مقالات

بررسی علائم خرابی پلوس

How To Tighten Cv Boot Clamp Without Tool

قبل از بررسی علائم خرابی پلوس، بیایید تا نگاهی به چیستی و مهم ترین وظایف این قطعه بیندازیم. پلوس یکی از مهم ترین اجزای یک خودرو به حساب می آید که می تواند کاربرد های زیادی داشته باشد.پلوس برای حمل گشتاور از سیستم انتقال خودرو به سیستم دیفرانسیل چرخ عقب استفاده می شود.

این قطعه مهمترین بخش خودرو است که گشتاور را از گیربکس به دیفرانسیل منتقل می کند و سپس دیفرانسیل این گشتاور را به چرخ های جلو می رساند تا خودرو را به حرکت درآورد. پلوس به نام های شفت کاردان، شفت پروانه یا محور پروانه نیز شناخته می شود.

هنگامی که نیروی مکانیکی توسط موتور خودرو تولید می شود، باید توسط یک سری ابزار های خاص به چرخ ها انتقال پیدا کند.سیستم های مربوط به انتقال قدرت خودرو می توانند قسمت ها و اجزای مختلفی داشته باشند. عملکرد درست و دقیق آنها نه تنها فرایند انتقال نیرو را بهبود می بخشد، بلکه می تواند در هنگام رانندگی حس خوبی را به شما ارائه کند.

علائم خرابی پلوس کدام است؟

سیستم انتقال قدرت ماشین از قسمت ها و اجزای مختلفی تشکیل شده است. پلوس آخرین قسمتی است که در این سیستم قرار گرفته و وظیفه انتقال نیرو به چرخ ها را دارد. این قطعه در قسمت جلویی ماشین قرار گرفته است و در نتیجه، به عنوان یک قطعه از قطعات جلو بندی ماشین شناخته می شود.

پلوس یک لوله چرخان است که به عقب گیربکس متصل می شود و قدرت چرخشی را که در موتور شروع شده بود به عقب خودرو در دیفرانسیل منتقل می کند.

معرفی قطعه پلوس در خودرو

جالب است بدانید که این قطعه از یک طرف به چرخ های خورد متصل شده و از طرف دیگر به دیفرانسیل متصل شده است. در نتیجه، هنگامی که شما ماشین خود را حرکت می دهید، آخرین مرحله ای که باعث راه افتادن چرخ ها می شود، پلوس است. خراب شدن پلوس می تواند نتایج نامطلوبی را برای شما به همراه داشته باشد. امروز ما قصد داریم تا علائم خرابی پلوس را به شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

دولوکس کار : مرکز پخش لوازم یدکی خودرو

اجزای اصلی پلوس

همانطور که مشاهده کردید، پلوس قطعه مهم و کاربردی است که می تواند باعث حرکت چرخ ها شود. حال یک سوال مهم در این میان مطرح می شود: اجزای اصلی پلوس کدام اند؟ مطمئنا قطعه ای که در این حد مهم است، نمی تواند به صورت یک پارچه تولید شده باشد.

معرفی اجزای اصلی پلوس

از آنجایی که پلوس یکی از مهم ترین قطعات به کار رفته در جلوبندی خودرو به حساب می آید، می تواند قسمت های مختلفی را در خود جای داده باشد. در لیست زیر، شما می توانید اجزای اصلی پلوس را مشاهده کنید. خرابی حتی یکی از این قسمت ها می تواند کل عملکرد پلوس را مختل کند.

 • گردگیر پلوس
 • سه شاخه پلوس
 • مشعلی
 • سر پلوس
 • میل
 • بلبرینگ
خرید لوازم یدکی روآ

علل خرابی پلوس

دلایل مختلفی را می توان برای خرابی پلوس مد نظر قرار داد. این قطعه مهم، حساسیت زیادی داشته و گاهی اوقات بر اثر یک اشتباه به طور کامل خراب می شود. معمولا افرادی که به تازگی وارد دنیای رانندگی شده اند، با انجام یک سری حرکات ناشیانه به پلوس ماشین خود آسیب وارد می کنند.

علل خرابی پلوس

خرید پلوس پراید کامل بلند دینا پارت

رانندگی با دنده اشتباه، مهم ترین عاملی است که می تواند باعث خرابی پلوس شود. جالب است بدانید که این  عامل می تواند به راحتی هزینه هنگفتی را بر روی دست شما قرار دهد. شما باید به صورت منظم اتصالات قرار گرفته بر روی پلوس را مورد بررسی قرار دهید. بررسی اتصال ها باعث می شود تا شما خیلی بهتر سلامت پلوس را چک کنید.

اگر شما در هنگام رانندگی فراموش کنید که ترمز دستی را به پایین بکشید یا اینکه در موقعیت های نامناسب از ترمز دستی استفاده کنید، باز هم باید انتظار خرابی پلوس را داشته باشید. از جمله دیگر رفتار هایی که رانندگان ناشی و گاهی اوقات حرفه ای از خود نشان می دهند، رها کردن ناگهانی کلاچ و گاز است.

این رفتار گاهی اوقات می تواند به راحتی پلوس را خراب کند. در ضمن، شما تحت هیچ شرایطی در هنگام روشن بودن خودرو، نباید آن را هل دهید. این عامل هم می تواند به سر پلوس آسیب وارد کند و ساختار آن را بهم بریزد. شما باید به خوبی از ماشین خود استفاده و نگهداری کنید. نگهداری درست و به موقع باعث می شود تا سلامتی قطعات مختلف از جمله پلوس ماشین تضمین شود.

بررسی علل خرابی پلوس

علائم خرابی پلوس

حال که مباحث مقدماتی را پشت سر گذاشتیم، بیایید تا به بررسی خرابی پلوس بپردازیم. هنگامی که پلوس ماشین شما با مشکل و خرابی مواجه می شود، یک سری علائم را به شما نشان می دهد. شما با توجه به همین علائم می تواند به راحتی نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.

اگر شما در هنگام رانندگی صدای تق تق از ماشین می شنوید، به احتمال قوی پلوس خودروی شما خراب شده است. پس، شنیده شدن صدای تق تق از ماشین اولین مورد از علائم خرابی پلوس به حساب می آید. البته که تعویض پلوس به صورت دستی توسط افراد ناشی، می تواند مشکلات دیگری هم برای خودرو ایجاد کند. در نتیجه، اگر شما مطمئن شده اید که مشکل از پلوس خودرو است، بهتر است که از خدمات یک تیم معتبر استفاده کنید.

پلوس از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. علائم خرابی پلوس در قسمت های مختلف، می تواند کمی با هم متفاوت باشد. مهم ترین علامت خرابی پلوس مربوط به صدای تق تق است. ولی شما می توانید فرمان خود را تا انتها بچرخانید و ببینید که صدا کم و زیاد می شود یا نه. اگر صدا کم یا زیاد شد، به احتمال زیاد خرابی فقط مربوط به یک قسمت خاص از پلوس خودرو است.

ولی در هر صورت ما به شما توصیه می کنیم که در هنگام خرابی پلوس، بلافاصله آن را تعویض کنید تا با هیچ مشکل خاصی مواجه نشوید.

خرید لوازم یدکی تندر نود

علائم خرابی پلوس

علائم خرابی بلبرینگ پلوس

همانطور که در قسمت های قبل تر هم به این مسئله اشاره کردیم، علائم خرابی پلوس می توانند به قسمت های مختلفی از این قطعه اشاره کنند. یکی از مهم ترین قسمت هایی که می تواند با خرابی مواجه شود، بلبرینگ پلوس است. در لیست زیر، شما می توانید مهم ترین علائم خرابی بلبرینگ پلوس را مشاهده کنید.

 • لرزش شدید فرمان در هنگام حرکت ماشین
 • شنیده شدن صدا های عجیب و تق تق زیاد از چرخ ها در هنگام رانندگی
 • دو برابر شدن صدای تق تق در سرعت های بالاتر

اگر شما به موقع نسبت به تعمیر خودروی خود اقدام نکنید، می توانید به جلو بندی ماشین خود آسیب وارد کنید.

axle shaft7

خرید بلبرینگ پلوس پیکان دینا پارت

علائم خرابی مشعلی پلوس

جدا از بلبرینگ، دومین قسمتی که می تواند دچار خرابی شود، مشعلی پلوس است. یعنی با توجه به آنها شما می توانید محل خرابی را تشخیص دهید. در لیست زیر شما می توانید مهم ترین علائم خرابی مشعلی پلوس را مشاهده کنید.

 • بر خلاف خرابی بلبرینگ، در خرابی مشعلی کابین خودرو حرکت می کند.
 • دو برابر شدن میزان لرزش و حرکت کابین در سرعت های خیلی بالاتر.
 • تق تق کردن گیربکس خودرو در هنگام تعویض دنده.
 • تکان خوردن های شدید ماشین در بازه سرعتی 70 تا 90 کیلومتر بر ساعت.

این موارد همگی می توانند آسیب های جدی را برای ماشین شما به همراه داشته باشند. شما باید بتوانید در سریع ترین زمان ممکن خرابی را شناسایی کنید و نسبت به رفع آن اقدام کنید. لازم به ذکر است که بررسی علائم خرابی پلوس می تواند نتایج مختلفی را برای ماشین شما به همراه داشته باشد.

علائم خرابی مشعلی پلوس

خرابی پلوس چه خطراتی دارد؟

در صورتی که شما علائم خرابی پلوس را مشاهده کردید، حتما باید در سریع ترین زمان ممکن ماشین خود را پیش تعمیرکار ببرید و از او راهنمایی بگیرید. ولی، اگر شما در انجام این فعالیت تاخیر داشته باشید، می توانید با یک سری مشکلات خاص مواجه شوید. در لیست زیر، شما می توانید چند مورد از عواقب بررسی نشدن به موقع پلوس را مشاهده کنید.

این موارد می توانند ماشین شما را به شدت خراب کنند و هزینه تعمیر سنگینی را بر روی دست شما بگذارند. پس، بررسی و رفع اشکال پلوس در صورت بروز علائم یک مسئله حیاتی به حساب می آید.

 • قفل شدن کامل فرمان ماشین
 • قفل شدن کامل چرخ ها و محور های ماشین
 • خرابی شدید گیربکس و آسیب به بدنه ماشین
 • قفل کردن ماشین در هنگام رانندگی و چپ کردن
 • نابودی محفظه مربوط به نگهداری ساچمه ها

خرابی پلوس چه خطراتی دارد؟

همانطور که مشاهده می کنید، عواقب خرابی پلوس، مواردی نیستند که شما بتوانید آنها را پشت گوش بیندازید. شما باید حتما در سریع ترین زمان ممکن مشکل را بررسی کنید و برای رفع آن اقدام نمایید.

همچنین بخوانید: صفر تا صد تعویض فیلتر روغن

وظیفه گردگیر پلوس

حال که مباحث مربوط به علائم خرابی پلوس، عواقب خرابی پلوس و دلایل خرابی پلوس را پشت سر گذاشتیم، بهتر است که نگاهی به گردگیر پلوس بیندازیم. این گردگیر دقیقا میان چرخ و گیربکس نصب شده و می تواند کاربرد های زیادی داشته باشد. گردگیر در کنار گیربکس قرار می گیرد. به همین علت هم حرکات زیادی داشته و خیلی راحت آسیب می بیند.

از بین رفتن و خرابی گردگیر می تواند باعث پارگی این قطعه شود. این مسئله می تواند باعث شود تا گیربکس و موتور به طور کامل قفل شوند.

وظیفه گردگیر پلوس

این قطعه قیف مانند می تواند از برخورد خاک به سر پلوس جلوگیری کند. شاید این وظیفه کم اهمیت به نظر برسد ولی، در واقع اهمیت زیادی داشته و در صورتی که گردگیر پلوس ماشین شما خراب شود، حتی احتمال خرابی موتور هم وجود دارد. در هنگام سرویس خودرو، شما همیشه باید بتوانید به خوبی گردگیر ها را بررسی نمایید.

اگر بر روی گردگیر خرابی خاصی وجود داشت، شما به راحتی می توانید آنها را تعویض کنید. تعویض این قسمت از ماشین بهترین راه موجود برای پیشگیری از خرابی پلوس به حساب می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *