مقالات

انواع تسمه تایم خودرو و علائم خرابی آن

انواع تسمه تایم

امروزه، با پیشرفت و سیر تکامل موتور خودرو ها نحوه اتصال میل سوپاپ به میل لنگ از زنجیر به تسمه تغییر یافته است. همه ما با تسمه تایم خودرو آشنایی داریم و می دانیم که اگر تسمه تایم پاره شود! چه مشکلاتی به وجود می آید و مجبور به پرداخت هزینه های سنگین تعمیرات می شویم.

تسمه تایم، نقش بسزایی را در موتور خودرو ایفا می کند. البته، در نظر داشته باشید که انواع تسمه تایم های مختلفی هستند که هر کدام مناسب یک نوع موتور می باشند. به عنوان مثال، تسمه تایم موتور جفت میل سوپاپ با تسمه تایم موتور تک میل سوپاپ متفاوت است.
برای خرید انواع تسمه تایم و سایر قطعات کلیدی خودرو می توانید از قسمت فروشگاه سایت دولوکس کار قطعه مورد نظر خود را تهیه بفرمایید. نقش بسزایی را در موتور خودرو ایفا می نمایند. تسمه تایم، به وسیله فولی دنده ای میل سوپاپ و میل لنگ را به هم متصل می نماید و موجب می شود تا این دو به صورت همزمان چرخش داشته باشند.

زمانی که شما کلید استارت برقی خودرو را فشار می دهید، فولی میل لنگ به چرخش در می آید. با حرکت دادن میل سوپاپ به وسیله تسمه تایم عمل احتراق انجام می شود و در نتیجه موتور خودرو روشن می گردد.

انواع تسمه تایم خودرو و علائم خرابی آن

انواع تسمه تایم خودرو

همانطور که در بخش قبل به آن اشاره شد، تسمه تایم خودرو ها دارای انواع مختلفی می باشند که هر کدام مناسب یک نوع موتور هستند. به طور کلی، سیستم تایمینگ خودرو ها به دو صورت تک میل سوپاپ و جفت میل سوپاپ می باشد.

تسمه تایمینگ خودرو های جفت میل سوپاپ، می بایست از استحکام بالایی برخوردار باشند چرا که وجود دو میل بادامک موجب تولید نیرو و فشار بیشتر است. علاوه بر آن، تسمه تایم خودرو های جفت میل بادامک دارای دندانه های بیشتری می باشد.

اما طراحی و ساخت انواع تسمه تایم خودرو های تک میل بادامک کمی ساده تر است. انواع تسمه تایم هایی که مخصوص خودرو های تک میل سوپاپ هستند، دارای دندانه های بیشتری می باشند. سطح روی آن ها از جنس لاستیک می باشد تا بتواند حرکت روان و نرمی را بر روی هرزگرد ها داشته باشد.

جالب است بدانید که دندانه های تسمه تایم خودرو های تک میل بادامک به سمت عقربه های ساعت هستند. می بایست در جهت حرکت موتور خودرو نصب گردند تا بتوانند از طول عمر بالایی برخوردار شوند.

timing belts

خرید تسمه تایم پژو 206 TU5 سینکرونیکس

بهترین زمان تعویض تسمه تایم

می دانیم که اگر برای تعویض تسمه تایم خودروی خود به موقع اقدام نکنیم، ممکن است خودرو ما به طور ناگهانی در جاده معیوب شود و دیگر قادر به حرکت نباشد. در نتیجه می بایست هزینه های زیادی را صرف تعمیر آن نماییم. به همین دلیل، باید تعویض انواع تسمه تایم را در زمان مناسب خود تعویض نماییم و آن را جدی بگیریم. تعویض تسمه تایم در زمان مناسب، موجب می شود تا طول عمر موتور خودرو شما افزایش یابد.
طبق استاندارد جهانی، بهترین زمان تعویض انواع تسمه تایم 70 هزار الی 95 هزار کیلومتر می باشد. تسمه تایم به دلیل فشار و دمای بسیار بالایی که از طریق موتور به آن وارد می گردد پس از گذشت مدتی خشک می شود. و همین امر احتمال پاره شدن آن را زیاد می کند.

البته فراموش نکنید که اگر خودروی خود را برای تعمیرات نزد تعمیرکار بردید و عملیات تعمیر مربوط به اطراف تسمه تایم بود، سعی کنید حتما برای تعویض آن اقدام نمایید. حتی اگر آن را در مدت کوتاهی در گذشته تعویض نموده اید. این امر موجب می شود تا شما بتوانید با خیالی آسوده خودروی خود را برانید و از رانندگی لذت ببرید.

tining belts3

علائم خرابی تسمه تایم

در ادامه به علائم و نشانه های خرابی این قطعه می پردازیم:

1- افت شتاب :

در بسیاری از مواقع، ممکن است احساس نمایید که شتاب خودرو شما افت کرده است و هر اقدامی برای سیستم سوخت رسانی و جرقه آن نموده اید، بی فایده بوده است. این امر، زمانی رخ می دهد که دندانه های انواع تسمه تایم ها دچار آسیب شده اند و تایمینگ خودرو از حالت عادی و دقیق خود خارج شده است.

در این مواقع، حرکت میل سوپاپ و میل لنگ هماهنگ نیست و در نتیجه احتراق به خوبی انجام نمی گردد. در چنین شرایطی توان موتور خودرو شما کاهش می یابد. مصرف سوخت با افزایش 50 درصدی مواجه می شود و در این مواقع می بایست سریعا برای تعویض تسمه تایم خودرو خود اقدام کنید.

علائم خرابی تسمه تایم

2- ایجاد سر و صدا از خودرو :

یکی دیگر از علائم خرابی انواع تسمه تایم، تولید صدا می باشد. زمانی که طول عمر تسمه تایم موتور خودرو شما تمام شود، موجب می شود تا سطح صاف لاستیکی آن از بین برود و در نتیجه نتواند به صورت روان بر روی هرزگرد ها قرار بگیرد. این امر سبب می شود تا با قرار نگرفتن صحیح تسمه تایم بر روی هرزگرد صداهایی تولید شوند و باعث آزار سرنشینان خودرو گردند.

البته، در بسیاری از مواقع ممکن است به دلیل نشتی روغن از کاسه نمد میل سوپاپ، صدایی احساس نشود و در این مواقع می بایست نزد تعمیرکار متخصص بروید تا او تسمه تایم خودروی شما را مورد بررسی قرار دهد.

بهترین تسمه تایم پژو پارس کدام است؟

خودرو پژو پارس، خودرویی است که موتور آن بر روی انواع تسمه تایم حساسیت بسیار زیادی دارد و در زمان پاره شدن تسمه تایم، سیلندر و سرسیلندر آن دچار آسیب می شود. به همین دلیل، می بایست از تسمه تایم و لوازم یدکی پژو پارس مرغوب برای آن استفاده نماییم تا بتوانیم طول عمر موتور آن را افزایش دهیم و خیال خود را از پرداخت هزینه های سنگین جهت تعمیرات آسوده سازیم.

موتور خودرو پژو پارس، حرارت بسیار بالایی را تولید می نماید و فشار زیادی از طریق میل سوپاپ و میل لنگ آن، به تسمه تایم وارد می گردد. به همین دلیل، طول عمر انواع تسمه تایم خودرو پژو پارس بسیار کم است و می بایست از تسمه تایم مرغوب برای آن استفاده نماییم. استفاده از تسمه مرغوب موجب می شود تا شتاب خودرو شما افزایش یابد و طول عمر موتور بیشتر شود.

بهترین تسمه تایم برای پژو پارس، تسمه تایمی است که انعطاف پذیری نسبتا خوبی دارد و قادر به تحمل دمای بسیار بالای موتور می باشد. برای خرید تسمه تایم مرغوب و با کیفیت می توانید با مراجعه به فروشگاه ما اقدام نمایید از جانبی شما تسمه تایم های ضمانت دار را خریداری می کنید.

بهترین تسمه تایم پژو پارس کدام است؟

علائم خرابی هرزگرد تسمه تایم چیست؟

در بسیاری از مواقع، ممکن است موتور خودرو خود را که روشن می نمایید، صدایی غیر عادی از طریق موتور به گوش شما برسد. اگر صدا مربوط به سمت راست موتور باشد، هرزگرد های آن به ویژه هرزگرد تسمه تایم دچار آسیب شده است و می بایست برای تعمیر آن اقدام شود. صدا، یکی از مهم ترین علائم خرابی هرزگرد انواع تسمه تایم می باشد که به آسودگی قابل تشخیص است.

علائم خرابی بلبرینگ تسمه تایم پژو 405

تفاوتی میان موتور خودرو پژو 405 و پژو پارس وجود ندارد؛ به همین دلیل، معایب و علائم خرابی بلبرینگ انواع تسمه تایم پژو 405 و پارس یکسان است. در بسیاری از مواقع، ممکن است صدای نامطلوبی پس از روشن نمودن خودرو به گوش شما برسد و شما را برای بازرسی موتور تحریک نماید.

البته، در نظر داشته باشید که اگر با افزایش دور موتور صدای تولید شده توسط بلبرینگ افزایش یافت، می بایست سریعا برای تعویض آن اقدام نمایید چرا که اگر بلبرینگ تسمه تایم بر اثر اصطکاک زیاد جام کند، موجب پارگی تسمه تایم می شود. حتما برای خرید لوازم یدکی پژو 405 از فروشگاه های مجاز و معتبر قطعات خود را تهیه فرمایید تا از اصالت و کیفیت آن مطمئن باشید.

علائم خرابی بلبرینگ تسمه تایم پژو 405

علت پاره شدن تسمه تایم ماشین

یکی از مهم ترین علت های پاره شدن انواع تسمه تایم خودرو ها، دنده معکوس نابجا می باشد. در بسیاری از مواقع، افراد با دور موتور بالای 3 هزار دنده را کم می نمایند و این امر موجب بالا رفتن ناگهانی دور موتور می گردد و سبب کش آمدن تسمه تایم می شود.

البته، پاره شدن انواع تسمه تایم علت های دیگری از جمله فرسایش و کارکرد بیش از اندازه نیز می باشد و اگر به موقع برای تعویض آن اقدام نشود ممکن است آسیب جدی به موتور وارد گردد.

علت پاره شدن تسمه تایم ماشین

تسمه تایم چه مارکی خوبه؟

امروزه در فروشگاه های لوازم یدکی انواع تسمه تایم خودرو ها با مارک های مختلف و قیمت های متفاوت وجود دارند. بهترین تسمه تایم برای خودرو، تسمه تایم های شرکتی می باشد. البته، در نظر داشته باشید که تسمه تایم هایی با مارک های دایک، کنتینانتال و دانگل در بازار وجود دارند که از قیمت بسیار بالایی برخوردار می باشند؛ اما طول عمر این تسمه تایمینگ ها دوبرابر انواع تسمه تایم های دیگر می باشد و دارای کارایی بسیار بهتری هستند.

تسمه تایم چه مارکی خوبه؟

همچنین بخوانید: معرفی سیستم سوخت رسانی خودرو

نتیجه گیری

تسمه تایم، دارای اهمیت بسیار بالایی در موتور خودرو می باشد و به جرات می توان گفت که مهم ترین اجزای موتور محسوب می گردد. امروزه، متاسفانه انواع تسمه تایم های بی کیفیت در بازار لوازم یدکی خودرو وجود دارد که موجب شده طول عمر موتور ماشین ها کاهش یابد.

به همین دلیل، برای آن که از هزینه های سنگین تعمیرات پیشگیری نمایید، می بایست تسمه تایم خودرو خود را به موقع تعویض نمایید و از فروشگاه های معتبر، انواع تسمه تایم مرغوب و با کیفیت را برای خودرو خود خریداری نمایید تا بتوانید با خیالی آسوده رانندگی نمایید. البته، در نظر داشته باشید که باید از انجام هر عملی که موجب پارگی تسمه تایم از جمله دنده معکوس بی جا می گردد خودداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *