مقالات

علائم خرابی سنسور دریچه گاز

علائم خرابی سنسور دریچه گاز

سنسور دریچه گاز (Throttle Position Sensor) جزو حساس ترین قطعات خودرو محسوب می شود و گاز خوردن خودرو بدون آن امکان پذیر نمی باشد.این سنسور مسئولیت ویژه ای در مصرف بهینه سوخت از طریق کنترل گاز خوردن خودرو بر عهده دارد از این رو عیب یابی و دانستن علائم خرابی سنسور دریچه گاز بسیار حیاتی و ضروری است.

امروزه برخی از خودرو ها از دریچه گاز برقی استفاده می کنند ولی عموما محصولات سایپا دارای دریچه گاز معمولی هستند.این سنسور با بررسی وضعیت فعلی پدال گاز تصمیم می گیرد که چه میزان سوخت و هوا با هم ترکیب شوند و به مخزن احتراق انتقال یابند. این سنسور اطلاعات تکمیلی را با سایر داده ها نظیر درجه روغن ، دور موتور و درجه حرارت خودرو به کامپیوتر خودرو انتقال داده و تصمیم نهایی را سیستم هوشمند خودرو خواهد گرفت.

یکی از قطعات مهم در موتور ماشین های انژکتوری مانند پراید، سنسور دریچه گاز است.در بالا اشاراتی به کار سنسور دریچه گاز شد ولی می خواهیم در یکی دیگر از مطالب تهیه شده توسط تیم تحقیقات فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار نمایندگی رسمی دینا پارت کمی بیشتر با خرابی سنسور دریچه گاز امروز آشنا شویم. با ما همراه باشید.

سنسور دریچه گاز کجای خودرو قرار دارد؟

سنسور دریچه گاز به همراه استپر موتور حرکت گاز خوردن ماشین را انجام می دهند. که تنظیم نبودن این سنسور باعث می شود مصرف سوخت ماشین بالا برود و اگر سنسور خراب شده باشد باعث می شود ماشین گاز بیخودی بخورد و این عامل صدمه زیادی به خودرو وارد می کند.

این سنسور روی دریچه گاز و جنب استپر موتور خودرو قرار دارد و به میله ای که داخل دریچه گاز وجود دارد وصل می شود و با باز و بسته شدن پولکی داخل دریچه گاز اطلاعات را به صورت ولتاژ به کامپیوتر یا همان (ECU) می فرستد.

خرید دریچه گاز پژو ۲۰۶ تیپ ۵

خرید دریچه گاز پژو ۲۰۶ تیپ ۵

کامپیوتر با توجه به اطلاعاتی که دریافت می کند سوخت و هوا خودرو را تنظیم می کند تا عملیات گرما رسانی و سوخت رسانی به صورت درستی در موتور خودرو انجام شود اما اگر سنسور دریچه گاز تنظیم نباشد باعث می شود اطلاعات به درستی به کامپیوتر نرسد و مصرف سوخت خودرو را چندین برابر کند .

سنسور دریچه گاز

وظیفه سنسور دریچه گاز چیست و چگونه کار می کند ؟

ابتدا بهتر است نگاهی به ساختار این قطعه بیاندازیم. این قطعه از 3 پین تشکیل شده:

پین 1: مثبت 5 ولتی

پین 2: پین سیگنال

پین 3: پین اتصال منفی

راننده زمانی که خودرو را روشن می کند اطلاعات از اولین پین و پین سوم یعنی اتصال منفی وارد سنسور دریچه گاز می شود و زمانی که راننده پا خود را روی پدال گاز می گذارد پولکی دریچه گاز باز بسته می شود و این ولتاژ تولید شده توسط پین دوم یعنی سیگنال به کامپیوتر منتقل می شود.

خرید سیم سنسور اکسیژن زیمنس

خرید سیم سنسور اکسیژن زیمنس

سنسور دریچه گاز در مصرف سوخت خودرو بسیار تاثیر زیادی دارد و علاوه بر مصرف سوخت بالا باعث می شود موتور خودرو شما کارکرد مناسبی نداشته باشد و موتور شما آسیب ببیند. زیرا پاشش بنزین و هوای ورودی موتور اگر به اندازه استاندارد نباشد موتور شما خفه خواهد کرد.

خودرو های ایرانی از چند مدل سنسور دریچه گاز استفاده می کنند به طور مثال در خودروهای پراید از چهار مدل مختلف سنسور استفاده می شود اما خودرو های مانند سمند, پژو 405 و پژو پارس از دو مدل سنسور استفاده می کنند که معمولا این سنسور ها یا شاخک دار هستند یا دارای ساژم هستند.به طور معمول خودرو های ایرانی از نوع شاخک دار استفاده می شود زیرا این مدل خرابی کمتری دارد.

سنسور دریچه گاز چگونه کار می کند ؟

خودرو های خارجی و دیگر خودرو ها نسبت به کامپیوتری که دارند سنسور آن ها انتخاب می شود زیرا هر سنسور متناسب با هر یک کامپیوتر است و اگر یکسان نباشد باعث می شود خودرو شما ریپ بزند یا خاموش شود.

عواملی که موجب خرابی سنسور دریچه گاز می شوند:

عامل های زیادی باعث می شود که سنسور دریچه گاز شما خراب شود اما ما مهم ترین عوامل خرابی سنسور دریچه گاز را به شما آموزش می دهیم؛تا خودرو سالمی داشته باشید.

عواملی که موجب خرابی سنسور دریچه گاز می شوند

 • اولین عامل خرابی سنسور دریچه گاز این است که سنسور با آب تماس پیدا کند این عمل معمولا در کارواش ها رخ می دهد که شما موتور خودرو را شست و شو می دهید اما امروزه اکثر کارواش ها سنسور ها را خشک می کنند و خرابی صورت نمی گیرد اما کمتر از شستشو موتور استفاده کنید تا خودرو سالم تری داشته باشید.
 • دومین عامل خرابی سنسور این است که به خودرو فشار زیادی بیاوریم و گاز زیادی به ماشین بدهیم این عمل اگر به صورت کاتاف زده شده باشد باعث می شود موتور شما کامل خراب شود .
 • آخرین عامل خرابی سنسور دریچه گاز این است که دریچه گاز کثیف باشد زیرا اگر کثیف بودن دریچه مدت طولانی باشد باعث می شود پولکی دریچه باز بماند و اگر پولکی باز باشد در نتیجه سنسور دریچه گاز نیز باز است و این باز ماندن طولانی باعث می شود که زاویه دریچه تغییر پیدا کند و با تغییر زاویه سنسور دریچه گاز خراب می شود و با شست و شو سنسور شما درست نمیشود و حتما باید سنسور را تعویض نماید.

خرید سیم (سنسور) اکسیژن زیمنس 47 سانت

خرید سیم (سنسور) اکسیژن زیمنس 47 سانت

دولوکس کار مرجع خرید قطعات و لوازم یدکی خودروهای سایپا از جمله لوازم یدکی پراید ، لوازم یدکی تیبا ، لوازم یدکی ریو و لوازم یدکی زانتیا میباشد. جهت مشاهده محصولات وارد دسته بندی برند ها شوید.

کاتاف چیست؟

هنگامی که سوپاپ ورودی موتور به خاطر فشار ناگهانی و بسیار زیاد بسته شده و ورود هوا یا سوخت به داخل پیستون برای لحظاتی متوقف می‌شود باعث می شود فشار زیادی به موتور بیاید و سنسور اطلاعات درستی ندهد و در نهایت موتور شما کامل خراب می شود.

نگاهی به علائم خرابی سنسور دریچه گاز

علائم خرابی سنسور دریچه گاز

با توجه به علائم خرابی سنسور دریچه گاز پراید و سایر خودروها پی به وجود نقص در این خودروها خواهیم برد. در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است:

1-آیا دور موتور بالا از علائم خرابی سنسور دریچه گاز است؟

معمول ترین عیبی که خراب بودن سنسور را نشان می دهد این است که خودرو شما در حالت خلاص گاز بخورد. اکثر مردم متاسفانه این عیب را خرابی استپر موتور می دانند اما اینگونه نیست و با تعویض سنسور دریچه گاز این مشکل رفع می شود.

2-گاز نخوردن خودرو در دور موتور 2500 تا 3500

دومین نشانه خرابی سنسور این است که خودرو شما در دور موتور 2500 تا 3500 به خودرو شما به درستی گاز نخورد به اصطلاح خف کرده باشد.

3-دیر گاز خوردن خودرو

اگر ولتاژ خروجی سنسور دریچه گاز استاندارد نباشد باعث می شود خودرو شما دیر گاز بخورد و از سرعت شما می کاهد و این امر باعث می شود موتور خودرو شما آسیب ببیند.

4- دیر پایین آمدن گاز خودرو

اگر بعد از رها کردن پدال گاز درجه دور موتور خودرو شما با تاخیر به حالت اول برگردد نشان دهنده خراب بودن سنسور دریچه گاز است و سنسور شما حالت فنری بودن خود را از دست داده است.

5- یکی دیگر از علائم خرابی سنسور دریچه گاز : زیاد شدن مصرف سوخت

هنگام گاز خوردن خودرو یا دیر برگشتن دور موتور به حالت عادی کامپیوتر یا (ECU) اطلاعاتی دریافت می کند که دریچه گاز خودرو باز است و این حالت باعث می شود پاشش سوخت ادامه داشته باشد و این سنسور یکی از عوامل مصرف سوخت بالا است پس اگر مصرف سوخت بالایی دارید حتما سنسور دریچه گاز را چک کنید.

علائم خرابی سنسور دریچه گاز

6-خاموش شدن خودرو

موتور خودرو ها در زمستان سرد می شوند و هنگام روشن شدن خودرو مدت زمان 5 دقیقه طول می کشد که موتور کمی گرم شود اما اگر خودرو شما در همین پنج دقیقه خاموش شد نشان می دهد که سنسور دریچه گاز شما خراب شده است.

خرید لوازم یدکی پژو ۲۰۶

نحوه تست سنسور دریچه گاز بدون دستگاه و با دستگاه

اولین کار که باید حتما انجام دهید این است که سوکت سنسور را جدا کنید و با یک لامپ پین های سنسور را تست کنید. طبق صحبت های بالا پین ها شامل برق 5 ولت و یک اتصال منفی است که با لامپ فقط می توانید این دو پین را تست کنید و برای تست کردن سیگنال سنسور باید از دیاگ استفاده شود.

نحوه تست سنسور دریچه گاز بدون دستگاه و با دستگاه

برای تشخیص سیگنال سنسور دریچه گاز باید خودرو را به دیاگ متصل کنید و پس از این کار وارد قسمت خواندن کد خطا ها شوید بعد از دیدن خطا ها سعی کنید خطا ها را پاک کنید اگر خطا ها پاک نشد مشکل به شدت جدی است و خودرو شما به تعمیر نیاز دارد و در بعضی مواقع خرابی سنسور را دیاگ تشخیص نمی دهد و نیاز به روش های دیگر است برای دانستن روش ها دیگر مطلب زیر را مطالعه فرمایید تا مشکلات برطرف شود.

اولین کار این است که باید باز بودن یا بسته بودن دریچه گاز را چک کنیم که اگر دریچه گاز باز باشد سنسور خودرو شما خراب می باشد.

دومین روش این است که زاویه دریچه گاز را مشاهده کنیم و این زاویه باید صفر درجه باشد اما اگر بیشتر بود باید سیم گاز را هم چک کنیم چون خرابی سیم گاز خراب باعث زاویه دار شدن دریچه می شود اما سنسور دریچه گاز را خراب نمی کند.

آخرین روش تشخیص به این صورت است که ولتاژ سنسور دریچه گاز را چک کنیم که ولتاژ استاندارد دریچه گاز بین 400تا 600 است که اگر کمتر از 400 باشد خودرو شما کمتر گاز می خورد اما اگر عدد ولتاژ شما بین 1000 تا 1300 باشد سنسور شما خراب شده است و اگر عدد ولتاژ سنسور شما 4900 باشد نشان دهنده این است که یکی از سیم های سوکت شما قطع شده است و با وصل کردن سیم قطع شده , سنسور دریچه گاز شما درست می شود.

نشانه های خرابی سنسور دریچه گاز

علائم خرابی سنسور دریچه گاز پراید کدام است؟

بسیاری از علائم خرابی سنسور دریچه گاز در اکثر خودروها نظیر پراید مشترک می باشد. برخی از نشانه های خرابی سنسور دریچه گاز در خودروی پراید به شرح زیر می باشد:

 • خروج دود غیر طبیعی از خودرو
 • لرزش غیر طبیعی خودرو در دور بالای موتور
 • سه کار کردن پراید
 • افت و کاهش شتاب در خودروی پراید
 • بالارفتن مصرف سوخت در ماشین پراید

علائم خرابی سنسور دریچه گاز پراید کدام است؟

تعمیر سنسور دریچه گاز پراید

برای تعمیر سنسور دریچه گاز پراید بهترین راه کار، بردن خودرو نزد نزدیکترین تعمیرکار است ولی درصورتیکه تمایل دارید خودتان این کار را انجام دهید این نکته حائز اهمیت است که باید دستگاه دیاگ و سایر ابزارهای لازم مانند آچار ریگی را در منزل داشته باشید.محل قرارگیری سنسور دریچه گاز پراید، روی دریچه گاز می باشد.

 • مرحله اول: دو پیچ نگهدارنده سنسور را باز و سوکت سنسور را آزاد کنید.
 • مرحله دوم: در ادامه تعویض کردن سنسور دریچه گاز خودرو پراید، سنسور نو و جدید را با کمک ابزار آچار ریگی 8 به دقت سر جای خود محکم کنید.دقت کنید که میله میانی دریچه گاز به داخل چاک سنسور بیفتد که در زمان بسته شدن سنسور باید حتما کمی بچرخد.
 • مرحله آخر: در صورت گاز خوردن ماشین مقداری جای آن را تنظیم کنید.

تعمیر سنسور دریچه گاز پراید به صورت مرحله به مرحله

علائم خرابی سنسور دریچه گاز 206 تیپ 5

خرابی و نقص در استپر 206 باعث ایجاد مشکل در قسمت دریچه گاز این خودرو خواهد شد. در ادامه به معرفی برخی از نشانه های وجود مشکل و ایراد در سنسور دریچه گاز خودرو پژو 206 می شود اشاره خواهیم کرد:

1-مشکل در استارت خوردن خودرو در هوای سرد

2- ایراد و نقص موقع گاز خوردن خودرو

3- با رها کردن پدال گاز خودرو خاموش می شود

4- کاهش شتاب خودرو در حالت گاز

5- وجود نوسان در دور موتور خودرو موقع درجا کار کردن که سبب لرزش در اتاق 206 می شود.

6- با گرم شدن موتور دور موتور تا 2000 دور در دقیقه بالا می رود.

علائم خرابی سنسور دریچه گاز 206 تیپ 5

تست سنسور دریچه گاز 405

این تست با کمک برقراری اتصال به پایانه های کانکتورها میسر خواهد بود. ابتدا پروب مولتی متر مشکی را منفی و قرمز را روی مثبت قرار می دهید. با چرخاندن کلید بدون استارت زدن خودرو، مطمئن شوید که دریچه گاز کاملا بسته است. سپس ولتاژ را بخوانید.

ولتاژ TPS باید بین 2.2 تا 1.5 ولت باشد. وقتی صفحه دریچه گاز را باز می کنید باید به 5 ولت افزایش یابد. ولتاژ TPS اگر به 5 ولت نرسد نیاز به تعویض دارد و باید دریچه گاز 405 را عوض کنید.

تست سنسور دریچه گاز 405

علائم کثیفی دریچه گاز

تمیز کردن بدنه دریچه گاز یک بخش ضروری از تعمیر و نگهداری خودرو محسوب می شود ، زیرا بدنه دریچه گاز نقش مهمی در کارکرد نرم موتور دارد. وظیفه قسمت بدنه و دیواره دریچه گاز کنترل هوای ورودی به موتور است. هنگامی که قسمت بدنه دریچه گاز به دلیل رسوبات کربن دچار کثیفی می شود، عملکرد خودرو تحت تأثیر قرار گرفته و کارکرد آن دچار مشکل خواهد شد.

علائم کثیفی دریچه گاز

هنگامی که بدنه دریچه گاز کثیف می شود، تأثیر مستقیمی بر عملکرد روان موتور دارد.

علائمی که نشان دهنده مشکل هستند عبارتند از:

 • دور موتور کند
 • پرش هنگام شتاب گرفتن خودرو
 • مصرف سوخت پایین و یا توقف مصرف سوخت

با استفاده از یک محصول تمیز کننده بدنه دریچه گاز، کثیفی ها و زباله ها به راحتی پاک می شوند و پاکسازی این قسمت به دوام و عملکرد صحیح این قطعه کمک خواهد نمود.

 

4 نشانه و علائم خرابی واشر دریچه گاز

علائم متداول خرابی شامل کثیفی، کثیفی و رسوبات کربن در داخل محفظه، مشکلات الکتریکی، نشتی خلاء و بیکاری بسیار ضعیف یا زیاد است.

علائم خرابی واشر دریچه گاز

در ادامه به 5 علامت اصلی خرابی واشر دریچه گاز اشاره می کنیم:

1- آیا سیستم خنک کننده نشتی دارد؟

واشرها مانند درپوش مایع خنک کننده در موتور عمل می کنند. وقتی درپوش خراب می شود، مایع خنک کننده شروع به نشت می کند و می توانید بوی آن را احساس کنید. اگر نقصی وجود داشته باشد، می توانید علائم نشتی را در زیر ماشین خود مشاهده نمایید.

2- آیا موتور خودرو خاموش شده است؟

اگر موتور ماشین شما خاموش شود یکی از دلایل آن ، معیوب بودن واشرهای ورودی می باشد. اگرچه ممکن است دلایل دیگری برای از کار افتادن موتور وجود داشته باشد.

3- بالارفتن ناگهانی دمای موتور

گرم شدن بیش از حد موتور می تواند وقتی رخ دهد که واشرها خراب شده اند و مایع خنک کننده شروع به نشت می کند و در نهایت دمای موتور بیش از حد بالا می رود.

4- مصرف بالای سوخت

از آنجایی که در میزان هوا برای سوخت اختلال ایجاد می شود، موتور شما بیشتر از حد معمول سوخت مصرف می کند.

علائم خرابی واشر دریچه گاز

5 تا از علائم خرابی پولکی دریچه گاز

پولکی میل سوپاپ یکی از قطعات یدکی حساس و حیاتی خودرو محسوب می شود و برای عملکرد مناسب خودروها بسیار مهم است. یکی از مهمترین وظایفی که پولکی انجام می دهد تنظیم بهینه مقدار روغن در سیستم احتراق خودرو می باشد. البته تنظیم روغن تنها وظیفه این قطعه نیست و وظیفه بسیار مهم دیگری را در سیستم موتور خودرو به دوش می کشد. یکی دیگر از وظایف مهم پولکی میل سوپاپ کاهش قابل توجه صدای تولید شده در زیر کاپوت خودرو و ایجاد راحتی در داخل کابین است.

در ادامه به بررسی برخی از علائم خرابی پولکی دریچه گاز می پردازیم:

1- ایجاد صدای اضافه در قسمت پولکی

وقتی صحبت از مشکلات مربوط به پولکی ماشین می شود، صدای تیک تیک اولین چیزی است که حضور آن را احساس خواهید کرد. وقتی موتور شتاب می گیرد، صدا بلندتر می شود. به این معنی که برخی از اجزای سوپاپ و پولکی از تراز خارج شده یا فرسوده شده اند.

ایجاد صدای اضافه از علائم خرابی پولکی دریچه گاز

2- تولید دود زیاد در خودرو

دود زیاد دومین نشانه خرابی پولکی است، بطوریکه رانندگان هنگام استارت زدن خودرو دود زیادی از اگزوز خواهند دید. به همین دلیل توصیه می شود زمانی که راننده خودرو حجم بالای دود را مشاهده کرد، وضعیت پولکی ها را بررسی کند.

تولید دود زیاد از علائم خرابی پولکی دریچه گاز

3- از دست رفتن قدرت موتور

یکی دیگر از نشانه هایی که نشان می دهد پولکی های خودرو شما مشکل دارند، کاهش قدرت و عملکرد موتور است. سازندگان خودرو، سوپاپ‌های خودرو را طوری طراحی می‌کنند که به خوبی در جایگاه خود قرار بگیرند و حرکت آزاد را به حداقل می‌رسانند. در صورت نشتی از مهر و موم پولکی ها، روغن می تواند در بالای پولکی جمع شود و باعث از بین رفتن جایگاه ثابت پولکی شود و شکاف در آن ایجاد خواهد شد. این مسئله می‌تواند منجر به مشکلاتی در تراکم شود که باعث احتراق ضعیف و کاهش قدرت می‌شود.

از دست رفتن قدرت موتور از علائم خرابی پولکی دریچه گاز

4- بررسی مشکل در پولکی با انجام تست موتور سرد

تست موتور سرد قطعا بهترین راه برای پاسخ به این سوال است که چگونه می توان متوجه شد که آب بندی پولکی ها نشتی دارد یا خیر. اگر خودرو را برای مدت طولانی یا یک شبه در حالت خاموش رها کنید، بالای سر درپوش سوپاپ مقداری روغن باقی مانده جمع خواهد شد و دفعه بعد که رانندگی می کنید، روغن در نهایت به قسمت مهر و موم می چسبد و در نهایت دود آبی این آزمایش بهترین راه برای یافتن آب‌بندهای بد دریچه است.

تست موتور سرد برای بررسی نشانه های خرابی پولکی خودرو

5- مشاهده دود آبی از لوله اگزوز

اگر به دنبال علائم واضح برای بررسی وجود نقص در پولکی هستید، باید بدانید دود آبی که از لوله اگزوز خارج می شود نشانه مطمئنی است که موتور خودرو و پولکی مشکلی دارد. هنگامی که سوپاپ هدایت شده و آب‌بندی می‌شود، اجازه می‌دهد روغن به محفظه احتراق وارد شود و همراه با سوخت خودرو بسوزد. راننده متوجه می‌شوند که سطح روغن پیوسته کاهش می‌یابد، یا نیاز به اضافه کردن روغن بیش از پیش دارد.

مشاهده دود آبی از نشانه های خرابی پولکی خودرو

تعویض پولکی دریچه گاز

تنها راه تشخیص خرابی سنسور دریچه گاز خودرو، استفاده از دستگاه دیاگ است. اگر در منزل دستگاه دیاگ ندارید، بهتر است ریست سنسور دریچه گاز، تست و یا تعمیر سنسور دریچه گاز خودروی خود را به یک تعمیرکار بسپارید.علائم خرابی سنسور دریچه گاز پراید هم مشابه خودروهای دیگر است.

اما اگر احیانا این دستگاه را در خانه دارید، از سازوکار خودرو تا حد مناسبی اطلاع دارید و تعمیر سنسور دریچه گاز پراید و سایر خودروها ضروریست، نحوه تعویض سنسور دریچه گاز پراید در چند مرحله قابل انجام است.

ابزار مورد نیاز شما نیز برای نحوه تعویض سنسور دریچه گاز پراید، آچار ریگی 8 است.

همان‌طور که گفتیم، سنسور دریچه گاز پژو 405 و… روی دریچه گاز بسته می‌شود. دو پیچ نگهدارنده سنسور را باز و سوکت سنسور را آزاد کنید. در ادامه نحوه تعویض سنسور دریچه گاز پراید، سنسور جدید را با دقت سر جای خود ببندید.

توجه داشته باشید که میله وسط دریچه گاز به داخل چاک سنسور می‌افتد که موقع بستن سنسور باید کمی بچرخد. نهایتا، در صورت گاز خوردن خودرو مقداری جای آن را تنظیم کنید.

تعویض پولکی دریچه گاز

سنسور دریچه گاز یکی از قطعات مصرفی خودرو می باشد که با خراب شدن این سنسور مشکلات زیادی را ایجاد می کند. یکی از مهم ترین نکته های این سنسور این است که مصرف سوخت را تنظیم می کند و این امر باعث صرفه جویی در مصرف سوخت کشور هم می شود.و نکته دیگر هم این است که نگذارید موتور خودرو هایتان به شدت کثیف شود و در شستشو موتور را با دقت انجام دهید تا سنسور های داخل موتور خراب نشود.

تعمیر سنسور دریچه گاز پراید

نکته بعدی این مقاله این است که سنسور را زیاد دست کاری نکنید و تنظیم آن را به هم نزنید زیرا این کار هم باعث خراب شدن این سنسور می شود.ممکن است به موتور آسیب وارد کند وهزینه زیادی را بر دستتان بگذارد. پس مراقب و مواظب این سنسور مهم باشید.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم علائم خرابی سنسور دریچه گاز و تشخیص خرابی این سنسور و زمان تعمیر سنسور دریچه گاز را به شما آموزش دادیم و امیدواریم این مطلب مورد استفاده قرار گرفته باشد. ما را در مطالب دیگر نیز حمایت کنید تا مشکلات شما عزیزان را برطرف کنیم تا خودروهای سالمی داشته باشید.

فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار مرجع خرید قطعات و لوازم یدکی خودروهای ایران خودرو از جمله لوازم یدکی پژو 405 ، لوازم یدکی پژو 206 ، لوازم یدکی سمند و … میباشد. جهت مشاهده محصولات وارد دسته بندی برند ها شوید.

سوالات متداول

9 thoughts on “علائم خرابی سنسور دریچه گاز

 1. سجاد آسمانی گفت:

  سلام دوستان من یه پراید 86 دوگانه دستی دارم ،این دور موتورش خود به خود بالای 3 میرفت تست استپر گرفتیم درست بود ،سنسور دریچه درست بود ،سنسور کیلومتر درست بود ecuدرست بود ،در اخر دریچه گاز عوض کردیم درست شد ،و دور موتور اومد رو کمی زیر یک مثلا 800 تا 900 اینا ،
  ولی مسئله اینه که روی بنزین که میرم وقتی میخوام جایی تو دنده 3 ترمز بگیریم و دنده کم کنم یهو دور موتور میاد رو 400 تا 500 و دوباره برمیگرده رو 800 تا 900 واقعا اذییت میکنه کلی هزینه کردم نمیدونم دردش چیه ،تو تست هیچی نشون نمیده ،دوستان خواهشا راهنمایی بکنین ممنون میشم .واقعا کلی هزینه میگیرن از ادم ولی درست نمیشه

  1. پشتیبانی فروش گفت:

   سلام
   باید توسط کارشناس برسی شود ولی احتمال زیاد سنسور دور موتور باید تویض شود.

 2. هادی اردشیری مقدم گفت:

  در نیسان وانت هایی که با موتور دیزلی کار میکنند شاید علایم خرابی سنسور دریچه گاز کمی متفاوت باشه. سوالی داشتم آیا علائم خرابی دریچه گاز نیسان وانت بنزینی با علائم خرابی سنسور دریچه گاز ال 90 فرق داره؟

 3. تیموری گفت:

  به نظر من علائم خرابی سنسور دریچه گاز پژو 405 و علائم خرابی دریچه گاز پراید از لحاظ فنی مشابه هم هستند. یکی از مهم ترین نشانه های خرابی سنسور دریچه گاز میتونه همین دیر گاز خوردن ماشین باشه که خیلی از مکانیک ها به اون توجهی نمی کنند.پولکی دریچه گاز پراید اگه خراب بشه و بهش رسیدگی نشه میتونه به موتور آسیب بزنه.

 4. نجفی گفت:

  همون طور که شما فرمودید علت خرابی سنسور دریچه گاز پراید ، سمند ، ال 90، پژو 405 ، و ….. تقریبا با هم مشترک هستند .

 5. احمدی گفت:

  مثل همیشه عالی بود. یکی از علائم خرابی دریچه گاز ال 90 ، کثیفی دریچه گاز عه . اگر میشه یکمم راجب علائم خرابی واشر دریچه گاز توضیح بفرمایید. ممنون

 6. کمالی فرد گفت:

  مرسی با این نکات تست سنسور دریچه گاز 405 مثل آب خوردنه. حتی تست سنسور دریچه گاز پراید هم میشه انجام داد. برای تازه کارها هم خوبه که این مقاله رو بخونن تا وظیفه سنسور دریچه گاز و نشانه های خرابی سنسور دریچه گاز رو یاد بگیرن.

 7. کاظم گفت:

  سلام من از این راهنما برای تعمیر سنسور دریچه گاز پراید استفاده کردم جواب داد .کاملا شفاف علائم خرابی دریچه گاز رو شرح دادید . مرسی

 8. جعفرنیا گفت:

  سلام ممنون از مقاله کاملتون. من یک مکانیک با 20 سال سابقه نکاتی که راجع به دریچه گاز گفتید رو کاملا تایید می کنم در واقع این مقاله یک راهنما برای تست سنسور دریچه گاز بدون دستگاه هست و در تمام خودرو ها از جمله پراید صدق می کنه . من به کمک این مقاله علائم خرابی سنسور دریچه گاز پراید و سمند رو عیب یابی کردم.
  در کل عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *