مقالات

علائم خرابی سنسور دریچه گاز را بهتر بشناسید؟

خرابی سنسور دریچه گاز

سنسور دریچه گاز (Throttle Position Sensor) جزو حساس ترین قطعات خودرو محسوب می شود و گاز خوردن خودرو بدون آن امکان پذیر نمی باشد.این سنسور مسئولیت ویژه ای در مصرف بهینه سوخت از طریق کنترل گاز خوردن خودرو بر عهده دارد.امروزه برخی از خودرو ها از دریچه گاز برقی استفاده می کنند ولی عموما محصولات سایپا دارای دریچه گاز معمولی هستند.

این سنسور با بررسی وضعیت فعلی پدال گاز تصمیم می گیرد که چه میزان سوخت و هوا با هم ترکیب شوند و به مخزن احتراق انتقال یابند. این سنسور اطلاعات تکمیلی را با سایر داده ها نظیر درجه روغن ، دور موتور و درجه حرارت خودرو به کامپیوتر خودرو انتقال داده و تصمیم نهایی را سیستم هوشمند خودرو خواهد گرفت.

این قطعه یکی از قطعات مهم در موتور ماشین های انژکتوری سنسور دریچه گاز است.در بالا اشاراتی به کار سنسور دریچه گاز شد ولی حالا می خواهیم بدانیم عوامل خرابی سنسور دریچه گاز چیست ؟ علائم خرابی سنسور دریچه گاز چیست ؟ امروز میخواهیم در یکی دیگر از مطالب تهیه شده توسط تیم تحقیقات فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار کمی بیشتر با این قطعه و نگهداری و علائم و دلایل خرابی آن آشنا شویم. با ما همراه باشید.

سنسور دریچه گاز به همراه استپر موتور حرکت گاز خوردن ماشین را انجام می دهند. که تنظیم نبودن این سنسور باعث می شود مصرف سوخت ماشین بالا برود و اگر سنسور خراب شده باشد باعث می شود ماشین گاز بیخودی بخورد و این عامل صدمه زیادی به خودرو وارد می کند.

همچنین بخوانید :وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

سنسور دریچه گاز کجای خودرو قرار دارد؟

این سنسور روی دریچه گاز و جنب استپر موتور خودرو قرار دارد و به میله ای که داخل دریچه گاز وجود دارد وصل می شود و با باز و بسته شدن پولکی داخل دریچه گاز اطلاعات را به صورت ولتاژ به کامپیوتر یا همان ECU ) ( می فرستد.

کامپیوتر با توجه به اطلاعاتی که دریافت می کند سوخت و هوا خودرو را تنظیم می کند تا عملیات گرما رسانی و سوخت رسانی به صورت درستی در موتور خودرو انجام شود اما اگر سنسور دریچه گاز تنظیم نباشد باعث می شود اطلاعات به درستی به کامپیوتر نرسد و مصرف سوخت خودرو را چندین برابر کند .

سنسور دریچه گاز

سنسور دریچه گاز چگونه کار می کند ؟

برای بهتر فهمیدن کار سنسور دریچه گاز باید اول پین های سنسور را بشناسیم که برای دانستن این پین ها ادامه مطلب را مطالعه فرمایید.

اولین پین : مثبت 5 ولت

دومین پین : سیگنال

سومین پین : اتصال منفی

راننده زمانی که خودرو را روشن می کند اطلاعات از اولین پین و پین سوم یعنی اتصال منفی وارد سنسور دریچه گاز می شود و زمانی که راننده پا خود را روی پدال گاز می گذارد پولکی دریچه گاز باز بسته می شود و این ولتاژ تولید شده توسط پین دوم یعنی سیگنال به کامپیوتر منتقل می شود.

سنسور دریچه گاز در مصرف سوخت خودرو بسیار تاثیر زیادی دارد و علاوه بر مصرف سوخت بالا باعث می شود موتور خودرو شما کارکرد مناسبی نداشته باشد و موتور شما آسیب ببیند. زیرا پاشش بنزین و هوای ورودی موتور اگر به اندازه استاندارد نباشد موتور شما خف خواهد کرد.

خودرو های ایرانی از چند مدل سنسور دریچه گاز استفاده می کنند به طور مثال در خودروهای پراید از چهار مدل مختلف سنسور استفاده می شود اما خودرو های مانند سمند, پژو 405 و پژو پارس از دو مدل سنسور استفاده می کنند که معمولا این سنسور ها یا شاخک دار هستند یا دارای ساژم هستند.به طور معمول خودرو های ایرانی از نوع شاخک دار استفاده می شود زیرا این مدل خرابی کمتری دارد.

سنسور دریچه گاز چگونه کار می کند ؟

خودرو های خارجی و دیگر خودرو ها نسبت به کامپیوتری که دارند سنسور آن ها انتخاب می شود زیرا هر سنسور متناسب با هر یک کامپیوتر است و اگر یکسان نباشد باعث می شود خودرو شما ریپ بزند یا خاموش شود.

همچنین بخوانید :فواید تعویض روغن موتور خودرو

علائم خرابی سنسور دریچه گاز

عامل های زیادی باعث می شود که سنسور دریچه گاز شما خراب شود اما ما مهم ترین علائم خرابی سنسور دریچه گاز را به شما آموزش می دهیم؛تا خودرو سالمی داشته باشید.

اولین نشانه خرابی سنسور دریچه گاز این است که سنسور با آب تماس پیدا کند این عمل معمولا در کارواش ها رخ می دهد که شما موتور خودرو را شست و شو می دهید اما امروزه اکثر کارواش ها سنسور ها را خشک می کنند و خرابی صورت نمی گیرد اما کمتر از شستشو موتور استفاده کنید تا خودرو سالم تری داشته باشید.

دومین عامل خرابی سنسور این است که به خودرو فشار زیادی بیاوریم و گاز زیادی به ماشین بدهیم این عمل اگر به صورت کاتاف زده شده باشد باعث می شود موتور شما کامل خراب شود .

دولوکس کار مرجع خرید قطعات و لوازم یدکی خودروهای سایپا از جمله لوازم یدکی پراید ، لوازم یدکی تیبا ، لوازم یدکی ریو و لوازم یدکی زانتیا … میباشد. جهت مشاهده محصولات وارد دسته بندی برند ها شوید.

کاتاف چیست؟

هنگامی که سوپاپ ورودی موتور به خاطر فشار ناگهانی و بسیار زیاد بسته شده و ورود هوا یا سوخت به داخل پیستون برای لحظاتی متوقف می‌شود باعث می شود فشار زیادی به موتور بیاید و سنسور اطلاعات درستی ندهد و در نهایت موتور شما کامل خراب می شود.

آخرین عامل خرابی سنسور دریچه گاز این است که دریچه گاز کثیف باشد زیرا اگر کثیف بودن دریچه مدت طولانی باشد باعث می شود پولکی دریچه باز بماند و اگر پولکی باز باشد در نتیجه سنسور دریچه گاز نیز باز است و این باز ماندن طولانی باعث می شود که زاویه دریچه تغییر پیدا کند و با تغییر زاویه سنسور دریچه گاز خراب می شود و با شست و شو سنسور شما درست نمیشود و حتما باید سنسور را تعویض نماید.

علائم خرابی پولکی دریچه گاز

1-آیا دور موتور بالا از علائم خرابی سنسور دریچه گاز است؟

معمول ترین عیبی که خراب بودن سنسور را نشان می دهد این است که خودرو شما در حالت خلاص گاز بخورد. اکثر مردم متاسفانه این عیب را خرابی استپر موتور می دانند اما اینگونه نیست و با تعویض سنسور دریچه گاز این مشکل رفع می شود.

2-گاز نخوردن خودرو در دور موتور 2500 تا 3500

دومین نشانه خرابی سنسور این است که خودرو شما در دور موتور 2500 تا 3500 به خودرو شما به درستی گاز نخورد به اصطلاح خف کرده باشد

3-دیر گاز خوردن خودرو

اگر ولتاژ خروجی سنسور دریچه گاز استاندارد نباشد باعث می شود خودرو شما دیر گاز بخورد و از سرعت شما می کاهد و این امر باعث می شود موتور خودرو شما آسیب ببیند.

4- دیر پایین آمدن گاز خودرو

اگر بعد از رها کردن پدال گاز درجه دور موتور خودرو شما با تاخیر به حالت اول برگردد نشان دهنده خراب بودن سنسور دریچه گاز است و سنسور شما حالت فنری بودن خود را از دست داده است.

5- یکی دیگر از علائم خرابی سنسور دریچه گاز : زیاد شدن مصرف سوخت

هنگام گاز خوردن خودرو یا دیر برگشتن دور موتور به حالت عادی کامپیوتر یا ECU ) ( اطلاعاتی دریافت می کند که دریچه گاز خودرو باز است و این حالت باعث می شود پاشش سوخت ادامه داشته باشد و این سنسور یکی از عوامل مصرف سوخت بالا است پس اگر مصرف سوخت بالایی دارید حتما سنسور دریچه گاز را چک کنید.

علائم خرابی سنسور دریچه گاز

6-خاموش شدن خودرو

موتور خودرو ها در زمستان سرد می شوند و هنگام روشن شدن خودرو مدت زمان 5 دقیقه طول می کشد که موتور کمی گرم شود اما اگر خودرو شما در همین پنج دقیقه خاموش شد نشان می دهد که سنسور دریچه گاز شما خراب شده است.
چگونه عیب سنسور دریچه گاز را پیدا کنیم؟

اولین کار که باید حتما انجام دهید این است که سوکت سنسور را جدا کنید و با یک لامپ پین های سنسور را تست کنید. طبق صحبت های بالا پین ها شامل برق 5 ولت و یک اتصال منفی است که با لامپ فقط می توانید این دو پین را تست کنید و برای تست کردن سیگنال سنسور باید از دیاگ استفاده شود.

برای تشخیص سیگنال سنسور دریچه گاز باید خودرو را به دیاگ متصل کنید و پس از این کار وارد قسمت خواندن کد خطا ها شوید بعد از دیدن خطا ها سعی کنید خطا ها را پاک کنید اگر خطا ها پاک نشد مشکل به شدت جدی است و خودرو شما به تعمیر نیاز دارد و در بعضی مواقع خرابی سنسور را دیاگ تشخیص نمی دهد و نیاز به روش های دیگر است برای دانستن روش ها دیگر مطلب زیر را مطالعه فرمایید تا مشکلات برطرف شود.

اولین کار این است که باید باز بودن یا بسته بودن دریچه گاز را چک کنیم که اگر دریچه گاز باز باشد سنسور خودرو شما خراب می باشد.

دومین روش این است که زاویه دریچه گاز را مشاهده کنیم و این زاویه باید صفر درجه باشد اما اگر بیشتر بود باید سیم گاز را هم چک کنیم چون خرابی سیم گاز خراب باعث زاویه دار شدن دریچه می شود اما سنسور دریچه گاز را خراب نمی کند.

آخرین روش تشخیص به این صورت است که ولتاژ سنسور دریچه گاز را چک کنیم که ولتاژ استاندارد دریچه گاز بین 400تا 600 است که اگر کمتر از 400 باشد خودرو شما کمتر گاز می خورد اما اگر عدد ولتاژ شما بین 1000 تا 1300 باشد سنسور شما خراب شده است و اگر عدد ولتاژ سنسور شما 4900 باشد نشان دهنده این است که یکی از سیم های سوکت شما قطع شده است و با وصل کردن سیم قطع شده , سنسور دریچه گاز شما درست می شود.

نشانه های خرابی سنسور دریچه گاز

همچنین بخوانید :کویل خودرو چیست و چه کاربردهای دارد

تعویض پولکی دریچه گاز

تنها راه تشخیص خرابی سنسور دریچه گاز خودرو، استفاده از دستگاه دیاگ است. اگر در منزل دستگاه دیاگ ندارید، بهتر است ریست سنسور دریچه گاز، تست و یا تعمیر سنسور دریچه گاز خودروی خود را به یک تعمیرکار بسپارید.

اما اگر احیانا این دستگاه را در خانه دارید، از سازوکار خودرو تا حد مناسبی اطلاع دارید و تعمیر سنسور دریچه گاز خودرو ضروریست، نحوه تعویض سنسور دریچه گاز پراید در چند مرحله قابل انجام است.

ابزار مورد نیاز شما نیز برای نحوه تعویض سنسور دریچه گاز پراید، آچار ریگی 8 است.

همان‌طور که گفتیم، سنسور دریچه گاز پژو 405 و… روی دریچه گاز بسته می‌شود. دو پیچ نگهدارنده سنسور را باز و سوکت سنسور را آزاد کنید. در ادامه نحوه تعویض سنسور دریچه گاز پراید، سنسور جدید را با دقت سر جای خود ببندید.

توجه داشته باشید که میله وسط دریچه گاز به داخل چاک سنسور می‌افتد که موقع بستن سنسور باید کمی بچرخد. نهایتا، در صورت گاز خوردن خودرو مقداری جای آن را تنظیم کنید.

تعویض پولکی دریچه گاز

 

سنسور دریچه گاز یکی از قطعات مصرفی خودرو می باشد که با خراب شدن این سنسور مشکلات زیادی را ایجاد می کند. یکی از مهم ترین نکته های این سنسور این است که مصرف سوخت را تنظیم می کند و این امر باعث صرفه جویی در مصرف سوخت کشور هم می شود.و نکته دیگر هم این است که نگذارید موتور خودرو هایتان به شدت کثیف شود و در شستشو موتور را با دقت انجام دهید تا سنسور های داخل موتور خراب نشود.

نکته بعدی این مقاله این است که سنسور را زیاد دست کاری نکنید و تنظیم آن را به هم نزنید زیرا این کار هم باعث خراب شدن این سنسور می شود.ممکن است به موتور آسیب وارد کند وهزینه زیادی را بر دستتان بگذارد. پس مراقب و مواظب این سنسور مهم باشید.

ما در این مقاله سعی کردیم علائم خرابی سنسور دریچه گاز و تشخیص خرابی این سنسور را به شما آموزش دادیم و امیدواریم این مطلب مورد استفاده قرار گرفته باشد. ما را در مطالب دیگر نیز حمایت کنید تا مشکلات شما عزیزان را برطرف کنیم تا خودروهای سالمی داشته باشید.

فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار مرجع خرید قطعات و لوازم یدکی خودروهای ایران خودرو از جمله لوازم یدکی پژو 405 ، لوازم یدکی پژو 206 ، لوازم یدکی سمند و … میباشد. جهت مشاهده محصولات وارد دسته بندی برند ها شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =