مقالات

بررسی علت بوی بد کولر ماشین

bad smell cooler feture

بوی بد کولر ماشین از تجمع آلاینده ها در سیستم کولر به مشام می رسد. تعویض فیلتر هوای کابین روشی برای رفع بوی بد کولر می باشد. در این مقاله دولوکس کار به بررسی کامل علت بوی بد کولر خودرو خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید:

روش تشخیص بوی بد کولر ماشین

بوی بد کولر ماشین به عنوان یکی از شایع ترین مشکلات تمامی خودروها به شمار می رود. وجود هرگونه مشکلات و خرابی در سیستم کولر، می تواند سبب ایجاد بوی بد در خودرو شود. بدون تردید برای شما هم پیش آمده که با سوار خودرو شدن احساس بوی نامطبوع و بد شوید.

یکی از مهمترین دلایل این بوی ناخوشایند مربوط به سیستم کولر بوده و با حضورتان در داخل ماشین احساس خواهید کرد که بوی بد کپک را استشمام می کنید. دلیل این بو می تواند نشان دهنده رشد کپک در کولر خودرو باشد. البته ممکن است در لحظه ورود به داخل خودرو این بو را حس نکرده و پس از گذشت زمان بوی بدی را احساس کنید.

در این صورت بایستی هم سیستم بخاری و هم سیستم کولر خودرو را بررسی و دلیل اصلی بوی نامطبوع خودرو را مشخص کنید.
به منظور تشخیص بوی بد کولر ماشین بایستی به صورت منظم سیستم تهویه مطبوع خودرو مورد بررسی قرار بگیرد. برای تشخیص بوی بد از سیستم تهویه مطبوع خودرو نیاز به حس بویایی تیزی خواهید داشت. وجود هرگونه آلودگی ها یا باکتری در این بخش از خودرو به ترتیب بوی نامطبوع و بدی را پس از روشن شدن کولر به داخل خودرو پخش خواهند کرد.

با توجه به اینکه سیستم تهویه از درون کابین و بخش بیرونی، نفوذ پذیر می باشد. به همین دلیل ورود آلودگی ها به داخل آن یک امر طبیعی و قابل تصور خواهد بود.

نفوذ باکتری و آلودگی به داخل سیستم و کولر و ماندگاری آن در این بخش یکی از ساده ترین دلایل بوی بد کولر ماشین و پمپاژ این بو در داخل کابین می باشد. با توجه به اینکه باز کردن اوپراتور و تمیزی آن یک کار بسیار پر هزینه و سختی می باشد، از روش های مختلفی برای از بین بردن بوی نامطبوع استفاده می شود.

 

bad smell cooler

همچنین بخوانید: نحوه عملکرد کولر ماشین

علل بوجود آمدن بوی نامطبوع در کولر

در ادامه به بررسی دلایل بوجود آمدن بوی بد کولر خودرو می پردازیم:

1- ورود حشرات به سیستم کولر خودرو:

از علل بوی بد کولر ماشین می توان به ورود حشرات و مردان آنها در سیستم کولر اشاره نمود. هم چنین وجود مواد غذایی فاسد در این بخش می تواند عاملی برای ایجاد بوی بد و نامطبوع در سیستم کولر باشد.

 

bad smell cooler2

2- نفوذ آب به داخل کولر:

نفوذ آب به داخل سیستم کولر و ماندگاری آن در این بخش یکی دیگر از علل بوی بد در داخل ماشین می باشد.

3- وجود کپک در کولر:

رشد کپک و قارچ در کولر ماشین از دیگر دلایل بوی بد سیستم تهویه مطبوع است. با توجه به اینکه پس از استفاده از کولر در فاصله طولانی مدت، هوای اطراف سیستم کولر خنک شده و در نتیجه هوای اطراف آن مرطوب می شود. به همین منظور این فضا جای بسیار مناسب برای رشد کپک و قارچ شده و سبب ایجاد بوی بیار ناخوشاید در بخش کولر خواهد شد.

4- اشکال در تهویه خودرو:

علل به وجود آمد بوی بد کولر ماشین، ورود هرگونه آلاینده ای به داخل ماشین است. برای مثال ممکن است با بردن خودروی خود به کارواش و پس از شستشوی آن، به دلیل اینکه آب وارد سیستم تهویه ماشین شده و به خوبی آب موجود در این بخش خشک نشده، بوی بسیار بد و نامطبوعی را استشمام خواهید کرد.

همچنین بخوانید: بررسی علت عوض شدن رنگ آب رادیاتور

رفع آلودگی های موجود در کولر

روش های مختلفی برای پیشگیری از این بوی ناخوشایند وجود دارد، که مخاطبان می توانند با انتخاب بهترین با از بین بردن آلودگی های سیستم کولر، بوی بد را از بین ببرند. برای مثال استفاده از سرکه سفید و جوش شیرین به عنوان روش های خانگی، برای از بین بردن بوی نامطبوع کولر ماشین مناسب هستند.

با اسپری کردن سرکه سفید روی صندلی ها و داخل ماشین می توانید بو بد را از بین ببرید. این ترکیب ضد باکتری و ضد قارچ بهترین گزینه برای مبارزه با بوی بد کپک می باشد.

رفع آلودگی های موجود در کولر

روشهای پیشگیری از بوی نامطبوع کولر

همانطور که میدانید کولر یکی از مهمترین سیستم های اجرایی در خودروها بوده و موهبتی در روزهای تابستان به شمار می رود. وجود این سیستم در خودروها از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و تمامی خنکی و لذت پمپاژ باد، به دلیل وجود هرگونه آلودگی در سیستم می تواند از بین رود.

برای پیشگیری از بوی نامطبوع کولر روش های مختلفی وجود دارد که از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- تعویض کردن فیلتر اتاق:

با تعویض نکردن به موقع فیلتر، شاهد پخش شدن بوی بد در داخل کابین خودرو خواهید بود. از دلایلی که بایستی فیلتر را حتما تعویض کنید این است که برخی مواقع آلاینده های محیط اطراف جذب فیلتر شده و با ماندگاری این آلودگی ها در فیلتر، بوی بدی ایجاد می شود. به همین منظور برای از بین بردن و جلوگیری از بوی داخل کابین بین هر فصل، فیلتر را تعویض کنید.

2- روشن کردن فن سیستم تهویه هوای ماشین:

روشن کردن فن سیستم کولر، می تواند تمامی غبار و آلودگی های موجود در این بخش را از بین برده و از بوی بد کولر پیشگیری کند. با وجود اینکه شاید در طول فصل شما نیازی به روشن یا خاموش کردن کول نداشته باشید. اما برای اینکه از تجمع آلودگی در سیستم کولر جلوگیری کرد، گاهی اوقات روشن کردن فن ماشین الزامی می باشد.

fan

خرید مجموعه پروانه فن کولر پراید دینا پارت

3- خاموش کردن دکمه A/C :

برای اینکه فیلتر کولر کاملا کار کند و سبب ایجاد بوی نامطبوع در خودرو نشود، پیشنهاد می شود گاهی اوقات این دکمه را در حالت خاموش قرار دهید. در فصل تابستان که بالطبع کولر ماشین روشن خواهد بود، پس از آنکه قرار است بعد 5 دقیقه ماشین ایست کند، بهتر است کولر ماشین را خاموش کنید. در این صورت تبخیرکننده زمان کافی برای خشک کردن هوای داغ موتور را خواهد داشت.

خاموش کردن دکمه A/C

نحوه رفع کردن بوی بد کولر

در ادامه به برخی از راه حل ها برای رفع بوی بد کولر خواهیم پرداخت:

1- استفاده از اسپری خوشبو کنده:

استفاده از اسپری خوشبو کننده برای رفع کردن بوی بد کولر ماشین می تواند گزینه مناسبی باشد. این نوع اسپری های خوشبو کننده در 2 نوع عرضه می شوند. یکی از آنها اسپری خوش بو کننده ماشین و یکی دیگر اسپری آب رقیق می باشد. پس از خشک شدن کولر و تمامی تجهیزاتش می توان از اسپری آب رقیق استفاده کرده و نامطبوع را از بین بر.

به منظور اینکه اسپری های مصرفی به درستی کار کنند، بایستی دریچه های کولر را باز کرده و اسپری را به این دریچه ها بزنید.

bad smell cooler3

2- استفاده از زغال برای رفع بوی بد:

استفاده از زغال برای رفع بوی داخل کابین نیز یک گزینه پرطرفدار می باشد. با قرار دادن یک تکه زغال در کابین می توانید بوهای ارگانیک را از بین ببرید.

3- تعویض فیلتر کولر:

تعویض فیلتر کولر یکی دیگر از روش های رفع بوی بد کولر ماشین می باشد. با وجود اینکه از اسپری خوش بود کننده استفاده کرده و باز هم بوی بد کولر ماشین در خودرو باقی بماند، قطعا می توان گفت مشکل از فیلتر کولر می باشد. هم چنین پیشنهاد می شود هر چند وقت، یکبار خودروی خود را با جاروبرقی جارو کرده و تمامی آلودگی ها و کثیفی های داخل ماشین را تمیز کنید.

به این منظور می توانید اتصالات سر لوله جاروبرقی را تعویض کرده و از اتصالاتی که به راحتی به بخش های باریک کابین دسترسی دارد، بهره مند شوید. هم چنین استفاده از بخارشوی برای تمیز کردن داخل ماشین می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. قرار دادن اجزای ماشین در جلوی نور آفتاب برای چندین ساعت برای خشک شدن و استفاده از رطوبت گیر برای رفع بوی کپک و خیسی داخل کابین و سیستم کولر بهترین گزینه محسوب می شود.

 

bad smell cooler4

4- فیلتر کولر خود را هر چند وقت یک بار تعویض کنید

با توجه به اینکه کثیف بودن فیلتر از دلایل بوی بد کولر ماشین می باشد، تعویض این قطعه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. هم چنین بهتر است بدانید کثیف بودن این قطعه سبب کاهش جریان هوای داخل کابین می شود. در چنین شرایطی، سیستم تهویه مطبوع در عملکرد صحیح خود دچار مشکل خواهد شد.

فیلتر هوای کابین، از مهمترین قطعات سیستم تهویه خودرو بوده و باید نسبت به زمان تعویض آن بسیار دقت و توجه داشته باشید. برخی از شرکت های تولیدی، تعویض فیلتر کابین خودرو را پس از طی کردن 12 الی 15 مایل پیشنهاد می کنند. البته باید در نظر داشته باشید که این مدت زمان با توجه به اینکه خودروی شما تا چه حد در مناطق آلوده و خاکی قرار گرفته است، متغیر می باشد.

به همین منظور شاید سالی یک بار و شاید دو بار نیاز به تعویض فیلتر کولر داشته باشید.تعویض فیلتر کولر برای از بین بردن و رفع بوی بد کولر ماشین بهترین گزینه به شمار می رود. رانندگان می توانند با بررسی های لازم در صورت مشاهده آلودگی بسیار در فیلتر هوای کابین، نسبت به تعویض آن اقدام داشته باشند.

 

cooler

در برخی مواقع ممکن است فیلتر هوای کابین با فیلتر موتور اشتباه گرفته شود. به همین منظور تشخیص این دو فیلتر بسیار مهم بوده و بهتر است به دست افراد حرفه ای و کاربلد تعویض فیلتر هوای کابین انجام شود. فیلتر هوای کابین به بهبود کیفیت و تصفیه هوای داخل کابین از تمامی آلاینده ها کمک می کند.

در این راستا ماندگار شدن آلاینده ها روی این قطعه می تواند عملکرد صحیح این قطعه را مختل کنند. خودروهایی که در شهرهای پرتردد با ترافیک شهری بالا قرار دارند، بهتر است تعویض فیلتر کولر را یک موضوع اصلی و مهم در نظر بگیرند. تعویض فیلتر هوای کابین در برخی مواقع با توجه به موقعیت قرار گرفتن و مدل خودرو، دشوارتر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *