مقالات

عملکرد سنسور سرعت خودرو چگونه است

سنسور سرعت خودرو

سنسور سرعت خودرو یکی از قطعاتی است که در هنگام رانندگی شدیداً مورد نیاز است و این سنسور وظایف گوناگونی را بر عهده دارد

اتومبیل‌ها از هزاران قطعه و ده‌ها سیستم مختلف تشکیل شده‌اند و هر کدام از این اجزا وظیفه مشخصی را بر عهده دارند. شرکت‌های خودروسازی از سنسورهای مختلفی در هنگام تولید اتومبیل‌های خود استفاده می‌کنند و هم اکنون اتومبیل‌هایی در بازار موجود هستند که دارای بیش از 100 نوع سنسور متنوع و مختلف هستند و هر یک از این سنسورها عملکرد مشخصی را در اتومبیل بر عهده دارند.

ما در مطالب قبلی از مجله دولوکس کار به بررسی خرابی پمپ بنزین خودرو و بهترین زمان تعویض روغن گیربکس پرداخته ایم و همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره شد امروز قصد داریم تا به بررسی سنسور سرعت و وظیفه آن بپردازیم. اصلی‌ترین وظیفه سنسور سرعت ماشین گزارش سرعت خودرو است و در صورتی که این سنسور عملکرد خود را به درستی انجام ندهد و یا اینکه دچار خرابی شود،‌ راننده خودرو اطلاعات دقیقی را از سرعت و شتاب اتومبیل در اختیار نخواهد داشت و این حالت می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

اگرچه برخی از رانندگان بر اساس تجربه می‌توانند از طریق دور موتور خودرو و شماره دنده، سرعت اتومبیل را با دقت مناسبی حدس بزنند ولی با این حال، سنسور سرعت خودرو وظایف دیگری را نیز در خودرو بر عهده دارد و معیوب بودن آن می‌تواند زمینه را برای بروز حوادث رانندگی و یا از دست رفتن کنترل خودرو فراهم نماید.

بنابراین، علائم و نشانه‌های خرابی این سنسور باید جدی تلقی شوند و در اولین فرصت ایرادات سنسور سرعت اتومبیل برطرف گردند.

عملکرد سنسور سرعت خودرو چگونه است

نحوه کار سنسور سرعت خودرو

سنسور سرعت خودرو که در زبان انگلیسی با عبارت (Vehicle Speed Sensor) شناخته می‌شود در حد فاصل میان گیربکس و دیفرانسیل قرار دارد و وظیفه اصلی آن اندازه گیری سرعت لاستیک‌ها در هنگام حرکت است.

سنسور سرعت اتومبیل در هنگام حرکت چرخ‌ها و چرخش میل لنگ پالس‌هایی را تولید و توسط دنده کیلومتر به سیستم ECU خودرو ارسال می‌نماید و این سیستم با آنالیز تعداد پالس‌های ارسال شده توسط این سنسور، سرعت نهایی خودرو را محاسبه می‌کند و برای راننده به نمایش می‌گذارد.

همچنین، لازم به ذکر است که این سنسور عملکردهای مهم دیگری را نیز بر عهده دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مواردی همچون: تصحیح دور موتور در هنگام حرکت، بهینه سازی شتاب و سرعت خودرو و تنظیم فرایند تعویض دنده اشاره کرد.

در هنگام تعویض دنده خودرو دریچه گاز موتور بسته می‌گردد و در این هنگام پیام‌هایی از سنسور سرعت اتومبیل و دریچه گاز به ECU خودرو ارسال می‌شود و سپس ECU استپر موتور را تا بیشترین حد باز می‌کند تا هوای لازم برای روشن ماندن موتور تامین شود و شتاب و سرعت خودرو به دلیل قطع شدن لحظه‌ای مسیر ورود هوا به موتور اتومبیل دچار کاهش نگردند.

عملکرد صحیح سنسور سرعت خودرو در عین ساده و قابل درک بودن بسیار مهم و حیاتی است و معیوب شدن این قطعه می‌تواند مشکلات گوناگونی را ایجاد کند.

انواع سنسور سرعت خودرو

سنسور‌های سرعت در دو نوع مکانیکی (چرخشی) و الکتریکی وجود دارند. مدل‌های مکانیکی اولین نسل از سنسورهای سرعت خودرو محسوب می‌شود و اطلاعات مورد نیاز برای محاسبه سرعت خودرو را از طریق سرعت حرکت میل لنگ کسب می‌کنند و به سیستم ECU ارسال می‌نمایند.

سنسورهای الکتریکی که با نام سنسور‌های هال (Hall) نیز شناخته می‌شوند آخرین نسل از سنسور‌های سرعت می‌باشند و از طریق شناسایی تداخلات ایجاد شده در میدان‌های الکتریکی که اولین بار توسط دانشمندی با نام هال در علم فیزیک کشف شدند عملکردهای خود را انجام می‌دهند.

همچنین، سنسور سرعت ماشین هال دارای اهمیت بسیاری در سیستم‌های ترمز ABS نسل جدید است و عملکرد ناقص این قطعه می‌تواند باعث از دست رفتن کنترل اتومبیل شود.

انواع سنسور سرعت خودرو

خرید لوازم یدکی رانا

سنسور سرعت خودرو چه وظیفه‌ای دارد؟

همان‌گونه که در قسمت‌های قبلی نیز به آن اشاره گردید، اصلی‌ترین وظیفه سنسور سرعت خودرو آگاه سازی راننده از سرعت حرکت اتومبیل می‌باشد. با این حال، این سنسور عملکردهای دیگری را نیز دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد مختلفی همچون:

  • کمک کردن به موتور برای تنظیم زمان دقیق سوختن بنزین در پیستون‌ها
  • کمک به محاسبه نسبت دقیق میان میزان سوخت و هوا
  • جلوگیری از کاهش شتاب و سرعت خودرو در هنگام تعویض دنده
  • و کمک به تشخیص ایرادات سایر سیستم‌ها و گزارش آن‌ها به ECU خودرو

اشاره کرد. این سنسور در عین کوچک بودن وظایف بسیار مهم و حساسی را بر عهده دارد و خراب شدن آن باید بسیار جدی تلقی شود و بهتر است که ایرادات آن سریعاً برطرف گردند.

نشانه‌های خرابی سنسور سرعت ماشین

در ادامه به برخی از علائم خرابی سنسورهای سرعت خودرو می پردازیم:

کار نکردن نشانگر سرعت و کیلومتر شمار

اولین نشانه خرابی این سنسور از کار افتادن سرعت سنج و کیلومتر شمار خودرو می‌باشد و با مشاهده این علامت می‌توان متوجه شد که سنسور سرعت ماشین دارای ایراد است.

ناتوانی سیستم کروز کنترل از حفظ کردن سرعت خودرو

کروز کنترل یکی از سیستم‌هایی است که در مسیر‌های جاده ای از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد و امکان ثابت نگه داشتن سرعت خودرو را برای راننده فراهم می‌کنند. زمانی که سنسور سرعت خودرو دارای ایراداتی باشد سیستم کروز کنترل دیگر توانایی حفظ کردن سرعت خودرو را نخواهد داشت و این حالت می‌تواند به بروز حوادث رانندگی منجر شود.

خاموش شدن موتور در حالت ایستاده:

یکی دیگر از نشانه‌های معیوب بودن و یا نیم سوز شدن سنسور سرعت خاموش شدن خودرو در حالت ایستاده می‌باشد. این وضعیت که معمولاً در پشت چراغ قرمز بیشتر نمایان می‌شود با خاموش شدن ناگهانی خودرو پس از رها کردن پدال گاز توسط راننده نمایان می‌گردد و علت اصلی آن خراب بودن سنسور سرعت می‌باشد.

خاموش شدن خودرو در ترمز‌های ناگهانی

در برخی از موارد مشاهده شده است که خودرو به دلیل کاهش سرعت ناگهانی خاموش شده است و این حالت می‌تواند در اثر خراب بودن سنسور سرعت خودرو ایجاد شود و یافتن علت دقیق این پدیده نیازمند بررسی دقیق‌تری است.

مطالعه بیشتر : چرا پدال ترمز سفت می شود

لرزش شدید موتور و یا کاهش شتاب اتومبیل در هنگام تعویض دنده:

همان‌گونه که قبلاً به آن اشاره گردید، این سنسور دارای عملکرد مهمی در هنگام تعویض دنده است و معیوب بودن آن می‌تواند باعث مختل شدن فرایند تعویض دنده شود و این حالت با علائم مختلفی همچون: لرزش شدید خودرو و یا خفه شدن موتور در هنگام تعویض دنده پدیدار می‌شود.

نشانه های خرابی سنسور سرعت خودرو

روشن شدن چراغ موتور و چراغ سیستم ترمز ABS:

اگرچه موارد مختلف و گوناگونی وجود دارند که می‌توانند باعث روشن شدن چراغ موتور خودرو شوند ولی بهتر است توجه داشته باشید که کار نکردن سنسور سرعت اتومبیل نیز یکی از دلایل اصلی روشن شدن چراغ چک موتور است و چنانچه این حالت با روشن شدن چراغ چک سیستم ترمز ABS نیز همراه باشد می‌توان مطمئن شد که سنسور سرعت دارای ایراد است و باید آن را تعویض کرد.

خارج شدن خودرو از حالت دنده (پریدن دنده):

این حالت نیز همچون مورد قبلی می‌تواند با علت‌های دیگری نمایان شود ولی در برخی از موارد مشاهده شده است که خرابی سنسور سرعت خودرو باعث ایجاد شدن این مشکل شده است.

عیب یابی سنسور سرعت خودرو:

عیب یابی سنسور سرعت خودرو با کمک دستگاه دیاگ به راحتی قابل انجام است. به منظور بررسی عملکرد سنسور سرعت تنها کافیست تا در قسمت پارامترهای خودرو به دنبال سرعت اتومبیل بگردید و با بررسی اعداد در این قسمت از سالم بودن این سنسور مطمئن شوید.

همچنین، می‌توان از ولت متر و اهم سنج نیز برای بررسی دستی سنسور سرعت اتومبیل استفاده کرد و از سلامت و کارایی آن اطمینان یافت. ب

رای این منظور دو پایه سنسور سرعت خودرو را به ولت متر وصل کنید و ولتاژ دو سر آن را اندازه گیری نمایید. میزان ولتاژ دو سر این قطعه باید 12 ولت باشد و در غیر این صورت سنسور سرعت اتومبیل شما خراب است.

همچنین، میزان مقاومت دو سر این سنسور باید کم‌تر از 1 اهم باشد و افزایش مقاومت داخلی سنسور سرعت نشانه‌ی خرابی و یا نیم سوز شدن آن می‌باشد و باید برای تعویض آن اقدام کرد.

در صورتی که این موارد را انجام داده‌اید و همچنان نشانگر سرعت خودرو بدون حرکت می‌باشد، این احتمال وجود دارد که دنده کیلومتر اتومبیل شما معیوب است.

برای بررسی عملکرد دنده کیلومتر باید سنسور سرعت را خارج کنید و اتومبیل را روشن نمایید و سپس پینیون را به صورت دستی بچرخانید و صورت حرکت کردن عقربه سرعت می‌توانید مطمئن شوید که سنسور سرعت اتومبیل شما سالم است و این ایراد دارای علت دیگری می‌باشد.

عیب یابی سنسور سرعت خودرو

خرید لوازم یدکی ال نود

سنسور باکیفیت از کجا تهیه کنیم؟

فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی خودرو دولوکس کار به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و معتبر‌ترین فروشگاه‌های لوازم یدکی خودرو در ایران شناخته می‌شود و دارای بیش از 18 سال سابقه درخشان در زمینه تهیه و فروش قطعات یدکی اتومبیل می‌باشد. این فروشگاه نماینده رسمی شرکت دینا پارت است و بهترین مرجع برای خرید لوازم یدکی خودروهای داخلی می‌باشد

و در طول فعالیت خود موفق شده است تا بهترین و با کیفیت‌ترین قطعات را به همراه گارانتی اصالت و کیفیت به مشتریان ارائه دهد. بنابراین، چنانچه به دنبال خرید سنسور سرعت خودرو و یا سایر سنسورهای اتومبیل هستید و از خرید قطعات تقلبی و بی‌کیفیت خسته شده‌اید، فروشگاه اینترنتی دولوکس کار بهترین و هوشمندانه‌ترین انتخاب برای شما می‌باشد و این مجموعه با ارائه بهترین قطعات با قیمتی مناسب به شما عزیزان باعث شگفتی شما خواهد شد و خاطره‌ای زیبا از خرید قطعات یدکی از فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار را برای شما رقم خواهد زد.

منبع : https://tinyurl.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *