مقالات

نکات طلایی برای افزایش عمر لاستیک خودرو

افزایش طول عمر لاستیک ماشین

در این مقاله مطالبی بسیار کاربردی و مهم در رابطه با تحلیل و بررسی موضوعات زمان تعویض لاستیک، عمر مفید لاستیک و راه های افزایش عمر لاستیک ماشین خدمت شما به طور کامل بیان خواهیم کرد و همچنین به سراغ معرفی فروشگاه حرفه ای و اینترنتی دولوکس کار نیز خواهیم رفت.

همانطور که میدانید لاستیک های یک ماشین پس از طی کردن مسافت های بسیار زیاد دچار مشکلات فرسودگی و پارگی می شوند و نیاز به تعویض مجدد نیز دارند اما اشخاصی که راننده نسبتا حرفه ای هستند همواره به دنبال افزایش طول عمر لاستیک خود نیز هستند؛

به طور کلی شما می توانید با رعایت چند نکته کلیدی و مهم طول عمر لاستیک های ماشین مورد نظر خود را افزایش دهید.

رعایت نکات ضروری که منجربه افزایش طول عمر لاستیک می شود

نکاتی مهم در رابطه با افزایش عمر لاستیک

در حال حاضر در کشور ایران به دلیل افزایش نرخ و قیمت لاستیک تمامی رانندگان همواره به این مسئله فکر می کنند که چگونه طول عمر لاستیک های ماشین خود را افزایش دهند.
اولین راه کاربردی در رابطه با موضوع افزایش طول عمر لاستیک ماشین به این صورت است که :

فرآیند تنظیم باد لاستیک های خودرو

تنظیم باد لاستیک را زمانی انجام دهید که ماشین شما به مدت زمان چند ساعت حرکت نکرده باشد و همین عامل باعث می شود که لاستیک های شما به طور کامل سرد باشد.
به این نکته مهم توجه داشته باشید که به هیچ عنوان عملیات تنظیم باد لاستیک های ماشین خود را در وسط راه یک مسیر طولانی انجام ندهید زیرا در این مواقع لاستیک های ماشین به شدت داغ و گرم هستند و همین عامل باعث می شود میزان باد لاستیک های یک ماشین کاهش پیدا کند.
به طور کلی می توان گفت که اگر دمای هوای یک منطقه 10 الی 15 درجه افزایش پیدا کند از آن طرف حدود 10 درصد از باد لاستیک ماشین نیز کم می شود؛

به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ وجه لاستیک های ماشین خود را بیش از حد مجاز باد نکنید.

اگر شما لاستیک های ماشین خود را به میزان بسیار کمی باد کنید به طور کلی این امکان وجود دارد که لاستیک های ماشین شما دچار مشکل پوسیدگی شوند و سطح تماس ماشین شما با مسیر مورد نظر زیاد باشد و همین عامل باعث میشود میزان مصرف سوخت بالاتر برود و همچنین میزان اصطکاک لاستیک ماشین با جاده نیز بیشتر شود.

دومین راه حلی که در رابطه با موضوع افزایش طول عمر لاستیک ماشین خدمت شما به طور کامل معرفی خواهیم کرد

مطالعه بیشتر : علت کم شدن آب رادیاتور خودرو

تنظیم باد موجب افزایش طول عمر لاستیک ماشین می شود

فرآیند جابجایی لاستیک ها با یکدیگر است.

شما می توانید لاستیک های قسمت عقب و جلو ماشین خود را به صورت ضربدری با یکدیگر نیز جابجا کنید تا میزان ساییدگی لاستیک ها کاهش پیدا کند و همین عامل باعث می شود طول عمر لاستیک های یک ماشین به میزان نسبتا زیادی افزایش پیدا کند.

حرکت پیوسته و مدام ماشین طول عمر لاستیک ماشین را افزایش می دهد

سومین راه این است که ماشین مورد نظر خود را به طور مداوم و پیوسته حرکت دهید زیرا اگر لاستیک های ماشین شما در طول مدت زمان زیادی ثابت و بی حرکت بماند قطعا لاستیک های ماشین شما دچار مشکل فرسودگی نیز می شوند.

تنظیم فرمان جهت افزایش طول عمر لاستیک ماشین

چهارمین راه حل کاربردی در رابطه با افزایش طول عمر لاستیک های یک ماشین این است که فرمان ماشین خود را در طول دوره های مختلف زمانی تنظیم و کنترل کنید تا لاستیک های ماشین شما دچار مشکل ساییدگی نیز نشود.

مطالعه بیشتر : دلایل خفه کردن ماشین و روش های پیشگیری از آن

تنظیم چرخ های ماشین چگونه به افزایش طول عمر لاستیک کمک می کند ؟

روش بعدی که در رابطه با موضوع افزایش طول عمر لاستیک های یک ماشین خدمت شما بیان خواهیم کرد تنظیم تمامی چرخ های یک ماشین است؛

به این نکته مهم توجه داشته باشید که هر چهار چرخ ماشین شما باید متناسب و هم سطح با یکدیگر نیز باشند زیرا اگر چرخ های ماشین شما از محور اصلی خارج شده باشند قطعا لاستیک های ماشین شما به طور جدی آسیب می بینند.

آیا بالانس دوره ای تایر ها به افزایش طول عمر لاستیک کمک می کند ؟

از دیگر مواردی که باعث می شود طول عمر لاستیک های ماشین شما به میزان زیادی افزایش پیدا کند بالانس کردن تایر های ماشین در دوره های مختلف زمانی است؛

به طور کلی تایر های ماشین خود را هر 20 هزار کیلومتر مورد بررسی و تنظیم قرار دهید زیرا اگر تایر های یک ماشین بالانس نباشد فرمان خودرو شروع به لرزیدن می کند و همچنین لاستیک های شما دچار مشکلات مختلفی می شوند.

بالانس دوره ای تایر ها به افزایش طول عمر لاستیک کمک می کند

خرید لوازم یدکی پژو پارس

باد نیتروژن چگونه به ماندگاری لاستیک کمک می کند ؟

آخرین مورد جالبی که در رابطه با افزایش طول عمر لاستیک های یک ماشین خدمت شما بیان خواهیم کرد استفاده از باد نیتروژن است؛

شما با استفاده از باد نیتروژن می توانید اکسایش موجود در باد های یک لاستیک را به طور کامل از بین ببرید و همین عامل باعث می شود طول عمر لاستیک های یک خودرو افزایش پیدا کند.

در رابطه با افزایش طول عمر لاستیک زاپاس به این نکته توجه داشته باشید که لاستیک زاپاس را در فضایی قرار دهید که نور مستقیم و همچنین گرد و غبار در آن مکان وجود نداشته باشد.

عمر مفید لاستیک یک ماشین

همانطور که میدانید عمر مفید لاستیک یک ماشین به عوامل مختلف و متنوعی مثل شرایط رانندگی و نوع مسیر نیز بستگی دارد و به طور کلی نمی توان در رابطه با این موضوع زمان دقیقی را خدمت شما اعلام کرد.
محققان و کارشناسان مرتبط با این موضوع در رابطه با عمر مفید لاستیک یک ماشین به این نتیجه رسیده اند که هر عدد لاستیک به طور متوسط میتواند تا سقف 70 هزار کیلومتر مسافت را طی کند.
به این مورد مهم بسیار توجه داشته باشید که به طور کلی طول عمر مفید هر عدد لاستیک ماشین 6 سال است حتی اگر لاستیک مورد نظر در انبار نگهداری شود.

در رابطه با موضوع کلی افزایش طول عمر لاستیک به این نکته توجه داشته باشید که به طور کلی عمر مفید یک عدد لاستیک ماشین

زمانی به پایان می رسد که شاخص ساییدگی مربوط به لاستیک خودرو به آخرین درجه خود رسیده باشد.

مطالعه بیشتر : نگهداری خودرو در تابستان

زمان تعویض لاستیک یک ماشین

در رابطه با موضوع افزایش طول عمر لاستیک به طور کلی به این نکته توجه داشته باشید که اگر می خواهید به طور نسبی از زمان تعویض لاستیک ماشین خود آگاه شوید حتما به نشانگر زمان تعویض لاستیک توجه ویژه ای داشته باشید
پس از این که شما از نشانگر مخصوص زمان تعویض لاستیک به طور کامل استفاده کردید اگر آج لاستیک ماشین مورد نظر شما پایین تر از عدد 1٫66 میلی متر باشد در آن صورت حتما باید لاستیک ماشین خود را تعویض کنید تا عملکرد و کارکرد ماشین شما ضعیف نشود

به طور کلی شما با استفاده از وسیله ای مخصوص به نام عمق سنج می توانید از زمان تعویض لاستیک ماشین خود به شکلی دقیق، راحت و آسان آگاه شوید.
به این نکته مهم در رابطه با موضوع تعویض لاستیک ماشین توجه داشته باشید اگر قسمت کناری لاستیک ماشین شما دچار مشکل ورم شدید شده باشد در کمترین زمان ممکن باید لاستیک ماشین را تعمیر یا تعویض کنید؛

به طور کلی این مشکل زمانی به وجود می آید که شما به وسیله ماشین روی جدول رفته باشید یا دست انداز های بزرگ را با سرعت زیادی رد کرده باشید.
به طور کلی وجود هوای بارانی یکی از نشانه هایی است که باعث میشود فرق بین لاستیک نو و کهنه را متوجه بشویم؛

اگر آج های لاستیک مورد نظر شما نو باشند ماشین شما در هوای بارانی دچار مشکل لیز خوردن به هیچ وجه نمی شود و همچنین در صورتی که آج های لاستیک ماشین شما کهنه باشند میزان چسبندگی لاستیک با کف زمین به طور نسبی از بین میرود و همین عامل باعث میشود ماشین شما به شکلی جدی و خطرناک لیز بخورد.

زمان تعویض لاستیک ماشین

خرید لوازم یدکی سمند

شناسایی تاریخ تولید لاستیک یک ماشین

شما برای آگاهی کامل از تاریخ تولید لاستیک ماشین مورد نظر خود حتما به این نکته توجه داشته باشید که در قسمت بیرونی یک لاستیک یک عدد چهار رقمی وجود دارد که 2 عدد اول مربوط به زمانی است که تایر در آن هفته تولید شده است و 2 عدد دوم مربوط به زمانی است که تایر در آن سال تولید شده است.

به طور کلی به این مثال توجه داشته باشید اگر روی یک لاستیک ماشین عدد 4020 درج شده باشد به این معنی است که لاستیک در هفته چهل ام سال 2020 تولید شده است.

جمع بندی پایانی

به طور کلی ما به شما این پیشنهاد را می کنیم که لاستیک های کهنه و کارکرده را به هیچ وجه خریداری نکنید زیرا این مدل از لاستیک ها از کیفیت کافی و خوبی برخوردار نیستند و همچنین این امکان وجود دارد که لاستیک کارکرده مورد نظر سوراخ و پاره باشد؛ حتی اگر قیمت یک لاستیک دست دوم به میزان زیادی پایین بود به هیچ وجه به سراغ خریداری این مدل از لاستیک ها نروید.

در نهایت با توجه به مطالب کاربردی و مهمی که درباره معرفی، تحلیل و بررسی موضوعات عمر مفید لاستیک، زمان تعویض لاستیک و راه های افزایش طول عمر لاستیک ماشین خدمت شما به طور کامل بیان کردیم؛ شما می توانید با مراجعه به فروشگاه حرفه ای و اینترنتی دولوکس کار انواع لاستیک و لوازم یدکی خودرو مورد نظر خود را با کیفیتی بسیار عالی و قیمتی مناسب تهیه کنید.

درصورتیکه شما هم راه های مناسبی را برای ماندگاری بهتر لاستیک می دانید می توانید در بخش نظرات برای ما و سایر دنبال کنندگان این مطلب به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *