مقالات

دلایل خرابی پمپ بنزین خودرو چیست

خرابی پمپ بنزین خودرو

 خرابی پمپ بنزین خودرو یکی از مشکلاتی است که از شیوع بیشتری در کشور ما برخوردار می‌باشد و رانندگان بسیاری وجود دارند که تاکنون چندین مرتبه با این مشکل دست و پنجه نرم کرده‌اند و همچنان ترس خراب شدن ناگهانی پمپ بنزین اتومبیل را در سینه دارند.

پمپ بنزین یکی از مهم‌ترین قطعات سیستم سوخت رسانی محسوب می شود و همان‌گونه که از آن اطلاع دارید، خراب شدن هر یک از اجزای سیستم سوخت رسانی به معنای زمین گیر شدن اتومبیل است و سایر سیستم‌ها و قطعات خودرو در صورت خرابی پمپ بنزین خودرو فاقد عملکرد خواهند بود و اتومبیل شما تا زمان رفع این مشکل خاموش خواهد ماند.

خرابی پمپ بنزین همچون خرابی شمع خودرو دارای دلایل مختلفی است و برخی از این دلایل قابل کنترل و پیشگیری می‌باشند و می‌توان با رعایت برخی از نکات از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

همچنین، در بسیاری از موارد مشاهده شده است که خراب شدن پمپ بنزین خودرو به صورت ناگهانی پدیدار نشده‌ است و قبل از وقوع این پدیده برخی از علائم و نشانه‌ها رویت شده‌اند که می‌‌توان با مشاهده آن‌ها برای تعمیر و یا تعویض این پمپ اقدام کرد.

در ادامه قصد داریم تا ضمن معرفی پمپ بنزین خودرو و بررسی عملکرد آن، اطلاعات کاملی را نیز در رابطه با علائم خرابی پمپ بنزین به شما عزیزان ارائه دهیم.

دلایل خرابی پمپ بنزین خودرو

نحوه کارکرد پمپ بنزین خودرو چگونه است

پمپ بنزین یکی از قطعات الکتریکی اتومبیل محسوب می‌شود و وظیفه اصلی آن پمپاژ بنزین به داخل موتور و سیستم انژکتوری خودرو می‌باشد و خرابی پمپ بنزین خودرو از روشن شدن ماشین جلوگیری خواهد کرد.

این قطعه که در زبان انگلیسی با عبارت ((Fuel Pump)) شناخته می‌شود در داخل باک اتومبیل قرار می‌گیرد و فشار لازم برای پمپاژ بنزین به داخل موتور را فراهم می‌کند و این مورد اصلی‌ترین عملکرد این پمپ محسوب می‌شود و فشار ایجاد شده توسط این قطعه نباید فاقد نوسان باشد.

کاهش میزان فشار تولیدی توسط پمپ بنزین موجب سوخت رسانی ناقص به موتور خودرو و کاهش میزان بازده و شتاب اتومبیل خواهد شد و افزایش بیش از حد فشار تولیدی توسط این پمپ در نهایت باعث خراب شدن قطعات داخلی پمپ و یا سیستم احتراق خودرو خواهد گردید و به همین دلیل است که عملکرد صحیح این پمپ از چنین اهمیت بالایی برخوردار است.

لازم به ذکر است که این پمپ از زمان روشن شدن خودرو فرایند پمپاژ بنزین به قلب اتومبیل را بر عهده دارد و می‌توان صدای کار کردن آن را با قرار دادن سوئیچ در وضعیت قبل از استارت به راحتی شنید.

بطور کلی، پمپ بنزین یکی از قطعات بسیار حساس و مهم سیستم سوخت رسانی اتومبیل است و آسیب دیدن آن به معنای روشن نشدن خودرو می‌باشد و این مشکل می‌تواند دردسر‌های زیادی را برای شما ایجاد کند.

دلایل خرابی پمپ بنزین خودرو

در ادامه به برخی از دلایل خرابی پمپ بنزین ماشین می پردازیم:

نیم سوز شدن و یا خرابی پمپ بنزین خودرو در اثر فشار

باک بنزین خودرو محل ذخیره سازی بنزین است و پمپ بنزین با این پیشفرض طراحی شده است که همواره مقدار مشخصی بنزین در باک وجود دارد و کم‌ بودن بنزین در داخل باک خودرو موجب افزایش فشار کاری پمپ بنزین خواهد شد و زمینه را برای خراب شدن آن فراهم خواهد کرد.

بنابراین، همواره سعی کنید تا مقدار بنزین داخل باک اتومبیل از 30 درصد ظرفیت باک کم‌تر نشود تا پمپ بنزین خودرو تحت فشار قرار نگیرد. همچنین، رانندگی برای مدت طولانی در حالتی که چراغ بنزین خودرو روشن شده است نیز فشار کاری پمپ بنزین را به شدت افزایش خواهد داد و این حالت به خرابی پمپ بنزین خودرو منجر خواهد شد.

نوسانات الکتریکی و یا سوختن فیوز پمپ بنزین

پمپ بنزین دارای یک فیوز مجزا در داخل جعبه فیوز خودرو می‌باشد و سوختن فیوز خودرو از کار کردن پمپ بنزین جلوگیری خواهد کرد و می‌توان با استفاده از یک فیوز جدید این مشکل را به راحتی برطرف کرد.

همچنین، نوسانات برق نیز از دیگر علت‌های سوختن پمپ بنزین و یا عملکرد ناقص سایر سیستم‌های الکتریکی می‌باشد و بهتر است که در صورت مشاهده اختلالات مختلف در سیستم برق خودرو سریعاً برای ریشه یابی مشکلات احتمالی اقدام نمایید تا از خرابی کامل سیستم‌های برقی خودرو جلوگیری کنید.

آیا وجود ناخالصی در بنزین موجب خرابی پمپ بنزین خودرو می شود ؟

استفاده از بنزین‌های بی کیفیت و دارای ناخالصی‌های سرب می‌تواند زمینه را برای خرابی پمپ بنزین خودرو فراهم کند زیرا این ناخالصی‌ها موجب مسدود شدن مجراهای پمپ بنزین خواهند شد و فشار وارد شده به این پمپ را افزایش خواهند داد.

بنابراین، چنانچه سلامتی و کیفیت پمپ بنزین خودرو برای شما دارای اهمیت بسیاری است، بهتر است که از بنزین‌های با اکتان بالا استفاده کنید تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری نمایید.

نحوه کارکرد پمپ بنزین خودرو

خرید لوازم یدکی ال نود

فرسودگی یا کهنه بودن باک بنزین:

فرسودگی یا کهنه بودن باک بنزین از دیگر دلایل خراب شدن پمپ بنزین ماشین می‌باشد و این پدیده با افزایش عمر خودرو بیشتر نمایان می‌شود.

باک خودرو از جنس فلز است و ذرات فلزی پس از گذشت مدتی دچار فرسودگی می‌شوند و ذرات فلزی معلق را در بنزین آزاد می‌کنند و این ذرات در نهایت می‌توانند موجب خرابی پمپ بنزین ماشین و یا سایر سیستم‌های دخیل در سوخت رسانی و یا احتراق شوند.

با این حال، روش جامعی برای تعیین کیفیت باک بنزین وجود ندارد و بررسی وضعیت پمپ بنزین و مطمئن شدن از سلامت آن اقدام بهتری می‌باشد.

علائم خرابی پمپ بنزین خودرو

با دانستن برخی از علائم و نشانه ها پی به وجود نقص در سیستم پمپ بنزین می بریم. برخی از آنها به شرح زیر است:

روشن نشدن اتومبیل

این مورد اولین نشانه‌ی خرابی پمپ بنزین ماشین است و مشاهده شدن این علامت به معنای خرابی کامل پمپ بنزین خودرو می‌باشد و باید از یک پمپ جدید برای برطرف کردن آن استفاده کرد.

مشکل در روشن شدن خودرو

اگرچه این پدیده ممکن است با علت‌های دیگری همچون خرابی سیستم استارت خودرو نیز نمایان شود ولی معیوب بودن و یا نیم سوز شدن پمپ بنزین خودرو نیز از دیگر علت‌های آن می‌باشد و کشف دقیق عامل این مشکل نیازمند بررسی بیشتری است.

با این حال، در موارد بسیاری مشاهده شده است که خراب بودن پمپ بنزین خودرو موجب بروز این ایراد شده است و تعویض پمپ بنزین آن را بطور کامل برطرف کرده است.

آیا افزایش مصرف سوخت از علائم خرابی پمپ بنزین خودرو می باشد ؟

افزایش مصرف سوخت نیز از جمله مهم‌ترین نشانه‌‌های خراب بودن و یا نیم سوز شدن پمپ بنزین است و عدم توجه به این نشانه می‌تواند باعث زمین گیر شدن خودرو شما در خیابان و یا جاده گردد و این علامت باید جدی در نظر گرفته شود.

افزایش مصرف سوخت چگونه موجب خرابی پمپ بنزین می شود

خرید لوازم یدکی سمند

کاهش بازده پدال گاز

با فشرده شدن پدال گاز خودرو بنزین بیشتری در اختیار موتور قرار می‌گیرد و سرعت و شتاب خودرو افزایش می‌یابد.

خرابی پمپ بنزین خودرو می‌تواند میزان بازده و کارایی پدال گاز را کاهش دهد و در مواردی نیز مشاهده شده است که فشار دادن پدال گاز موجب خفگی موتور و یا کاهش سرعت خودرو شده است.

بنابراین، این نشانه را جدی بگیرید و در اسرع وقت به تعمیرگاه‌های مجاز به منظور بررسی پمپ بنزین خودرو مراجعه نمایید.

افزایش دمای موتور چگونه موجب خرابی پمپ بنزین خودرو می شود

خرابی پمپ بنزین خودرو فشار بیشتری را به قسمت‌های مختلف موتور وارد خواهد کرد و این مورد می‌تواند باعث افزایش استهلاک موتور خودرو شود.

بنابراین، در صورتی که احساس کردید موتور خودرو تحت فشار است و دمای موتور افزایش یافته است باید سریعاً برای پیدا کردن ایرادات احتمالی اقدام نمایید زیرا رانندگی در این شرایط می‌تواند موجب وارد شدن آسیب‌های شدید به موتور شود.

تغییر و یا افزایش صدای پمپ بنزین

در حالت عادی صدای پمپ بنزین خودرو در هنگام رانندگی قابل شنیدن نیست و این صدا تنها در حالتی که سوئیچ اتومبیل در وضعیت قبل از استارت قرار دارد شنیده می‌شود و افزایش صدای این پمپ در هنگام رانندگی به معنای خراب شدن آن می‌باشد. همچنین، ممکن است که صدای این پمپ نیز تغییر کند و شنیده شدن صدای قل قل بنزین و یا زوزه کشیدن پمپ یکی از نشانه‌های مهم خراب شدن و یا آسیب دیدن این پمپ می‌باشد.

خرابی پمپ بنزین خودرو چگونه باعث عملکرد نامنظم موتور می شود ؟

مواردی بسیاری وجود دارند که می‌توانند باعث مختل شدن عملکرد منظم موتور شوند و تجربه‌ی رانندگی با اتومبیل را تحت تاثیر قرار دهند و خرابی پمپ بنزین خودر یکی از این موارد است.

در حالت عادی موتور خودرو باید عملکرد ثابتی را از خود به نمایش بگذارد و نباید میزان خروجی انرژی آن دچار تغییر شود و عملکرد ناقص پمپ بنزین یکی از مواردی است که می‌تواند این حالت را ایجاد کند.

بنابراین، پدیدار شدن علائمی همچون: ریپ زدن، گاز نخوردن و یا خفه شدن موتور باید کاملاً جدی و خطرناک در نظر گرفته شوند و در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف گردند.

نشانه های خرابی پمپ بنزین خودرو

پرش خودرو بدون افزایش فشار پا بر روی پدال گاز

این حالت نیز نشانه‌ی معیوب بودن یکی از اجزای سیستم سوخت رسانی و یا سیستم انژکتوری است و جزو نشانه‌های خطرناک در نظر گرفته می‌شود زیرا می‌تواند باعث از دست رفتن کنترل اتومبیل شود و جان راننده و سرنشینان را در معرض خطر قرار دهد.

خاموش شدن خودرو در حالت ایستاده

در حالت ایستاده دور موتور خودرو در پایین‌ترین حالت قرار دارد و معیوب بودن پمپ بنزین خودرو که موجب نوسان در سوخت رسانی به موتور می‌شود می‌تواند زمینه را برای خاموش شدن ناگهانی خودرو و خفه شدن موتور فراهم کند.

کاهش کارایی موتور در هنگام خالی بودن باک بنزین:

یک پمپ بنزین سالم باید توانایی پمپاژ بنزین در تمامی حالت‌ها را داشته باشد و نباید در زمانی که میزان بنزین داخل باک کم‌تر از حالت عادی است دچار مشکل شود و افزایش دور موتور، صدا و دمای موتور خودرو می‌تواند نشانه‌ی خرابی پمپ بنزین باشد و این علائم باید جدی تلقی شوند.

نتیجه گیری

در این مطلب به بررسی علائم و دلایم خرابی پمپ بنزین خودرو پرداختیم. خواندن این مقاله به تمام رانندگان توصیه میگردد و در صورتیکه در این زمینه تجربه ای دارید برای ما و سایر دنبال کنندگان به اشتراک بگذارید.

چنانچه از قطعات بی کیفیت لوازم یدکی خسته شده اید ما به شما خرید از فروشگاه لوازم یدکی خودرو دولوکس کار را پیشنهاد می کنیم تمامی محصولات این فروشگاه نسبت به سایر رقبا از نظر اقتصادی بسیار مقرون بصرفه بوده و همچنین لوازم یدکی های عرضه شده در این فروشگاه آنلاین از معتبر ترین برندهای داخلی همچون دینا پارت می باشد

منبع: https://bit.ly/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *