشین شما به وجود نیاید.

عوامل سفت شدن فرمان ماشین
در ادامه این مقاله مطالبی کاربردی و مهم در رابطه با بررسی و تحلیل علت سفت شدن فرمان پراید، علت سفت شدن فرمان بعد از روشن شدن موتور خودرو، علت سفت شدن فرمان بعد از تعمیر جلوبندی و به طور کلی علت سفت شدن فرمان ماشین خدمت شما به طور کامل بیان خواهیم کرد.

خرید لوازم یدکی پژو 405

چه عواملی باعث سفت شدن فرمان ماشین می شود؟

اولین عامل مهمی که باعث مشکل سفت شدن فرمان ماشین می شود فشار بیش از حد به لاستیک ها است؛به طور کلی اگر لاستیک های یک ماشین دارای سوراخ و شکاف های متعددی باشند و همچنین اگر ناهمواری در قسمت جلویی لاستیک های یک ماشین وجود داشته باشد طبیعتا فرمان ماشین شما سفت می شود.

چه عواملی باعث سفت شدن فرمان ماشین می شود؟

خراب شدن قفسه فرمان یک خودرو دومین دلیلی است که باعث مشکل سفت شدن فرمان ماشین می شود؛به طور کلی پس از گذشت چند سال این امکان وجود دارد که شفت ها و اتصالات مربوط به قفسه فرمان خودرو دچار آسیب دیدگی شوند و همچنین به این نکته توجه داشته باشید که طول عمر قفسه فرمان یک ماشین به اندازه 10 هزار کیلومتر است.

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث سفت شدن فرمان ماشین می شود شکستن و آسیب دیدگی کمربند مارپیچ فرمان است؛به طور کلی این امکان وجود دارد که کمربند مخصوص فرمان پس از گذشت زمانی نسبتا زیاد دچار مشکل فرسودگی شود.توجه داشته باشید که اگر مشکل مربوط به لغزش یا شکستگی کمربند مارپیچ در ماشین شما وجود داشته باشد طبیعتا فرمان ماشین سفت می شود و به صورت اتومات از بدنه داخلی ماشین خارج می شود.

چهارمین دلیلی که در رابطه با موضوع سفت شدن فرمان ماشین خدمت شما به طور کامل بیان خواهیم کرد مشکل نشت سیال است؛ اگر در سیستم فرمان میزان مایعات به اندازه کافی نباشد به طور کلی فرمان ماشین شما در حالت سفت قرار میگیرد.به طور کلی این مشکل زمانی رخ میدهد که بخشی از شلنگ یک ماشین تحت فشار بوده است و همین عامل باعث می شود شلنگ ماشین دچار مشکل نشتی شود؛

عوامل مهمی که موجب سفت شدن فرمان ماشین می شوند

خرید لوازم یدکی آردی

علت سفت شدن فرمان به یک سمت چیست؟

در ادامه به بررسی عللی که باعث سفت شدن فرمان ماشین هیدرولیک به یک سمت می شود می پردازیم:

1- اندازه رینگ و لاستیک خودرو:

به طور کلی اگر شما از لاستیک های پهن استفاده کنید فرمان ماشین شما تا حدودی سفت می شود زیرا رینگ های پهن آج های درشت تری دارند و همین عامل باعث می شود ماشین اصطکاک بیشتری با سطح زمین داشته باشد و سفت شدن فرمان به یک سمت را به دنبال خواهد داشت.

اندازه نامناسب رینگ باعث سفت شدن خودرو به یک سمت می شود

2- تسمه هیدرولیک خودرو:

دومین موردی که جزء علت های سفت شدن فرمان هیدرولیک یک ماشین به شمار می رود تسمه هیدرولیک خودرو است؛همانگونه که میدانید کار اصلی تسمه هیدرولیک این است که نیروی مورد نظر را از قسمت موتور به سمت پمپ هیدرولیک هدایت کند.به طور کلی به این نکته توجه داشته باشید که اگر تسمه هیدرولیک ماشین شما دچار مشکل پارگی یا فرسودگی باشد طبیعتا فرمان ماشین شما در حالت سفت قرار می گیرد.

نقص در تسمه هیدرولیک از دلایل سفت شدن فرمان به یک سمت

3- کیفیت روغن هیدرولیک:

یکی دیگر از موارد مهمی که باعث سفت شدن یا روان شدن فرمان هیدرولیک ماشین می شود کیفیت روغن هیدرولیک است؛ به طور کلی کار اصلی روغن هیدرولیک انتقال قدرت و همچنین روان کردن فرمان هیدرولیک ماشین است.به این نکته توجه داشته باشید که اگر روغن هیدرولیک ماشین خود را تعویض نکنید قطعا فرمان ماشین شما سفت می شود و از این جهت ما به شما این پیشنهاد را می کنیم که روغن هیدرولیک ماشین را هر دو سال یک بار تعویض کنید.

کمبود روغن هیدرولیک از دلایل سفت شدن فرمان به یک سمت است

اگر شما در هنگام چرخاندن فرمان ماشین صدایی نامربوط و شبیه به جیغ را شنیدید حتما سیستم هیدرولیک و همچنین روغن هیدرولیک ماشین را مورد بررسی کامل قرار دهید تا فرمان ماشین شما در حالت سفت قرارنگیرد.

خرید لوازم یدکی پراید

دلایل سفت شدن فرمان ماشین در هوای سرد

بررسی 4 علت سفت شدن فرمان پراید غیر هیدرولیک

دلایل سفت شدن فرمان پرایدهای غیر هیدرولیک به شرح زیر است:

1- کم شدن سیال فرمان

شاید شایع ترین علت سفت شدن فرمان هنگام چرخش، زمانی باشد که مایع کافی در سیستم فرمان موجود نیست. معمولاً اگر مایع از ناحیه شلنگ تحت فشار نشت کند این اتفاق می افتد. گاهی اوقات شلنگ ترک می خورد یا به سادگی شل می شود و باعث نشت مایع می شود.

کم شدن مایع سیال فرمان از علل سفت شدن فرمان پراید غیر هیدرولیک

از آنجایی که این مایع برای فشار دادن به سیستم و روغن کاری پمپ مورد نیاز است، چرخاندن فرمان با مایع سیال کمتر، سخت تر می شود.ممکن است ماشین قابل رانندگی باشد، اما اگر نشت را برطرف نکنید، در نهایت باعث از کار افتادن پمپ فرمان خواهد شد. اگر یک بررسی سریع نشان داد که مایع فرمان شما پر شده است، به سراغ علت های دیگر بروید.

خرید لوازم یدکی زانتیا

2- فرسودگی رک یا قفسه فرمان

رک فرمان از پینیون و یک قفسه تشکیل شده است. مجموعه ای از اتصالات U و شفت ها، قفسه فرمان را به خود فرمان متصل می کند. رک یا قفسه فرمان در نهایت به دلیل رانندگی طولانی مدت در طول سال ها فرسوده شده و آسیب می بیند.

فرسودگی رک از علل سفت شدن فرمان پراید غیر هیدرولیک

بعد از استارت زدن و مشاهده سفتی فرمان، موتور به کار خود ادامه می دهد و گرم می شودشده و قفسه فرمان نیز گرمتر می شود که این امر موجب روانکاری خواهد شد و در نهایت چرخش کمی بهبود می یابد.بنابراین، ممکن است با ادامه حرکت خودرو، فرمان کمتر سفت شود. اما با این وجود، قبل از تشدید مشکل، باید قفسه فرمان را تعویض کنید.

3- آسیب دیدن تسمه فرمان

یکی از شایع ترین دلایل سفتی فرمان، آسیب یا ترک خوردن تسمه سرپانتین فرمان است. این تسمه به طور مداوم در هنگام رانندگی با وسیله نقلیه مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین با گذشت زمان، به سرعت فرسوده می شود.

آسیب دیدن تسمه فرمان از علل سفت شدن فرمان پراید غیر هیدرولیک

این مسئله به نوبه خود باعث شل شدن آن خواهد شد که با سفتی فرمان همراه خواهد بود. اگر به زودی تسمه را تعویض نکنید، به طور کامل می شکند و دیگر قادر به رانندگی با ماشین خود نخواهید بود. بهتر است قبل از این اتفاق تسمه را تعویض کنید.

4- خرابی پمپ فرمان

پمپ سیستم فرمان همان چیزی است که مقدار فشار مورد نیاز را تولید می کند تا به شما اجازه دهد فرمان را به آرامی بچرخانید. اگر این پمپ از کار بیفتد، چرخاندن فرمان به خصوص در سرعت های پایین بسیار دشوارتر می شود.

خرابی پمپ فرمان از علل سفت شدن فرمان پراید غیر هیدرولیک

به طور معمول، در این شرایط، پمپ از حرکت کامل فرمان جلوگیری نمی کند. شما همچنان می‌توانید آن را بچرخانید، اما به نیروی بسیار بیشتری از طرف شما نیاز دارد. هر چه وسیله نقلیه سنگین‌تر باشد، چرخاندن چرخ‌ها سخت‌تر می‌شود.

علت سفت شدن فرمان در هوای سرد

به طور کلی در رابطه با موضوع سفت شدن فرمان ماشین در هوای سرد به این نکته توجه داشته باشید که اگر فرمان ماشین شما در هوای سرد در حالت سفت قرار بگیرد در ابتدا حتما باید سیستم هیدرولیک ماشین خود را هواگیری کنید.
در صبح های زمستانی معمولا ماشین در حالت سرد قرار دارد و در صورت بروز این مشکل اندکی صبر کنید تا روغن موجود در ماشین گرم شود تا فرمان ماشین شما به حالت روان بودن خود برگردد.

علت سفت شدن فرمان در هوای سرد
به این نکته توجه داشته باشید که رنگ روغن هیدرولیک ماشین شما نباید قهوه ای یا مشکی باشد؛اگر روغن هیدرولیک ماشین شما به رنگ قهوه ای یا مشکی باشد قطعا شلنگ های موجود در ماشین شما دچار مشکل آلودگی شده اند و همین عامل باعث می شود فرمان ماشین شما سفت شود.

مطالعه بیشتر : افزایش طول عمر لاستیک خودرو

سفت شدن فرمان پراید

در رابطه با موضوع سفت شدن فرمان ماشین به این نکته توجه داشته باشید که پراید جزء ماشین هایی به شمار می رود که فرمان نسبتا سفتی دارد و راننده این ماشین باید نیروی نسبتا زیادی برای به حرکت درآوردن این ماشین صرف کند.

سفت شدن فرمان پراید
شما برای حل شدن این مشکل و چالش می توانید با پرداخت هزینه ای نسبتا کم از سیستم کمک هیدرولیکی روی فرمان این ماشین استفاده کنید تا فرمان پراید از حالت سفت بودن خود خارج شود.
یکی دیگر از راه حل هایی که باعث میشود فرمان ماشین پراید نرم شود استفاده از بلبرینگ است؛به طور کلی در رابطه با هزینه نصب بلبرینگ این گونه می توان گفت که شما هزینه بسیار کمتری نسبت به هزینه سیستم کمک هیدرولیکی پرداخت میکنید.

سفت شدن فرمان پراید

پیشگیری از سفت شدن فرمان ماشین

در رابطه با موضوع کلی سفت شدن فرمان ماشین به این نکته توجه داشته باشید که قبل از این که فرمان ماشین شما سفت شود حتما مواردی مثل روغن هیدرولیک، مخزن هیدرولیک، شیلنگ های رفت و برگشت روغن، پمپ هیدرولیک، شیر هیدرولیک، تسمه هیدرولیک مخصوص فرمان و جک هیدرولیک را در دوره های زمانی مختلف مورد تست و بررسی قرار دهید.

در نهایت با توجه به مطالب جامع و کاربردی که در رابطه با معرفی، تحلیل و بررسی موضوع سفت شدن فرمان ماشین خدمت شما به طور کامل بیان کردیم؛ شما می توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار نمایندگی رسمی لوازم یدکی دینا پارت در ایران، فرمان خودرو و بقیه لوازم یدکی ماشین مورد نظر خود را با قیمتی مناسب و کیفیتی فوق العاده از این مجموعه تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.