مقالات

قطعات مشترک ریو و تیبا (مقایسه ریو و تیبا)

مقایسه ریو و تیبا

قبل از وارد شدن به مبحث قطعات مشترک ریو و تیبا بهتر است که مشخصات فنی این دو خودرو را بررسی نماییم و مقایسه ریو و تیبا را با هم داشته باشیم .

بررسی موتور ریو ( موتور ریو چیست؟ )

خودرو ریو یکی از اتومبیل‌های پرفروش شرکت سایپا محسوب می‌شود و از سال 1384 تا 1399 به بازار‌های داخلی عرضه شده است. این اتومبیل به یک موتور 1.5 لیتری و 4 سیلندر مجهز است و این موتور توانایی تولید 97 اسب بخار انرژی در 5500 دور در دقیقه و 135 نیوتن‌متر گشتاور در 4500 دور در دقیقه را دارد و در فرایند ساخت آن از یک گیربکس 5 دنده دستی استفاده شده است.

شتاب اولیه این خودرو در حدود 12 ثانیه می‌باشد و حداکثر سرعت آن بر اساس نظرات خریداران برابر با 175 کیلومتر در ساعت است و بدون در نظر گرفتن مسائل مختلفی همچون قطعات مشترک ریو و تیبا، این اتومبیل زیبا یکی از مطمئن‌ترین خودروهای سدان موجود در بازار‌های داخلی می‌باشد.

فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار

بررسی موتور ریو

لازم به ذکر است که خودرو ریو از نظر طراحی نیز یکی از اتومبیل‌های خوش ساخت و زیبای شرکت خودروسازی سایپا در نظر گرفته می‌شود و در اوایل ورود خود به بازار داخلی ایران توجه همه را به خود جلب کرده بود.

این خودرو در سیکل ترکیبی تنها 7 لیتر بنزین را به ازای طی کردن مسافتی معادل با 100 کیلومتر مصرف می‌‌کند و دارای استاندارد یورو 3 اروپا می‌باشد و اگرچه این خودرو از نظر امکانات رفاهی توانایی رقابت با اتومبیل‌های جدید و بروز را ندارد ولی رانندگی با ریو تجربه بسیار لذت بخش و متفاوتی است و مشخصات فنی و کیفیت ساخت این خودرو بدون تردید رضایت کامل شما را کسب خواهند کرد.

خرید لوازم یدکی ریو

در قسمت بعدی می‌توانید با مشخصات فنی و ویژگی‌های اتومبیل تیبا نیز آشنا شوید و سپس اطلاعاتی مفیدی را در رابطه با قطعات مشترک ریو و تیبا کسب نمایید.

خودروی ریو

معرفی خودرو تیبا

تولید خودرو ریو در سال 1399 متوقف گردید و خودروسازی سایپا برای حفظ مشتریان و علاقه‌مندان به این خودرو محصولی جدید را بر اساس پلتفرم X200 و با نام تیبا تولید و به بازار عرضه کرد و جالب است بدانید که این خودروی ملی دارای قطعات مشترک بسیاری با سایر خودروهای تولید شده در داخل ایران است ولی قطعات مشترک ریو و تیبا بسیار بیشتر هستند و به همین دلیل است که در این مقاله قصد داریم تا قطعات مشترک این دو اتومبیل را بررسی کنیم.

معرفی خودرو تیبا

خودرو تیبا دارای یک موتور 1.5 لیتری و 4 سیلندر است و این موتور توانایی تولید 87 اسب بخار انرژی در 5500 دور در دقیقه و 128 نیوتن‌‌متر گشتاور در 4000 دور در دقیقه را دارد و به یک گیربکس 5 دنده دستی مجهز شده است.

شتاب اولیه اتومبیل تیبا بر اساس ادعا‌های شرکت سایپا در حدود 13.5 ثانیه است و حداکثر سرعت آن برابر با 200 کیلومتر در ساعت می‌باشد و مدل‌های هاچبک و سدان این اتومبیل تفاوتی را از این نظر با یکدیگر ندارند.

اتومبیل تیبا در سیکل ترکیبی 7 لیتر بنزین را به ازای طی کردن مسافتی معادل با 100 کیلومتر مصرف می‌کند و دارای استاندارد یورو 4 اروپا می‌باشد و موتور این اتومبیل در مقایسه با موتور سایر خودروهای تولید داخل دارای بازده مصرفی بهتری است.

لازم به ذکر است که خودرو تیبا از نظر امکانات رفاهی نیز با پکیج قابل قبولی از تجهیزات به خریداران عرضه می‌شود و دارای امکاناتی همچون: کیسه هوا برای راننده و سرنشین جلو، سیستم تهویه مطبوع خودکار، شیشه بالابر‌های برقی، گرمکن شیشه عقب و فرمان هیدرولیک است و این امکانات انتظارات اولیه خریداران از خودرو تیبا را برآورده خواهند کرد.

در قسمت بعدی می‌‌توانید با قطعات مشترک ریو و تیبا و تفاوت‌های این دو خودرو آشنا به صورت کامل شوید.

خرید لوازم یدکی تیبا

قطعات مشترک ریو و تیبا:(نقاط مشترک در مقایسه ریو و تیبا)

ریو و تیبا دارای قطعات مشترک بسیاری با یکدیگر هستند و یکی از دلایل تولید خودرو تیبا اتمام قرارداد خودروسازی سایپا با شرکت کیا عنوان می‌شود و شرکت سایپا به منظور حفظ بازار‌های داخلی اتومبیل تیبا را به عنوان یک خودرو ملی جایگزین این اتومبیل کرد و جالب است بدانید که اتومبیل تیبا در مقایسه با ریو فروش مناسبی را نیز کسب کرده است.

خودروی ریو

بسیاری از کارشناسان خودرو معتقد هستند که این دو خودرو تنها از نظر ظاهر با یکدیگر تفاوت دارند و در واقع، یک خودرو در دو قالب مختلف محسوب می‌شوند و در این رابطه لازم به ذکر است که اگرچه قطعات مشترک ریو و تیبا به میزان قابل توجهی زیاد هستند ولی این دو خودرو بر اساس دو پلتفرم مختلف طراحی شده‌اند و تفاوت‌های زیادی را با یکدیگر دارند.

خرید لوازم یدکی زانتیا

به عنوان مثال: سیستم تعلیق و ترمز این دو اتومبیل یکسان است ولی این دو مدل از نظر قطعات دیگری همچون: میله موجگیر، فنر و سگ دست تفاوت‌های بسیاری را با یکدیگر دارند.

از جمله مهم‌ترین قطعات مشترک ریو و تیبا می‌توان به موارد مختلفی همچون:

 • کمک فنر‌ها
 • بلبرینگ‌ها
 • رینگ و تایر
 • میله کششی
 • بوش‌های سیستم تعلیق
 • و اتصالات لاستیکی خودرو

اشاره کرد که باعث شده‌اند تا تهیه کردن قطعات و لوازم یدکی این خودروها آسان‌تر شود و خریداران این دو اتومبیل با مشکل چندانی از این بابت مواجه نگردند.

خرید لوازم یدکی سمند

آیا موتور تیبا موتور ریو است؟

لازم به ذکر است که موتور این دو خودرو نیز یکسان نیست و موتور تیبا مدل تقویت شده موتور پراید می‌باشد و خروجی آن کم‌تر است و این مسئله شتاب اولیه خودرو تیبا را تحت تاثیر قرار داده است و اثری از قطعات مشترک ریو و تیبا در قسمت موتور این دو اتومبیل دیده نمی‌شود.

آیا موتور تیبا موتور ریو است؟ 

ریو بهتر است یا تیبا؟ ( مقایسه ریو با تیبا )

به منظور درک بهتر کیفیت و ارزش خرید این خودروها قصد داریم تا در این قسمت برخی از تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو خودرو و درکل مقایسه ریو با تیبا داشته باشیم. در ادامه می‌توانید اطلاعات بهتری را در این رابطه کسب کنید:

نام تیبا ریو
کارخانه مونتاژ کننده سایپا سایپا
مشخصات کلی
موتور استاندارد 1.5 1.5
حجم موتور 1500 1493
حداکثر قدرت 78@5500 98@5500
جعبه دنده  5 دنده دستی  5 دنده دستی، 4 دنده اتومات
مشخصات فنی
تعداد سیلندر 4 4
تعداد سوپاپ  8 16
مصرف بنزین خارج از شهر 5.7 لیتر 6.9 لیتر
مصرف بنزین داخل شهر 7.1 لیتر 7.8 لیتر
امکانات
سیستم ضد قفل ABS  انتخابی انتخابی
فرمان هیدرولیک دارد دارد
کیسه هوا  انتخابی سرنشینان جلو
قفل مرکزی  دارد دارد
خرید لوازم یدکی تندر نود

تفاوت ریو و تیبا از نظر قدرت و کیفیت موتور: ( بررسی موتور ریو و تیبا )

موتور هر دو اتومبیل دارای حجم نهایی 1500 سی سی است ولی از آن‌جایی که موتور ریو دارای 16 سوپاپ می‌باشد، موتور این خودرو خروجی بیشتری را دارد و این مسئله باعث شده است تا شتاب اولیه ریو در حدود 1.5 ثانیه کم‌تر از شتاب اولیه تیبا باشد. همچنین، لازم به ذکر است که تیبا بر اساس پلتفرم جدید‌تری طراحی شده است و موتور آن در مسیر‌های داخل شهری مصرف بنزین کم‌تری را دارد و این موضوع می‌تواند تفاوت‌های بسیاری را رقم بزند و موتور قدرتمند ریو از نظر مصرف انرژی نسبت به موتور تیبا ضعیف‌تر عمل کرده است.

موتور تیبا

تفاوت ریو و تیبا از نظر طراحی ظاهری:

در کنار بررسی قطعات مشترک ریو و تیبا بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که اتومبیل ریو از نظر طراحی ظاهری و زیبای فضای کابین حرف‌های بیشتری را برای گفتن دارد و طراحی و شکل ظاهری خودرو تیبا یکی کپی ناشیانه و کم دقت از این خودرو محسوب می‌شود. همچنین، اتومبیل ریو از نظر کیفیت فضای کابین نیز بهتر عمل کرده است و فضای داخلی این خودرو بسیار جادار و راحت است.

تفاوت ریو و تیبا از نظر طراحی ظاهری

خرید لوازم یدکی روآ

تفاوت ریو و تیبا از نظر امکانات رفاهی و ایمنی:

اتومبیل ریو از قدمت بیشتری برخوردار است و این مورد باعث شده است تا امکانات این خودرو توانایی کسب رضایت خریداران امروزی را نداشته باشد. اگرچه بیشتر امکانات اتومبیل تیبا در خودرو ریو نیز مشاهده می‌شوند ولی امکانات مختلفی همچون:

کیسه هوا برای راننده و سرنشین جلویی خودرو

آینه‌های جانبی برقی

سیستم‌های تهویه مطبوع خودکار

که بر روی مدل‌های سفارشی تیبا موجود هستند باعث شد‌ه‌اند تا این خودرو از نظر امکانات و تجهیزات از ریو پیشی بگیرد و فروش مناسبی را نیز تجربه نماید.

البته لازم است به این نکته توجه داشته باشید که اتومبیل ریو دارای فرمان برقی است و تجربه رانندگی با این اتومبیل بسیار لذت بخش می‌باشد و سیستم فرمان این دو مدل جزو قطعات مشترک ریو و تیبا محسوب نمی‌شود.

خرید تیبا یا ریو

خرید کدام اتومبیل منطقی‌تر است؟

ریو و تیبا از زوایای مختلف دارای شباهت‌های بسیاری با یکدیگر هستند و زیاد بودن قطعات مشترک ریو و تیبا باعث شده است تا خریداران هر دو اتومبیل از نظر تامین لوازم و قطعات یدکی با مشکل چندانی مواجه نباشند.

با این حال، قدیمی‌تر بودن خودرو ریو باعث شده است تا احتمال خراب شدن قسمت‌های مختلف آن افزایش یابد و کسانی که قصد خرید این خودرو را دارند بهتر است به این نکته توجه داشته باشند که پیدا کردن یک اتومبیل ریو تمیز و بدون ایراد کار بسیار دشواری محسوب می‌شود و می‌توان با هزینه خرید یک ریو دست دوم برای خرید تیبا صفر کیلومتر اقدام کرد.

همچنین، تیبا اتومبیل بهتری برای مسیر‌های داخل شهری است و مشابه بودن سیستم تعلیق این دو خودرو در کنار سایر قطعات مشترک ریو و تیبا باعث شده است تا تجربه رانندگی با تیبا چیزی را نسبت به تجربه رانندگی با ریو کم نداشته باشد و از آن‌جایی که آخرین مدل‌های ریو مربوط به 11 سال قبل هستند و با توجه به این نکته که استهلاک هر اتومبیلی با گذر زمان افزایش خواهد یافت، هم اکنون خرید تیبا اقدام بهتری است و با ریسک‌‌های کم‌تری همراه می‌باشد.

خرید لوازم یدکی پژو 206 

تیبا صفر یا ریو کارکرده؟

ما در انتخاب اینکه تیبا سایپا صفر بهتر است یا ریو قدیمی مثلا مدل 87 باید به این نکته توجه کنیم که با وجود اینکه ریو خودرویی است که امتحان خود را پس داده است و در چند دهه گذشته مشتریان خود را راضی نگه داشته است ولی تیبا و خانواده آن هم جزء خودروهایی است که محبوبیت بالایی دارد و قطعات و لوازم آن به وفور یافت میشود.

تیبا صفر یا ریو کارکرده؟

این نکته که تیبا یک خودروی کم مصرف و مناسب برای داخل شهر است نیز به محبوبیت آن افزوده است و شاید انتخاب عاقلانه تری باشد ولی عده ای خودرویی مثل ریو را حتی با وجود اینکه قدیمی تر و کار کرده تر باشد را ترجیح میدهند.

خرید لوازم یدکی ریو و تیبا

فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار بهترین مرجع برای خرید لوازم یدکی تیبا و لوازم یدکی ریو می‌باشد و تمامی قطعات مشترک ریو و تیبا در این فروشگاه موجود هستند و شما می‌توانید تمامی نیاز‌ها خود را با کمک محصولات بی نظیر این مجموعه برطرف نمایید.

فروشگاه اینترنتی دولوکس کار دارای بیش از 18 سال سابقه درخشان در زمینه تامین لوازم یدکی خودروهای ایرانی است و نمایندگی رسمی شرکت دینا پارت محسوب می‌شود و این مجموعه از نظر تنوع محصولات، کیفیت قطعات و اصالت کالاهای ارائه شده به مشتریان حرف اول را می‌زند.

بنابراین، چنانچه در زمینه خرید قطعات مشترک ریو و تیبا با مشکل مواجه شده‌اید و نمی‌توانید قطعات اتومبیل خود را در بازار پیدا کنید، بهتر است که این قطعات را از فروشگاه اینترنتی دولوکس کار جویا شوید و تجربه شیرینی را از خرید قطعات یدکی اتومبیل خود به یادگار داشته باشید.

سوالات متداول

دیدگاهی در مورد “قطعات مشترک ریو و تیبا (مقایسه ریو و تیبا)

 1. ترابی گفت:

  بنظر من ریو از هر جهت نسبت به تیبا بهتره و رانندگی با ریو از تیبا خیلی بهتره
  افراد فنی و صاحب نظر بهتر میدونن که ریو خیلی بهتره
  راحتی راننده پشت فرمان ریو خیلی از تیبا بهتره و فضای جای پا و پدالها تو ریو عالیه
  تعادل و هندلینگ ریو خیلی بهتره و الی غیر
  تعجب میکنم که چرا تیبا و ریو رو با هم مقایسه میکنن
  هم ریو داریم و هم تیبا
  ولی ریو یه چیز دیگه س

  1. پشتیبانی فروش گفت:

   باسلام و خسته نباشید.

   از نظر کلی ریو از تیبا سر تره.

 2. ترابی گفت:

  بنظر من ریو از هر جهت نسبت به تیبا بهتره و رانندگی با ریو از تیبا خیلی بهتره
  افراد فنی و صاحب نظر بهتر میدونن که ریو خیلی بهتره
  راحتی راننده پشت فرمان ریو خیلی از تیبا بهتره و فضای جای پا و پدالها تو ریو عالیه
  تعادل و هندلینگ ریو خیلی بهتره و الی غیر

  1. پشتیبانی فروش گفت:

   بله درسته

 3. مرتضی شمس گفت:

  من یک تیبا 92 دارم . با هر ماشینی بگی توی جاده کورس گذاشتم اما هیچ ماشین ایرانی تا حالا نتونسته پا به پاش بیاد. راحت 200تا میره

 4. ناشناس گفت:

  به نظر بنده ماشین ریو از لحاظ رانندگی دیدد کامل دارد ولی تیبا این چنین نمی باشد. ریو ماشینی است که ازلحاظ جلو بندی محکمتر می باشد

  1. پشتیبانی فروش گفت:

   ممنونم از دیدگاهی که گذاشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *